ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
darkaura
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4234
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Kasım 2010 08:47
Son Ziyaret:
36 dakika önce
Toplam Mesaj:
4061 [1.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
15 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa KALIN
Doğum Tarihi:
08 Kasım 1978
Yaş:
42
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/020220180957011.jpg[/IMG] [url=https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_tankda_led_kullanimi_k772480.asp]Bitkili Tanklarda Led Kullanımı[/url]

SON 10 MESAJI

Tetra Dış Filtre Sızdırma Yapıyor Mu?
Tetranın birden fazla modelini yıllar önce kullanmıştım, geçen yıllarda kendini geliştirmiş midir, bilmiyorum. O zamanki tecrübem iç tasarımı sepetlerin dizilimi başarılı, debisi yüksek bir fitre ama kullanılan plastiğin kalitesi düşük. Yaşanan sızdırma sorunlarının kaynağıda bu, bir yerde aşınıp çatladığında sızdırıyor ama bu herkezde sızdıracak demek değil, genelde temizliğe dikkat eden titiz insanların elinde kalıyor. Biraz hor kullanıldığında yada hırsla temizlendiğinde bir yeri kırılıp çatlayıp elinizde kalabiliyor. Kuzenim öyle bir insandı, musluk takımını kırdı. Dediğim gibi bunlar herkesda olacak değil, zorlamazsanız senelerce sorunsuzda çalışabilir. Birbiri ile zıt yorumlar görmeniz bu sebebden, çatlama sızdırma olmazsa çok güzel bir filtre, kullananlar öve öve bitiremez ama bir yerde çatlar sızdırırsa burnunuzdan getirir. Benim için bir filtrede en önemli faktör güvenilirliktir, siz evde yokken bir kaza olursa yüzlerce litre su içeri boşalır, tam facia. Arkadaşın başına geldi, su alt kata kadar sızmış, alt komşusunun badanasınıda o yapmak zorunda kaldı. Bu yüzden eheim ve fluvalden şaşmam. Öncelikli tercihim fluvaldir ama fiyatına, denk gelmesine bağlı olarak eheim almışlığımda var. Bazen eheim filtreler ikinci el çok uygun düşüyor, kaliteli malzemesi olduğu için ikinci elinden çekinmiyorum, en kötü bir iki contasını musluğunu yenilemek gerekiyor, yedek parçası yan sanayi bol, sıkıntı yaratmıyor.
Nezaman Doğurur Ne Yapmaliyim
Melek son derece fırsatçı, asla vazgeçmeyen pusu avcısıdır. Yavruların hiç şansı olmaz.
Nano tank için power led armatür yapımı
Tuzlu suyun inanılmaz bir çürütme kapasitesi var. Bu çalışmada ledleri şeffaf akrilik vernikle kaplayarak korumuştum, 2-3 kat kadar. Akrilik ışık geçirgenliği yüksek bir malzeme olduğu için ışık gücünü kesmiyor. Pleksi camda konabilirdi ama hava akışını keseceğinden ısınma sorunu yapardı.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=FishTycoon]

Teşekkürler, kırmızıyı mi arttırayım sizce yoksa beyazı mı?[/QUOTE]

Kırmızı sayısı iyi, hatta az fazla bile ama azaltırsanızda çok az kalır böyle iyi. Çok aşırı kırmızılık olursa full spectrumu çıkartırsınız. Tankı kırmızıya boyuyabilir.

[QUOTE=Bysam]Merhabalar, 6 pin RGB powerled ile armatür denemesi yapan veya tecrübesi olan oldu mu? [/QUOTE]

RGB bitkide hiç bir işe yaramıyor. Renk spektrumu uygun değil.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=FishTycoon]Arkadaşlar merhaba, konuyu okuduktan (Mustafa Beye çok teşekkürler) sonra 30 liralık hazır 30W led ampulümü modifiye etmeye karar verdim. Baştaki dizilimi biraz uyarlayarak ve de full spectrum ekleyerek böyle bir dizilime karar verdim ne düşünüyorsunuz?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231477/180820210301491.jpg[/IMG]

Akvaryum ölçülerim: 45x36x33h 6cm kum brüt 50Lt.

Fark ettiyseniz driver için 18-25 yazmışlar bir sıkıntı olur mu? (Satıcıya da danışacağım driver ölçülerini öğrenmek için)

Ayrıca; eğer olmazsa bu driverı kullanmak isterim, hem fiyatı daha uygun hem de görüyorum forumda bir çok hobici kullanıyor:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231477/180820210306241.jpg[/IMG][/QUOTE]

15watt olacaksa 3royalblue fazla gelir. Beyazlarında gizli mavi olduğunu unutmamak gerek. Beyaz ledin çekirdeği aslında mavi, mavi ledlerle aynı çekirdek, çevresi fosforla kaplanıp diğer renkler fosforla üretiliyor. Bu yüzden çok fazla mavi içerirler. 15watta 2 royalblue iyidir, 1 adet full spectrumda renk çeşitlilğine katkı sağlıyacaktır. 15watt olacaksa 18-25 driver ile çalışmaz. 12-18 driver gerekir.
Kumsuz Karides Akvaryumu Olur Mu?
Karidesin türüne bağlı. Özel su şartları isteyen nazik türlerden olursa suyu tamponlayıp yumuşatacak kumlar gerekir, kiraz karides türlerinden biri olacaksa sorun olmaz.
Beyaz Beneğe Seachem Kanaplex İyi Gelir Mi?
Seachem kanaplex bildiğim kadarıyla bir antibiotik karışımı. Beyaz benek ise nispeten büyük bir parazit hastalığı, antibiotikler sadece bakterilere etki eder, burda kanaplexin etkili olması zor. Önce hastalığın ne olduğunu doğru teşhis edip sonra doğru ilacı uygulamak gerek, öteki türlü her ilacın yıkıcı etkileri vardır, balığınızı daha çok hasta edersiniz.

Başka bir nokta daha ana tankda ilaç uygulamayın. Metilen mavisi akvaryumdaki yayarlı bakterileride öldürüyor buda suda amonyak ve nitritin artmasına neden olarak balığınızın dayanıklılığını düşürüyor, her çaşit hastalığa açık hale getiriyor. İlaçları ayrı bir karantina tankında uygulayın.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Forumun hesaplıyıcısını nerden hangi kaynakdan yaptılar bilmiyorum ama kendi tecrübemle özellikle o kadar kızıl ötesi sucuk ortamda çok fena garip yosunlar türetiyor. Kızılötesini emerson etkisinden faydalanmak için karasal bitkilerde kullanırlar ama suculda kötü sonuç veriyor. Ayrıca bu kadar uv ve morda fena yosun çağırır. Siz benim verdiğim dağılıma sadık kalın. İyi sonuçlar alırsınız.
Termometre Kırılması
Civa metalik gümüş rengi olu. Sizin termotrenin içindeki civa değil, keza civanın zehirli ve nispeten pahalı oluşundan civa termometre çok nadir kullanılan bir araç. Günümüzdeki cam termometrelerin hemen hepsi alkol yada benzeri organik sıvıları kullanıyorlar. Termometrenin altındaki bilyalarsa büyük ihtimal çelikdir bir zararı olmaz ama kurşunsa ki ağırlık olarak kurşunda kullanabilirler suyu yavaş yavaş zehirler. Bilyalardan bir kaçını pense ile ezmeye çalışın kolayca ezilirse kurşundur. [EDIT]darkaura,2021-06-17 10:19:30[/EDIT]
Reeflower Rem Alge
Yosuna karşı etkili bir ilaç ama açtığı zarar yaptığı faydaya deymiyor. Bir kere omurgasızlar için ölümcül, ona dikkat etmek gerek, balıklara direk olarak çok bir zararı yok ama esas büyük zararı yararlı bakteriye. Kullanınca başta yosunları yok ediyor, akvaryum suyu cam gibi oluyor ama yararlı bakteriyi öldürdüğü için akvaryumda amonyak ve nitrit patlaması yaşanıyor, güçlü aydınlatması olan bitki tankıysa amonyak ve güçlü ışık hemen her zaman yeşil su alginin patlamasına neden oluyor. Önce su rakı beyazı bulanık bir hal alır, farkedip hemen müdahale etmezseniz yeşil suya döner ve akvaryumda gözgözü görmez hal alır. Sonrasında temizlemesi uv filtre kullanmadan çok zor olur. Yeşil su algi patlamasa bile sudaki amonyak ve nitrit sıçramaları balıkların sağlıklarını etkiler bağışıklıklarını düşürür, uzun vadede mantar, fin erimesi gibi beklenmeyen hastalıklara kapı aralar. Yukarda bir arkadaşın önerdiği gibi karantina tankında bitkileri temizlemek için kullanılabilir, bunun dışında anatankda kullanımını kesinlikle tavsiye etmem.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 254 Online Kullanıcı, 138 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.