ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
darkaura
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3549
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
02 Kasım 2010 08:47
Son Ziyaret:
11 dakika önce
Toplam Mesaj:
3919 [1.23 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
61 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa KALIN
Doğum Tarihi:
08 Kasım 1978
Yaş:
40
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/020220180957011.jpg[/IMG] [url=https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_tankda_led_kullanimi_k772480.asp]Bitkili Tanklarda Led Kullanımı[/url]

SON 10 MESAJI

Hi-tech Akvaryumum Ve Led Aydinlatma
[QUOTE=tarik1907]
Mustafa bey aydinlatici cevap icin tesekkurler, eskiden kalma floresan bilgileriyle olaya sadece Kelvin degeri olarak yaklasmistim evet yakaladiniz, T5 ve SMD lerde ayni kelvindeki dalga boyu grafiklerine bakinca sorunu anladim 600nm ve sonrasindaki tayf oldukca zayif kalmis akvaryumda, zaten SMD ile bazi gariplikler farketmistim ornegin, cuba dan fotosentez gorup cobomba yada alternanta gibi nispeten basit turleri yetistirememem gibi.
Gecici olarak eksik kalan kismi SMD Grow tipi led ile takviye edip gelismelere bakacagim, yine olmaz ise deep red ve uv ve royal blue ile takviye yapabilirim.
[/QUOTE]

Grow led karasal bitkiler için yapılmış bir ışık. Bu yüzden çok fazla kırmızı içeriyor. Onu daha mavi ağırlıklı yada yüksek kelvinli beyaz ledlerle deteklerseniz özellikle kırmızı bitkilerde daha iyi sonuç alırsınız. Sucul bitkiler karasal bitkilere nazaran daha fazla mavi istiyorlar. Benzer durumun aynısı floresanlarda da var. Grolux floresanda karasal bitkiler için tasarlanmış bir aydınlatma, akvayumlarda kullanırken yanına genelde aquastar benzeri yüksek kelvinli, bolca mavi ve uv içeren floresanlar koyunca iyi sonuç alıyorduk.

[QUOTE=ozkurtozgur]

Kızarttığınız bitkileri görmek isterim doğrusu. Demirin etkili olduğu tezi yıllar önce çürüdü, bilgilerinizi güncellemelisiniz.
Elle lehimlediğinizi belirttiniz, ledi el ile lehimlerken ısı kontrolünü yapamıyorsunuz haliyle. Led' in ömrünü daha imalatta azaltıyorsunuz. Fabrikasyonda böyle bir sorun yoktur.

SMD led' e de lens takılabiliyor, lens ile ışığı tabana indirmek sadece power led' e ait değil. Araştırma dönemizde bu bilgiyle karşılaşmışsınızdır.

Üstelik SMD led'in avantajı daha az ısınması, dolayısıyla daha uzun ömürlü olması. Ayrıca adeti artırıp penetrasyonu yükseltmek mümkün.
Floresan dairesel ışık kaynağıdır, bahsettiğiniz gibi 360 derece dağılıyor olması sadece dez avantaj değil. İyi bir floresandaki dengeli renk dağılımı ve aydınlık kalmayan bölge hiçbir led de yok. Yıllarca floresan kullanıldı, hala daha tercih edenler var.

Floresan, metal halide, smd led, power led kullanılan yaygın aydınlatmalardır. Hepsinin avantajları,dezavantajları var.

Erişimi kolay ledler üretip ülkemizde hobinin gelişimine katkı sağladığınız için teşekkür ederim. Ancak sadece power led' in avantajlarını sıralamanız ve diğerlerini tamamen kötülemenizin biraz ticari gözüktüğünü söylemek zorundayım. Üstelik tek taraflı ve eksik bilgilendiriyorsunuz, düzeltmek zorundayım.


[/QUOTE]

Bu lehim iddianız için kaynak rica edecem. Keza led çekirdekleri çok yüksek sıcaklıklara dayanabilir, çalışırlarken çekirdek soğutucudan çok daha sıcaktır. Lehim sırasında anlık bir ısınma olur. Ledin lehim sırasında ne kadar sıcaklığa dayanacağı speclerinde belirtilmiştir. Kaldiki smd lehimleme sırasında ledler çok daha fazla sıcağa maruz kalıyorlar. Elle lehimleme gibi anlık noktasal bir ısınma söz konusu değil, smd lehimlemede bütün devre kartı fırına konup lehim sıcaklığına kadar ısıtır, belli süre fırında bekler. Havyanın ucundan gelenden çok daha fazla ısınma söz konusu.

Smd ye lens takılamıyor demedim. Seçenekler çok daha kısıtlı ve açıkcası çok kullanışlı değil. Bunu smd ye lens takmak istediğinizde anlarsınız.

Smd daha az ısınıyorsa bu yeterince güç kullanmadığınız içindir. Smd ve power ledin verimlilik olarak ciddi farkları yok. Ne kadar güç verirseniz o kadar ısınır. Power ledde daha dar alana daha çok güc kullanıldığı için iyi soğutulmadığında ısınır. Ona uygun büyük soğutucular gerekir. smd lede kullandığınız aluminyum kanala power led koyarsanız tabiyki yanacaktır, kısa ömürlü olacaktır. Benim 5 sene önce yaptığım power ledler hala çalışıyor. Smd yide aynı güçte tasarladığınızda oda deli ısınıyor
keza elimde giessman fabrikasyon ledde var. 2kilo soğutucuya rağmen fan kullanmadan yeterince soğumuyor.

Kızaran bitlileri imzamdaki fotoda bile görebilirsiniz.
Hi-tech Akvaryumum Ve Led Aydinlatma
[QUOTE=ozkurtozgur]

Genellemeniz doğru değil.
Bazı tür kırmızı bitkiler düşük nitrat bazıları ise optimum nitrat/fosfat ile kızarır. Demir hepsi için etkilidir denemez.
Bunun yanında size bir sorum olacak. Kullandığınız ledlerin teknik dokümanlarındaki şartları sağladığından nasıl emin oluyorsunuz, yani bir ölçü cihazınız var mı.
Şu kadar kırmızı şu kadar mavi biraz yemek tarifi gibi göz kararı oluyor diye düşünüyorum.
Bir de gerek dengeli dağılım gerek ise sıcaklık konularından dolayı power led kullanılan fabrika üretimi dünyada kabul görmüş bir bitki akvaryumu led armütürü yok. SMD led kullanılıyor. Power led tercihinizin bir nedeni var mı.
[/QUOTE]

Şimdiye kadar kızartamadığım bir bitki olmadı. Konu canlı yaşamsa şu olmaz bu olur diye kesin kural koymak münkün olmaz, eminim çok farklı talepleri olan türlerde vardır ama genel olarak iyi ışık, kaliteli demir ve optimal şartlar sağlandığında kızaran türlerin hepsi kızarıyor, ph sertlik yada farklı nitrat gibi çok farklı şartlar istiyenlerde genelde sorun kızartma değil yaşatma oluyor.

Şu kadar kırmızı bu kadar mavi aslında kesin bir oran yok, yüzde yüz bu olacak diyemeyiz ama yakın değerler olduğunda hemen her bitkide çok iyi sonuçlar alınıyor. Nasıl bu oranlara ulaştınız derseniz 6 senedir power led yapıyorum. Hemen her şartta denedim. Karasal bitkilerdede denedim, sucullardada, resifdede. Öncesinde yoğun bir teorik araştırmam oldu tabi. Fotosentez üzerine. imzamdaki konuyu okursanız orda teorik kısım üzerine yazdıklarım mevcut. Ölçüm cihazıyla test etmek biraz zor. Sadece ışığın siddeti değil her dalga boyundaki şiddetini ölçecek bir donanım lazım ki, artık lab grade profesyönel ölçüm cihazlarına giriyorlar, fiyatları çok pahalı oluyor. Onun yerine tersden gidiyorum, her ledin fabrika değerleri belli, karışımları simulatörde çıkartarak tayflarını oluşturuyorum.

Power led terciğimin en önemli nedeni her dalga boyunda her renkde led temin edip kendim lehimliyerek istediğim spektrumda ışığı oluşturabilmem ve tabi büyük derin tanklar için lens kullanımının daha kolay olması. Fabrika ürünü bir ledde power led göremezsiniz çünkü smd ledin fabrikasyon üretimi çok daha kolay ve hızlıdır.

Elbet çok güzel sonuçlar alınan farklı aydınlatma yolları var ama boyuttaki bir akvaryumda kullanılacak en mantıklı ve etkili çözüm power leddir. Floresan yada metal halide de iyi sonuçlar verir lakin tüketeceğiniz elektrik akıllara zarar boyutta olur. Derinlik artıkça floresanda ve smd de ışık daha geniş açık ile hızla dağılmakda. Flroesanda ışık 360 derece ile dağılır, reflektörle arkaya dağılan ışığı biraz toplayabilirsiniz, smd ledde ışık 140 derece açık ile dağılır. Power lede lens taktığınızda açıyı derinliğe ve dağılım alanına göre 90 dereceden 5 dereceye kadar ayarlamanız mümkün. Işık tabana hüzme halinde inebiliyor. Buda çok az enerji maksimum verimin alınmasını sağlıyor.
Hi-tech Akvaryumum Ve Led Aydinlatma
Kırmızı bitkileri kızartmada iki önemli etken var biri kaliteli demir gübresi ötekide kuvvetli kelvini yüksek ışık (*nitrat fosfat co2 gibi diğer faktörlerin optimal değerlerde olduğunu kabul ediyorum). Bu açıdan yüksek kelvin ledi çıkarıp düşük kelvin koymanız kırmızı bitkilere çok bir fayda sağlamamış. Bence 3000k ledleri komple çıkarın. Floresan günlerinden kalma tecrübeyle bir yüksek kelvin, bir düşük kelvin led kullanımı özellikle ledin ilk zamanlarında çok yaygındı ama tecrübe ve teorik bilgi ile düşük kelvin ledlin bitkide hiç bir işe yaramadığını söyliyebilirim. Çünkü ledde düşük kelvin dendiğinde anlamı floresandaki gibi tüm kırmızı renklerin daha baskın olması demek değil. Düşük kelvin ile yüksek kelvin ledin tek farkı: yüksek kelvinde 460-470nm mavi daha fazladir, düşük kevinde ise mavi daha az, truncu ve sarı renkler daha fazladır. Sarı ve truncu renklerde yeşilden sonra fotosentezde en az kullanılan renklerdir. Yani düşük kelvin ledin fotosentezin kırmızı tayfına çok az bir katkısı vardır. Kırmızı tayfı tamamlamak için karışıma derin kırmızı ekliyorum. 630nm normal kırmızıda çok etkili değil. Kırmızı tayfda en etkili fotosentez 660nm derin kırmızı ile sağlanıyor.

Bitkileri kızartmayla daha alakalı mavi tayfa gelirsek orada 6500kelvin soğuk beyaz bile yeterli değil, sadece soğuk beyaz kullanılacaksa 10bin kelvin gerekir. Kendi ledlerimde mavi tayfı sadece 460nm çevresine sıkıştırmamak için 10bin kelvin beyaz yerine 6000-7000kelvin beyazın yanında 440-450nm royalblue ve 420-430nm uv/mor kullanıyorum. Sadece 10bin kelvin beyazda kullanılırsa özellikle yeşil bitkilerde güzel sonuç alınabiliyor ama daha zor bitkiler daha geniş mavi tayfı istiyorlar.

Sizin durumda aydınlatmayı yüksek kelvin ledlerle ve/veya mavi ledle takviye etmeniz gerek ama bir başka noktada ışığın şiddeti. Şerit ledlerle büyük tanklarda sonuç almak zorlaşıyor. Nedeni ışının floresan gibi fazla dağılması. Daha fazla güç kullanmanız gerekir. Bu açıdan lens takılmış power led çok daha iyi sonuç veriyor. Aslında bakarsanız royalblue ve derin kırmızı ledle karışım yapılabildiği için en iyi sonucu daima power led verir. Büyük ölçek bir tankda üst seviyede bitki akvaryumu yapacaksanız dönüp dolaşacağınız yer power led olur.
Akvaryumda Florasan Kullananlar İçeri
Hey gidi günler. Zamanında ilk led denemelerini yaparken forumda linç ediliyordum, onla pistia bile yetiştiremezsin diyenler olmuştu. Şimdi floresan daha marjinal karşılanır hale gelmiş.

Ledle floresanı karşılaştırırsak en önemli fark işletim maliyeti tabiyki. Güç tüketimlerini karşılaştırınca led aynı performansı floresanın 3de 1inden daha az enerji harcıyarak verebiliyor. Tabi birde senede bir floresan değişimi var. Bunun dışında maliyeti umursamazsanız kaliteli markalı doğru seçilmiş floresanlar bitkide gayet iyi sonuç verecektir. Sonuçta uzun yılların oturmuş geliştirilmiş teknoloji. Bitki adına tek zafiyet derin tanklarda olur. Floresan ışığı odaklanmadığı için derinlikle güç kaybediyor, derin tanklarda zemin bitkisi yapılacaksa lensli led çok daha iyi sonuç verir. Ledinde dezavantajları var tabiyki. Kaliteli led çipleri kullanılmadıysa, ışığın gücü ve spektrumu kullanıma göre dikkatli ayarlanmadıysa akvaryumu yosun salatasına çevirir. Acemilikde en çok yapılan hata hep daha fazla olsun, daha güçlü olsun diye yaklaşılması. Malzemeninde ucuzuna kaçınca sonuç hayal kırılığı oluyor. Ama doğru kurulum ve doğru yönlendirmeyle çok tecrübe gerektirmeden ledlede güzel tanklar yapılabiliyor. Sıfır tecrübeyle gelip ledle çok güzel yüksek destekli halı zeminli akvaryumlar yapan arkadaşlar oldu.
Axolotl Akvaryumu Nasıl Soğutulur
Axolotl hiç beslemedim ama soğutma ısıtma sistemleriyle çok uğraşmışımdır. Buzla suyu soğutursunuz ama suyun sıcaklığı sabit stabil durmaz, sürekli oynar. Soğuk kanlı canlıların vucud sıcaklığı çevre ortam ile aynı olduğu için sürekli oynayan sıcaklık canlı için çok zorlayıcı yıkıcı olur. Açıkcası biraz yüksek sıcaklık oynayan değerlerden çok daha sağlıklıdır. Ama siz 40 derecelerden bahsediyorsunuz. 3-5 derece fark olsa termostada bağlı fan ile sıcaklık satabil tutulabilirdi ama bu durumda chiller dışında çok seçenek kalmıyor gibi. Chillerda ateş pahasıdır. Ortamda sürekli klima çalışıyorsa büyük hacimli bir akvayumda dengeli şartlar yakalanabilir. Su hacmi artıkça sıcaklık daha az oynak stabil hale geliyor. Klima açılıp kapandıkça aşırı sıcaklık farkları suya hemen yansımaz. İşyerinde prefabrik ofilerde akvayumlarım var. Orda bu problemleri çok yaşıyorum. Küçük tank olunca ne kadar kontrollü ısıtılsa soğutulsa dahi hastalıklar ölümler eksik olmuyor. Açıkcası sizin yerinizde ben olsam o sıcaklıkda bu canlıya hiç girmezdim.
İç Mekan Su Bahçeleri Ve Medakalar
Her zamanki gibi farklı orjinal çalışmalar. Gelişmeleri merakla takip ediyorum.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Düzgün şekilde kablo ile bağlanırsa iletmeye devam eder.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=hautbois]
Bendeki pcb ler kırılmıyor galiba[/QUOTE]

Bir yankeski, iki törpü işine bakar. Hepsi kırılır.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Pcb'leri ikiye kırıp ortada 5-6 cm bosluk bırakmak daha eşit ısık dağılımı sağlar.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Anlattıklarınızdan anladığım modül led kullanmış. Yüksek desteklide bu boyutta bir tankda verim almanız mümkün olmaz. Özelliklede bu boyutlarda. Kaldıkı kullandığı kırmızı derin kırmızı değildir normak kırmızıdır. Bu boyutta size gereken 90watt civarinda renk karışımı fotosenteze özel renklerle düzgün ayarlanmış power led.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 320 Online Kullanıcı, 174 Üye

Online Kullanıcılar

MURAT111, blue_biber, mcoker, noobsaibot, smckr, Noyes, sinor, uthraven, Asamet123, fretzly, Brk26, twinsoul, Splendor, Aspet, Altea, Baranmeng, mertsalik, fatihkarakaser, ternapi, aziz_basak, denizulucutsoy, lizuferum, zaro73, mustafakuzu, beyazgul, Atay HD, KillLaKill, Aslanserdarkepez, ecakar, vendetta99, hepatik, ilker2626, Fatih ÇE, KILLIFISH, cetinsoft, IlkerSalmanoglu, erdalakçay, Emerse, DenizVurucu, MurathanM, TSevil, hasan_ali05, serkantezel, SCORPION_79, hermiş, oguzcanoguzer, apistoapisto, SmallCandyThing, indianaconz, MiSoSiKiaN, darkaura, cavitaladag, idiopatik, mehmeyt, Taskinilsever, tanberk, erhanyan, burak618, icelebi, MEID, Kınayu, AlperTasci, Emre ÇANDIR, fretchord, K3r3m, msxxx, TheHobi, armaqan, krib, Koraydinç, MertGezer, kdeniz, Mikail Erdoğan, FurkanKöse59, ONRAYDN, wallece, GLOSTERKANARYA, EsraCem, 61oflu61, Orhunekm, muhoni, ALPDEM, ilkaykus, kn0w, YeniBalikciniz, bademakvaryum, Fishbone, BARBAR, orimohito, nvrkcy, olympos06, Gökhan1907, sherloock, M.Emin Uzunoğlu, BadWolf, s3lck, UGURBEY, ertan95, furkanatay, isohobici, Furkann66, thedentist, cheavy, Keremkurt34, ssezer, Harlequin, yns325, BadgeR, Ahmet_akvarist, caga71, Arkun, ersel, Nefer, mehmetaydin, suslu_78, kraze, ALEM, BALTINLI, esuc, AhmetKosovali, cankutozdemir, ÖĞRÜNÇ, bettakoi, Guppy2134, furkanburak, mcsavaskan, enginaydemir, entedev, AmazonDream, onurxonur, Kadir Bora, MOONLİGHT, gunata2003, Logger, alonesmaug, FLY48, borani, sonerr, totaku, sefercnd, gyunda, zekigonlum, Erdal12, IESER, fma3280, ThanatoZek, Bayulker, ilhannnn01, ihsan_58_, çulsuz, huseyn75, Muhammet Nail, Acemibalikcisaka, adige42, ali özer, YuceTurk, bhdr8650, Alperen_34, ultraaskin, shark2, FurkanYnk, BoraBerkol, Mete Duru, ortaklar, Irlo, ecological, cursekny, Adnan53, Ahmet257, trophhor, hakanycl, Gwynbleidd, Rapsodistanbul, hacivat, sobetta,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,743,471 Mesaj
  • 401,525 Konu
  • 91 Forum
  • 141,845 Forum Üyesi
  • 1,447 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,402 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.