Cryptobranchus alleganiensis (Kuzey Amerika Semenderi)

 • Öncelikle belirtmeliyiz ki bu canlının nesli tükenmek üzere. Yaşam alanları oldukça daralıyor ve sayıları azalıyor. Pek çok hayvanat bahçesi yumurtasını alsa da yumurtaları çatlatacak şartlar sağlanamıyor.

  Boyu: Ortalama 50 cm'e ulaşabilirler.

  Beslenmesi: En sevdikleri yemek kerevitir. Su böcekleri, solucanlar, salyangozlar ve küçük balıkları da severek yerler.

  Su Kalitesi: Mümkünse taze kaynak suyu kullanılmalıdır. Sıcaklık 14 - 16 C arası tutulmalıdır. Yüzerken yüzeye doğru çıkıp hava alma gereksinimi duymazlar, eğer duyuyorsa su şartları kötüdür ve su değişimi yapılmalıdır.

  Üreme: Doğal ışıklandırma süresi ve miktarı ile sıcaklık çok iyi taklit edilmelidir. Çok büyük bir yer yapılmalı ve pek çok yuva seçme şansı verilmeli, tüm yuvalar suda, ağızları aşağı doğru akan akıntıya bakmalıdır. Dişiler erkeğin akvaryumuna konulmalı ve yumurtlamadan sonra alınmalıdır. Yumurtalar pek çok semenderden farklı olarak dışarıda döllenir. Erkek spermi yumurtanın üzerine bırakır. Erkekler yumurtaları çok sert şekilde koruyacaklardır. 10-12 hafta içinde yavrular yumurtadan çıkacaklardır. Çıktıklarında 3 cm civarında olurlar. 10 cm olduklarında solungaçlarını kaybederler, yaklaşık 5 yıl içinde de cinsel olgunluğa ulaşırlar.

  Genel Yorum: En az 2-3 tonluk dev tanklarda bakılmalıdır. Saklanmayı çok sever. Derisi ışığa karşı hassastır. Dışarda geçirdiği zamanlarda yüzmekten daha çok karada gezinir. Çok sert ısırırlar, ısırılmamak için semenderin akvaryumuna açken elinizi yaklaştırmayın ve semenderi hiçbir zaman elinize almayın.

Üye Yorumları