Bitkili Low-tech Karides Akvaryumu


TherbosstatÇevrim Dışı

Kayıt: 31/05/2019
İl: Istanbul
Mesaj: 74
TherbosstatÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Haziran 2019 22:20
Merhaba arkadaşlar,

Sonunda küçük karides ve neon tetra akvaryumumun kurulumuna başladım. ( 40x30x32 ) Ancak solda ki kayalar konusunda tam emin değilim. Biraz daha yüksek olabilir mi suyun biraz üstüne çıkarsam mı 2 3 büyük kaya ekleyerek bilemedim. Arka plana hiç birşey koymadım. Siyah bir kağıt koysam kırtasiyeden alıp çok mu kapatır ? Yoksa lacivert ve yeşil karışımlı bir şey olabilir mi ? Bu konu da fikirlerinize önerilerinize açığım :)

Taban benibachi aktif toprak üstüne hafif hagen ekledim.

Taban bitkisi montecarlo, dekor ağaç üzerine moss ekledim 2 3 hafta akvaryumun oturmasını bekleyip co2 ve sıvı gübre desteklerine ufak ufak başlayacağım.

Filtre : Sobo 606h 500L/H modeli. Yaklaşık 2 saattir açık şu anda akvaryumun suyunu henüz berrak yapmadı. Biraz dekor üzerinde değişiklik yapınca ben tekrar bulandırdım :) Ayrıca filtrenin içine filtrelemeyi daha iyi yapabilmesi için biraz daha elyaf koyabilir miyim ?Power led yok şu anda ama ilerleyen dönemlerde olabilir. Bunun dışında mayalı co2 yapacağım difüzör vb her şey hazır.

2 sorum olacaktı sizlere. Hava taşı gerekli mi ? Co2 ile bu durum çözülür mü ?

Akvaryumun derecesi 28 derecenin altına inmiyor ne yapmam lazım ? :) Plastik buzlardan var içinde biraz bekletsem mi ? Suya salınım yapar mı ? yapacağını pek düşünmüyorum çünkü içeçeklerin içine de bu plastik buzlardan koyuyoruz.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/215665/120620192127411.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/215665/120620192215171.jpg[/IMG]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

çulsuzÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 24/03/2018
İl: Istanbul
Mesaj: 1698
çulsuzÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Haziran 2019 23:29
* elyafı artırırsanız daha çabuk ve uzun süre berrak olur. Filtreyi temizledikçe değiştirebilirsiniz.
* montecarlo nun tabana yayılması için powerled çok önemli biran önce edinin
* Hava taşı ile ilgili olan soruyu anlayamadım[:?]
* Akvaryum soğutma diye aratırsanız forumda birçok yazı bulabilirsiniz. Buz koymak da bir başka yöntem.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

TherbosstatÇevrim Dışı

Kayıt: 31/05/2019
İl: Istanbul
Mesaj: 74
TherbosstatÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Haziran 2019 23:32
[QUOTE=çulsuz]* elyafı artırırsanız daha çabuk ve uzun süre berrak olur. Filtreyi temizledikçe değiştirebilirsiniz.
* montecarlo nun tabana yayılması için powerled çok önemli biran önce edinin
* Hava taşı ile ilgili olan soruyu anlayamadım[:?]
* Akvaryum soğutma diye aratırsanız forumda birçok yazı bulabilirsiniz. Buz koymak da bir başka yöntem. [/QUOTE]

Hava taşı derken akvaryuma hava vermem gerekir mi acaba ? Hani klasik hava motoru hortum koyup yani gerek var mı ?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

çulsuzÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 24/03/2018
İl: Istanbul
Mesaj: 1698
çulsuzÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Haziran 2019 23:43
Karidesler karbondioksite hasas oluyor biraz. Karbondioksit de havataşı konulduğunda çabuk sudan ayrılıyor. Yani bu dengeyi canlılarınızı gözlemleyerek sağlayacaksınız. İlk günlerde geceleri Co2 koymayın. Mayalıda ilk günler çok kuvvetli verir. Gözünüz üzerinde iken koyun. Gidiverir yavrucaklar.

Bu arada karbondioksit olan akvaryumda şelale filtre önerilmez çünkü karbondioksiti sudan atar.

Teşekkür Edenler: [T]215665,Therbosstat[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

hounsoiÇevrim Dışı

Kayıt: 01/03/2019
İl: Istanbul
Mesaj: 192
hounsoiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Haziran 2019 12:42
Mert Bey selam. Sohbetimizin başlangıcına vesile olan kurulumunuz hayırlı olsun [:)]

•Öncelikle arkaplan olarak lacivert yeşil yerine siyah arkaplanı tercih ederim. Şimdi beyaz-gri olarak durmasına alışınca ilk koyduğunuzda belki kapatmış gibi gelebilir ama daha sonra gözünüze çok daha güzel geleceğine eminim. Çünkü siyah arka fonda gözünüz yorulmaz, canlılarınız strese girmez ve renkleri çok güzel görünür. Ayrıca karidesleriniz (sanırım kiraz aldınız) ortamın rengine göre renklerini kızartırlar. Zemininiz monte carlo ile sarılırsa renkleri şeffafa yakın olanlar bile olacaktır, ben bunu yaşadım. Daha sonra siyah zeminli-arka fonu da siyah olan akvaryumuma geçirdiğim aynı karideslerim kıpkırmızı bir hal aldılar. Dolayısıyla arka fonun siyah olması bence kapatmaz. Yine de kartonla deneyin canınız istemezse çıkarırsınız maliyetli bir iş değil tamamen zevkinize kalmış [:)]

•Bence kayalara dokunmayın dağınık görüntüsü doğal duruyor, büyük koyarsınız beğenmezsiniz sonra tekrar değiştirmek istersiniz vesaire monte carlolar varken zemine iyi tutunmalarını bekleyin derim. İsterseniz sol en arkadakinin yerine daha büyük bir tane koyabilirsiniz, kötü durmayacaktır.

•Elyafı artırabilirsiniz.

•Monte Carlo üzerinde power led'in etkisi büyük oluyor. Biliyorsunuz ben size modül led önerdim, yeni bir fotoğraf da paylaştım öm'den sizinle ama monte carlo kolay bir bitki değil power led'le daha iyi sonuç alırsınız diye düşünüyorum.

•Karides akvaryumlarında mayalı sistem co2 yüzünden karideslerini kaybedenleri gördüm. Kendi tecrübem yok kesin net bir şey diyemem ama co2 salınımını durduramadığımız için ph dalgalanmalarına sebebiyet veriyor ve karidesleri etkiliyor diye biliyorum. Ayrıca eğer durumunuz varsa 1 kez alacağınız bir tüp 1 yıl kadar gidecektir dolayısıyla çok da maliyetli değil aslında (öğrenci değilsek) [:D]

•Şelale filtreniz olduğu için hava taşı gerekli değil.

•Buz konusunu bilemiyorum, forumda soğutma ile ilgili konulara bakabilirsiniz.

Tekrar hayırlı olsun, inşallah canlılarınızı eklediğiniz zaman da tekrar konuşuruz. Maşallah diyelim [:nazar:]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

MehmetAkifÇevrim Dışı

Kayıt: 19/12/2010
İl: Ankara
Mesaj: 221
MehmetAkifÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Haziran 2019 20:47
Kurulumunuz hayırlı olsun. Öncelikle co2 nin karidesler üzerindeki etkisini bende test ettim istemeden. Bir kaçak anında 20 kadar karides kaybettim. Fakat içindeki canlılarla birlikde akvaryumdaki co2 miktarını yavaş yavaş arttırdım ve şu anda sarı renk indicatör ve ne balık ne karides ne salyangoz herhangi kaybım yok alıştılar. Soğutma konusunda buz torbalarını çok önermiyorlar kısa sürede ısı değişimine sebep olup balıkların bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyormuş. Bilgisayar fanı ile yapabilirsiniz bende yakın zamanda kendime yapıcma bir tane. Işık olarak power led büyük fark yaratır fakat mevcut sisteminiz litre watt hesabında 0.3 ün üzerinde ise yinede montecarlo ile zemin kaplanıp sağlıklı yetiştirilebilir örnekleri var. Şelale filtre bahsedildiği gibi co2 kaybına yol açtığı için tercih edilmez fakat mecbursanız co2nin dozunu bir miktar arttırıp kayıp önlenebilir. İlk önceliğiniz co2 tüplü sistem olsun derim. Co2 dalgalanması yosunların büyük oranda sebebi olarak görülür. Bitkili tanklarda oksijeni dışardan vermeye canlılar için çok ihtiyaç yok fotosentez yada yüzey dalgalanması ile yeterli oksijen alınır. Fakat sudaki çözünmüş oksijen miktarı arttıkca suyun daha çok co2 barındırabildiğini duymuştum. Co2 miktarını arttırmak isteraeniz ekleyebilirsiniz size kalmış.

Beğenenler: [T]215665,Therbosstat[/T]
Teşekkür Edenler: [T]215665,Therbosstat[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir