ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
darkaura
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4399
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Kasım 2010 08:47
Son Ziyaret:
2 Saat 31 Dakika önce
Toplam Mesaj:
4100 [0.97 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
33 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa KALIN
Doğum Tarihi:
08 Kasım 1978
Yaş:
43
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/020220180957011.jpg[/IMG] [url=https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_tankda_led_kullanimi_k772480.asp]Bitkili Tanklarda Led Kullanımı[/url]

SON 10 MESAJI

Yaralı Bir Kuş Buldum Ne Yapmalıyım
[QUOTE=Vailtailbeta]
Ben ve arkadaşlarım geçen yaz gözümüzün önünde kedi tarafından hırpalanan bir güvercin bulmuştuk yaklaşık iki ay bizde kaldı ve ilginç bir şekilde iyileşti . Uçuş günü geldiğinde ilk başta biraz uçup yere kondu ve yine aynı kedi tarafından saldırıya uğradı fakat bu sefer kurtulamadı. Sonuç olarak ilk aşamada kurtulan yinede kediler için av potansiyeli taşıyor .
[/QUOTE]

Bilemiyorum...

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/200520222028171.jpg[/IMG]
Yeni Hongsloi Yavrularımız.
Yavrular kendilerini kurtardı bebeklikden çıktılar, artık anatankda yeni evlerindeler.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=os33D0hZtwM[/VID]
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=iwagumi]Merhabalar konuyu okuyup anladığım kadarı ile yapmam gerekenleri,
36 wattlık power led için;
22 beyaz
8 deep red
4 royal blue
2 adet uv (sanırım 420-430 nm olacak)
şeklinde anlayıp bu şekilde yapmayı düşünüyorum, yanlız kafamı karıştıran konu olarak beyazlar 10000k mi olması gerekiyor yoksa 6500 kelvinmi konunun başında 10bin kelvin denmiş konu içiresinde 6500 k bazı yerlerde 10k yosun yapar denmiş bazı yerlerde 6500 k hiçbir işe yaramaz denmiş acaba bu dizilim olarak beyaz tavsiye ettiğiniz kelvin değeri nedir?
Teşekkürler.[/QUOTE]

En güzel sonucu bu karışımdan aldım, uygundur. Beyazları 6500-7000kelvin kullanının. Bu karışımda fazlaca royalblue ve uv var, beyazıda 10bin kelvin yaparsanız çok fazla mavi olur. 10bin kelvin beyaz, mavi led kullanmıyacaksanız sadece beyaz led olacaksa uygun oluyor. Düşük destek akvaryumda kaliteli markalı chipi olan 10bin kelvin beyaz tek başına güzel iş görebiliyor.
Yeni Hongsloi Yavrularımız.
[QUOTE=K3r3m]Maşallah çok güzel görünüyor, son günlerde apisto ithalatı olmuyor diye biliyorum damızlıkları nereden aldınız?[/QUOTE]

Teşekkürler. Hüdai bey kendi çabasıyla getirtmişti, onun sayesinde bizde sahip olduk.
Yaralı Bir Kuş Buldum Ne Yapmalıyım
Kedinin diş geçirdiği bir avın ufak olsun büyük olsun yaşadığını hiç görmedim. Hançer gibi dişleri var, bir hayvanı kaptığında bıçak gibi derine saplanıyor. Bu kuş için yapacak çok bir şey yok ama kedinizin başka hayvanların canına kıymasını istemiyorsanız boynuna ufak bir zil takabilirsiniz. Bu avına sessizce yaklaşmasını önleyecektir. Kediler pusu avcısıdır, hedefine sessizce yaklaşamazsa yakalama şansı olmaz.
Yeşil Su Sorunu
Eritromisin ve benzeri antibiotikler bildiğim kadarıyla mavi-yeşil alge karşı etkililer. Mavi yeşil alg aslında bir bakteri siyano bakteri olduğu için antibiotik etki ediyor. Yeşil su algine etkili olacağını hiç sanmam, yeşil su daha çok protista tarzı daha kompleks fotosentetik canlılardan oluşuyor, antibiotikler sadece basit yapılı bakterilere etkilidirler.

3gün karartma yetmez. 1 hafta 10 gün çok katı bir karartma gerekiyor. Bu yüzden bitkileri ayrı bir yere almakda fayda olur dedim.
Yeni Hongsloi Yavrularımız.
[QUOTE=Hüdai]Çekya kalite damızlıkları ve senin tecrüben ile muhteşem yavrular...

[:iyi:][/QUOTE]

Sağolasın. Senin yaptığın ithalat sayesınde sahip olduk. Şimdi dahada büyüdüler, gayet iyi gidiyorlar.
Yeşil Su Sorunu
[QUOTE=Yorum yapmaz]Bir ben şu soruna vakıf olamadım harbiden. İsteyene olmuyor demek ki🤔[/QUOTE]

Reeflowers remalgae, garantili test edilmiş yöntem. Kuvvetli ışıkla beraber uygulanırsa yeşil sudan akvaryumdaki balıkları dahi göremezsiniz. Yanlız karides ve salyangozlar için ölümcüldür uyarayım.

[QUOTE=Rnaxx][B]Merhaba arkadaşlar akvaryumunda 1,5 haftadır yeşil su sorunu var ışıkları kapatıp su değişimi yapıp çözmeyi denedim olmadı balıkları ayrı yere alıp su piresi ile çözmek istedim oda olmadı malesef uv filtre çok pahalı gücüm yetmiyor almaya bunu nasıl çözebilirim bunun bir ilacı var mıdır ? Aklıma metilen mavisi geldi ama bitkilerede zarar verebilir diye düşünüyorum.[/B][/QUOTE]

Metilen mavisi durumu daha fena yapar. Amonyak patlamasıyla kuvvetli ışık bir araya geldiğinde yeşil su oluyor. Metilen mavisi filtredeki bakterileri öldüreceği için durumu daha kötü yapar. Diğer yosun türlerinde bol su değişimi önerilsede yeşil suda pek fayda etmiyor, aksine daha çok azdırabiliyor. Uv filtre olmadan atması zor bir melet. Önce biolojik filtrasyonu kuvvetlendireceksiniz sonrasında katı bir karartma uygulayacaksınız. Dışardan gün ışığı bile gelmiyecek, akvaryumun üzerini sarabilirsiniz. Bu sırada bitkilerinizi başka bir yere almak faydalı olabilir.
Yeni Akvaryum
Transgenik tetra olacaksa aydınlatmaya ana ışık dışında mutlaka mavi sıra ekleyin. Tercihen 440-450nm royolblue. 380nm den 470nm ye her çeşit uv ve mavi ile denedim en kuvvetli floresan parlamayı 440-450 royalblue led ile yapıyor. Gece karanlığında evin ışıklarını kapatın, sadece royalblue mavi sırayı açın ve ondan sonra seyredin, balıklar gece lambası gibi parlıyorlar.

Sunsun 603 B İçine Sera Siporax Konulur Mu?
Siporaxın performansı ve işlevi yanında süngerin lafı olmaz. O ilk giriş kısımları suyun dağılıp tüm filtreye eşit akması için, oraya bir şey koymak su akışını bozar. Süngerlerinden birini yada bir kaçını çıkarıp yerine siporax koymak en mantıklısı. Kendi filtrem olmsa 1 tane süngeri kaba pisliği tutması için bırakıp geri kalanını aldığı kadar siporaxla doldururdum. Tavsiyem su akış yönüne göre siporaxı en sona koymanız, pislik ve çamur ile dolmasın.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.