ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ulvi Özuğur
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1595
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Ağustos 2012 06:29
Son Ziyaret:
7 Saat 19 Dakika önce
Toplam Mesaj:
789 [0.31 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
15 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
4

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ulvi Özuğur
Doğum Tarihi:
12 Kasım 1982
Yaş:
36
İl:
Istanbul
Meslek:
Elektronik
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ulvi Özuğur Açtığım konu ve makaleler için link [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/uyeacanbul.asp?uye=133013[/URL] 05425539604

SON 10 MESAJI

Karides Tankı, Nitrit Nasıl Yok Edilir?
Yeterli çevrim olmayan durumlarda da nitratla birlikte nitrit ölçümlenebilir.

İlgili bakteriler tankta sırayla oluşur ve çoğalırlar. Kabaca anlatacak olursak ilk ve en hızlı oluşan amonyağı nitrite çeviren bakterilerdir, eğer sayıları az olursa bir kısım amonyak nitrite çevrilemez, bu durumda da testlerde hem amonyak hem nitrit okursunuz. Daha sonra da nitriti nitrata çeviren bakteriler çoğalmaya başlar, sayıları yeterli olmazsa, bu durumda da hem nitrit hem nitrat okuyabilirsiniz.

Yine bütün bakterilerin oluştuğu, amonyak ve nitrit olmayan tankta aşırı su değiştirirseniz değişen ph, ısı, iletkenlik vs nedenlerle bakteriler ölmeye başlar. Bu hatanın hemen ardından karideslerde bir sorun gözlemlemezsiniz ama sorun geliyordur. Aradan 2-3 gün geçtikten sonra artık döngüyü sağlayacak yeterli bakteri yoktur, başa dönmüşsünüzdür ama o sırada farkında değilsinizdir. Önce amonyak sonra nitrit pik yapar 4-5 gün o şekilde geçerse karides ölümleri başlar, kısmetliyseniz sadece cansızlaşırlar. Siz su değişimi yaptığınızı bile unutmuşsunuzdur, sorun nerede diye düşünür, bulamazsınız. Bakteri kültürü atıp beklemek yerine, bari amonyak ve nitriti su değişimiyle atayım derseniz sadece hatayı tekrarlamış olursunuz. Nitrit uzaklaştığından geçici olarak rahatlama olsa da sorun çözülmez. Tank yeni ve filtrasyon da iyi değilse sorun büyür.
Karides Tankı, Nitrit Nasıl Yok Edilir?
Yarın stability ekler ve sistemi kendi haline bırakırsanız zamanla her şey yoluna girer. Bu ürünleri devamlı atmanıza da gerek yok, sadece 1-2 ay sonra su değişimi yaparken değiştireceğiniz su kadar kullanmanız yeterli.

Bitkileri de bir an önce ekleyebilirseniz yardımı olur... Ben Esenler'deyim, yakınsanız gelin bir miktar hediye edeyim.
Karides Tankı, Nitrit Nasıl Yok Edilir?
[QUOTE=fretchord]

Su değişimi haftada 1 %20 yapıyorum.
Bir ara attığım yemler yenmemişti iş yoğunluğundan dolayı petri kabını çıkarmayı unuttum ve bir sonraki gün nitrit ve nitrat patladı.
Akvaryum hacmi 96 litre. Bunun 12 litresi dennerle karides kumu.
Filtre olarak dophin sfp34 kullanıyorum.
25 adet PRL karides mevcut şuan. Başka canlı yok.
Bir kaç tane moss türü mevcut bitki olarak.[/QUOTE]96 litrede 25 canlı için haftada %20 çok fazla, verdiğim linki okuduysanız dünyaca ünlü karides uzmanlarının mesajlarını da görmüşsünüzdür. Muhtemelen o başlıkta yazılan hataları yapıyorsunuz. Tankınızı kuralı da henüz 1 ay olmuş tankınızda biyolojik döngünün oturamamış olması çok normal.

Şu aşamada yapmanız gerekenler ; Su değişimini kesin ve bulabiliyorsanız bir bakteri kültürü edinip üzerinde yazdığı şekilde ekleyin.

1 ay boyunca sadece eksilen suyu tamamlayın, sonrasında haftada 5 litreyi geçmeyecek değişimler yapmaya başlarsınız. Yavrular gelene kadar da böyle devam edersiniz. Popülasyon arttıktan sonra haftada 10 litreye çıkarsınız, onu da 10 lt su çekip sabah 5 akşam 5 lt eklemek şeklinde yaparsınız.

Arkadaşların da belirttiği gibi, hızlı şekilde amonyak, nitrit ve nitratı kullanan bitkiler edinin. Örneğin tilki kuyruğu, elodea, pistia, saz gibi hızlı büyüyen ve ucuz bitkileri tercih edebilirsiniz. Unutmayın, bir bitki ne kadar hızlı gelişiyorsa o kadar çok zararlı tüketiyordur. Şu makaleyi okuyabilirsiniz; [URL]https://www.akvaryum.com/bitkiler_ve_azot_makaler_37_3111.asp[/URL]

Yine filtrasyona yönelik iyileştirmeler yapmanızı da tavsiye ederim. 96 litreye canlıların da zamanla artacağını düşünürsek tek pipo yetmeyecek, en azından bir problem durumunda sistem çabuk çökecektir.
Mesela sunsun hw-603b gibi ucuz mini dış filtrelerden alıp içini sadece sera siporax veya lav kırığı gibi biyolojik filtre malzemeleri ile doldurabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Ek : Yemlemeyi de şu sıralar fazla yapmayın, merak etmeyin 3-5 günde açlıktan ölmezler. Yemi attığınızda hepsi üzerine toplaşmıyorsa fazla yem veriyorsunuz demektir, geri alıp daha sonra verin.
Akvaryuma Karidesleri Ekleyeyim Mi?
O zaman dediğim gibi 20 litre ana tanktan alıp ekleyebilirsiniz, ana tanka da su değişimi olmuş olur. Kurduğunuz tank 3 günü doldurmuş, neocaridinalar için sıkıntı olmayacağı kanaatindeyim.
Karides Tankı, Nitrit Nasıl Yok Edilir?
Başlığa cevap vermem gerekirse; karides tanklarında nitriti düşürmenin en iyi yolu sağlam bir filtrasyondur. Bunun dışında, su değişimi dahil bütün yöntemler geçici çözümlerdir. Özellikle su değişimi çok risklidir (Şu konuyu okuyabilirsiniz = [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/siyah_ari_karides_ve_sakura_kirilir_mi_k851004.asp[/URL] )

Tankınızla ilgili daha çok bilgi verirseniz sizin durumunuza yönelik cevaplar da verebiliriz. (Litre, su değişim sıklığı, yemleme sıklığı, canlı sayısı vs.)

Akvaryuma Karidesleri Ekleyeyim Mi?
Mavi melekler ana tankınızdaysa ve litresi yeterliyse suyun tümünü (40lt) ana tanktan doldurarak direk alabilirdiniz. Risk sıfırlanırdı. Şu anda da 20 litre ana tanktan alarak aktarabilirsiniz, bir sıkıntı olmaması gerek. Not : İki tankında su değerlerinin aynı (çeşme suyu) olduğunu farz ediyorum .
Tanganyika Wasting Sendromu Ve İyot Eksikliği
Konuyu bilgi ağacına da ekledim, bu tür paylaşımlarınızın sürmesi dileğiyle, tekrar teşekkürler.
Ucuza Mineral Katkılar ve Su Hazırlayıcı Yapımı
[QUOTE=Hakan Çapcıoğlu]Merhaba bu EDTA nedir ?Daha doğrusu hangisidir?Edta Sodyum Tozu,Edta Etilendiamin Tetraasetik Asit,E.d.t.a Reagent -b,E.d.t.a Reagent -c bu böyle devam ediyor.Tam adını yazarsanız memnun olurum.[/QUOTE]İlk sayfada da yazmıştım tam adını, Etilen diamin tetra asetik asit.
Tanganyika Wasting Sendromu Ve İyot Eksikliği
Çok yararlı bir başlık olmuş, elinize sağlık.
Karideslerde kendi hazırladığım gh mineral ile birlikte yaklaşık 2 senedir reeflowers'ın potasyum iodidini de kullanıyorum, çok faydasını gördüğümü düşünüyorum.
Şurada DIY tanganika salt'dan da bahsetmiştim [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/ucuza_mineral_katkilar_ve_su_hazirlayici_yapimi_k800916.asp[/URL] , sanırım DIY tanganika salt ve DIY discus trace kullanacaklar için de ekstra potasyum iodid tavsiye etmeye başlayacağım :)

Çok su değiştirenler için bunun minerallere direk eklenebilecek ekonomik formuna da bakılabilir, dozaj ayarlamasıyla reeflowers'a ekstra vermeye gerek kalmaz.
Hazır saltlarda potasyum iyodür [URL]https://www.balmumcukimya.com/potasyum-iyodur-100gram[/URL] kullanıldığını düşünsem de biraz pahalı olduğu ve düşük gramaj bulamadığım için o zaman deneyememiştim.
Bunun 1 gramıyla belki 3 - 5 kilo tanganika salt yapılır ama acil çözüm olarak ve az kullanıldığı için reeflowers güzel bir çözüm olmuştu. Bitmek bilmiyor, çok su değiştirmeyen çoğu insanın salt içine direk katmak için uğraşmasına ise gerek yok. Benim gibi DIY Salt'unuza ekstra olarak reeflowers'ın potasyum iodidini kullanabilirsiniz.

Ek : [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/mesaja_git.asp?PID=5303588[/URL][EDIT]Ulvi Özuğur,2019-06-21 07:51:27[/EDIT]
Ucuza Mineral Katkılar ve Su Hazırlayıcı Yapımı
[QUOTE=ozmocuk]Saf su kullansak ta olur mu?[/QUOTE]Ne için saf su? Su hazırlayıcı içinse, hazırlarken saf su kullansanız da olur kullanmasanız da.[QUOTE=Ugur79]Ulvi bey selamlar,

Tek seferde 400lt lik su degisimleri yapiyorum. Daha uzun sure gidecek
1 litrelik bir su duzenleyici hazirlamak icin sizin verdiginiz tarifi asagidaki sekilde uyarlamakta herhangi bir sakinca var mi?

200gr st
200gr edta
200gr b1
1000ml su

Her 400lt su degisiminde 10ml eklemek.
[/QUOTE]Yaptığınız hesabı kontrol etmedim ama bu oran orantı işi, mesela formüldeki tüm değerleri 10 ile çarparsanız 10 katı su hazırlayıcı hazırlamış olursunuz...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,733,339 Mesaj
  • 400,393 Konu
  • 91 Forum
  • 141,384 Forum Üyesi
  • 1,445 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,608 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.