ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ulvi Özuğur
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1628
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Ağustos 2012 06:29
Son Ziyaret:
17 Saat 43 Dakika önce
Toplam Mesaj:
796 [0.31 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
20 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ulvi Özuğur
Doğum Tarihi:
12 Kasım 1982
Yaş:
36
İl:
Istanbul
Meslek:
Elektronik
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ulvi Özuğur Açtığım konu ve makaleler için link [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/uyeacanbul.asp?uye=133013[/URL] 05425539604

SON 10 MESAJI

Caridina Türleri Bakımı
Evet AT konusunda görüşlerim pek değişmedi, görünen köy kılavuz istemez, akıl var mantık var. Ezbere onu al, bunu al yetmedi şurada bu var, onuda al demek kolay. İnsanları bir kısım ekstra gereksiz masraflardan kurtarıp keselerine bir nebze katkı yapabildiysem ne mutlu.

Reçine dediğim mixbed olarak geçiyor. Osmos sistemimin sonuna 20 inch housing (kap) içinde purolite marka mixbed reçine ekledim, osmos'un 40-50 ms arası çıkarttığı suyu sıfıra indiriyor. Bu suyu da şu konudaki ([URL]https://www.akvaryum.com/Forum/ucuza_mineral_katkilar_ve_su_hazirlayici_yapimi_k800916.asp[/URL]) gh mineral ve bazı katkılarla düzenleyerek kullanıyorum. Son sayfalara doğru güncel hali ve ekstra katkılar var.

Sizin hacminiz fazla olmadığı için damacana ile devam edebilirsiniz tabi.
Caridina Türleri Bakımı
+Reçine ile 0 su elde ettiğim için çok az miktarda kullanıyorum, reçinesiz 40-50 mikrosiemens su elde ettiğimde biraz daha fazla kullanıyordum, değişim suyuna kontrollü bir şekilde kullandığınız sürece fosforik asidin bir zararı yoktur. Yine osmos suyuna kullanılmalı, çeşme suyuna kullanılmaz. (Fosfat çok artar)

Benim aktif toprağa bakış açım biraz farklı; AT suyu düzenlemez, su değerlerini osmos, asit, damacana su kullanımı vb belirler. AT ise tanktaki faunayı düzenler, gözenekli yapısı ile karideslerin besini olan canlılara daha iyi bir üreme ortamı sağlar. Bu nedenle de sadece karideslerin ayaklarının değmesi yeterli.
Tanklarımda 4-5 cm lav kırığı vb üzerine 0,5-1cm kalınlığında AT kullanıyorum (lav kırıkları görünmeyecek kadar) Yine AT olmasa da karidesler ürer ama verim daha düşük olur ki 0,5-1 cm AT kullanmanın maliyeti oldukça düşük kalır. Görünümü de güzel oluyor. Kısacası asit ile AT'nin yaptığı şeyler farklı.

Bu canlıları birlikte beslemenizde mahsur yok. Kırma kavramı yoktur caridinalarda, ben kırmızı ile siyahları ayrı besliyorum ama neyin nereden geleceğini bilmek için. Birlikte beslesem de bir sıkıntı olmaz, ya ondan ya öbüründen atar, turuncu bi canlı çıkartmazlar yani. Black pinto dediğiniz canlıları ise taitibee vs istemiyorsanız aldığınız yere sormanızda fayda var, kanında ne olduğunu o bilir.
Caridina Türleri Bakımı
Tds düşürmek için su koşullarında yapacağınız değişiklerin sorunlara yol açma ihtimali var. Bence avantajından çok dezavantajı olur, çok ta yüksek değil, böyle devam edin. 5,5 pH aslında biraz düşük, 6 gibi ph'ları daha çok seviyorlar. Bu 5,5 biraz bizim ülkemizde efsane oldu. Araştırırsanız normali 6-6,5 aralığıdır.

Fosforik asidi biraz azaltıp değişim suyunu 6,5'da bırakırsanız zamanla 6 gibi bir pH elde edersiniz, hızla 6'ya getirmeliyim gibi bir çabanız olmasın. Yavruların olduğu tanklarda tek seferde yapacağınız su değişimi %5'i geçmesin, su değişimlerinden çok etkilenirler kayıp yaşarsınız. Popülasyon çok olursa yine %5 yaparsınız ama sıklığını arttırırsınız. Haftalık 5 litre şu an gayet yeterli o tankta.

Tecrübelerime göre yavrulara ekstra protein yüklemesini doğru bulmuyorum, özellikle tecrübesiz hobiciler o pahalı toz yemleri bir heyecanla alıp boca ediyorlar, hem anaçları hem suyu etkiliyor. Aynı yemlemenize devam edin en fazla biraz yavaş gelişirler, su bozulursa ölürler... Birileri itiraz eder belki diye yazayım; 1,5 senedir sadece vatoz yemleri kullanıyorum ağzına kadar yavru dolu tanklarım ;)

Karışık taiwan pinto derken?
Su Değişimlerinde Aktif Karbon Kullanılır Mı?
Basitçe; suda bulunan yararlı elementleri de tutacağı için bitkili akvaryumlarda karbon kullanılmaz. Sadece yeni kurulumlarda yosun oluşumunu kontrol altına almak için bir süre kullanılabilir.
Gh yani genel sertlik, suda bulunan magnezyum ve kalsiyum tuzlarının toplam konsantrasyonudur. Ph ile ilgisi yoktur.
Kh yani karbonat sertliği, suda bulunan karbonatların toplamıdır. Ph'a etki eden de budur.
Ek bilgi : [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/tdsveecveph_metre_ile_kh_ve_gh_hesaplanabilir_mi_k889880.asp[/URL]

Sorunuza gelirsek : Su değişimini bitkilere yararlı olsun diye yapmak istiyorsunuz ama karbon kullanarak fark etmeden bunu engellemiş oluyorsunuz. Yapacağınız ağzı açık bir damacanayı doldurup ihtiyacınız olduğunda kullanmak.

Yosun sorununuz için şurayı okumanızı tavsiye ederim, bence başka sıkıntılar var = [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/yosunlarla_basi_dertte_olanlar_bir_baksin_derim_k798965.asp[/URL]
Kolay gelsin...
Bitsin Artık Japon Balığı Düşmanlığı
Sordunuz, iyi niyetle vakit ayırıp durumu açıkladım. Israrla tartışmaya yol arıyorsunuz. Yanlış ta olsa, doğru da olsa kimsenin görüşlerini silemeyiz, yanlış olduğunu düşündüğünüz hususları kimseyi iğnelemeden, saygı çerçevesinde düzeltebilirsiniz. Bu başlıkta Ceyhun Bey'in yaptığı gibi.
Ha vaktiniz yoksa, sinirlerinize hakim olamıyorsanız, haklılığınızı bilgi ve delillerinizi kullanarak anlatamıyorsanız başlığa katılmazsınız olur biter, bunları yapabilen insanlar elbet cevap verir. Silinen mesajınızda yaptığınız gibi haklılığınızı polemiğe girerek, kişiselleştirip iğlenelemelerle ispat etme çabasına girerseniz yönetim müdahale eder. Kişisel tartışmalara izin vermez.
[QUOTE=AlperTasci]ne yapalım bizlere tehdit savuran insanları yanlış yönlendirenlere sesimizi çıkarmayalım mı.[/QUOTE]Hata var butonunu kullanın. Yanlış yönlendirdiği hususları da verdiğim örnekteki gibi kişiselleştirmeden düzeltmenizde sakınca yok.
Bitsin Artık Japon Balığı Düşmanlığı
Konuya müdahale edilmesinin sebepleri önceki mesajda mevcut. Hata var butonu kullanılarak bildirilen mesajlardan "polemiğe ve kişisel tartışmaya neden olabilecek kısımlar" çıkarıldı, sizin mesajınızda bir fikir, görüş içermediği, sadece düzenlenen mesajlara yönelik olduğu için havada kaldı ve silindi. (Madde g-2)

Forum kuralları açıktır, kişisel tartışmalara müsamaha göstermiyoruz ve bunu taraflara tarafsız olarak uygulamaya çalışıyoruz. Bakın Ceyhun Bey ne güzel bir makale ile görüşlerini belirtmiş, kimse sansürlememiş, silmemiş. Konuyu kişiselleştirmeden bilgi ve görüşünü paylaşmış, forum ortamında istenen budur. Yönetimin de konuya katılanlardan beklentisi budur, konuları kişiselleştirmeden de fikir ve görüşlerinizi yazabilir, haklılığınızı savunabilirsiniz.
İyi forumlar.
Bitsin Artık Japon Balığı Düşmanlığı
Konuya katılanlar birbirlerini yargılamadan, sadece fikirlerini beyan ederlerse daha doğru olur.

Eğer karşı taraf sizi rahatsız edici bir üslup kullanırsa lütfen tartışmaya girmeyip hata var tuşunu kullanınız. Forumlardaki tartışmaların ciddi bir kısmının üyelerin birbirini uyarması nedeniyle olduğunu saptadık ve sizlerin diğer üyelerle tartışarak gerilmeyip bu konulara zaman ayırmamanız için Hata Var sistemini devreye soktuk. Forum Kurallarımızın G-2 maddesinde de görebileceğiniz gibi üyelerin birbirini uyarmaması gerekmektedir. Lütfen bu konuya hassasiyet göstererek Hata Var'ı kullanınız.

Yine, hobi hakkındaki bir konuyu tartışmak göze ne kadar güzel geliyorsa, konuyu kişiselleştirmek de o kadar kötü gelmektedir. Tartışmaları kişisel boyuta vardırmadan, hobiden saptırmadan sürdürmeli, karşınızdakinin işi kişiselleştirdiğini düşünüyorsanız da kişi ile tartışmayı sürdürmeden, hata var tuşu ile durumu yönetime bildirmelisiniz. Bu tür tartışmalar hem sizi hem karşınızdakini boşu boşuna gerer ve amacı boş zamanları mutlu olarak değerlendirmek olan bir hobinin amacından sapmasına neden olur.

Anlayışınız için teşekkürler...
Karides Tankı, Nitrit Nasıl Yok Edilir?
Yeterli çevrim olmayan durumlarda da nitratla birlikte nitrit ölçümlenebilir.

İlgili bakteriler tankta sırayla oluşur ve çoğalırlar. Kabaca anlatacak olursak ilk ve en hızlı oluşan amonyağı nitrite çeviren bakterilerdir, eğer sayıları az olursa bir kısım amonyak nitrite çevrilemez, bu durumda da testlerde hem amonyak hem nitrit okursunuz. Daha sonra da nitriti nitrata çeviren bakteriler çoğalmaya başlar, sayıları yeterli olmazsa, bu durumda da hem nitrit hem nitrat okuyabilirsiniz.

Yine bütün bakterilerin oluştuğu, amonyak ve nitrit olmayan tankta aşırı su değiştirirseniz değişen ph, ısı, iletkenlik vs nedenlerle bakteriler ölmeye başlar. Bu hatanın hemen ardından karideslerde bir sorun gözlemlemezsiniz ama sorun geliyordur. Aradan 2-3 gün geçtikten sonra artık döngüyü sağlayacak yeterli bakteri yoktur, başa dönmüşsünüzdür ama o sırada farkında değilsinizdir. Önce amonyak sonra nitrit pik yapar 4-5 gün o şekilde geçerse karides ölümleri başlar, kısmetliyseniz sadece cansızlaşırlar. Siz su değişimi yaptığınızı bile unutmuşsunuzdur, sorun nerede diye düşünür, bulamazsınız. Bakteri kültürü atıp beklemek yerine, bari amonyak ve nitriti su değişimiyle atayım derseniz sadece hatayı tekrarlamış olursunuz. Nitrit uzaklaştığından geçici olarak rahatlama olsa da sorun çözülmez. Tank yeni ve filtrasyon da iyi değilse sorun büyür.
Karides Tankı, Nitrit Nasıl Yok Edilir?
Yarın stability ekler ve sistemi kendi haline bırakırsanız zamanla her şey yoluna girer. Bu ürünleri devamlı atmanıza da gerek yok, sadece 1-2 ay sonra su değişimi yaparken değiştireceğiniz su kadar kullanmanız yeterli.

Bitkileri de bir an önce ekleyebilirseniz yardımı olur... Ben Esenler'deyim, yakınsanız gelin bir miktar hediye edeyim.
Karides Tankı, Nitrit Nasıl Yok Edilir?
[QUOTE=fretchord]

Su değişimi haftada 1 %20 yapıyorum.
Bir ara attığım yemler yenmemişti iş yoğunluğundan dolayı petri kabını çıkarmayı unuttum ve bir sonraki gün nitrit ve nitrat patladı.
Akvaryum hacmi 96 litre. Bunun 12 litresi dennerle karides kumu.
Filtre olarak dophin sfp34 kullanıyorum.
25 adet PRL karides mevcut şuan. Başka canlı yok.
Bir kaç tane moss türü mevcut bitki olarak.[/QUOTE]96 litrede 25 canlı için haftada %20 çok fazla, verdiğim linki okuduysanız dünyaca ünlü karides uzmanlarının mesajlarını da görmüşsünüzdür. Muhtemelen o başlıkta yazılan hataları yapıyorsunuz. Tankınızı kuralı da henüz 1 ay olmuş tankınızda biyolojik döngünün oturamamış olması çok normal.

Şu aşamada yapmanız gerekenler ; Su değişimini kesin ve bulabiliyorsanız bir bakteri kültürü edinip üzerinde yazdığı şekilde ekleyin.

1 ay boyunca sadece eksilen suyu tamamlayın, sonrasında haftada 5 litreyi geçmeyecek değişimler yapmaya başlarsınız. Yavrular gelene kadar da böyle devam edersiniz. Popülasyon arttıktan sonra haftada 10 litreye çıkarsınız, onu da 10 lt su çekip sabah 5 akşam 5 lt eklemek şeklinde yaparsınız.

Arkadaşların da belirttiği gibi, hızlı şekilde amonyak, nitrit ve nitratı kullanan bitkiler edinin. Örneğin tilki kuyruğu, elodea, pistia, saz gibi hızlı büyüyen ve ucuz bitkileri tercih edebilirsiniz. Unutmayın, bir bitki ne kadar hızlı gelişiyorsa o kadar çok zararlı tüketiyordur. Şu makaleyi okuyabilirsiniz; [URL]https://www.akvaryum.com/bitkiler_ve_azot_makaler_37_3111.asp[/URL]

Yine filtrasyona yönelik iyileştirmeler yapmanızı da tavsiye ederim. 96 litreye canlıların da zamanla artacağını düşünürsek tek pipo yetmeyecek, en azından bir problem durumunda sistem çabuk çökecektir.
Mesela sunsun hw-603b gibi ucuz mini dış filtrelerden alıp içini sadece sera siporax veya lav kırığı gibi biyolojik filtre malzemeleri ile doldurabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Ek : Yemlemeyi de şu sıralar fazla yapmayın, merak etmeyin 3-5 günde açlıktan ölmezler. Yemi attığınızda hepsi üzerine toplaşmıyorsa fazla yem veriyorsunuz demektir, geri alıp daha sonra verin.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 366 Online Kullanıcı, 199 Üye

Online Kullanıcılar

cozsahin, Logger, ccrawenn, Laetacara, aldemirgen, AkvaristEren, polat74, oblomov, mguner, ardatamay, atlantis917, hgorenek, icelebi, stinger, karadadas, yavuzsezgin, hkn06, KILLIFISH, aqua08, samah, k3rp3t3nn, sercang, mustafaikay, orimohito, sherloock, yucesoy83, ityo39, SoSriKuA, Bonzi, fretchord, hovercraft, Necdet Buluk, Nitalis, zekigonlum, StenkaRazin, DeviLLe, Murat8, bymurat06, burundi, atillasulun, Starion, Alcynone, Acil Stop, serkonan, Emerse, ONRAYDN, s3lck, leventzl, Akvaryum8585, istanbul34, ahmtemre, turgut06, Supervenenis, balıkhastası, muzaffer22, Mikail Erdoğan, vefali54, Esnaf, Mutluluk, heritage59, ankara0606, Forwad67, Fatih ÇE, Mozkal, ersel, Foai, caga71, armaqan, AmazonDream, oguzburcin, Kaanarya, Burak Dişli, fzkdevil, apistoapisto, ahmetyesevi, Greylist, Hasanahshsjh, ilker özkan, Aspet, ufukxx61, Bssan, Panzehir, Sedatkoc52, punis_her, hermiş, Svs8279, krib, MertA, yldrm9490, Melih23, faruk7481, gcinoglu, Türkiye1, spongebob55, hkilic, BettAlfa, MEID, Sofuoglu61, Heinzen, enesunal, samdeloz, wetsiz, mescalito, hipnos, stroma, wallece, sarı2604, gyunda, MiSoSiKiaN, bunerf, eskiyapar, Can Bir, SCORPION_79, beyazgul, Harlequin, abdullahk, whitefish, Arapaima, Göktuğglr, arconim, mcmert, nzm06, indianaconz, vendetta99, burak1, AkvaristAhmet58, Zoresmer, dus_zamani, ka2n, avsarm06, Theımam, CaagriBey, anestod, dr_ozi, Batuhan Erogul, ermane, Tebery, hounsoi, izzettanju, aXarayli, kbkz, tosyalı, berkayakkann, darkaura, smithiseek, Suleyman1834, ocelenk, eozen81, Nursun, cyhn84, bayram11, Kamil009, morfimorfi, aviator55, Bayulker, Efe55116, ALPDEM, ademakci, Eflatun61, daricadiscus, mgokturk, HRN1, yildirimbeyazit, SahinTaskin, fma3280, sinanistanbul, cuce__vatoz, kdeniz, hasancemalsargin, Bisnev99, ilker2626, Brsk, inspector, problemly41, volkanizma06, Splendor, mcakv, Samet545445, KaAn7708, ozan_1903, aliosmank, AliSarp, birolken, 10uruc, mehmetdemirel, mehmetçaltı, FatihHoca, KEREMERT, Explain, husam, serhat039, Bob, Erdem_ercelik, captain_55, ers1905, hasancn, SinanBulut, Okansari, Neothauma, YUSUF0602,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,752,968 Mesaj
  • 402,709 Konu
  • 91 Forum
  • 142,406 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,622 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.