Lepistes Kolay Bitkili Akvaryum


Nanda94Çevrim Dışı

Kayıt: 06/06/2019
İl: Tekirdag
Mesaj: 9
Nanda94Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Haziran 2019 12:27
Herkese iyi bayramlar. 80 litre akvaryumum bulunmakta, lepistesler ile bakabileceğim az zahmetli bitki türleri nelerdir ve bunların bakımı için kullanabileceğim ilaçlar,kum türleri nelerdir? Yanlış yere konuyu açtım ise affola.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

sugusuguÇevrim Dışı

Kayıt: 06/05/2019
İl: Çanakkale
Mesaj: 29
sugusuguÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Haziran 2019 18:01
Ben tilki kuyruğu red zeytin ve zeytin bakıyorum. Hem çabuk gelişiyorlar. Hem de özel bir bakıma ihtiyaçları olmuyor. Karbondioksit vs. kullanmıyorum.

Özellikle tilki kuyruğu hem çok çabuk büyüyor, hem dal vererek yayılıyor, hem de dalları arasında saklanma alanları bol olduğu için yavrular için de güvenli bölge oluşturuyor. 2 hafta önce 2 kök almıştım ve şu ana kadar budama yapmadım. Buna rağmen deneme için elime ulaştığında kırılan ufak dalları vardı. Onları da yanlarına diktim ve 4-5 kök canlı şekilde büyüyor. Budama yaparsam 4-5 kök daha çok rahat çıkartırım. Bence aşırı hızlı büyüyen bir bitki. Kesinlikle tilki kuyruğunu tavsiye ederim.

Zeytin de gayet hızlı gelişiyor. Sadece 4 kök almama rağmen 3 haftada kendi hatamdan dolayı kırılan dalları tekrar dikerek şu an 7-8 kök halinde sıkıntısız gelişiyorlar. Zaten zeytini kırılan ya da kesilen dalları tekrar dikerek büyütebiliyor. Zeytin de aynı şekilde tavsiye edebileceğim diğer bir bitki türü.

Red zeytin konusunda çok bilgim olmadığı için elimde bulunan 4 kök çok yavaş büyüyor. Gelişmeleri konusunda diğer iki bitkiden geride diyebilirim. O yüzden uğraşılmayacaksa eklemeye gerek yok bence.

Zaten ilgilenmeye vakit ve bilgi benim gibi az ise zeytin ve tilki kuyruğu eklenirse akvaryuma fazlasıyla yetecektir. İkinci günden itibaren ikisi de hemen büyümeye başlıyorlar. Fark edilebilecek bir fark oluyor. Sonrası ise kendiliğinden geliyor.

Dikim konusunda çok iyi bilgim yok ama şu şekilde bir yol izledim. Hatalı olabilir emin değilim ama bende işe yaradı. Nette de görmedim hiç. İp ile (misina daha iyi olur fakat bende olmadığından ip kullandım) bitkinin kök kısmının yaklaşık 0.5 cm-1 cm üzerinden bağladım. Bunu da kumların arasına gerdiğim sinekliğe iğne yardımı ile geçirip bağladım. Bu sayede bitkilerim köklerinden çıkmıyor. Bunu yapmadan önce bitkiler yerlerinden çıkıp suyun üstüne çıkıyorlardı. Böyle bir çözüm buldum.

Ek:

Yazıyı yazarken sorunun yarısını unutmuşum.

İlaç vs. kullanmıyorum ben. Şu ana kadar iki kere kaynamış yumurta suyunu süzüp çok az miktarda (yarım litre bile değil) o sudan döktüm.

Çok az miktarda da nette gördüğüm uygun fiyatlı (20 tl) karma sıvı gübre aldım. İki su değişiminde bir yarım kapak ekliyorum. (Kullanımında yazanın 4 de biri ediyor, benim akvaryumum için uygunu her değişimde 1 kapak)

Kum konusunda ise;

Zemine lav kırığı koydum. Üzerini kaplayacak kadar sineklik koydum. Yoksa dip çekimlerinde lav kırıkları üste çıkıyor. Lav kırığı üzerine ise 4 cm yüksekliğe ulaşacak kadar bazalt kum koydum. Siyah hagen kum koyman daha iyi olabilir. Ben nette uygun fiyatlı bulamadım, bazalt benzer özellikte ve daha uygun fiyatlı olduğu için onu kullandım. [EDIT]sugusugu,2019-06-06 18:11:22[/EDIT]

Teşekkür Edenler: [T]215775,Nanda94[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Nanda94Çevrim Dışı

Kayıt: 06/06/2019
İl: Tekirdag
Mesaj: 9
Nanda94Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Haziran 2019 20:04
[B][/B]Tavsiyeniz için teşekkürler, hagen siyah kum ya da aquaclay kum arasında kaldım. Filtre olarak ne kullanıyorsunuz bende 1 dış filtre var , yanına pipo almayı düşünüyorum.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

beynÇevrim Dışı

Kayıt: 18/04/2016
Mesaj: 2
beynÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Haziran 2019 20:54
Bende kum olarak hagen kum var sadece. İlk başta bilmediğim için o şekilde yaptım. Fakat yeni kuracaksanız dibe bitki gübresi koymak gerektiğini sonra da co2 ile akvaryumu beslemek gerektiğini öğrendim. Ev yapımı co2 ile bitkilerim daha da hızlı büyüyorlar. FAkat bunlar tefarruatlı işlet bence ev kullanıcısı için hagen yeterli ama yeni kuracak olsam hagen yerine daha güzel ve kaliteli bitkiler için tetranın ya da aquaclay markaların kumlarını alırdım. Siyah yerine bence dere dibini andıran daha güzel duruyor hem de bitki gelişimi için daha faydalı. Bu arada yine teranın dip için özel gübresi ve üstü için de kumu mevcut o da alınabilir.

Dediğim gibi bende sadece kum olarak hagen var. Başka hiç bir şey yapmıyorum. co2 de vermiyorum bitkilerim gayet güzel büyüyorlar. Akvaryumumda lepistes, temizlik ve dipte kalan yemler için elma salyongozu, cüce vatoz, karides, çöpçüm var. Hiç bir zaman dip çekimi yapmıyorum bence balık dışkıları bitkilerimin büyümesine de yardımcı oluyor gübre olarak. Akvaryum yüzeyi de temiz.
Baktığım bitkiler java mos, özellikle yavrular için saklanma yeri oluşturu java mos bakımı kolay çok ürer taşa ağaca sarabilirsiniz. Lav kayası ve mango ağacı da var bunlar da balıklar için faydalı .
Başka anubias bakıyorum bunlar da çok güzel gelişiyor budayarak yeni yerlere de ektim.
Bir de amazon kılıcı ve bir iki çeşit daha bitki var. Bu dediğim bitkiler özel bir şey gerektirmeden yetişiyorlar. Bu arada ışık da önemli ışığım zaman ayarlı 10 saat ya da maksimum 12 saatten fazla açık kalmasını tavsiye etmem . Bu durumda alg oluşumu artabilir. ışık olarak led kullanıyorum beyaz ağırlıkta onun yanında bitki gelişimi için gerekli olan mavi ve kırmızı ledler kullanıyorum. Beyaz, kırmızı ve mavi karışımı ile güneş ışığına benzer sarı hoş bir ışık oluşuyor. Umarım faydalı olabilmişimdir.
filtre olarak şelale filtre vardı şu an mini dış filtre olarak sunsun 603b ye geçtim fakat debisi bence çok güzel değil onun dışında güzel.

Teşekkür Edenler: [T]215775,Nanda94[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

intermedÇevrim Dışı

Kayıt: 08/04/2019
İl: Istanbul
Mesaj: 92
intermedÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Haziran 2019 21:04
Tilki kuyruğu ve eledoa lepistes akvaryumları için uyfgun ve bakımı kolay bitkilerdir. Şu üstü için de şu mercimeği düşünülebilir

Teşekkür Edenler: [T]215775,Nanda94[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Nanda94Çevrim Dışı

Kayıt: 06/06/2019
İl: Tekirdag
Mesaj: 9
Nanda94Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Haziran 2019 21:36
[B][/B]Co2 siz bakmayı düşünüyorum bitkilere, jbl manado kumda karar kıldım. 12v günışığı şerit led kullanıyorum şuan, yeni kuracağım bitkili sistemde bu yeterli olur mu? Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

BayParaÇevrim Dışı

Kayıt: 01/01/2017
İl: Bursa
Mesaj: 31
BayParaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Haziran 2019 22:29
Ben co2 veya gübre kullanmadan su mercimeği, taiwan moss, elodea ,zeytin ,Hydrocotyle leucocephala(adını bilmiyorum) ve içinde bir kaç belirsiz bitki bakıyorum 20 wattlık tasarruflu ampul ve düzenli su değişimi ile problemsiz yaşıyorlar. [EDIT]BayPara,2019-06-06 22:39:46[/EDIT]

Teşekkür Edenler: [T]215775,Nanda94[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

sugusuguÇevrim Dışı

Kayıt: 06/05/2019
İl: Çanakkale
Mesaj: 29
sugusuguÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Haziran 2019 13:06
[QUOTE=BayPara]Ben co2 veya gübre kullanmadan su mercimeği, taiwan moss, elodea ,zeytin ,Hydrocotyle leucocephala(adını bilmiyorum) ve içinde bir kaç belirsiz bitki bakıyorum 20 wattlık tasarruflu ampul ve düzenli su değişimi ile problemsiz yaşıyorlar. [/QUOTE]

Eğer imkanınız varsa tasarruflu ampulu led ampul ile değiştirebilirsiniz. Tasarruflular nem vb. dış etkenlerden çok etkilenir. Olası bir çatlak bile içerisindeki zehirli gazı dışarı salacaktır. İçerisindeki gaz sadece balıklara değil solunduğu taktirde size de büyük zararlar verebilir. Tabiki bu kullandığınız ürünün sıradan tasarruflu ampul olduğunu düşünerek yazıyorum.

Akvaryuma uyumlu yalıtımlı ışıklandırma kullanma imkanınız yoksa led taraftarıyım. Ledde en kötü ihtimalle strech film ile kaplanıp bir nebze yalıtım sağlanabilir. Hiç ısınma yapmaz ve akvaryum suyunu gereksiz ısıtmaz.

Tabiki bir tavsiye. Kullanımınızda bir problem yoksa veya konu hakkında tecrübeleriniz varsa gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz tabi.

Teşekkür Edenler: [T]215775,Nanda94[/T][T]192636,BayPara[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

brownorumÇevrim Dışı

Kayıt: 30/09/2018
İl: Istanbul
Mesaj: 1591
brownorumÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Haziran 2019 21:49
Anubias ve moss türleri, su üstü bitkilerinin geneli, saz, Bacopa Monnieri vb. bitkileri besleyebilirsiniz. İlaç hastalık harici kullanılmamalı bu yüzden n'olur n'olmaz diye evinizde acil durumlar için metilen mavisi bulunsun başka bir önerim yok. Bitki olarak kırmızı bitkiler seçmeyiniz, formun ansiklopedi bölümündeki bitki ihtiyaçlarına göz gezdiriniz bakmadan önce. Kum olarak 3mm Vitasand Dere Kumu kullanınız ve 8cm yüksekliğinde olsun. uzunluk*genişlik*8 şekilde bulabilirsiniz ne kadar almanız gerektiğini, önerim kova almaktan yana ama kovadan bölmede alabilirsiniz yem gibi kiloyla. Kaliteli ve doğru bir ışık kullanmaya özen gösterin. Bitkiler için her ışık kullanılmaz, işi tamamen bilmeden girişmeyin. Sıvı gübre kullanın ve ışığınız günde 7-8 saat açık kalsın. Zaman ayarlı priz kullanın kesinlikte, ort. 35W bir ışık yeterli.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Nanda94Çevrim Dışı

Kayıt: 06/06/2019
İl: Tekirdag
Mesaj: 9
Nanda94Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Haziran 2019 09:15
[QUOTE=sobetta]Anubias ve moss türleri, su üstü bitkilerinin geneli, saz, Bacopa Monnieri vb. bitkileri besleyebilirsiniz. İlaç hastalık harici kullanılmamalı bu yüzden n'olur n'olmaz diye evinizde acil durumlar için metilen mavisi bulunsun başka bir önerim yok. Bitki olarak kırmızı bitkiler seçmeyiniz, formun ansiklopedi bölümündeki bitki ihtiyaçlarına göz gezdiriniz bakmadan önce. Kum olarak 3mm Vitasand Dere Kumu kullanınız ve 8cm yüksekliğinde olsun. uzunluk*genişlik*8 şekilde bulabilirsiniz ne kadar almanız gerektiğini, önerim kova almaktan yana ama kovadan bölmede alabilirsiniz yem gibi kiloyla. Kaliteli ve doğru bir ışık kullanmaya özen gösterin. Bitkiler için her ışık kullanılmaz, işi tamamen bilmeden girişmeyin. Sıvı gübre kullanın ve ışığınız günde 7-8 saat açık kalsın. Zaman ayarlı priz kullanın kesinlikte, ort. 35W bir ışık yeterli.[/QUOTE] Tavsiyeleriniz için teşekkürler, kafama takılan bir soru daha var şuan bir dış filtre kullanıyorum ekstra olarak yanına pipo veya başka bir iç filtre almama gerek var mı sizce?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

brownorumÇevrim Dışı

Kayıt: 30/09/2018
İl: Istanbul
Mesaj: 1591
brownorumÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Haziran 2019 10:26
Filtreniz tankınıza yeterliyse ekstra filtre gereksiz olacaktır yani kullanmayın.

Teşekkür Edenler: [T]215775,Nanda94[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

KaAn7708Çevrim Dışı

Kayıt: 26/02/2018
İl: Istanbul
Mesaj: 50
KaAn7708Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Haziran 2019 09:13
Lepistes bitkili akvaryumu çok sever. Sizinde dediginiz gibi bakimi kolay bitkiler olursa hem sizi yormaz hemde ekstra birşeye ihtiyac duymazsiniz. Kullanabileceginiz bitkilere gelince gül elodea çınar zeytin bacopa tilki kuyruğu bitkilerini kullanabilirsiniz. Ekstra bir ilac kullanmaniza gerek yoktur. Yeteri kadar aydinlatmayi saglamaniz durumunda ilaç vb. birşey kullanmanıza gere yok. Filtre için akvaryum ebatina gore iç filtre ve pipo filtre kullanabilirsiniz. Resimlerde görebileceğiniz üzere iki resim arasindaki fark sadece bir aylik fark ve ekstra birşey kullanilmadan sadece aydinlatma ile sağlanmış bitkilerin gelişimi.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204351/100620190911031.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204351/100620190911431.jpg[/IMG]

Teşekkür Edenler: [T]215775,Nanda94[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Nanda94Çevrim Dışı

Kayıt: 06/06/2019
İl: Tekirdag
Mesaj: 9
Nanda94Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Haziran 2019 10:15
[QUOTE=KaAn7708]Lepistes bitkili akvaryumu çok sever. Sizinde dediginiz gibi bakimi kolay bitkiler olursa hem sizi yormaz hemde ekstra birşeye ihtiyac duymazsiniz. Kullanabileceginiz bitkilere gelince gül elodea çınar zeytin bacopa tilki kuyruğu bitkilerini kullanabilirsiniz. Ekstra bir ilac kullanmaniza gerek yoktur. Yeteri kadar aydinlatmayi saglamaniz durumunda ilaç vb. birşey kullanmanıza gere yok. Filtre için akvaryum ebatina gore iç filtre ve pipo filtre kullanabilirsiniz. Resimlerde görebileceğiniz üzere iki resim arasindaki fark sadece bir aylik fark ve ekstra birşey kullanilmadan sadece aydinlatma ile sağlanmış bitkilerin gelişimi.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204351/100620190911031.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204351/100620190911431.jpg[/IMG][/QUOTE] Tavsiyeleriniz için teşekkürler , aydınlatma olarak ne kullanıyorsunuz?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

KaAn7708Çevrim Dışı

Kayıt: 26/02/2018
İl: Istanbul
Mesaj: 50
KaAn7708Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Haziran 2019 00:15
[QUOTE=Nanda94] Tavsiyeleriniz için teşekkürler , aydınlatma olarak ne kullanıyorsunuz?[/QUOTE]
1,5 wat mercekli modül led kullaniyorum.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204351/130620190015051.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204351/130620190015371.jpg[/IMG]

Teşekkür Edenler: [T]215775,Nanda94[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir