ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ulvi Özuğur
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1752
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Ağustos 2012 06:29
Son Ziyaret:
11 Saat 5 Dakika önce
Toplam Mesaj:
814 [0.30 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
19 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ulvi Özuğur
Doğum Tarihi:
12 Kasım 1982
Yaş:
37
İl:
Istanbul
Meslek:
Elektronik
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ulvi Özuğur Açtığım konu ve makaleler için link [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/uyeacanbul.asp?uye=133013[/URL] 05425539604

SON 10 MESAJI

Ucuza Mineral Katkılar ve Su Hazırlayıcı Yapımı
Cihat Bey bu kadar artış olması normal değil gibi, dozlamada bir hata olabilir mi? Birlikte kontrol edelim.

2 gram (Yaklaşık 1,5 çay kaşığı) Sodyum Tiyosülfat
2 gram (Yaklaşık 1,5 çay kaşığı) EDTA
200 ml osmos suyu ile karıştırıp bu 200 ml sıvıdan, 20 litre çeşme suyunu klor ve ağır metallerden arındırmak için 10ml eklemelisiniz.
Bu şekilde kullanıldığında tam hatırlamasam da sadece 5-10 ppm artması lazım. 270'den 340'a çıkması biraz fazla dozladığınız izlenimi verdi bana...
Ucuza Mineral Katkılar ve Su Hazırlayıcı Yapımı
[QUOTE=Tutuncu11]Ulvi bey merhaba
 Bitkili akvaryumlarimda gh+ icin hep tnc gh booster kullandim. Su an turkiyeye getirmek zor oluyor maliyetler dolayisiyla. Karides beslemiyorum ben sadece bitki ve balik. Ancak sizin formulunuzde deniz tuzu vs. yaziyor. Konuyla alakali farkli kaynaklarda arastirma yaptim. Mesela Ei hesaplama aracinda: Tom barr gh booster formulune gore gr olarak belirli bir oran veriliyor.
Bunu ne oranda ekledigimizde kac dgh elde edicegimizi hesaplama araci bize soluyor. Ancak olcum kasiklari vs. her bir maddeyi ayri ayri eklemeniz gerekiyor. Sizin onerebileceginiz basit bir yemek kasigiyla olcum saglayabilecegimiz bir kuru toz karisimi var mi? Ornegin ben tnc gh booster karisimi ile 2 yemek kasigiyla 6 dgh elde ediyordum 200 litrede yaklasik olarak. Ornegin; 100g mgso4 300g k2so4 300g caSo4 karistirip, hazir urunlerdeki gibi şu kadar yemek kasigi şu litredeki akvaryum icin bu kadar dgh elde etmenizi saglar gibi bir formül onerebilirmisiniz
Not: Sorum Ro su icin[/QUOTE]Merhaba,
"TNC GH Boost contains Calcium, Magnesium and Potassium salts." Bu doğrultuda direk burada verdiğim gh mineral formülünü biraz modifiye ederek kullanabilirsiniz. 8 yada 9uncu sayfada bitkiler için olumlu sonuç alındığını konuşmuştuk...
Sizin için formülü tekrar yazayım ama suya dozlamayı, gittigidiyor vb sitelerden alacağınız 40-50 liralık iletkenlik ölçer ile yapmanız daha sağlıklı olur. Osmos suyunu 300 - 350 mikrosiemense çıkarana kadar dozlayacaksınız.

Bu denediğim ve emin olduğum formül

8 çay kaşığı Kalsiyum klorür
2 çay kaşığı Magnezyum sülfat
1 çay kaşığı Potasyum sülfat

Yine sizin yazınıza bakarak araştırma yaptığımda gördüm ki; bitkili akvaryumlar için özel formüle edilen gh ürünleri normalden biraz fazla potasyum içeriyor. Neredeyse kalsiyuma yakın oranda pot. kullanıyorlar...
Bunu deneyimlemediğim için kesin iyi sonuç alırsınız diyemiyorum ama bilgi olarak paylaşayım. Düşüncem, sizin işinizi görür. Yine de sorumluluk sizin.

Tom Barr 3:3:1 öneriyor ama atıyorum kalsiyum klorürle kalsiyum sülfat arasında kalsiyum yoğunluğu farkı var. Aslında onun önerdiği sanırım hepsinin oksit versiyonu, yani potasyum oksit, magnezyum oksit ve kalsiyum oksit. 3:3:1 şeklinde.
Mesela magnezyum sülfatta %15 gibi magnezyum oksit var. Kalsiyum klorürde %17 CaO var. Potasyum sülfatta ise %50 potasyum oksit var.
Sonuç olarak kabaca;
8 çay kaşığı Kalsiyum klorür
2 çay kaşığı Magnezyum sülfat
2 çay kaşığı Potasyum sülfat

Bildiğiniz gibi bunlar sadece gh mineral. Mikro element, demir, kullanıyorsanız nitrat vs gübreleri ayrıca eklediğinizi varsayıyorum.

Ek bilgi: GH yani general hardness suda çözünmüş kalsiyum ve magnezyum tuzlarını ifade eder. Yani siz potasyum eklediğinizde gh artmaz, bu yüzden iki formülün dozlamasında da iletkenliği dikkate almanız daha sağlıklı olur... Şu ürün işinizi görür : [URL]https://urun.n11.com/su-aritma-cihazlari/tds-ec-metre-termometreli-su-kalite-ve-iletkenlik-olcum-cihazi-P144985800[/URL]
Osmos suyunu 300 - 350 mikrosiemense çıkarana kadar dozlayacaksınız. Eğer osmos suyuna değil akvaryuma vs karıştırmak istiyorsanız, yine osmos suyunda 300-350'ye kaç kaşıkta çıktığını dikkate alarak kullanırsınız.

Kolay gelsin...[EDIT]Ulvi Özuğur,2019-12-25 01:14:17[/EDIT]
Karides üretimi ve bakımı
Evet, karideslerin su istekleri güney amerikanların su istekleri ile kısmen örtüşür, yalnız her kararan suyun black water özelliklerine sahip olmadığını bilmek gerek...
Black water denildiğinde, "suya renk veren bazı katkıları atınca kararan su" anlaşılıyor. Halbuki doğada olan "Black water" zaten karideslerin en verimli ürediği değerlere yakındır. Bol amazon yağmurları ve ağaç vb çürüntüler sayesinde düşük iletkenlikte ve düşük ph'lıdır.
Akvaryum ortamında ise sadece rengine takılmamak lazım. Siz çeşme suyuna black water katkılarından atar, bolca yaprak vb koyarsanız, black water gibi görünür ama iletkenliği ve ph'ı çok düşmez, halen çeşme suyudur.
Yani renge değil değerlere bakmak gerek, bahsettikleriniz ile suyunuzun değerleri de black watera yaklaşıyorsa elbette iyi bir alternatiftir.
Kolay gelsin...[EDIT]Ulvi Özuğur,2019-12-21 08:03:30[/EDIT]
Karideslerimin Üreme Sebebi Nedir
Karidesleriniz sarı ateş neon. Resimler çok net olmasa da safkan olduklarını, soldakinin kemerine yumurta çıkarmış bir dişi, sağdakinin de erkek olduğunu düşünüyorum. Sarı ateşler, özellikle de kırma olmayanlar üremede biraz nazlıdır, normal neocaridinalardan daha geç yavru tutmaya başlarlar, erkekleri biraz pasiftir, oturmuş, fazla kurcalanmayan akvaryum isterler vs. vs.
Hatta nazlı olmaları nedeniyle benzer neocaridinalarla kırılıp üremelerini arttırmak amaçlanır, sizinkiler safkan olduğu için bu durum normal. Oturmuş, eski suyu severler çok fazla su değişimi yapmayın, biraz bakteri kültürü ekleyebilirseniz iyi olur.
Çeşme suyu kullanıyorsanız o toprak ph'ı çok düşürmez, merak etmeyin. Sizin ihtiyacınız olan biraz zaman, daha az ilgi.
Kolay gelsin.
Yüksek hacimli tanklar için su değişim sistemi
Başlıkta 6. mesajımda güncelemiştim resimleri, aşağıya ekliyorum. Diğer resimleri de bulabilirsem eklemeye çalışırım.
[QUOTE=Ulvi Özuğur]Filtre kartuşları değişimden öncesi ve sonrası
[IMG]http://hedefinternet.com/akv/osmos-once-ve-sonra.jpg[/IMG]

Eklemek için fırsatım olmuyordu, aradaki farkı görmeniz için ekliyorum, ısrarla tavsiye ettiğim 3 kartuş filtrelerinin yaptığı iş / faydası ortada.

Maliyet olarak 5 mikron 50 cm kartuş 10 lira, karbon 15 lira, 1 mikron 10 lira.
5 mikronu sıkça değiştirmeniz diğer kartuş ve membranların daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Sistemde en pahalı parçalar membranlar, tanesine 60 lira verdim, Çin mallarından uzak durmanızı tavsiye ederim 30 liraya da membran var. (Fiyatlar 2014 yılı alım fiyatlarım)
[IMG]http://hedefinternet.com/akv/osmos-once-ve-sonra-2.jpg[/IMG]
Bu sefer içmek için kullandığımız su çıkışına (membran sonrası) mineral ekledim. Post karbon 25, mineral kartuş 30 lira.[/QUOTE]
Filtrede Aktif Toprak Kullanmak
[QUOTE=capo di capi]Aktif toprağın işi ile osmosun işi bambaşka.. Biri kh dengesi yaratıp, ph'ı etkiliyor diğeri ise suyun iletkenliğiyle alakalı bir mevzu. Suyun iletkenliği başka bir şey suyun asidik bazik olma durumu başka birşey. Ortak noktaları , alkali suyun iletkenliği yüksek olabilir ama 5,5 ph bir suyun iletkenliği düşük de olabilir yüksek de olabilir. [/QUOTE]Osmos sadece suyun iletkenliği ile alakalı bir mevzu değil, kh ile yani suyun bazik/asidik olması ile de alakalı, altta biraz açarsam belki daha iyi anlaşılır...[QUOTE=capo di capi]Suyu isterseniz 4500 gpd'den geçirin ph'ı aşşağılara çekmez, suyu saflaştırır.[/QUOTE]400 mikrosiemens, 7,6 ph civarı çeşme suyunu, 75 gpd membranlı osmos cihazından geçirerek = 7 ph (nötr), 40 ms civarı su alıyorum. Bu ph düşüsü nasıl oluyor peki?
Demek ki bu cihazdan geçen suyun kh'ı elendiğinden bazikliği azalıyor, yani kh ve gh'ı, doğal olarak ta iletkenliği düşüyor.
Aktif toprağın çeşme suyunda değil de osmosda işe yaramasının sebebi; osmos cihazında arıtılan suyun kh'ının düşmesidir zaten.

Bir suyun kh'ı da ne kadar düşükse ph'ı o nispetle değişimlere (düşürülebilir olmaya) açık hale gelir.
Böylece osmosdan çıkan 7 pH (kh 0-1) olan nötr su, en ufak bir asit görünce ph nötr'den düşerek asidik hale gelir.

Sonuç olarak burada ph değişimine zemin hazırlayarak düşmesini sağlayan, arıtılmış osmos suyudur. Osmos cihazı, sudan kh'ı (karbonat sertliği) elediği gibi gh'ı da (suyun genel sertliği) eler. Bu yüzden tekrar gh mineral katarak minerallendiriyoruz. Ama bu sefer sadece iletkenlik gh yönünde artıyor, kh eklemediğimiz için ph etkilenmiyor.

Umarım yazdıklarım şimdi daha iyi anlaşılmıştır.

[QUOTE=capo di capi]Ayrıca isterseniz 1 ton mixbed reçinede yatırın.. Etkisi 10-15 gündür.[/QUOTE]
Etkisi 10-15 gün derken? Bu sistem tam saf su istendiği için daha çok deniz akvaryumlarında kullanılıyor. Sadece anyonik ya da sadece katyonik değil, adı üstünde mixbed olduğu için sistem çökeltme/bağlama değil tutma yapıyor, etkisi 10-15 gün değil yani.

Nasıl osmosa 400 ms girip 40 ms çıkan su 15 gün sonra eski değerine gelmiyorsa, mixbedden 0 çıkan su da böyle. Etki geçici olsa denizciler yanmıştı...
[QUOTE=capo di capi]Aktif toprak suyu uzun vadede stabil tutar.[/QUOTE]İşte aslında o stabil tutan aktif topraktan ziyade yukarıda açıkladığım nedenlerle kh'ından arındırılmış doğru su kullanımıdır, yani osmos suyudur.

[QUOTE=capo di capi] Ama verimli olması için manipülasyona açık su tercih edilmeli (yani iletkenliği düşük saf temiz su) [/QUOTE]
Manipülasyona açık su = iletkenliği düşük, saf temiz su demek değildir. İletkenliği yüksek te olabilir düşük te. pH manipülasyonuna açık su ; Kh'ı düşük sudur. Karidesler için hazırladığımız kh'ı düşük, iletkenliği (+gh) yüksek ve "manipülasyona açık" osmos suyu gibi

"Suyun iletkenliği başka bir şey suyun asidik bazik olma durumu başka birşey" diyerek serzenişte bulunmuşsunuz ama burada ph'ı iletkenliğe bağlayan sadece sizsiniz sanki...

Netleşmesi için;
PH suyun asitlik veya bazlık derecesini tarif eden ölçü birimidir.
Suda çözünmüş toplam tuzlar iletkenliği belirler. Bunlar gh (genel sertlik) ve kh'dır (karbonat sertliği).
İletkenliğin ph üzerine direkt etkisi yoktur fakat iletkenliği oluşturan değerlerden kh'ın vardır. Gh'ın yüksek veya düşük olmasının ise ph üzerine etkisi olmaz.
KH ph'ın tamponlayıcısıdır, devamlı olarak düşmesini engeller, azaldığı durumlarda da ph düşme eğilimine girer.

Asitler kabaca KH'ı tüketerek (bağlayarak/çökelterek) pH'ı düşürürler. Humik asit gibi zayıf asitler yüksek KH'da etkin bir düşürme gerçekleştiremez. Kuvvetli asitlerin çoğu akvaryumlarda kullanıma uygun değildir. Fosforik ve hidroklorik asit gibi asitler sadece osmos suda ya da düşük kh'lı sularda kullanıma uygundur. Hidroklorik asit akvaryum şartlarında değişime daha açık olduğundan F.asit kadar stabil ph sağlayamaz.[QUOTE=capo di capi] Bir diğer konu da aktif toprağın çeşididir ki aktif toprak vaar aktif toprak var. Aktif toprak suyun ph'ını peatden daha düzenli ve uzun vadeli dengeliyor.. İşin iyi yanı dengelediği ph'ı da oynatmıyor(siz istemediğiniz sürece) Fakat en iyi peat bile aktif toprağın 1/3 ömründe. Bu açıdan Ulvi beye katılmıyorum. Katılmadığım bir başka nokta da, en maliyetsiz stabil ph düşürme tekniği.. Fosforik asit ph'ı gün itibari ile değiştiriyor. Bu yüzden stabil diyemeyiz.. Etkilidir ama stabil değildir.[/QUOTE]

Siz denediniz de neyi yanlış yaparak stabilizasyonu sağlayamadınız bilmiyorum ama tecrübe etmediğim şeyi önermem, yıllardır bu şekilde karides besliyorum ve tanklarımda ph gayet stabil seyrediyor.
Fosforik asit uygulaması, yazdığım şartlar (osmos, tank, ölçüm vs) sağlandığı takdirde, ph ayarlaması yapabileceğiniz ve pek çok akvaristin kullandığı sorunsuz bir yöntemdir...
Kullanacağınız suyun değerleri, asit oranı, stabilizasyon noktası bellidir. Dinlendirme tankında suyunuzu ayarlar tam karışmasını beklersiniz, son kontrolden sonra kullanır geçersiniz. Çünkü değişkenler belli, onları da siz o an için belirleyebiliyorsunuzdur.
Diğer bütün yöntemler devamlı izlenmesi, dozaj, debi vb ayarlamalar yapılması, malzemenin yenilenmesi gereken yöntemlerdir. İsterseniz peat, isterseniz AT veya malaya kullanın. Hepsi devamlı salınım yapan, bir süre sonra tükenen/ömrü biten, yanlış kullanımlarda aşırı düşüş ihtimali olan malzemelerdir. Kısacası maliyetli ve zahmetli bulduğum yöntemler.

Fosforik asidin litresi 30 lira civarı, 2 damlası ile 300 lt su hazırlıyorum, AT, malaya, peat koyun, hayrını görün diyeyim, ne diyeyim :)
Filtrede Aktif Toprak Kullanmak
Torfun (peat) kullanım miktarı, kalitesi ve yine kullanıldığı su (osmos) önemli. O da humik asit içerir ama daha yoğundur. Ph'ı yavaşça düşürür.

Litreye, debiye ve istenen ph seviyesine göre kullanım miktarı değişir. Siz sonuç alamadıysanız bunlarla ilgili bir hata olmalı, yoksa peat uzun yıllardır akvaryumlarda bu amaç için kullanılıyor. Uzun vadede maliyetlidir, sıkı takip edilmesi gerekir ve yanlış kullanımda riskleri var ama madem doğallıktan yanasınız, yerinizde olsam suyun direncini fosforik asit ile biraz kırıp az miktarda peat ile renklendirirdim. Aktif toprağı da zeminde 1 cm kalınlığında görsel olarak değerlendirirdim.

Şu konuyu da okuyabilirsiniz, faydalı olabilir = [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/sera_super_peat_torf_k733598.asp[/URL]
Filtrede Aktif Toprak Kullanmak
O zaman o konudan ilgili 3 mesajımı aşağıya alıntılıyorum.
[QUOTE=Ulvi Özuğur]+Reçine ile 0 su elde ettiğim için çok az miktarda kullanıyorum, reçinesiz 40-50 mikrosiemens su elde ettiğimde biraz daha fazla kullanıyordum, değişim suyuna kontrollü bir şekilde kullandığınız sürece fosforik asidin bir zararı yoktur. Yine osmos suyuna kullanılmalı, çeşme suyuna kullanılmaz. (Fosfat çok artar)

Benim aktif toprağa bakış açım biraz farklı; AT suyu düzenlemez, su değerlerini osmos, asit, damacana su kullanımı vb belirler. AT ise tanktaki faunayı düzenler, gözenekli yapısı ile karideslerin besini olan canlılara daha iyi bir üreme ortamı sağlar. Bu nedenle de sadece karideslerin ayaklarının değmesi yeterli.
Tanklarımda 4-5 cm lav kırığı vb üzerine 0,5-1cm kalınlığında AT kullanıyorum (lav kırıkları görünmeyecek kadar) Yine AT olmasa da karidesler ürer ama verim daha düşük olur ki 0,5-1 cm AT kullanmanın maliyeti oldukça düşük kalır. Görünümü de güzel oluyor. Kısacası asit ile AT'nin yaptığı şeyler farklı.[/QUOTE]

[QUOTE=Ulvi Özuğur]Evet AT konusunda görüşlerim pek değişmedi, görünen köy kılavuz istemez, akıl var mantık var. Ezbere onu al, bunu al yetmedi şurada bu var, onuda al demek kolay. İnsanları bir kısım ekstra gereksiz masraflardan kurtarıp keselerine bir nebze katkı yapabildiysem ne mutlu.

Reçine dediğim mixbed olarak geçiyor. Osmos sistemimin sonuna 20 inch housing (kap) içinde purolite marka mixbed reçine ekledim, osmos'un 40-50 ms arası çıkarttığı suyu sıfıra indiriyor. Bu suyu da şu konudaki ([URL]https://www.akvaryum.com/Forum/ucuza_mineral_katkilar_ve_su_hazirlayici_yapimi_k800916.asp[/URL]) gh mineral ve bazı katkılarla düzenleyerek kullanıyorum. Son sayfalara doğru güncel hali ve ekstra katkılar var.

Sizin hacminiz fazla olmadığı için damacana ile devam edebilirsiniz tabi.[/QUOTE]

[QUOTE=Ulvi Özuğur]
Asit karıştırma işini 300 litrelik dinlendirme tankında yapıyorum. Osmos sisteminden gelen 0 suyu hazırladığım gh mineralle 200 ms'e getirdikten sonra mikro element gübresi, potasyum iodid, strontium gibi katkılar katıp takribi 230 civarına çıkarıyorum. Benim sistemimde bu suya 2 ml fosforik asit katmak yeterli oluyor.

Bu tankın içinde çalışan bir iç filtre motoru bulunduruyorum ve şırıngaya aldığım asidi akıntıya doğru yavaşça sıkıyorum. Ölçümde adwa ph metre kullanıyorum. Su istediğim değere gelmemişse bir miktar daha asit atıp su iyice devir daim olup karıştıktan sonra tekrar ölçüyorum. İstediğim değere gelene kadar bu işlemi tekrarlıyorum.

Adwa kalitelidir ve işinizi görür, doğru kalibre ettiğinizden ve asit karıştırdığınız suyun iyi devir daim olduğundan emin olun.
Kolay gelsin...[/QUOTE]

Bir de aktif toprak ph düşürmez demedim. İşi ph düşürmek değildir dedim. Mesela çeşme suyuna koyarsanız gözle görülür bir düşüş elde edemezsiniz. Değişim kapasitesi veya içinde bulundurduğu zayıf asitlerle bunun üstesinden gelemez, işi bu değil çünkü.

Dış filtreye bir malzeme koyarak ph düşüreyim istiyorsanız bu malzeme peat olabilir. Uzun vadede çok dezavantajı olsa da en azından, işi budur.
En maliyetsiz, stabil ph düzenleme yolu da alıntıladığım mesajlarda mevcut. Kolay gelsin[EDIT]Ulvi Özuğur,2019-10-21 18:30:11[/EDIT]
Filtrede Aktif Toprak Kullanmak
Caridina tanklarında zannedildiği gibi suyu düzenleyen aktif toprak değildir. Uygun su kullanımı, ph'a etki etmeyen malzeme seçimi ve gerekirse kullanılan fosforik asit vb katkılardır. Aktif toprak uygun su ile kullanılırsa zaten nötr olan suda, ilk zamanlarında barındırdığı humik asit vb katkılarla etki ederek bir düşüş sağlar.
Filtrede kullanımı da aynen böyle geçici olacaktır. Fazla su geçmesi sadece etkisini arttırır, kalıcı olmaz. Yapısı itibari ile debiye bağlı zamanla çamurlaşacağını da düşünürsek farklı yollar daha pratik olur. İlla filtreye bir malzeme koyarak düşürmek isterseniz peat çok çok daha uygun olur.

Son yazılarımda kendi uyguladığım yöntemden bahsetmiştim mesajlarımdan inceleyebilirsiniz...[EDIT]Ulvi Özuğur,2019-10-21 17:43:39[/EDIT]

Belki bulamazsanız diye ekleyeyim, bahsettiğim konu : [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/caridina_turleri_bakimi_k944094.asp[/URL]

+ [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/taiwan_bee_su_sorunsali_k843969.asp[/URL]
Substrat Önerisi Ve Farkları ?
Bir filtre malzemesinin efektif olmasını etkileyen bazı faktörler var, yüzey alanı, gözenek büyüklüğü, oksijensiz bakteri alanı vb. gibi. Çoğu substrat cam tozunun temperlenmesi ile oluşturuluyor, bu da bakterilerin tutunabileceği yüzey alanını hayli arttırıyor. Bazı firmalar doğal malzeme diye tarım pomzasını da substrat olarak satıyorlar...

Size tavsiyem tarım pomzası kullanın. Ülkemizde ucuzdur, Avrupa'da ise pahalı. Hem doğal bir malzemedir, hem de su değerlerinde değişime neden olmaz / salınım yapmaz... Yalnız tecrübelerime göre her tarım pomzası da aynı sonucu vermiyor, şekli ve cinsi de önemli. Şu ana kadar 3 çeşidini gördüm, en efektif olan yuvarlatılmış gibi 0,5-1 cm tane büyüklüğünde olanı idi.
Kolay gelsin.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 386 Online Kullanıcı, 210 Üye

Online Kullanıcılar

tanerberkgulec, mfcmfc, Sadık55, Nursun, desibell, Tifosi35, Emr35, endemtr@yahoo.com, CARdanADAM, bumega, Sinan stndg, woddwill, akvar_ist, akay25, Nanda94, emrahyilmaz82, capo di capi, Gursoyhasan, harunk, tolgaturhan, EmirHaN, oscarus, Winchester28, kasırga10, Avcoskar, hanbeyiderler, YsfMalawiMaster, mustix_223, Ballpythonology, UGURBEY, muhoni, Gasso2552, Okansari, Noyes, wolverin, Asit00, berkant68, Balikcidede, ibobo13, vortia, Tosbicik, AlperDemir, XIIVMMXII, PoTM, masaaii, Aras26, icelebi, gokhantiknaz, omrozd, AtlasPoyraz, Ejder Günaydın, darkfreez, TÜMER, OceanWolf, frthakan, Lecola, Elegans, envercakar, devrimdpt, hasancn, siyaha, aengela, ErenBugra, MaxKrone, Formicasmind, yea_14, yigit3558, cansani, Demirsoy, TalhaAkif, arc1251, enginaydemir, BKAYA, Hakan412, a.gumrah, Kınayu, lojistisyen, lynx, Turkercakir, osmnunl, sedatyagli2004, Mete Duru, serhat480, Japonistt, Baitarian, Koksal Gurkan, radyasyon35, jueJ., Mikail Erdoğan, Yilmaz Agdac, gunata2003, Dark65, Eness34, dursunbyk, Tutuncu11, mesagac, Yenici58, meka130, mustafa_t, Tropicall34, Nadirmbuna, krib, Yasarozen, soliter83, meth88, yusufoner, Emrahkahyaoglu, CO-CO, darkaura, Oguzkaan1517, mehmetaydin, PoyrazAtlas, erdiyetkin, CaGMaN, Barisy, MalawiTank, alisandokuz, Deadsong, WaveRider, kaptan 555, Ali eren sas, Ahmtkr, AHZ, lovestorry42100, FurkanYnk, deriinmavi, Seçkin, sarıyerli 1970, oguzhanakbas, furkanowich, isersan, OnrCsr, Cihanturk, erdalakçay, grsy, Judge_Fish, isikci, MKA1923, erayyzc1, Berk Gokova, ademakci, yqttt, MiSoSiKiaN, suqer28, kbtraif, Selkoselim, bugra_81, NANGU, Hosokawa1, Hellak, omursari89, omerali06, Sedatcb, H.Ocal, eyyub, Kadirreis1, cmasdiver, Serhann, Moonface, BiotopeDogan, bilgin45, FurkanOzkan, Ferhat59, lazarusv20, Furkann66, KarabeY, serdar131977, gyunda, FerKan, eneskilic34, wendigo, TolgahanA, Syphilis, Xxxxx, adilce, YASİN K., rexxter, WildFish_Keeper, ErtanGulen, YasarEmre, Adlcngr, lprnvr, Metehan Yılmaz, Erol85, dogankekik, Double tail, Onurrr5234, Rames06, Chnxx, Rstokms, Ahmet Haşim, serkan_tc, Muhammed kose, otorun, Ali38, DeviLLe, idiopatik, i_gulistan, nlrdgn, closer, Erdal44, Meteucygtlr, ahmetsaidunver, Aquarist101, Akkaplan92, Arifhb, TheHobi, HasanEfe44, hepatik, benerium, Sezgin Karabıyık,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.