Erkek sarı prensesim hasta!

arif_gfbÇevrim Dışı

İl: Karabük
arif_gfbÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Nisan 2009 16:42
Fotoğraf:
yok
Canlıdaki Belirtiler:
Merhabalar.
Benim erkek sarı prensesimde bir halsizlik söz konusu..
Kuma yan yatmış şekilde duruyor..
Cama çarpıp duruyor,zıplıyor,enteresan hareketleri var.
Suyun değerlerinden kaynaklanıyor diye düşündüm ve dip çekimi yaptım (4/1)
Balık yaklaşık 4 gündür yemiyor.
Yeterli beslenmediği için karın kısmı içine çökmüş gibi, kuyruk ve yüzgeçleri tel tel ayrılmaya başladı.
Yapmam gereken tedavi yöntemlerini nedir?
Sağlıklı balıklar..

Akvaryum Kapasitesi (litre):
135 litre
Akvaryumdaki Diğer Canlılar:
8 sarı prenses, 4 yunus, 1 vatoz
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat):
Sıcaklık 27 diğerlerini bilmiyorum.
Filitrasyon:
SHAH AC 220 / 240 V   50Hz   WATT:20     F. max: 880L/H
İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:
İlaç kullanmıyorum.
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) :
Her hafta pazar günleri 4/1 su değişimi
Dip çekimi ile birlikte her hafta filtre temizliği.
arif_gfb2009-04-23 16:42:57

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

arif_gfbÇevrim Dışı

arif_gfbÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2009 14:31
Birde çok kötü bir zamana denk geldi. Dişi balığım tüpçük çıkardı ama erkeğim hasta olduğundan çiftleşme gerçekleştirilmiyor.

leGenDÇevrim Dışı

İl: Istanbul
leGenDÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2009 14:38
Bir foto ekleme imkanınız var mı acaba.

Balığın yat yatması yattığı taraftan darbe aldığını düşündürdü.Farklı hareketler yapması su şartlarınızın kötülüğünü ayrıca karın çöküklüğü ve yüzgeç dökülmesi paraziti aklıma getirdi.
Su şartlarınız kötülüğünü düşünmemdeki en büyük etken filtreyi her hafta temizlemeniz.Genelde flagi tavsiye edilir ama yinede uzman arkadaşlar farklı şeyler söyleyebilir.Naçizane fikirlerimdir.
Geçmiş olsun.
leGenD2009-04-24 14:55:53

tristanÇevrim Dışı

Özel Üye
tristanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2009 14:51
135 litre ve 8 SP 4 Yunus. Bu 12 balığın bir teki bile o kapasitede yaşamaz.

SP için 250 Yunus içinse en az 300 lt akvaryum gereklidir. AKvaryum ise ortalama 50 litreye bi çiklet düşecek şekilde olmalıdır. Aksi takdirde hem balıklarınız büyümez, hemde yer kavgası yüzünden hastalanabilir, strese girebilir ve maalesef ölebilir :( Ya akvaryumu büyütmelisiniz yada çiklet beslemekten vazgeçip canlı doğuranlar yönelmelisiniz. Şu anki sıkıntıyı atlamış osanız bile aynı yada farklı sıkıntıları sürekli yaşayacaksınız maalesef :(

arif_gfbÇevrim Dışı

arif_gfbÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2009 14:53
Yem yemeyince doğal olarak dışkı yapamıyor. Balığımın dış görünüşünde hiç bir anormallik yok. Bir sorum daha olacak dişi balığım tüpçük çıkardı 4 gündür tüpçük çıkarmış durumda. Bu erkeği başka yere alıp yeni bir erkek alsam çiftleşme gerçekleşir mi acaba?

Akvaryumu büyütme şansım yok balıkları da veremem.
arif_gfb2009-04-24 14:54:58

tristanÇevrim Dışı

Özel Üye
tristanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2009 14:58
[QUOTE=arif_gfb] Yem yemeyince doğal olarak dışkı yapamıyor. Balığımın dış görünüşünde hiç bir anormallik yok. Bir sorum daha olacak dişi balığım tüpçük çıkardı 4 gündür tüpçük çıkarmış durumda. Bu erkeği başka yere alıp yeni bir erkek alsam çiftleşme gerçekleşir mi acaba?

Akvaryumu büyütme şansım yok balıkları da veremem.
[/QUOTE]

Bu hatayı bende yaptım , hatta bu sevdaya gönül veren birçoğumuz akvaryumcular tarafından kandırılıp bu hataya düşmüşüzdür. Maalesef üzülerek söylemeliyimki önerdiğim şıklar dışında bi şansın yok. Ya akvaryumu değiştirip en az 300lt bi akvaryum alacaksın. Yada balıklarını takas yoluyla değiştirip canlı doğuranlara geçeceksin. Şimdiden kolay gelsin kardeşim.
tristan2009-04-24 14:59:22

arif_gfbÇevrim Dışı

arif_gfbÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2009 15:04
Teşekkürler. Hayırlısı eğer bir işe falan girersek zaten boş bir evimiz var oraya akvaryum kurmayı düşünüyorum ama herşey maddiyata bakıyor dogal olarak bu akvaryumu değiştirme şansım yok şu anda.

leGenDÇevrim Dışı

leGenDÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2009 15:13

En azından balık sayınızı azaltın.Yoksa bu tür sorunlarınız kaçınılmaz olacaktır.

Saygılar.

tristanÇevrim Dışı

Özel Üye
tristanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2009 15:19
O balıkları o akvaryumda tutmaya benim gibi inat edersen kaybın çok olacak. Ben 13 balığımı kaybetmiştim o uğurda. Şimdi 270 lt tankta 6 SP 9 Mavi prenses var ve hiç kaybım yok allaha şükür. Emin ol bu akvaryumumda nasıl özen gösteriyorsam 120 lt lik tankımdada aynı özeni gösterdim ama sebepsiz yere kaybettim hep balıkları. O zamanlar sebepsiz sanıyordum. Sonradan bu site ve özellikle Ümitlee nikli kardeşim sayesinde öğrendimki sebepsiz değilmiş. :)

Son söz olarak lütfen akvaryumu değişitiremiyorsan şayet besledeğin balıkları değiştir. Bir hayvansever öncelikle hayvanların sağlığını düşünür öyle değilmi? Onlarda birer canlı. Ama eminim sende bu konuda çok hassassın. Ve bana hak veriyorsundur. Balıklarına sağlıklı günler dilerim...
tristan2009-04-24 15:20:12

arif_gfbÇevrim Dışı

arif_gfbÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2009 15:25
Tabiki elimden gelen özeni gösteriyorum. Bir şey olduğunda çok fazla üzülüyorum onlar da bizim aile bireylerimiz. Artık balıkların sayısını azaltacam ama canlı doğuranlara geçmem malawi yi bırakmam yani. Teşekkürler cevaplarınız için.

Arkadaşlar peki yukarıda belirttiğim gibi erkek balığım hasta. Dişi balığım ise tüpçük çıkardı. Erkek blaığımı ayırıp yerine başka erkek atsam çiftleşme gerçekleşir mi?
arif_gfb2009-04-25 13:38:10

BengisuozÇevrim Dışı

BengisuozÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Nisan 2009 21:29
Kutlu bey abartmışsınız ilk yorumunuzda evet arif beyin akvaryumu yunuslar için eleverişli olmasada 2 dişi 1 erkek yunus, 3 dişi 1 erkek sarı beslenebilecek kapasitede,

Hanginiz 300 lt akvaryumda sadece 6 tane yunus beslıyor ?

Konu cok sapmış,arkadaş tecrubesı olan kısılerden ne tur tedavı yapabılecegını sormus ama ???

Buarada gercekten bılgısı olan ve,maruz durumda kalan hobıcılere yonelık yorum lar yapalım bu tarz yorumlar ınsanı maruz durumdayken dahada endıseye sokar ..

Saygılar

Kutlu bey ;

Söylediklerinizle çelişiyorsunuz farkındamısınız?

Sarı prensesler için 250 Lt tank gerekir diyip ardından mesajınızda;

15 adet prenses bulunduğunu söylüyorsunuz.

1 adet sarı prenses başına 50 LT düşüyor ise,

Derhal kendi dediğinizi uygulayarak, kendinize 1 adet 750 LT akvaryum kurmalısınız!!!
Bengisuoz2009-04-25 21:39:24

smoktrÇevrim Dışı

İl: Ankara
smoktrÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Nisan 2009 17:22
Acemi bir akvayum sever olarak akvaryumun su hacmiyle ilgili bu kadar ahkam kesip, benim bile bildiğim mavi prensesin agrasif olduğu gerçeğini göz ardı ederek, sarı prensesle mavi prensesi bir arada beslemekte ilginç bir yaklaşım. smoktr2009-04-28 22:36:56