Ph hakkında safsatalar, doğru bilinen yanlışlar


Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı

Yönetici
Kayıt: 10/08/2012
İl: Istanbul
Mesaj: 1038
Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2016 03:58
[QUOTE=bersekant]Forumlarda hep iletkenligin dusuk olmasiyla ilgili yazi var. Discus üretiminde genelde dusuruyorlar. [/QUOTE]
Forumlarda iletkenliği düşürülmesi ile ilgili yazılar varsa veya discusta iletkenliği düşürün deniyorsa genellikle üstteki yazımdaki gibi sebepleriyle birlikte yazılıyordur.
Biraz kafanız karışmış ama vatozlar için araştırma yaparken discusların üretimiyle ilgili konuları kriter alırsanız işin içinden çıkamazsınız :)

İletkenlik kabaca suyun mineral seviyesidir, her türün ihtiyaçları farklı olduğu için beslendiği ve üretildiği iletkenlik değerleri de farklı olacaktır. Bir balığa zararlı olan iletkenlik seviyeleri diğer tür balığa yararlı olabilir, yine bir balığın üreyebildiği iletkenlik değerlerinde diğeri üreyemez vs.
[QUOTE=bersekant]Ancak iletkenlik yuksek olursa baliklara ne zarari olur bu konuda bi bilgi bulamadim. Yani benim tankimda iletkenlik fazla olsa ne olur.[/QUOTE]
İletkenlik fazlalığı iki nedenle oluşabilir ve evet zararlıdır.

[B]1-) Yanlış/gereksiz/bilinçsiz katkı kullanımları[/B]

Örneğin tropheuslar için avuç avuç magzenyum sülfat, malawiler için çorba kaşığıyla kaya tuzu atmak gibi yaklaşımlar iletkenliğin tavan yapmasına neden olur. Bu gibi yanlış uygulamalarla akvaryumlarda 2000 µS'lere varan iletkenlik değerlerine maruz kalırlar. Sonucunda stres, düşük üreme verimi, uzun vadede hastalıklar gibi olumsuzluklar yaşanır.
Sanılanın aksine bu canlılar doğalarında 400-600 µS iletkenlikte yaşar.

[B]2-) Yetersiz su değişimleri ve devamlı eksilen suyun tamamlanması ile iletkenliğin yükselmesi. [/B]

Akvaryumdan buharlaşan su saftır. Tuzlar buharlaşmadığından geride kalır ve zamanla birikme yapar. Eksilen su, buharlaşan su gibi saf olan osmos su ile tamamlanmaz yahut düşürecek oranda yeterli su değişimi yapılmazsa iletkenliğin aşırı yükselmesine neden olur ve yine canlılar için olumsuz bir ortam doğar.

---------
Sonuç olarak ; bu gibi yanlış uygulamalarda bulunmuyorsanız iletkenlik hakkında endişe etmenize de gerek yok. Eğer beslediğiniz türün özel bir iletkenlik ihtiyacı varsa, sadece bilinçli ve ihtiyaçları doğrultusunda iletkenliğe müdahale edebilirsiniz.
[QUOTE=bersekant]Bu arada vatoz baliklari icin bu arastirmayi yapiyorum. [/QUOTE] Bildiğim kadarıyla vatozlar için en iyi sonuç nispeten yumuşak olan 300-400 mikrosiemens aralığında ve nötr'e yakın ph'larda alınıyor.(6,5-7,5 pH aralığı)

Bu da yine üç kartuşlu filtrelerden çıkan klor ve ağır metallerden arındırılmış çeşme sularının kullanılabileceği anlamına gelir. Eksilen su ve su değişimlerine dikkat edilirse iletkenliğe ekstra müdahale etmenize gerek yok.

Teşekkür Edenler: [T]170053,bersekant[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

saltunÇevrimiçi

Kayıt: 11/01/2015
İl: Ankara
Mesaj: 159
saltunÇevrimiçi
Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2016 13:08
Ulvi bey sorumun bir sebebide iletkenligi olcecek aletimin olmamasi. Bu sebeple ben farkina varmadan artarsa yasanacak sonuclara iliskindi.

Discus sartlariyla vatozlari bir tutmuyorum. Fakat forumlarda iletkenlik esittir discus gibi bir durum olusmus. O yuzden diacus ornegi verdim.

Cevaplariniz icin teşekkür ederim.

Son cumlenizde aritma cihazindan bahsettiginiz icin sormak istiyorum. Sizee su duzenleyicileriyle kullanilacak cesme suyu mu yoksa 3 kartuslu ( sediment + 2 karbon) aritma cihazi mi daha iyi olur. Bu konudaki yazinizida okudum. Onuda belirtmek isterim

Teşekkür Edenler: [T]133013,Ulvi Özuğur[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı

Yönetici
Kayıt: 10/08/2012
İl: Istanbul
Mesaj: 1038
Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2016 19:09
Aleti olmayınca konuşmanın da bir anlamı yok, tahmini müdahalelerde bulunulabilecek bir değer değil. İletkenlik ölçerlerin fiyatları ithalatı yapılmaya başladığından beri oldukça düştü 40-50 liraya bir cihaz alıp bulundurmak iyi olur. Hatalı ölçse de fikir verebilecek cihazlar 11-12 liraya gittigidiyor gibi sitelerde var.

Su hazırlayıcı tarifi vermiş olsam da sadece purigen rejeneresi için kullandım, sonuçta ekstra bir kimyasal eklemiş oluyorsunuz. 3 kartuş sistemler bu nedenle hem uzun vadeli hem de en sağlıklı çözümdür.
Sağlıklı hobiler.

Teşekkür Edenler: [T]170053,bersekant[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

okyokyÇevrim Dışı

Kayıt: 14/07/2012
İl: Kocaeli
Mesaj: 585
okyokyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2017 14:32
Elinize sağlık.Her konunuzu okumaya çalışıyorum ve hepsini de iyi ki okumuşum dedim.Büyük bir katkı sağlamışsınız foruma,teşekkürler

+1: [T]132210,discovery59[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı

Yönetici
Kayıt: 10/08/2012
İl: Istanbul
Mesaj: 1038
Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2017 20:19
Güzel sözleriniz için teşekkür ederim, faydalı olduysa ne mutlu...

Beğenenler: [T]184302,imparatorhasan[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

imparatorhasanÇevrim Dışı

Kayıt: 21/03/2016
İl: Kayseri
Mesaj: 123
imparatorhasanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2017 14:26
[QUOTE=Ulvi Özuğur]Osmos cihazı gerekli mi? Neden osmos cihazı kullanıyoruz?

Discuslar için osmos belirli hallerde faydalıdır fakat olmazsa olmaz bir cihaz değildir. Özellikle yavru büyütürken kullanmanız faydadan çok zarar getirir.
Osmos cihazını ise sadece üretimde döl verimini arttırmak ve daha fazla yavru alabilmek için kullanıyoruz.

Şöyle ki; Yumurtalar yarı geçirgen zar ile korunur, erkeğin dölü yumurta içerisine nüfus ederek döllenme gerçekleşir. Yüksek Mikrosiemens / µS'de osmotik basınç ile yumurtalar hızlıca su kaybederek sertleşir döllenme ya hiç gerçekleşmez ya da verimsiz gerçekleşir. (anaçlara bağlı)

Üretim suyunun µS değerlerinin bu nedenle düşük olması tercih edilir. Bunu sağlamak için osmos kullanılır. Mineral yönünden fakirleşen su çeşme suyu ile (veya mineraller ile) karıştırılarak bir miktar zenginleştirilir. Çünkü canlılar sudaki eser elementleri de kullanırlar. (Bknz. hole in head)

Yavru bakımında, discus büyütürken kullanacağımız suyun özellikleri ne olmalı?

Yavru büyütürken suyun mineral yönünden zengin olması tercih edilir, sert sular yavru gelişimi için daha yararlıdır. Asyalı üreticiler suları mineraller yönünden fakir olduğundan katkılar kullanırken bizlerin zengin sularımızı mantıksız ve yanlış bilgilerle minerallerden arındırmamız gereksizdir.

Türkiye şartlarında malawi cichlidlerini hangi sularda bakıyorsak discuslarada aynı sularda bakabiliriz. Bulunduğunuz bölgede sular kireçli yahut kirli ise veya uygun olmadığını düşünüyorsanız osmos yerine 3 kartuşlu filtreler kullanarak uygun hale getirebilirsiniz. Kullanılacak 3 kartuşlu filtre içeriği 5 mikron (kaba filtreleme), karbon (klor vb için kimyasal filtreleme) ve 3 mikron (son filtre) şeklindedir. Ayrıntı için tıklayın
[/QUOTE]
Ulvi bey
7 aşamalı ters osmoz arıtma cihazı aldım. su değeleri tds ppm 18-20 ph 7,5 çıkıyor. bu gün yetkili servis aradım ph değerini düşük nasıl alabilirim diye yetkili kişide mebran filitresine ek vana taktarın oradan istediğiniz oranda su alabilirseniz dedi.
7 aşamadan geçen arıtılmış su discuslara olmaz deyince de şaşırdım. mineral katkısı ve detox filitre de var. Gerçekten zararlı olur mu. Sadece iletkenlik düşürsem ph le oynamasam olur mu?
yazınızda ""ph değerleri ile oynamadan yavru almışsınız.""

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı

Yönetici
Kayıt: 10/08/2012
İl: Istanbul
Mesaj: 1038
Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2017 17:44
[QUOTE=imparatorhasan]Ulvi bey 7 aşamalı ters osmoz arıtma cihazı aldım. su değeleri tds ppm 18-20 ph 7,5 çıkıyor. bu gün yetkili servis aradım ph değerini düşük nasıl alabilirim diye yetkili kişide mebran filitresine ek vana taktarın oradan istediğiniz oranda su alabilirseniz dedi.
7 aşamadan geçen arıtılmış su discuslara olmaz deyince de şaşırdım. mineral katkısı ve detox filitre de var. Gerçekten zararlı olur mu. Sadece iletkenlik düşürsem ph le oynamasam olur mu?
yazınızda ""ph değerleri ile oynamadan yavru almışsınız.""
[/QUOTE]Evet [URL]http://www.akvaryum.com/Forum/yuksek_hacimli_tanklar_Icin_su_degisim_sistemi_k612326.asp[/URL] şu linkte de görebileceğiniz vana ile ayırmayı (bypass yapmayı) tavsiye etmiş, doğru bir tavsiye ve uygulanması da oldukça kolay.

Fakat 7 aşamalı sistemlerde çıkışın daha yüksek olması gerekirdi, çünkü bu tür sistemlerde su, membran sonrası minerallendirilerek insan kullanımı için uygun hale getirilmeye çalışılır. Kullanılan alkali kartuşlarla iletkenlik ve ph yükselir. Olmasına olur ama ne tür kartuşlar taktıklarını ve etkilerini tam bilemediğimiz için doğal olan her zaman daha iyidir, yani membran çıkışı ile çeşme (üç kartuş sonrası) karıştırmak daha sağlıklı olur. (Bu suyun yine ph'ı düşük olmaz ama iletkenliği düşük doğal bir su olur)

----------

Başlıkta açıkladığım gibi ph düşürmek zorunda değilsiniz ama verimi arttırmaya yönelik düşürmek istiyorsanız şöyle yapabilirsiniz ;
Membran filtreden bypass sonrasına mixbed filtre ekleyerek iletkenliği "0" olan su elde edersiniz. Bu suya şurada [URL]http://www.akvaryum.com/Forum/ucuza_mineral_katkilar_ve_su_hazirlayici_yapimi_k800916_sn6.asp[/URL] hazırladığım gh minerali ekleyerek iletkenliğini istediğiniz ölçüde yükseltirsiniz.

Çeşme suyu yerine bu minerali ekleyerek KH eklememiş olacağınız için düşük ph ve düşük iletkenlikli "ÜRETİM VERİMİNİ ARTTIRMAYA YÖNELİK" bir su elde etmiş olursunuz.
Bu suyun iletkenliğini biraz daha yükselterek yavru gelişiminde de kullanabilirsiniz lakin değişim oranları düşünüldüğünde sizin için hem çok zahmetli hem de maliyetli olacaktır.

Ek : Mixbed reçine = [URL]https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&rlz=1C1CHZL_trTR713TR713&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=mixbed+filtre&*[/URL]

Beğenenler: [T]184302,imparatorhasan[/T]
Teşekkür Edenler: [T]184302,imparatorhasan[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

lolindirÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 26/02/2009
İl: Ankara
Mesaj: 247
lolindirÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Mart 2017 22:00
Ulvi bey verdiginiz kiymetli bilgiler icin tesekkur ederim ben de sahsi olarak. Su an degil ama yaklasik 1 yil kncesine kadar bende discus besliyor ve yavru da aliyordum. Ancak benim kendi gozlemlerim itibariyle diger tum sartlari saglansa da ph belli bir seviyenin altina indirilemezse discus yumurtalarinda mantaflasma orani yuksek oluyor. Bu cercevede osmos sisteminin 3 lu kartus ve membrandan gecen suya seachem discus buffer da ekleyerek ve olcumleyerek ph i 5.8- 6 gibi bir degerde sabit tutmak mumkun mudur? Veya 5.8-6.3 ph i hangi yolla saglayabiliriz. Benim su an ankaradaki evimde discus odam bos olarak beni bekliyor. Insallah temmuz gibi yurda donup yeniden yavrudan discus alip buyutup cift cikarmak planim var allah saglik verirse. Bu surede de surekli bi arastirma icindeyim dogrusu. Benim onceki deneyimimde en buyuk sorun cok yogun yumurta mantarlasmasi olarak karsima cikmisti ve ozmos cihazi ve tds meter mevvut oldugundan gerekli iletkenligi sagliyabiliyordum ama ph a mudahale ddemiyordum. Yani 3 lu kartus+ membrandan gecen su(tatlandiriciya gelmeden bir vana ile suyu aliyordum) yun ph i da 7.3 lerde falan oluyordu ankarada. Bu minvalde ozmoz cihazinin ph a etkisini ben pek gorememistim. Bu halde ya benim uygulamamda problem vardi ya da ozmoz cihazinin ph a bir etkisi yok. Bu konudaki goruslerinizi cok merak ediyorum hem bana hem diger hobidaslara ogretici olmasi bakimindan. Saygilar.

Beğenenler: [T]184302,imparatorhasan[/T]
Teşekkür Edenler: [T]133013,Ulvi Özuğur[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı

Yönetici
Kayıt: 10/08/2012
İl: Istanbul
Mesaj: 1038
Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 03 Mart 2017 08:50
Her koşulda bir miktar mantarlaşma oluyor ama bu yüksek oranlarda ise ph dışındaki sebepler de incelenmeli. Çiftler tecrübesiz / uyumsuz, yağlanmış veya kondisyonsuz olabilir, su şartları ve filtrasyon iyi olmayabilir, mantarlaşmayı azaltıcı klasik önlemler alınmamıştır vs vs. Yani ph kadar önemli pek çok etken var. Özellikle filtrasyon, akvaryum içindeki sirkülasyon ve havalandırma da mantarlaşma için oldukça önemli.

Hani eğer "8-10 yavru ekstradan çıksın, 15-20 liradan 150-200 lira eder" kafasında bir üretici değilseniz ph ile uğraştığınıza da, canlılarınızı riske atmanıza da değmez. Oturmuş bir filtrasyon ve uygun su ile deneme yaparken humik asit, metilen mavisi hatta çay dahil pek çok alternatif ve güvenli yöntemle mantarlaşmayı azaltabilirsiniz.

Çeşme suyu ile 7,5 civarı ph'larda her batımda 100-150 arası yavru alabiliyordum, aynı su değerleri ve koşullarında bazı çiftler çok başarılı olurken bazıları daha az verimle ürüyordu. Bazen balıklarla da ilgili olabiliyor.

---------------------

Ph'ı düşürmenin en sağlıklı yolu ne olur sorusuna gelirsek;

Osmos cihazları su içerisindeki mineralleri tutar. Kh yani ph'ı belirleyen karbonat sertliğini de sudan aldıklarından elde edilen su nötr'e yakın bir su olur. Lakin tüm membranlar bir miktar kh'ı kaçırır. (Çıkışları 20 ila 80 mikrosiemens arası olabilir)

Bunun da önüne geçmek istiyorsanız membran çıkışına anyonik ve katyonik reçinelerin hibridi olan mixbed dediğimiz kartuşlardan ekleyebilirsiniz. Mixbed çıkışında 0 iletkenlikli ve nötr ph'a sahip (7) bir su elde edersiniz.
Artık tabiri caizse elinizi soksanız ph'ı değişebilecek bir suyunuz olur.
Eğer asit ile müdahale ederseniz kolaylıkla ph'ı istediğiniz seviyelere düşürebilirsiniz. Bu asit fosforik asit gibi kuvvetli bir asit olmak zorunda da değildir. Kurumuş yapraklar, kızılağaç kozalağı, humik asit ve hatta hiç bir şey eklemeseniz dahi akvaryum ortamında oluşacak doğal asidite bu suyun ph'ını düşürecektir.

Mixbed kullanmazsanız da yine membrandan çıkan suya az miktarlarda fosforik asit ekleyerek (dinlendirme tankında) üretim suyunuzu hazırlayabilirsiniz.

İki yöntemde de suyu demineralize edeceğiniz için yeniden minerallendirmeniz gerekmekte. Bunuda kh eklemeden sadece gh ekleyerek yapmalısınız, yani gh mineral kullanmalısınız.
Gh minerali nasıl yapabileceğinizden şurada bahsetmiştim = [URL]http://www.akvaryum.com/Forum/ucuza_mineral_katkilar_ve_su_hazirlayici_yapimi_k800916_sn6.asp[/URL]

Yine bu suyun idamesi ve akvaryum şartlarında stabilitesinin sağlanabilmesi başlı başına ayrı bir konu. Söz konusu da discus olunca devamlı gözlem ve müdahale gerektirebilir. Tonluk su hazırlama tankları ve yeterince vaktiniz yoksa hobi zevkinizi alıp götürebilir.

Sağlıklı hobiler...

Beğenenler: [T]69760,lolindir[/T][T]184302,imparatorhasan[/T]
Teşekkür Edenler: [T]69760,lolindir[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

lolindirÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 26/02/2009
İl: Ankara
Mesaj: 247
lolindirÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Mart 2017 14:24
Tekrar tesekkur ederim Ulvi bey. Elimdeki ciftleri bile memleketten ayrilirken neredeyse yavru fiyatina satmistim bu bakimdan ticaretle pek ilgili degil merakim acikcasi, lakin cok fazla emek vermeme ragmen maksimum 60-80 yavru alabilmistim ki cogu zaman 20-30 ancak mantar canavarindan kurtuluyordu. Sadece pipo filtre ile yapilan filtrasyon sorumlumuydu acaba diyorum simdilerde. Donuste seyyar ic sump yapmayi planliyorum uretim tanklarina. Mixbed filtre sanirim bir nevi diresin filter oluyor. Yani recine filtresi. Onu ekleme imkanim var osmosa zira su an elimde mevcut bu filtreden onu da memlekete getireyim bari. Ama sanirim bu resinleri yenilemek veya rejenere etmek lazim belli araliklarla. Burdan seachem buffer ve seachem mineral katkisi almistim almasaydim da olurmus anladigim kadariyla.

Beğenenler: [T]133013,Ulvi Özuğur[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı

Yönetici
Kayıt: 10/08/2012
İl: Istanbul
Mesaj: 1038
Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 04 Mart 2017 08:05
Evet gh mineral aslında discus trace vb bir çok isimle anılıyor (satılıyor). Temelde ph yükseltmeden eklenen mineraller gh mineralleridir (kalsiyum ve magnezyum tuzları)

Filtrasyon üreme tanklarında önemli, tanklarımın hepsinde iç sump vardı. Size de mutlaka iç sump yahut hamburg filtreler kullanmanızı tavsiye ederim. Faydası yanında çok kolay kurulabilen maliyetsiz sistemler.

Mixbed kapasiteli filtreler, dediğiniz gibi belirli periyodlarla değiştirmek gerekiyor. Discusa çok su harcanacağı düşünüldüğünde elbette maliyetli olacaktır.

Beğenenler: [T]69760,lolindir[/T][T]184302,imparatorhasan[/T]
Teşekkür Edenler: [T]69760,lolindir[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

kabaktadiÇevrim Dışı

Kayıt: 21/09/2016
İl: Içel
Mesaj: 133
kabaktadiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Eylül 2018 11:33
Sormak istediğim birkaç sorum olacak.

Oturduğum yerde kuyu suyu kullanılıyor. İçmek için tezgah altı arıtma cihazımız var -içinde hangi materyaller var bilmiyorum. Elimdeki Ph ve Tds metre ile hem direkt çeşme suyunu hem de arıtıcıdan çıkan suyu ölçtüm. Değerler şu şekilde; Çeşme suyu Ph:8.42 Tds:450, Arıtma suyu Ph:7.90 Tds:075. Güney Amerika biyotopu kurmak istiyorum ve Bu suyu yumuşatmam gerekiyor.
1- Bu değerleri düşürmem için Osmos mu önerirsiniz yoksa 3lü kartuş filtre yeterli mi? (Tabi çeşme suyu değerleri üzerinden konuşuyoruz.)
2- Henüz Gh ve Kh testleri edinmedim. Bu iki değeri düşürmek için ne yapabilirim? Çünkü Ph bunlara bağlı olarak düşüyor demişsiniz.
3- Önerebileceğiniz bir osmos cihazı var mı? Direk çeşmeden alıp akvaryuma ekleyebileceğim bağlantı tipi olan? Mesela https://urun.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/akvaryum-osmos-su-uretim-filtre-seti-369704620?pkw=&pmt=&sc_gcsp=gg&ggmktg=PaidSearch*PLA*232251087*22324008687*58375859127*%7btype%7d*369704620*pla-374145412229&gclid=EAIaIQobChMIovOnkKOp3QIVweeaCh1RvQVxEAkYASABEgJaivD_BwE&gclsrc=aw.ds&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0 bu linkteki ürüne güvenebilir miyim?
4- Eğer osmos lüks ise söylediğiniz 5 mikron + Karbon + 1 mikron şeklindeki kartuş filtre işimi görür mü bu çeşme suyu değerlerinde?
5- Kartuş filtrenin sonuna mix-bed reçine kartuşu da ekleyip 4'lü sistem yaparsam nasıl olur? Bir de bu reçine için rejenerasyonun nasıl yapılacağı konusunda bilginiz var mı?

Teşekkürler.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı

Yönetici
Kayıt: 10/08/2012
İl: Istanbul
Mesaj: 1038
Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2018 18:14
[QUOTE=kabaktadi]Sormak istediğim birkaç sorum olacak.

Oturduğum yerde kuyu suyu kullanılıyor. İçmek için tezgah altı arıtma cihazımız var -içinde hangi materyaller var bilmiyorum. Elimdeki Ph ve Tds metre ile hem direkt çeşme suyunu hem de arıtıcıdan çıkan suyu ölçtüm. Değerler şu şekilde; Çeşme suyu Ph:8.42 Tds:450, Arıtma suyu Ph:7.90 Tds:075. Güney Amerika biyotopu kurmak istiyorum ve Bu suyu yumuşatmam gerekiyor.
1- Bu değerleri düşürmem için Osmos mu önerirsiniz yoksa 3lü kartuş filtre yeterli mi? (Tabi çeşme suyu değerleri üzerinden konuşuyoruz.)
2- Henüz Gh ve Kh testleri edinmedim. Bu iki değeri düşürmek için ne yapabilirim? Çünkü Ph bunlara bağlı olarak düşüyor demişsiniz.
3- Önerebileceğiniz bir osmos cihazı var mı? Direk çeşmeden alıp akvaryuma ekleyebileceğim bağlantı tipi olan? Mesela https://urun.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/akvaryum-osmos-su-uretim-filtre-seti-369704620?pkw=&pmt=&sc_gcsp=gg&ggmktg=PaidSearch*PLA*232251087*22324008687*58375859127*%7btype%7d*369704620*pla-374145412229&gclid=EAIaIQobChMIovOnkKOp3QIVweeaCh1RvQVxEAkYASABEgJaivD_BwE&gclsrc=aw.ds&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0 bu linkteki ürüne güvenebilir miyim?
4- Eğer osmos lüks ise söylediğiniz 5 mikron + Karbon + 1 mikron şeklindeki kartuş filtre işimi görür mü bu çeşme suyu değerlerinde?
5- Kartuş filtrenin sonuna mix-bed reçine kartuşu da ekleyip 4'lü sistem yaparsam nasıl olur? Bir de bu reçine için rejenerasyonun nasıl yapılacağı konusunda bilginiz var mı?

Teşekkürler.[/QUOTE]Normal osmos sisteminin sonuna mix-bed reçine eklemek dışında o değerleri güney amerikan biyotopuna uygun hale getirmeniz zor. Bu sistemle de çıkan su sıfır olacak ve siz sadece gh mineral ekleyerek düşük ph/gh bir su elde etmiş olacaksınız. Gh mineral için mesajlarımı aratabilirsiniz.

Teşekkür Edenler: [T]189274,kabaktadi[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

saltunÇevrimiçi

Kayıt: 11/01/2015
İl: Ankara
Mesaj: 159
saltunÇevrimiçi
Gönderim Zamanı: 05 Şubat 2020 10:22
[QUOTE=Ulvi Özuğur]Bunun da önüne geçmek istiyorsanız membran çıkışına anyonik ve katyonik reçinelerin hibridi olan mixbed dediğimiz kartuşlardan ekleyebilirsiniz. Mixbed çıkışında 0 iletkenlikli ve nötr ph'a sahip (7) bir su elde edersiniz.[/QUOTE]

Ulvi bey merhabalar,

Bende reçineler üzerinde araştırma yaparken sizin bu konuya değinmiş olabileceğinizi düşünerek yazılarınıza baktım ve yukarıdaki yazınızı gördüm.

Benim kafama takılan bir konu var.
Şuanda Ankarada yeni yaptığım ölçümlere göre ph 7,36 iletkenlik 366 ppm. haliyle tanklarımda bu değerler daha yüksek çıkıyor. Elimde 6lı arıtma sistemi var. içerisinde osmos ve mineral kartuşları olan. ph a dokunmadan iletkenliği düşürmek istiyorum fakat ciddi bir su israfı yapıyorum. buda beni iç huzursuzluğa sürüklüyor. (suyun maliyeti konusunda hiç sorunum yok.) kafamdaki düşünce reçine ile iletkenliği düşmüş su ile osmos devre dışıyken diğer filtrelerden minerallenmiş suyu karıştırarak istediğim iletkenlik seviyesinde su elde etmek.
1- mixbed reçine ile suyun iletkenliğini sıfıra düşürsem ph 7nin altına inme durumu olurmu
2- mixbed reçineyi en sona taksam mineral filtrenin verdiği mineralleri tekrar sıfırlarmı.
3- ph ın kh ve gh ile nasıl bir ilişkisi vardır. ph buffer a rağmen ph yükselmiyorsa kh çokmu yüksektir

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir