ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
darkaura
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4169
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Kasım 2010 08:47
Son Ziyaret:
7 Saat 33 Dakika önce
Toplam Mesaj:
4048 [1.05 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
35 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa KALIN
Doğum Tarihi:
08 Kasım 1978
Yaş:
42
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/020220180957011.jpg[/IMG] [url=https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_tankda_led_kullanimi_k772480.asp]Bitkili Tanklarda Led Kullanımı[/url]

SON 10 MESAJI

Bira Mayası İle Co² Desteği Olur Mu?
İlk başlangıcında çok hızlı co2 çıkışı oluyor, balıkları sersemletip öldürebilir.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=Burakavci]Merhabalar, Mustafa bey öncelikle açmış olduğunuz konu ve verdiğiniz bilgiler için tek tek teşekkür ederim. Konuya çok uzak olmamla beraber yorumlarınızı elimden geldiğince okumaya çalıştım. Ben 110x35x35h ölçülerinde akvaryumda lepisteslerimle beraber gül,saz,eledoa ve bambu gibi bitkiler bakmak istiyorum. Tabana 5-6 cm hagen kum koyduğumda yükseklik 30cm civarına tekamül edecek. 110cm uzunluğunda ki ve 30 cm yüksekliğindeki bu akvaryuma hangi combinasyonu ve toplam kaç adet LED kullanmam gerektiğini çözemedim. Eğer sizinde vaktiniz olursa yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Hayırlı geceler diliyorum🖐️[/QUOTE]

Ledler suya yakın duracaksa yada lens olacaksa 20watt uygun olur. sudan 8-10cm yukarıda duracaksa 27watt uygun olur. Tabi bu bitki aydınlatması hazırlanmış power led için geçerli. Şerit ledler kalitelerine bağlı olarak daha fazla kuvvet gerektirecektir.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=kaminari19]Yazının çoğunluğu olmasa da epeyini okudum. Emeğinize sağlık. Benim sorum; 70*40*40 akvaryumuma 36w armatür yapacağım.
24 tane 1000k
12 fs
Kullanacağım.
Full spectrum hakkındaki yazılarınızda kırmızıyı maviden biraz daha fazla içerdiğini okudum. Dengelemek için kombinasyonum doğru mu? Teşekkürler.
[/QUOTE]

Performans verir, sonuç alırsınız ama genede bitki kızarmada benim önerdiğim karışım daha iyi sonuç verir.
Akvaryumda Tüm Sistem Çöktü Mü?
Bakteri besini ve bakteri kültürü kullanılmış olsa bile sıfır tanka böyle balık koymamak gerek. Net şekilde su bozulmuş, amonyak patlamış. Balıklarda öldüyse o tankın suyunu komple değiştirip sıfır kurulum yapın. Bu sefer içine bir çimdik yem ile bakteri takviyeleri yapıp 2-3 hafta boş döndürün, ondan sonra bir iki tane amonyağa dayanıklı balık ile başlatın. Çöpçü yada vatoz olabilir. Onlarıda az besleyin. Sonrasında yavaş yavaş tankdaki balık nufusunu artırırsınız.
Transgenetic Tetra Yüzme Sorunu
Hava kesesi patlamış. Trangeniclerde bazen oluyor. Çok aşırı besliyorsanız obur bir türdür, aşırı şişip hava kesesine zarar verebiliyor. Hava kesesi sudaki derinliklerini ayarlayan organları, denizaltı gibi istedikleri derinlikde durmalarını sağlıyor. Kese patlayınca suda yükeselebilmek için ekstra güç harcamak zorunda kalıyor. Bu şekilde uzun süre yaşıyan balıklar var ama sizin balık çok zayıflamış kağıt gibi olmuş. Muhtemelen uzun yaşamaz.
Beta Ve Transgenetik Tetra
Trangenicler saldırgan bir tür değil ama çok hareketli ve atikler, betta yanlarında çok ağır kalır buda kaçınılmaz olarak yüzgeçlerinin tırtıklanmasına neden olur. Etçil beslenebilen hiç bir balık türü önünde öylece sallanan kaçamıyan uzun yüzgeçleri affetmez. Tırtık sorun olmasa bile bettanın trangeniclerin yanında beslenmesi sıkıntı olur. Yemi ağzından kapar kaçarlar, beslenmesine müsade etmezler. Yem gördüklerinde pirana gibi hızla hareketlerle saldırıyorlar.
Hamburg Mu İkinci El Dış Filtre Mi ?
Hamburg doğru kurulursa, suyun debisi sünger alanı kalınlığı doğru ayarlanırsa performansı çok yüksektir. Dış filtrenin tersine açık sistem olduğu için oksijen teması daha yüksek, biolojik filtrasyonu çok kuvvetli. İnce noktası sünger alanı ve kalınlığı geniş olacak, içinden geçen suyun debisi düşük olacak. Hamburgun eksisi akvaryum içinde çok hacim işgal etmesi. Akvaryum hacmi ona göre ayarlandıysa uygun fiyata yüksek performans sağlar.

Sunsun 603 kullandım. Pek verim alamadım. Çabuk tıkanıyor, debisi hemen düşüyor. Eskiden haqos expro 500 vardı, onun debi böyle düşmüyordu, çok güzel bir filtreydi ama artık bulunmuyor.

Kendi 100litremde fluval 206 kullanıyorum kafam rahat. Bakımı temizliği çok kolay. Tabi çok pahalı bir filtre. Dış filtre olacaksa onun yerine 2inci el eheim 2213 olabilir. İkinci elde eheim önermemin neden yan sanayi geniş, yedek parçası bol, filtrenin kendisi sağlam güvenilir. En kötü bir iki musluğu contası değişir, kullanılır, ilerde ikinci el satılıp verilen para geri alınabilir. 2213de çok pahalı geliyorsa o zaman hamburg tasarlamak gerek. Düşük debili bir motor ve büyük geniş biolojik süngerle hazırlayıp suyun akvaryumda daha iyi sirküle olması için hamburdan ayrı birde iç filtre konabilir. Hamburg iyi çalışmak için düşük debi istiyor ama bu seferse su akvaryumda iyi sirküle olmuyor. İkinci iç filtreyi bunun için önerdim. İnternette debi hesapları yapım teknikleri hepsi mevcut. Elinden iş gelen adam için zor şey değil.
Glossostigma İçin Co2 Sart Mı
Karbonat asit co2 lere bakın. Daha stabil sağlıklı co2 sağlar. CO2 olmadan yüksek ışık vermeyin, yosundan kurtulamazsınız.
Ro Suyu Hakkında
Mevcut arıtma reverse osmos ise membrandan çıkan suyu başka filtreye girmeden kullanabilirsiniz. Membrandan sonraki tatlandırıcı, mineral katıcı vs.. son filtrelere girmeyecek. Aradaki hortuma bir t boru ve vana bağlıyarak bunu yapabilirsiniz. Yanlız ro suyunun içinde gene çok az miktarda yabancı parcacık olur, tam 0 ppm su yapmak istiyorsanız o suyu en son bir reçineden de geçirebilirsiniz.
Glossostigma İçin Co2 Sart Mı
Glosso tecrübem olmadı ama genel olarak taban bitkisi tecrübelerimden yerini sevip yaşasa bile co2li yüksek destek tankındaki gibi bir taban asla yapmaz, seyrek ve gösterişsiz olur. Yukarı uzayıp ortaplan bitkisine dönüşmeside olası.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.