Huzurlu Orman "Tranquil Forest" Kurulumu

nyucelÇevrim Dışı

İl: Çanakkale
nyucelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Nisan 2008 21:46
Ekipmanlar:

Boyutlar: 60cmX30cmX36cm

Aydınlatma: T-5 HO 24WX4
Aydınlatma periyotları: Günde 8-saat
Filtre: Hydro P20 Canister filter
Substrat: ADA Amazonia+Power Sand Special
Sıcaklık: 26C
CO2: 3bps
pH: 6.8
Gübreleme: ECA, TMG, Special Brighty K, Step One

Malzeme Hazırlanması:

Boyutlar: 60cmX30cmX36cm
Aydınlatma: T-5 HO 24WX4
Filtre: Hydro P20 Canister filter
Ekleme sırasına göre filtre malzemeleri: Power House Soft type>EHEIM Bio-Sponge>ADA Bio-Rio>EHEIM White Sponge

ADA Bio-Rio: Bu benim ilk ADA Bio-Rio kullanışım. Suyu gerçekten çok daha temiz hale getirdi. Bana kullanmam için öneren arkadaşımdan aldığım bir ipucu da ADA Bio-Rio ve Power House Soft Type arasındaki oranın ikiye bir olması gerektiğidir.

Substrat: 1.5 paket ADA Amazonia, yarım paket Power Sand Special, ADA PenacW, Dupla Baccies

Dupla Baccies substrattaki bakterileşme sürecinin hızlanmasına yardım eden kurutulmuş yararlı bakterileri içermektedir.

ADA PenacW substratın zamanla sertleşmesinin önlenmesine yardımcı olur.

-İlk olarak akvaryumu temizleyelim. Ardından ilk katman olarak Dupla ve Penac W'yi yerleştirelim.

-Az bir parça Amazonia ekledikten sonra ince bir katman olarak Power Sand Special kullanalım.

-Üzerine paslanmaz çelik teli yerleştirelim. Sonra geri kalan Amazonia ve ağaç köklerini ekleyelim. Burada Amazonia'nın en sığ olduğu yerde 3 inch en yüksek yerinde ise 7-8 inch yüksekliğinde olacak şekilde bir katman halinde olmasına dikkat edilmelidir.

Paslanmaz çelik tel: Bitkilerin köklenirken gübrelerin suya karışmasını önleyecektir.

-Son olarak yavaşça suyu ekleyelim ve uygun bitkileri seçip dikelim. Akvaryumun başlangıç görüntüsü yukarıdaki gibiydi.

- İki hafta sonra:

- Bir buçuk ay sonra:

- Bitmiş Hali:

Son Sözler:
Bu tankı bitkilendirirken sadece 60 cm uzunluğunda olduğundan bir çok faktörü dikkate almak gerekir. Tankın derinliğini artırmak için ince yapraklı bitkiler seçilmelidir. Tabi gözü kapalı bu kalitede bitkileri seçemezsiniz. Farklılıklar olması için değişik yaprak şekillerine sahip bitkiler seçilmelidir. Benim gerçek yerleşime geçmeden önce bir taslak çizmemek gibi çok kötü bir alışkanlığım var. Elbette tankın bakımında ve budamasında rahat edebileceğiniz ve beğendiğiniz bitkileri kullanmalısınız. Bunun yanında yerleşimi tasarlayacak kişi ne yapacağını bilmesinin (hangi bitkileri kullanacağı vb.) yanı sıra açık fikirli de olmalıdır. Bu çok önemlidir! Bu sayede daha iyi bir tasarımcı olunur.

Bu tasarımla ilgili daha fazla detay için http://www.cau-aqua.net/index.php?option=com_zoom&Itemid=29&catid=28 adresine bakabilirsiniz.

*Creative Aquascape Union sitesinden alıntıdır, aşağıda orijinal link i verilen sayfadan tercüme edilmiştir:
http://www.cau-aqua.net/index.php?option=com_content&task=view&id=19&Itemid=40&lang=en

Not: mustafaerdogar'ın çevirilerinde kullandığı şablonu olduğu gibi korudum. nyucel2008-11-03 00:31:42

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

mustafaerdogarÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]6033,1[/B] [C]3,2,38529[/C]
İl: Istanbul
mustafaerdogarÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 30 Nisan 2008 22:00
Necdet Bey elinize sağlık, güzel bir çeviri olmuş; işimi kolaylaştırmışsınız! Smile Yalnız bir dahaki sefere (eğer yapmayı düşünürseniz) haber verinde aynı tankın çevirisini yapma ihtimalimiz olmasın LOL

İzninizle linki bitki akvaryumları bölümündeki sabit başlığa ekliyorum.
mustafaerdogar2008-04-30 22:06:48

nyucelÇevrim Dışı

İl: Çanakkale
nyucelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Nisan 2008 22:03
Sonraki çeviriden önce yazarım size. Link için memnun olurum.

gssercanÇevrim Dışı

İl: Izmir
gssercanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Nisan 2008 22:10
Çok güzel bir akvaryum hem yapanın emegine hemde çevirenin ellerine saglık.Sayenizde ufkumuz genişliyor...

Barış ERÇevrim Dışı

[B]5387,3[/B]
İl: Izmir
Barış ERÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Nisan 2008 22:32
Maşallah ne verimli günler geçiriyoruz.Bir yandan Mustafa bir yandan Necdet bey siz bombaları patlatıyorsunuz.Elinize emeğinize sağlık.Tebrikler teşekkürler.

yigit kocbayÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]3157,1[/B] [B]3947,2[/B]
İl: Ankara
yigit kocbayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Mayıs 2008 19:13
Oh oh oh.Yine gözümüz şenlendi.Umarım devamı gelir...

Çok teşekkürler...

canan numanÇevrim Dışı

canan numanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Mayıs 2008 19:47

Şahane olmuş elinize sağlık acaba maliyetiniz nedir?

Kullandığınız malzemelerin fiyatını öğrenebilirmiyiz sakıncası yoksa.

Teşekkürler.

AralCaÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
AralCaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2008 00:52
Necdet Bey,
Elinize, yüreğinize sağlık, çok teşekkür ederim.

[QUOTE=canan numan]

Şahane olmuş elinize sağlık acaba maliyetiniz nedir?

Kullandığınız malzemelerin fiyatını öğrenebilirmiyiz sakıncası yoksa.

Teşekkürler.
[/QUOTE]

Sayın Numan, sanırım atlamışsın, arkadaşlar bu kurulumu yapmıyor, yabancı kaynaktan çeviri yapıyorlar.Tongue

İyi dileklerimle...

BUGRACAGATAYÇevrim Dışı

Özel Üye
BUGRACAGATAYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2008 01:06

Merhaba;

Necdet bey eilinize emeğinize sağlık gerçekten çok güzel bir paylaşım olmuş. .

Saygılar..

volcanoÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
volcanoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2008 01:13
Mustafa Bey ve Necdet Bey sizin yüzünüzden akvaryumu dağıtıp bitkili akvaryum kuracağım.Smile Bizlerle bu güzel kareleri paylaştığınız için tebrik ediyorum.Saygılar... jacobman2008-05-02 01:14:10

canan numanÇevrim Dışı

canan numanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2008 09:25
Ben beğendikleri bir akvaryumu kendilerinin yapılışını gösterdiğini sanıyorum.
Yanıldı isem, sorumu değiştireyim.
Acaba kaç mal olmuştur.

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2008 09:43

Çok güzel anlatımlar ve bilgiler sunmuşsunuz Necdet bey elinize sağlık.Bu Dupla bakteri kültürü Ülkemizdede varmı?Veya ona yakın olarak ne kullanabiliriz?

sAYGILAR

ahmetcenkÇevrim Dışı

İl: Antalya
ahmetcenkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2008 13:35
Aslında şu ADA ürünlerini getiren bir distribitör olsa super olacak...Biraz pahalı olur ama şu substratlarına ve gübrelerine para verilir diye düşünüyorum...

canan numanÇevrim Dışı

canan numanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Mayıs 2008 10:39
Gübre ve kum kullansak olmuyormu? Alta bakteri oluşsun diye bir çeşit malzeme kullanılmış yani neyi bakteri oluşturuyor. Temelinde iri oluşu aralıklı olduğundan mı bakteri oluşturuyor, tortulu oluşundanmı,  içindeki malzemedenmi, Kedi kumu akvaryumda kullanılırmı?

Şimdi size basit geliyordur ama ben muadil acaba elimizin hep altında olup farketmediğimiz bir malzeme olabilirmi diye düşünüyorum. Belki biraz fazla amatörce oldu ama, demir içeriği için çivi nin bitkilerin dibine konduğunu okudum. Böyle basit ama etkili şeyler kullanılırmı akvaryumlarda çare olarak.

Örneğin konu ile alakası yok ama benim bahçede güller var ektiğimiz. Benim zamanım ve bu konuda ayıracak bütçem yok, hep bitkilerle ilgili şeyleri okurum. Yani yerde gazetede görsem durur eğilir okurum desem yeri var meraktan. Sonunda güllere muz un iyi geldiğini okudum. Muz saf potasyum verirmiş toprağa ve bu da güllere iyi gelirmiş. Ben çoluk çocuk yediğimiz muz kabuklarını toplar toprağa güllerin dibine gömerim ve bu güllere iyi geldi gölge ve bereketsiz taşlı çamur toprakta patır patır açtılar 1 yıldır sürekli kullanıyorum ve güllerim süper oldu.

Yani hiç ummadığımız basit, elimizin altındaki  bir şey  iyi gelir diye düşünüyorum.

Tavsiyeler için teşekkür ederim. Ayrıca örneklerinizi çoğaltmanızı dilerim.
Tebrikler.