Yeni Başlayanlar Buraya/low-tech

teleskop_gfbÇevrim Dışı

teleskop_gfbÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Ekim 2012 11:24
Mustafa bey akvaryumu oturttum bir sıkıntı yok şuan da size sormak istediğim bir kaç soru var.
ölümler verdiğim için tetra cinslerinden biraz soğudum ve formda tanıştığım bir abimden 10 adet anaç melek aldım melekler daha eklenmedi 1 hafta daha bekliyim dedim akvaryumu test ediyorum hastalık için. Kurmuş olduğum akvaryumu, melek balığı yetiştiricilerine gösterdim akvaryumu beğendiler sağolsunlar ama kesinlikle hava şart diyorlar pipo akvaryumu kötü göstereceği için hava taşı önerdiler bende bitkinin olmadığı arka camın önüne kumun altına 15 cm lik ince uzun hava taşı koydum ve üstünü kumla örttüm bu işlem yeni gerçekleşti 1 gün filan oluyor sizin kurulum yazınızda okuduğum gibi sadece tehlike sezildiğinde hava motoru devreye girecek lafınız benim için hayal oldu artık :( sizin yaptırmaya çalıştığınız gibi bir akvaryum kuramadım. Sizce bu hava taşının balıklara, co2 ye veya bitkilere bir zararı olacak mıdır? saygılar.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

mustafaerdogarÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]6033,1[/B] [C]3,2,38529[/C]
İl: Istanbul
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 22 Ekim 2012 14:50
Mehmet Bey Merhaba,

Tank bilgilerinizi ve bitki yoğunluğunu görebileceğimiz birkaç genel görünüm fotoğrafı paylaşırsanız daha iyi yardımcı olabilirim.

youksealÇevrim Dışı

İl: Konya
youksealÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Ekim 2012 02:42
 Mustafa Bey merhaba , 

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler ...Hobiye bir kaç ay önce başladım , forumda ki yazıları ve youtube akvaryum videoları izleyerek geçirdiğim ilk bir ayın sonunda bitkili akvaryum kurmaya heveslendim lakin çok bilmiş bir kaç akvaryumcu hevesimi kırdılar ...Sizin yazınız tekrardan heveslendirdi...Canlı doğuran tankım var şuan(70x35x25) inşallah pazartesi günü yeni tankımı kuracağım(130x50x60h) yeni tankım da değil ama sizin de dediğiniz gibi canlı doğuran tankımı bitkili bir akvaryuma çevireceğim ..

Size sormak istediğim elimde ki parayı yeni tanka yatırdığım için elimde fazla bir para kalmadı , şuan basit bir iç filtre ile şelale filtreler var elimde... Şelale filtreyi bitkili akvaryum da kullanılmamasını tavsiye ettiğini için küçük iç filtrem işimi görebilir mi yada büyük tankta dış filtre olacak o filtreden küçük tankım da faydalanabilir miyim ?

Bilgilerinizi paylaştığınız için tekrar teşekkürler

Kıdemli Akvarist
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 02 Kasım 2012 15:15
Merhaba,

Organik yük (balık ve yemleme ile ilgili özellikler) fazla olmadıkça iç filtrede bir süre işinizi görebilir. Şelale filtreler uygun değil, evet. Sorunuzun son kısmını anlayamadım.

@si k@rt@lÇevrim Dışı

İl: Konya
@si k@rt@lÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Kasım 2012 15:48
Merhaba Mustafa bey verdiğiniz bilgilerden dolayı öncelikle teşekkür ederim...
Bende mevcut akvaryumumu bitkilendirmek istiyorum ama akvaryum zaten herşeyiyle hazır ve çalışır vaziyette bu şartlarda bitki dikimi olabilirmi acaba konuda böyle bir durumdan bahsetmemişsiniz bilgi verirseniz sevinirim...

teleskop_gfbÇevrim Dışı

teleskop_gfbÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Kasım 2012 11:09
Mustafa abi bildiğiniz gibi bitki akvaryumuna melek koydum ama bitkilerimin yumuşak yerlerini yiyorlar mesela çınarın yeni açan yaprakların uçları, gülümün yeni açan yaprakların uçlarını ve mosları ne yapmam gerekiyor bitkilerim ölür mü?

Kıdemli Akvarist
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 14 Kasım 2012 10:19
[QUOTE=@si k@rt@l]Merhaba Mustafa bey verdiğiniz bilgilerden dolayı öncelikle teşekkür ederim...
Bende mevcut akvaryumumu bitkilendirmek istiyorum ama akvaryum zaten herşeyiyle hazır ve çalışır vaziyette bu şartlarda bitki dikimi olabilirmi acaba konuda böyle bir durumdan bahsetmemişsiniz bilgi verirseniz sevinirim...[/QUOTE]

Sizin durumunuz bu yazı için biraz farklı. Kısaca şunları söyleyebilirim:

Ekipmanlarınızı (özellikle ışıklandırma ve filtreleme) gözden geçirerek bu yazıdakine uygun hale getirmelisiniz.

Taban malzemenizi gözden geçirmelisiniz. Salınım ve tane boyu, taban kalınlığı gibi özellikler açısından bu konuda yazılanlara uyuyorsa doğrudan dikim yapabilirsiniz. Elbette balıklarınızın da bitkilerle uyumlu yaşayabilecek türler olması lazım.

Bitkilerin adaptasyon süreci için yine bu yazıdaki kurulum aşamalarını kısmende olsa takip etmeniz gerecektir (özellikle ışığın kademeli arttırılması ve gübreleme konularında).

Sonrasında mevcut bakımınızı buradakine çevirip devam edersiniz.

[QUOTE=teleskop_gfb]Mustafa abi bildiğiniz gibi bitki akvaryumuna melek koydum ama bitkilerimin yumuşak yerlerini yiyorlar mesela çınarın yeni açan yaprakların uçları, gülümün yeni açan yaprakların uçlarını ve mosları ne yapmam gerekiyor bitkilerim ölür mü?[/QUOTE]

Merhaba Mehmet,

Evet, melek besleyenler bu durumla karşılaşabiliyorlar. Bitkiler hemen ölmeyecektir fakat sağlıklı gelişemeyecekleri ve türlere bağlı olarak ölümlerin olacağı aşikar. Daha kalın ve sert yapraklı türleri seçebilirsin.

GürkanÖZAKÇevrim Dışı

İl: Izmir
GürkanÖZAKÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Aralık 2012 00:16
Öncelikle akvaryumumu kurmadan önce bu yazıyı okuma fırsatım olmadığı için çok üzgünüm.
Bilmiyorum yanlış birşey yapıp yapmadığımı.Aşağıdaki yazıları okuyup yol gösterirseniz sevinirim.
1- 65x25x37 ölçülerinde akvaryum aldım ve bitkili yapma kararı verdim.
2- Tabana 3-4mm kalınlığında 5cm yüksekliğinde siyah taneli kum koydum.
3- 100w ısıtıcım var ve sıcaklık 26-27 derece.
4- iç filtre kullanıyorum saatte 300 l/h.(pipo filtre takılıydı 1 haftadır yazıyı okuduktan sonra fişi çektim)
5- Hopar T8 18w floresan.
6- Bitki ekimini 2gün içinde yapacağım.
7- ve kurulumdan 2 gün sonra diğer akvaryumdan canlı eklemesi yaptım 1erkek lepistes, 5 neon tetra, 15 tane 1 haftalık lepistes yavruları.fakat 2gün önce ölümlerle karşılaştım şuan sadece 15 yavru ve 2 neon tetram kaldı.
8- Bitkileri eklemeden önce canlı eklemesi yapmam doğrumuydu? 
Son olarak; bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim?
GürkanÖZAK2012-12-01 00:17:43

Kıdemli Akvarist
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 01 Aralık 2012 15:11
1 ve 2 sorun yok.
3- Isıyı mümkünse 24-25 lerde tutun. Değilse yinede sorun yok.
4- En kısa sürede küçük boy bir dış filtre almanızı öneririm. Filtreye birde seachem purigen ekleyebilirseniz çok iyi olur. Balık ölümlerinizinde önüne geçmede faydası olacaktır.
5- Yazıdaki formüle göre hesaplayın. Muhtemelen 1 adet daha 18W gerekecek.
6- Sorun yok
7- Kesinlikle acele etmişsiniz. Filtrelemenin değişmesi durumu bir nebze düzeltebilir. Sabit su değerleri önemli. Yinede imkanınız varsa balıkları bir süre tanktan uzaklaştırın (tanıdığınız birine yada aldığınız yere verin).

Bundan sonrası yazıdaki programa uygun bir kurulum ve bakım olabilir.

GürkanÖZAKÇevrim Dışı

GürkanÖZAKÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Aralık 2012 20:48
Yorumunuz için çok teşekkür ederim.
Dış filtre almamı önermişsiniz peki tavsiye edeceğiniz bir kaç model olursa sevinirim.Fakat maddi durumları düşünerekte en uygun fiyat aralığında birşey sunarsanız sevinirim.
Su değerlerimin uygunluğunu ölçmek için ne yapabilirim?

GürkanÖZAKÇevrim Dışı

GürkanÖZAKÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2012 19:48
?

ShrimpspaceÇevrim Dışı

ShrimpspaceÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2012 08:49
Merhaba
bende yeni bitki akvaryumu kurmak uzereyim . Bazi kafama takilan şeyler var.
Suya dezenfekte amaciyla perhidrol koyup suyu temizliyoruz 5 saat sonra yarisini cekiyoruz . Daha sonra tekrar su ilave ediyoruz ertesi gun yarisini cekip su ilave ediyoruz. İyide dezenfekte olan suyu disari alip tekrar iceriye dezenfekte olmamis su ilave ediyoruz . Akvaryum simdi dezenfekte olmuş mu oluyor ben anliyamadim. Akvaryuma %75 yeni su koymus oluyoruz.

batuhanbayramÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,1,14686[/C] [B]2776,2[/B] [C]2,3,14686[/C]
batuhanbayramÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2012 12:22
[QUOTE=60litre]Merhaba
bende yeni bitki akvaryumu kurmak uzereyim . Bazi kafama takilan şeyler var.
Suya dezenfekte amaciyla perhidrol koyup suyu temizliyoruz 5 saat sonra yarisini cekiyoruz . Daha sonra tekrar su ilave ediyoruz ertesi gun yarisini cekip su ilave ediyoruz. İyide dezenfekte olan suyu disari alip tekrar iceriye dezenfekte olmamis su ilave ediyoruz . Akvaryum simdi dezenfekte olmuş mu oluyor ben anliyamadim. Akvaryuma %75 yeni su koymus oluyoruz.[/QUOTE]

Akvaryum suyunu değil , içindeki ekipmanları, dekorasyon parçalarını vs dezenfekte ediyoruz. Bir seferlik uygulanan bir şey. daha sonrasında her su değişiminde yapılacak bir uygulama değil. 

cihanhemÇevrim Dışı

İl: Balikesir
cihanhemÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2012 20:59
Arkadaslar selam ben yeni kurucagim akvaryuma Hemianthus callitrichoides-Limnophila sessiliflora-Hygrophila Siamensis-Alternanthera Reineckii dusunuyorum yanliz co2 sistemi yada bakımları konusunda bi fikrim yok. Biraz bakındım forumda ama net olarak bitkileri tanimadıgı icin tam olarak anlıyamadım.Bana yadımcı olabilekcek varsa cok sevinirim bosuna oldurmiyelim bitkileri

su anda akvaryumda 80cm standart akvaryum
en altta hindistan cevizi torfu
sineklik
hagen siyah kum var;

bide akvaryum ile biraz oynadım arkasına sump yaptım