Bleher's Biotope

  • Kitapta 460 sayfa ve binlerce fotoğraf bulunmaktadır. Bu kitap Bleher'in 910 gezisinin neredeyse yarısını kapsamakta ve 50 ülkedeki; 500'den fazla nehir ve göl, yaklaşık 2500 balık türü ve 500 farlı bitki adı barındırmaktadır. Kitapta bu biyotopların zaman içerisindeki değişimini ve insan eliyle kimi tür ve bölgelerin yok oluşunu da barındırmaktadır.

    Kitabı incelediğimizde yazarın gezdiği biyotopları bölümlere böldüğü görülmektedir. Önce bölgeden gerek su üstü yapısı gerek su altı yapısı olarak genel şekilde bahsetmekte, ardından su altının detaylarına inmektedir. Bölümün sonuna doğru ilgili biyotop için örnek akvaryum kurulumu göstermekte, bu akvaryumun su değerleri, canlıları ve akıntı miktarı gibi özelliklerine öneriler yapmaktadır.

    Kitapta Malawi ve Tanganyika cichlidlerine yer verilmemekte bu balıkların biyotopları için Ad Könings'in Tanganyika Cichlids in Their Natural Habitat ve Malawi Cichlids in Their Natural Habitat kitaplarını edinmek daha uygun olacaktır. Bu kitapta daha çok amazon kolları, Afrika nehir biyotopları, Asya'nın Çin gibi tropikal olmayan ve Sulawesi gibi tropikal olan yerleri ile, Avustralasya olarak bahsedilen tropik kuşaktaki biyotoplar incelenmektedir.

    Kitap Amazon'dan temin edilebilmektedir.

Üye Yorumları