Bitkili Tankda Led Kullanımı


darkauraÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
Kayıt: 02/11/2010
İl: Istanbul
Mesaj: 4160
darkauraÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 16 Haziran 2014 10:36
Mehmet bey değerli katkılarınız için teşekkürler. Ledde tecrübeli olduğunuz belli. Ama bu renk konusuna bir açıklama getirmek gerek. Kırmızıyla mavi karışımının mor olması tamamen insan gözünün kusurundan kaynaklanan bir durum. Doğru kırmızı ve mavi boyayı karıştırırsanız mor renk elde edersiniz ama o gerçek mor değildir. Sadece insan gözü onu mor olarak görür. Çünkü insan gözü gerçekde sadece 3 rengi görebilir, kırmızı mavi ve yeşil. Diğer tüm renkleri bu üçünün karışımı olarak algılar. Rgb ledde (Red, Green, Blue) insan gözünün bu yapısından faydalanarak tüm renkleri oluşturuyormuş gibi gözükür. Ama çoğu gerçek renkler değildir, bizim yanılsamamızdır. Sadece bizim gözümüz öyle algılar. Bu yüzden rgb ledle bitki yetişmez. 430nm mor led örneğine gelirsek, mor aslında maviden daha derin bir mavidir. Bizim gözümüz onu mavi ile kırmızının karışımı gibi aldılar çünkü ışığın enerjisi mor ötesine yaklaştıkca artar, sadece gözümüzdeki mavi reseptörleri değil, kırmızı reseptörleride uyarır. Hatta daha uv ye yaklaştıkca ışık beyazmış gibi gözükür. Bu tamamen yüksek enerjili ışığın gözümüzdeki her 3 renk reseptörünüde uyarmasından kaynaklanır. Bu yüzden 430nm beyazımsı mor gibi parlar ama aslında derin mavidir. (Not: X genindeki bir mutasyondan ötürü kadınların %5inin uv renkleride görebildiği tahmin ediliyor. Kendileri farkında olmasa bile. Bu yüzden 430 mor onlara çok farklı gözükebilir )


Renge fotosentez açısından bakarsak, bitki için bizim ne gördüğümüz değil, hangi dalga boyunda ışık aldığı önemli. 430nm üzerinde çok durmamın nedeni en kuvvetli fotosentez noktalarından birisi olması. Klorofil a'nın en yüksek fotosentez verimi verdiği dalga boyu. İkinci tepe noktası olarak klorofil b 450nm de çok yüksek fotosentez yapar. 450nm yi 6000k beyaz ile bolca veriyoruz. Bu sebeble 430lada desteklendiğinde çok kuvvetli fotosentez gerçekleşiyor. 450yi ayrı olarak vermek isterseniz royal blue adıyla satılmaktadır. Deniz akvaryumunda kullanıyorum. Oda çok etkili fotosentez gerçekleştiriyor. Bunun dışında piyasada mavi diye isteyeceğiniz standart led 460nm dir. Hiç fotosentez gerçekleştirmez demiyorum ama 450nm in üzerinde fotosentez verimliliği hızla düşmeye başlıyor. Bu yüzden standart mavi bitkiden çok yosunları besliyor. Özelliklede sakal yosununu. 

Gün ışığı beyaz ledin makaledeki ışık spektrumuna bakarsanız, ışığının büyük kısmının bitkilerin çok az kullandığı sarı kısımda olduğunu görürsünüz. Bu yüzden fotsenteze katkısı çok cüzzidir. Ama emerson etkisinden faydalanmak için sarıdan ve diğer renklerdende az miktarda vermek gerekiyor. Ayrıca renklerin doğal gözükmesi içinde faydalı. Ama bunlar için çok az miktarda bir kaç tane eklenmeleri yeterli. Fazlası fotosentez verimliliğini düşürür.

Lensler için diyeceğim, aşırı derin olmayan tanklarda farklı renk ışıkların homojen karışması için lens kullanmamak daha iyi. Derin olmayan derken, tankın zemininden lede olan mesafe 60cm yi geçmiyorsa lens tavsiye etmem. Tabi bu zemin bitkisi yoksa geçerli. Zemin bitkisi varsa geniş açılı 90 derece lensler iyi olur. Lens cama daha az ışık vurdurduğu için camda daha az yosunlanma yapıyor. Ön tarafda 90 derece lens bu açıdan kullanılabilir. Ama arka tarafda özelliklede uzun bitkilerin olacağını düşünürsek lens kullanmamak daha faydalı olacaktır. 


darkaura2014-06-16 10:47:29

Beğenenler: [T]199996,kptma[/T][T]196004,Ibrahim90[/T][T]181782,KahramanTaban[/T][T]220848,vyc32[/T][T]161403,ahmetbenli[/T]
Teşekkür Edenler: [T]96014,kemakinen35[/T][T]199996,kptma[/T][T]220848,vyc32[/T][T]161403,ahmetbenli[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

yeşilcandırÇevrim Dışı

Kayıt: 08/06/2014
İl: Istanbul
Mesaj: 147
yeşilcandırÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Haziran 2014 11:38
Hocam dikkatle takipteyim imalata başladığım gün fotolar paylaşcam inşaallah

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

mcetindasÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 21/08/2013
İl: Ankara
Mesaj: 486
mcetindasÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Haziran 2014 21:06
Yanlışım konusunda bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim Mustafa Bey. En azından Mücahit beyi yanlış bilgilendirmemden ötürü vicdan azabını atabildim üzerimden :)

Lensler konusunda umarım resim yardımcı olur. Neredeyse hiç bitkim yok ve kırmızı ışıkla alakalı ufak tefek sorunlarımdan dolayı onu kullanmadım. Mevcut ledler sadece aydınlatma için kullanılıyor ve mavi ledde 90 derece lensin etkisi görülebiliyor. Bu son 1 yılda bir çok deneme yaptım  ama komplex bir halde tamamladığım ilk armatürdü bu.
Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

darkauraÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
Kayıt: 02/11/2010
İl: Istanbul
Mesaj: 4160
darkauraÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 17 Haziran 2014 10:00
Güzel bir armatür olmuş. Uygun dalga boylarında ledleri takarsanız altında çılgın bitgi gelişir. 

50cm den 90 derece lensle ışığı parvulaya veriyorum. Ledi ilk kurduğum videolara bakarsanız öndeki parvulalar çok kuvvetli değillerdi. Şimdi insan saçı gibi oldular. Çok gür kökleri çok sağlam. Elimle tarıyarak temizliyorum artık. Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

fkarakaserÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]13070,2[/B]
Kayıt: 30/09/2006
İl: Istanbul
Mesaj: 2406
fkarakaserÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Haziran 2014 10:14
İnsan ne ile ilgileniyor ise,  o konu ilgisini çekiyor. Şimdiye kadar bu konuyu görmemiş olmam da benim ayıbım.Çok güzel çok bilgilendirici bir konu olmuş, ayrıca Mustafa Bey'in konuyu açtıktan sonra takip ederek tüm soruları içtenlikle cevaplaması takdire şayan.


Beğenenler: [T]184197,mehmetokur[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

mcetindasÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 21/08/2013
İl: Ankara
Mesaj: 486
mcetindasÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Haziran 2014 00:33
[QUOTE=darkaura]Güzel bir armatür olmuş. Uygun dalga boylarında ledleri takarsanız altında çılgın bitgi gelişir. 

50cm den 90 derece lensle ışığı parvulaya veriyorum. Ledi ilk kurduğum videolara bakarsanız öndeki parvulalar çok kuvvetli değillerdi. Şimdi insan saçı gibi oldular. Çok gür kökleri çok sağlam. Elimle tarıyarak temizliyorum artık. 


[/QUOTE]

Kısmet olursa ilerleyen zamanlarda daha profesyonel işler çıkartıcam. Şimdilik bilgi edinme/paylaşma , deneme yanılma şeklinde zaman geçiyor. Sayenizde hem hevesimiz kabarıyor hemde eksiklerimizi görüyoruz..
Selamet ile..

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Cüneyt ERGÜNÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
Kayıt: 05/01/2009
İl: Ankara
Mesaj: 1205
Cüneyt ERGÜNÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 25 Haziran 2014 14:58
Mustafa bey merhaba,

40*40*40 (veya 45*45*40) ölçülerinde bolivian ram ve/veya borellilerim için bir üretim/yavru büyütme tankı yapmayı/yaptırmayı planlıyorum, tank kumlu, dekorlu ve bitkili olacak, eğer herhangi bir şekilde bu tank da üretim/yavru büyütme gerçekleştiremezsem nano bitkili tank olarak kullanmayı planlıyorum.

Yazılanların tamamını okumakla beraber, maalesef elektrik/elektronik işlerinde "sıfır" bilgi/deneyim sahibi olmam ve çevrem de de bu işlerden anlayan samimi olduğum kimse olmadığından danışma/yardım alma imkanım yok, sizden ricam yukarı yazdığım ölçülerde bir tank kurduğum da,

- Nasıl bir led kombinasyonu olmalı,
- Ledleri nereden temin edebilirim (internet?),
- PCB mi, yoksa aluminyum kasa?
- Soğutucu/fan?
- Len açıları, lensleri nereden temin edebilirim (internet?)
- Güç kaynağı vs. (nereden temin etmeliyim, internet?) vs. gibi konularda bana bir alışveriş listesi ve tavsiyeleriniz ile beraber bir bilgi verebilirseniz, ben tamamını temin edip iyi bir elektrik/elektronikçiye yaptırmak istiyorum, led aydınlatmayı kapağın içine yapmak/kullanmak istiyorum. 
Cüneyt ERGÜN2014-06-25 15:08:51

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

darkauraÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
Kayıt: 02/11/2010
İl: Istanbul
Mesaj: 4160
darkauraÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 25 Haziran 2014 22:38
Bitkide hep kullandigim ve iyi verim aldigim led kombinasyonu %50 6000k soguk beyaz, %33-35 660nm derin kirmizi, %15 430nm mor, renk cesitliligi icinde derin kirmizilarin arasina bir iki tane 630nm standart kirmizi ve beyazlarin arasina bir kac tane az sayida 3000k gun isigi beyaz. bu karisim tam bir fotosentez patlamasi yaratiyor ama fazla kacarsada yosunun onune gecemiyorsunuz. bu yuzden kullanacaginiz gucu cok iyi belirlemek gerek. 

kendi 60x40x35h 85lt lowtech bitkili cuce amerikan tankimda 2x9 seklinde 18w kullaniyorum. dip kose cok ferah aydinlaniyor, muhtemelen isik tankin her kosesine yayildigi icin olsa gerek baktikca insanin ici aciliyor, herhangi bir yosunlanma sorunu sozkonusu degil, hizli bir buyume gelisim olmasada bitkiler altinda mutlu ve sagliklilar.  sizin planladigini tankin olculeride buna yakin. lowtech bir tank olcaksa 18w yeterli olacaktir. ama benim tavsiyem daha fazla guc ekleyin. 24, hatta 30watt. ilerde hightechde cuba benzeri talepkar bitkiler yapabilirim diyorsaniz 30watta yakin bir sey iyi olur. tabi bunu dimmable drivera bagliyacaksiniz. bu ledlerin gucunu acip kisabilmenize imkan tanir. duruma gore cok buyuk esneklik. bir kere bu ise girmisken bu sekilde yapmanizi tavsiye ederim. yarin farkli bir kurulum yaptiginizda guc az geldi diyip yeniden masrafa girmezsiniz, yada tersine farkli kurulumda guc fazlada gelebilir, daha cok kisilir. ayrica ledleri kisik gucde kullandiginizda daha soguk calisirlar, omurleri uzar. 

ledleri temin edebilceginiz adresler: ledstok.com marketdijital.com bir kac site daha var ama adresleri aklima gelmedi. burda ihtiaciniz olan hemen hemen hersey var. marketdijitalin fiyatlar biraz daha iyi, donanimlar daha iyi aciklanmis secmesi kolay, ledstok sa derin kirmiziyi turkiyede sattan bildigim tek yer. buralarda sadece 430nm mor bulamazsiniz. henuz turkiyede bir yerde goremedim. goren haber versin lutfen. 430lari ebayden aliyorum. ebaydan alisveris yapiyorsaniz verin siparisi gelsin. yapamazsaniz 430 yerine 1-2 oraninda kirmizi beyaz kullanin gene. tatminkar performans verecektir. 

pcb mi, aluminyum kasami? cevap ikiside. birbilerinin muadili degilller. pcb ledleri yerlestirmek icin gerekli, aluminyumda sogutmak icin. ledleri tek tek aluminyum uzerine dagitarak baglasaniz bile tekli star pcb kullanmaniz gerekir. ledleri yerlestirceginiz yerin fotosunu koyarsaniz sogutma ve pcb konusunda daha cok yardimci olabilirim. 

sogutucu olmazsa olmaz. eger ledler uzak seyrek olacaklarsa sogutmaya duz bir aluminyum levha bile yeterli olur. ama cogu pcb deki gibi yakin olacaklarsa bol kanatli bir aluminyum gerekli. 1w ledler icin fan ancak sistemi kapali bir alana koyacaksaniz gerekli olur. disardan serin hava saglamak icin. sogutucu ayni zamanda armatur govdesi olarakda kullanilabilir. nerden temin edeceginize gelirsek verdigim site adreslerinde ufak boyutlu cesitli sogutucular gorebilirsiniz. onlardan biri sizin isiniza uyabilir. tum sistemi armatur gibi butun yapacaksaniz bur aluminyum dogramaci bulacaksaniz. onlarin elinde degisik boyutlarda sogutma parcalari oluyor. birini uydurmaya calisacaksiniz artik. pcb yi sogutucuya vida ile tutturursaniz daha saglikli olur. sogutucu ile pcb arasina termal macunda surerseniz, vidalarin baskisi isi iletimini kuvvetlendirir. ama vida kanali acacak ekipmanlar yoksa epoksiylede cok saglam birlestirilebiliyor. simdiye kadar kendi yaptigim tum ledlerde epoksi kullandim. 

40cm icin lens gerekli degil. hatta olmamasi daha iyi. tam verim almak icin farkli renklerdeki isiklari homojen dagitmamiz gerekiyor. ancak cok isik isteyen zemin bitkileri olursa 40cm de 90 derece lens tavsiye edebilirim. gene verdigim sitelerden bu lendleri alabilirsiniz. tanesi 50kurus bir sey. ledlerin kafalarina tam olarak oturur, takilabilir, cikartilabilir. yanliz bazi pcb lerde alan dar oldugundan yanyana takilamiyabiliyorlar. ufak deniz tankina yaptigim nano lambada mesela lensler sigmiyor. ha birde lensler cama yakin ledlere takilabilir. cama daha az isik gidip yosun yapmamasi icin. 

guc kaynagini gene verdigim sitelerden temin edebilirsiniz. 1w led icin 350ma led driver kullanacaksiniz. tum led driverlarin belli calisma araligi vardir. uzerinde 10-20w derse sadece 10la 20 arasi led takabilirsiniz. uzerinde yazandan farkli sayida takarsaniz sacmalar hatta ledleri yakabilir. birde dimmable driverlar tabi. ledin isigini kisip acmaniza imkan verir. dimmable driverlarda bir kac guruba ayriliyor. ucuza normal driverlara yakin fiyatlarda olanlar triac dimmable dir. yani driverin 220volt girisine gucu kisip acabilien bir dimer taktiginizda, drivera giren 220v ac gucu ayarliyarak ledleri kisabilirsiniz. basit ve ucuzdur. tum elektrikcilere dimmer derseniz ne oldugunu bilirler ama genelde ellerinde portatif kabloya baglanabilcek bir dimmer olmaz. onun icin bu linki vereyim. dimmer lazimsa boyle bir seyi kabloya bagliyarak basitce kullanabilirsiniz.

http://www.n11.com/reosta-orgun-surgulu-siyah-dimmer-a4120-P11911630

birde pwm ozellikli dimmerlar var. basli basina ayri proje konusu. ledlerin gucu ufak bir elektrik akimiyla kontrol edilir. bunun avantaji ardiuno yada rasberry pi gibi gelismis bir mikro islemciye bagliyarak ledler uzerinde yazilim kontrolu saglimaniza imkan tanir. vakit bulursam bir sonraki projemde boyle bir aydinlatma planliyorum. klasik zamanliyicilarla ayidinlatma bir anda acilip kapandiginda baliklar afalliyorlar. ledlerle dogal gunesin dogusunu ve batisini taklit etmek istiyorum. aydinlatma tankin bir kosesinden once kirmizilari yavas yavas acarak isik verecek, ayni gunesip dogusu gibi. aksamda isik tersi koseden en son kirmizi ile kararacak. isin icine yazilim girince imkanlar bir anda artiyor. ayin dongulerine gore geceleri hafif mavi isikda verebilirim. baliklar dogalarinda oldugu gibi ay dongulerini gorurler. biolojik saatleri daha dogal sekilde calisir. ardiuno bu konuda cok esnek. envanterinde sayisiz sensor var. isi sensoru, isik sensoru hatta lab kalitesinde ph sensorleri. akvaryumdaki herseyi ardiuno ile otomasyona baglamak mumkun olabilir. hele bir basliyalim gerisi hayal gucune kaliyor. 

Beğenenler: [T]110242,SGY[/T]
Teşekkür Edenler: [T]163954,yiwotxxx[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Cüneyt ERGÜNÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
Kayıt: 05/01/2009
İl: Ankara
Mesaj: 1205
Cüneyt ERGÜNÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 26 Haziran 2014 11:48
Mustafa bey merhaba, uzun ve açıklayıcı cevabınız için çok teşekkür ederim, yazınız da vermiş olduğunuz bilgiler üzerinde çalışacağım, tekrar çok teşekkür ederim.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Akvarist GörkemÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 22/08/2013
İl: Ankara
Mesaj: 687
Akvarist GörkemÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Haziran 2014 12:09
Mustafa Bey,

Ben şu an toprak-kapak arası 60 cm olan akvaryumda 2 adet x 55W Osram Dulux 6500K kullanıyorum. Mayalı sistem ile co2 de veriyorum. Aşk merdivenleri arka planda yavaş da olsa sürgün vererek uzuyor ve alttan çoğalıyor. Moss aldı başını gitti. Parvulalar orta şeker. Anubias ve gül ise aldığım günki gibi. Ne eriyor ne çoğalıyor. 

Daha zor bitkiler de düşünüldüğünde mevcut aydınlatmama aşağıdaki power ledleri eklesem uygun olur mu ?

5 adet x 1W Deep Red = https://ledstok.com/product/654/1w-deep-red-650-670nm.html 
2 adet x 1W Gün Işığı = https://ledstok.com/product/783/3150k-80-86-5lm-edex-1la1-1w.html
1 adet x 1W Uv = https://ledstok.com/product/658/1w-uv-led-390-410nm.html 

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

darkauraÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
Kayıt: 02/11/2010
İl: Istanbul
Mesaj: 4160
darkauraÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 26 Haziran 2014 12:52
[QUOTE=Akvarist Görkem]Mustafa Bey,

Ben şu an toprak-kapak arası 60 cm olan akvaryumda 2 adet x 55W Osram Dulux 6500K kullanıyorum. Mayalı sistem ile co2 de veriyorum. Aşk merdivenleri arka planda yavaş da olsa sürgün vererek uzuyor ve alttan çoğalıyor. Moss aldı başını gitti. Parvulalar orta şeker. Anubias ve gül ise aldığım günki gibi. Ne eriyor ne çoğalıyor. 

Daha zor bitkiler de düşünüldüğünde mevcut aydınlatmama aşağıdaki power ledleri eklesem uygun olur mu ?

5 adet x 1W Deep Red = https://ledstok.com/product/654/1w-deep-red-650-670nm.html 
2 adet x 1W Gün Işığı = https://ledstok.com/product/783/3150k-80-86-5lm-edex-1la1-1w.html
1 adet x 1W Uv = https://ledstok.com/product/658/1w-uv-led-390-410nm.html 
[/QUOTE]

Ledlere günışığı eklememin nedeni renk çeşitliliğini artırmak. Şimdi sizde zaten 6500k floresan ampul olduğu için daha geniş ve düzgün bir renk dağılımı mevcuttur. Bu yüzden gün ışığı ledin size ciddi bir katkısı olmaz, zira fotosenteze direk etkisi cüzzidir. Eğer lambalardan her biri 55w wattsa zaten baya bir ışık veriyorsunuz demektir. Led ile desteklemenin bir anlamı yok. Sadece lambalardan birini 4000k 840 ile değiştirirseniz daha çok verim alırsınız. 840 floresan olarak çok başarılı. Işık spektrumu biraz fazladan sarısı dışında groluxe çok yakın. Fotosentezde kesinlikle 6500k dan daha etkili. Ama sarı rengi ile görselliği biraz zayıf. Bu yüzden 6500k ile beraber iyi bir ikili olurlar. 

İlla led ile takviye etmek isterseniz 660nm derin kırmızı, 430nm mor yada 440-450nm royal blue kullanın. Bunların dışında olanlar size çok katkı sağlamıyacaktır. Zaten geniş spektruma dağılmış bir ışığınız var. Kuvvetli fotosentez yapan renklerde ışık vermek ciddi bir artış sağlar. Yanlız uyarayım maviyi çok fazla kaçırırsanız yosun yapabilir. Birde türkiyede satılan mavi 460nm, çok işinize yaramaz. Faydasından çok yosuna neden olur. Yanlız hatılamıyorsam gncled.com 440nm royal blue satıyordu. ledstok.com danda 660nm derin kırmızı alabilirsiniz. 

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

GokselSunarÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 25/05/2012
İl: Denizli
Mesaj: 559
GokselSunarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Haziran 2014 13:19
Mustafa Bey merhaba

alttaki led şerit hakkında yorumunuzu alabilirmiyim .  Grolux yerine kullanabilirmiyiz.
elimde 150 cm hopar armatür var 4xt5 Ho
2 sıra bu ledden
2 sıra 6500k gün ışığı düşünüyorum .
Bitkiler düşük destekli .
Floresanları çıkarmak niyetindeyim , tasarruf amaçlı.

Link 5:1 oranında
7:1 ve 8:1 seçenekleride var.


http://www.ebay.com/itm/1M-Plant-Growing-Led-5050-LED-Strip-Light-Hydroponic-RED-BLUE-5-1-Waterproof-12V-/281368839518?pt=US_Light_Bulbs&hash=item4182e3c55e● Color:  Red : Blue = 5 : 1
Protection Rate IP65(Waterproof)

Item

 White PCB

Operation Voltage(V)

DC12

Power Dissipation(W)

14.4/M

Input Current (mA)

600/M

WLD(nm)

R:620-650 nm  B: 460-470nm

Single LED Luminous Intensity(MCD)

2000-2500MCD

Angle(°)

120

Operation Temperature()

-2060

Single LED Operating Current(mA)

60/M

LED Quantity(pcs)

60/M

Dimension(mm)

L1000*W10
GokselSunar2014-06-26 13:32:19

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

darkauraÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
Kayıt: 02/11/2010
İl: Istanbul
Mesaj: 4160
darkauraÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 26 Haziran 2014 13:39
Şerit ledlerin şimdiye kadar yeterli ışık verdiklerini hiç görmedim. Verse bile dalga boyları piyasada satılan standart ticari ledlerle aynı. Karasal bitkiler için yapılmış. Karasal bitkilerde yüksek performans vermesede katkı sağlıyacaktır. Ama sucul bitkide böyle bir lüksümüz yok. Bitkiye yaramıyan fazladan her ışık mutlak suretle yosuna neden olur. Bu yüzden doğru dalga boylarında doğru miktarda ışık gerekli. 

Ayrıca mavi ve kırmızı ledleri bir ayara getirmek o ledi grolux muadili yapmaz. Grolux tam olarak bitkileirn kullandığı kırmızı ve mavide kuvvetli ışısada bu renklerin dışında çok geniş bir renk paletinde ışıklarda verir. Tam oalrak bitkinin ihtiyacına yönelikdir. Zaten benim tüm çalışmamda değişik tipde ledleri bir araya getirerek bu ışık dağılımına benzer bir dağılım elde edebilmek. Belki ilerde bir gün tam oalrak bitkilerin renk dağılımlarına yönelik bir led çıkabilir. Groled. Piyasada böyle bir ihtiyaç, açık var. Hangi üretici görüp doldurur bilmiyorum. 

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

murat acrÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 19/06/2013
İl: Istanbul
Mesaj: 243
murat acrÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Haziran 2014 13:47
Ledstok tan malzeme alırken bana yardımcı olan arkadaş, bitkili akvaryumlar için led armatürler tasarlayacağını söyledi. Güzel planları vardı, umarım istediğimiz ölçülerde uygun fiyatlı armatürler ile güzel akvaryumlar kurarız.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir