dış filtre deneyimleri(Dış filtre almadan bir göz atın)


sinanulÇevrim Dışı

Kayıt: 31/01/2012
İl: Mugla
Mesaj: 85
sinanulÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2012 14:53
Atman F3

Akvaryumum 300 Litre. Akvaryum temizliğinin %80'i kullanılan iç malzemeye sonra filtrenin debisine ve türüne bağlıdır. Akvaryum suyum cam gibi. Bu temizliğin nedeni Atman F3 değil filtremde kullandığım malzemeler ile alakalıdır. Bilginize.

Artıları:

1-Temizliği kolay,
2-Sepet hazneleri büyük (her bir hazneye 2 litre seramik rahatlıkla konulur, çeşitli varyasyonlar yapılabilir),
3-Sesi gündüz duyulmayacak seviyede (dip sesi çok az mevcut), 
4-Su suzdırma problemi olmaz sepet güzel kilitleniyor.

Eksileri:
1-Mıknatıs temizliğinden sonra mıknatıs yosunlanıp kayganlaşana kadar tır tır ses yapıyor, bir gün sürebiliyor. Mıknatıs tam yosunlaşıncaya kadar sıcak soğuk su farkından etkilenip mıknatıs tır tır ses yapabiliyor.
2-Boruları şeffaf olduğu için pislik oluşumu çok cabuk oluyor.
3-Hava pompası yok. Akvaryuma hava püskürtme...
4-Sepetlerin arasından hafif bir su akışı var (sepetle ana gövde arası). Tamamen kapalı olabilirdi.
5-Debisi düşüyor diyeceğim. Bazı arkadaşlar diyecekki filtreyi temizlemezsen debisi düşer :) Yahu aldığım ilk 2 hafta akvaryumda kıyamet kopardı, ilerleyen günlerde debisi yarıya indi. Boş çalıştırmama rağmen ilk aldığım günkü gibi değil. Nedenini anlayamadım. Sarmalından kaynaklandığını tahmin ediyorum. İlk parlama yapıyor sonra normale dönüyor.
6-Sepetlerin içi boş geliyor mavi sünger ve beyaz elyaf olarak. Malzemelere filtre kadar para ödüyorsunuz.
7-Malzemeleri ve işçiliği ne olabilir ki? Dandik. Alır almaz filtre musluğu imalat hatası nedneiyle ucu kırık çıktı. Ekstra bir diş daha atmışlar, o dişi yapıştırmışlar, contayı oraya takmışlar. Tabi o yapışmayan parça çıkınca contasız kaldı, conta oturmadı, yeni bir musluk almak zorunda kaldım. Onuda çift satıyorlar 20 liraya mal oldu oda. Ha idare eder diyen kişiler varsa tüm parçaların kırılması ile kıyaslanabilir. Sonuçta bütün halinde duruyor. Rengi vs çok itici... Bu devirde böyle bir işçilik ve renk ne diyeyim.
8-Temizlik esnasında hava yapıp çalışmamazlık ediyor. Mıknastıs tırk edip dönmüyor. Çözdüm işi boruda hava kalıyor. Söküp yeniden takmak gerekiyor. (Musluk kısmından).
9-30 w harcıyor. Dile kolay. Çok yüksek bir değer.
10-Boruları çok sert zahmetli montaj. Öyle sertlerki vantuzları attırıyor.
11- 2 sepetli 4 sepet en kötü 3 sepet olabilirdi.
12- Merak edilen konu su debisi.... 300 Litre akvaryuma anca yeter. 200 Litre akvaryuma kadar uygundur. Haliyle debi düşme sorunu. Kullanım kılavuzlarında sallanan değerlere bakmamak lazım. Haticeye değil neticeye bakmak lazım.

Sonuç: Eksileri artılarıyla Atman F3'ü yazdım. Atman markasını tercih eder misiniz etmez misiniz, size kalmış. Ben uzağından yakınından geçmeyeceğim.

Saygılar.


sinanul2012-02-26 15:06:49

Beğenenler: [T]157547,hamza1912[/T]
Teşekkür Edenler: [T]157547,hamza1912[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Volkan ŞatıroğluÇevrim Dışı

Kayıt: 27/12/2011
İl: Igdir
Mesaj: 105
Volkan ŞatıroğluÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2012 17:57
HYDOR PRİME 10
     Artıları:Oldukça sağlam işçiliği var,sızdırma sorunu kesinlikle yok tasarımı buna izin vermiyor,contası motor kısmına monte halde,su çıkış kısmındaki aparatıyla akıntıya yön verilebiliyor,sesi açıktayken çok zor duyulurken dolaba konduğunda sıfır oluyor.
Tek bir sepete sahip ve yaklaşık 1,5 litre hacmi var,10 watt gücündeki motoru teoride 300lt/h debide çalışması ön görülmüş.Suyu hem dip kısmından hemde yüzeyden alması yüzey temizliği için güzel bir özellik.Musluklu olarak geliyor,muslukları haraketli ve oldukça sağlam,paketi içerisinde gözenekli siyah süngeri,3 parça elyafı,bir paket aktif karbon ve filtre torbasıyla beraber geliyor.
     Eksileri: Ben filtre malzemesi olarak seramik ve seachem matrix kullandım bu iki malzeme arasına ince ve gözenekli bir sünger koyup en üst kısıma elyaf koydum.Paket üzerinde belirtilen debisinin yarısı kadar performans verdi,üstelik bunuda sadece 10 gün koruyabildi.Bende çare olarak elyaf yerine sünger koyarak kullandım ozaman debisi bir ay kadar hiç düşmedi,tabi mekanik temizlikten ödün vermeniz gerek.Bu üründe ençok rahatsız eden konu hortumlarının çok çabuk tortu yapması,belkide debisinide bu düşürüyordur.

HYDOR PRİME 20:
     Artıları:Ben pekte bir artısını göremedim belki fiyat performans olarak bakılırsa ancak uygun görülebilir,özellik ve paket içeriği  prime 10 la aynı.
     Eksileri:Ürünü internetten aldım ve istisnasız baktığım her sitede büyük puntolu harflerle "italya'da üretilmiştir" deniyordu.Malzeme sağlamlığında inanın çinde üretilen kardeşi prime 10'un yanına bile yaklaşamaz,musluklarındaki bir vana çevirirken elimde kaldı,sızdırma olmamasına rağmen kova içerisinde nerden geldiği belli olmayan bir hava mutlaka var,10 gün boyunca ara ara sallamama rağmen o inadına akvaryum içine hava pompalamaya devam etti:) Belkide bilmediğim bir fonksiyondur! Ses dayanılmayacak gibi değil ama ben burdayım demeyide unutmuyor,tuhaf olan filtreyi fişten çekip taktığımda her seferinde farklı türde ses çıkarıyor,bunlardan beğendiğinizi seçip öyle bırakabilirsiniz:) Debi düşmesi prime 10 da olduğu gibi bunda da var,fişe ilk taktığınızda akvaryumu ayağa kaldırıyor ama buna aldanmayın 2 veya 3 gün sonra duruluyor ve 10 gün sonunda iyice düşüyor.Filtre haznesi tek sepetli ve 3lt malzeme alabiliyor,ben seramk lav taşı ve seachem matrix kullandım,debi düşmemesi için elyafı bunada koymadım.Sanırım en büyük etken suyu üstten sepetle kova arasından dibe iletip ordan yukarıya çekmesi olabilir,muhtemelen bir miktar su aşaı iletilmeden elyaftan geçiyor buda elyafı hemen tıkayıp debiyi düşürüyor
Qarabağlı2012-02-26 17:59:04

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

EmreYıldızdalÇevrim Dışı

Kayıt: 31/12/2011
İl: Adana
Mesaj: 349
EmreYıldızdalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2012 18:28
Volkan bey merhaba, prime 10 çok hoşuma gitti acaba bütün sitlerden alırsak sizin dediğiniz gibi kaliteli çıkarmı acaba diye şüphem var, anlattıklarınıza göre çok iyi internetten baktım gene çok iyi fakat dediğiniz prime 20 gibi çıkmasından korkuyorum.Bide bende extra seachem matrix eklemeyi düşünüyorum prime onda debi düşermi peki bide 125 litrete prime 10 yetermi ?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

yeltekinÇevrim Dışı

Kayıt: 18/11/2010
İl: Istanbul
Mesaj: 34
yeltekinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2012 18:53
JEBO 839 kullanıyorum daha öncede  ATMAN 3336 KULLANMIŞTIM

JEBO DA ATMAN DA İÇ MALZEME OLARAK AYNI BOŞ, İKİSİNİNDE İÇİNDEKİLER ÇÖP

ATMAN İLE JEBOYU KIYASLARSAM    ATMANIN PLASTİK KALİTESİ DAHA İYİ  JEBO YU TEMİZLERKEN AÇIKCASI OKUDUKLARIMDAN DOLAYIDA BAYA BİR ÖZENLİ OLUYORUM,BİRAZ ZORLASAN ELİNDE KALICAKMIŞ GİBİ BİR MALZEME KALİTESİ VAR

JEBO 839 paranız az ise alın temizlerken dikkatli olun, 
içini komple yeniden doldurdum  sbtrt pro 1lt,sbtrt 1lt,matrix 1lt sünger elyaf  1lt siporax eklenicek   100x40x50 akvaryumu cam gibi yapıyor

Beğenenler: [T]157547,hamza1912[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Volkan ŞatıroğluÇevrim Dışı

Kayıt: 27/12/2011
İl: Igdir
Mesaj: 105
Volkan ŞatıroğluÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2012 21:58
[QUOTE=EmreYıldızdal]Volkan bey merhaba, prime 10 çok hoşuma gitti acaba bütün sitlerden alırsak sizin dediğiniz gibi kaliteli çıkarmı acaba diye şüphem var, anlattıklarınıza göre çok iyi internetten baktım gene çok iyi fakat dediğiniz prime 20 gibi çıkmasından korkuyorum.Bide bende extra seachem matrix eklemeyi düşünüyorum prime onda debi düşermi peki bide 125 litrete prime 10 yetermi ? [/QUOTE] Emre bey ben prime 10 modelini belki inanmayacaksınız ama 36 litrede kullanıyorum sizin tanka asla yetmeyecektir,mesajımda dediğim gibi bu filtrenin debi düşmesi su alış şekliyle alakalı,su kapağın üst sağ kısımdan girip kovayla sepet arasından aşağı kısma iniyor,ordanda filtrelenip üste çıkıyor.Durum böyle oluncada kirli suyun bir kısmı ilkönce elyafa temas ediyor buda kısa sürede debi düşüklüğüne sebebiyet veriyor.Aslına bakarsanız elyaf kullanmak mekanik olarak etkili ki dış filtre biyolojik filtrasyon için vardır,eğer elyaf kullanmaz iseniz prime 10 da yetebilir.Prime 20  çok methedilen bir filtre özellikle yurt dışında,muhtemelen benim aldığım üründe vardır bir bozukluk,biraz şahsi yorum olabilir ama hydor sempati duyduğum bir marka.Saygılar....

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

EmreYıldızdalÇevrim Dışı

Kayıt: 31/12/2011
İl: Adana
Mesaj: 349
EmreYıldızdalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2012 00:12
Yani ekol 15 alacaktım sonra kesin olarak fluval 205 e kaydım bunu görünce hydor prime 10 beni çok cezbetti bi sempatim oldu ama siz böyle diyince.Ne dersiniz fluval 205 mi almalıyım yoksa hydor mu ? Fiyat farkıda var.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Volkan ŞatıroğluÇevrim Dışı

Kayıt: 27/12/2011
İl: Igdir
Mesaj: 105
Volkan ŞatıroğluÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2012 00:24
Emre bey açıkçası ben biraz takıntılı biriyim ve bu temizlik yada ses olarak değil sağlamlık açısından.Öyleki 30 litrelik tankı 8 mm camdan yaptıracak kadar:) Fluval daha çok amerikan tarzı bir filtre çok fazla karmaşık geliyor bana ve karmaşık olan bir yapının sağlamlığı tartışılır çoğukez.Hydor çok basit bir tasarım ve bunu da açıkça test etme imkanı sunuyor, örneğin klipslerin tam olark kapanıp kapanmadığını yarı saydam kovanın içinden görebiliyorsunuz.Yüksek lisans öğrencisiyim ve imkanlarımız kısıtlı,hal böyle olunca hobiye para yatırmak oldukça lüks sayılıyor,buyüzden fiyatıda düşünmek durumunda kalıyoruz.Ya paraya kıyıp eheim gibi tescilli bir marka alırız yada ucuza kaçar risk alırız,şahsi kanaatim hydor bu riske değer..

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

EmreYıldızdalÇevrim Dışı

Kayıt: 31/12/2011
İl: Adana
Mesaj: 349
EmreYıldızdalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2012 00:45
Benim endişem de 125 litreyi temizlermi diye.
Açıkçası hydor 10 temizleyemez hydor 20 temizler ama sizdeki gibi dandik çıkma korkusu var.
Neyse ben fluval 205 alim indirimde varken.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

AquaristÇevrim Dışı

Kayıt: 03/11/2011
İl: Giresun
Mesaj: 493
AquaristÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2012 09:02
Emre Kardeş,

Eğer hala seçimini yapmamışsan git kendine bir Tetra ex 600 ya da ex400 model filtre al, için de, gönlün de, cebin de, kulakların da rahat olsun. Kendi malzemeleri sana yeter zaten. 2-3 kuruş az diye başka model filtre arama. Fakat alacağın Tetra modelin kesinlikle çift contalı olmasına dikkat et.

Ayrıca konu farklı amaç için açılmış, bu yüzden tercihini farklı konularda paylaşırsan Hakan Bey'in amacına saygı duymuş olursun.

Kolay gelsin.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

EmreYıldızdalÇevrim Dışı

Kayıt: 31/12/2011
İl: Adana
Mesaj: 349
EmreYıldızdalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2012 18:01
Evet konu kaydı.Ben bi sitede tetratec i uygun fiyata bulmuştum hemen hemen fluval 205 ile tetratec ex 600 aynı fiyattı ama bi haftadır o siteyi bulamıyorum bide su kaçıran modellerine denk gelme korkusu var ama fluvalda çok eminim içinede seachem matrix ve seachem purigen ekleyip kullanmayı düşünüyorum debi fazla gelir düşüncesindeyim birazda elyaf ekliyeceğim.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

serhat407Çevrim Dışı

Kayıt: 03/01/2012
İl: Istanbul
Mesaj: 21
serhat407Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2012 18:23
Ben acemi hobicilerdenim. 200 L. akvaryumum var. eheim alacaktım. fluval 305 önerdi arkadaşlar. valla niye yalan söyleyeyim bu kadarını beklemiyordum. çok memnun kaldım. gayet sessiz ve son derece de suyu temizlemede başarılı. 2 ay oldu kullanalı. balıklarım memnun ben memnun. öneren arkadaşlara çok tşk ederim.


Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

etulumÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 25/03/2010
İl: Istanbul
Mesaj: 490
etulumÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2012 18:23
Arkadaşlar merhaba,
 
Ben de bir hafta önce 200 litre bitkili akvaryumuma Fluval 305 aldım, daha önceden 2213 kullanıyordum. Karşılaştırdığınız zaman 2213 çok sessiz ancak debi düşmesi yaşanıyor buna rağmen biyolojik olarak, canlı sayım fazla olmasına rağmen, yeterli filtreleme yapabiliyordu. Akvaryum bitkili olmasa debi düşmesi de olmaz diye düşünüyorum. Fluval 305 ise inanılmaz bir debiye sahip, sonuna kadar açamadım akvaryumu birbirine kattı. E-bay dan yağmurlama aparatı sipariş ettim, gelince belki sonuna kadar açabilirim. Ayrıca 305 tam dolu olarak gelmiyor, içindeki malzemeler sepetleri yarım dolduruyor. Bir de uğultu sesi var ancak dolap içerisinden rahatsız etmiyor. (belki buna çözüm bulan arkadaşlar vardır). İkisini de tavsiye edeblirim.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

oruçreisÇevrim Dışı

Kayıt: 11/12/2010
İl: Ankara
Mesaj: 70
oruçreisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2012 04:47
Aaşağıdaki linkte dış filtre debi test sonuçları var. özellilke 7. sayfadan sonra ara ara listelenmiş sonuçları bulabilirsiniz. kullanıcıların bizzat yapmış oldukları ölçümler ile elde edilmiş sonuçlardır.
 ben 12. sayfanın linkini veriyorum. 
oruçreis2012-02-28 04:49:18

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

idiopatikÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 27/11/2011
İl: Ankara
Mesaj: 634
idiopatikÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Mart 2012 09:23
Değerli forum üyeleri ve yöneticilerinden kullandığınız dış filtreler hakkında yorumlarını bekliyoruz.Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.

Eheim, Tetra tec, Fluval, Dolphin ,Atman, Jebo, Lifetech, Astro, E-jet  vb.  Deneyimlerinizi paylaşmanızı bekliyoruz.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir