Cama Sürtünme

MaSaLÇevrim Dışı

İl: Bursa
MaSaLÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2007 14:16
Balıklarımda Cama Sürtünme ve aşırı hareketlilik sözkonusu. 60 lt akvaryumum var. Düzenli su değişimi yapıyorum. Aqutan ve nitrivec kullanıyorum. Yaklaşık 25 adet canlı doğuran bakmaktayım. Bol bitki var. Birçok yol denedim ama bu cama dayalı aşağı yukarı doğru sürtünmeyi gideremedim. Nitrat 50 nin altında. Önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

KAAN SANÇevrim Dışı

İl: Istanbul
KAAN SANÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2007 14:18
Sanrım iç parazit olmuşlar. Dışkılarında bir tuhaflık var mı?

MaSaLÇevrim Dışı

MaSaLÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2007 14:22

[QUOTE=kaalps]Sanrım iç parazit olmuşlar. Dışkılarında bir tuhaflık var mı? [/QUOTE]

Bu hızlı cevap için teşekkürler. Bu sorun aylardır var. Dışkılarda tuhaflık yok. Flagy kullandım. Taşlara, oraya buraya sürtünmeyi bu ilaçla kaldırmıştım ama cama sürtünmeyi kaldıramıyorum...Bişeyler yanlış ama yanlış olan ne anlamıyorum...

MaSaL2007-1-29 14:23:19

KAAN SANÇevrim Dışı

KAAN SANÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2007 14:27
Stres olabilir mi? Akvaruyumun kalabalık mı?

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2007 14:30
kardeşim bencede stres ten öyle yapıolardır...en  iyisi mi sen akvaryumdaki  balık sayısını azalt

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2007 14:35
Konunun iç parazitle alakası yok. Eğer iç parazit varsa bile bunu balığın camın önünde yukarı aşağı yüzmesinden anlayamazsınız.

Kerem Bey, eğer balıklar devamlı camın önünde yukarı aşağı hareket yapıyorsa bunun sebebi psikolojiktir. Aynen kafese kapatılan maymunun bir süre sonra devamlı öne arkaya sallanması gibi bir durumdur. Yeterince dekor, bitki gibi doğal ortamı andıracak bir dekorasyon ile balıklarda bu durumun önüne geçebilirsiniz.
encort2007-1-29 14:38:52

KAAN SANÇevrim Dışı

KAAN SANÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2007 14:40
  Onur Bey, camın önünde yukarı aşağı yüzüyor demedi arkdaş,sürtünüyor dedi. Ayrıca kesin konuşmadım lütfen dikkatli okursaniz sevinirim

alicankaÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
alicankaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2007 14:41

Kerem bey endişe etmeyin cama dikkatlibakınca camda yosun tarzı canlılar görüceksiniz balıklarınız bunları yiyorlardır büyük ihtimalle bende snow prenseslerimi ilk aldığımda 1 hafta kadar bu olay oldu ama sonra geçti yem miktarınızı biraz artırmanızı tavsiye ediyorum. Kesinlikle iç parazit değildir olsa bile bu olaydan anlaşılamaz. Stres olacağınıda tahmin etmiyorum.

alicankaÇevrim Dışı

Özel Üye
alicankaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2007 14:43

[QUOTE=MaSaL]Birçok yol denedim ama bu cama dayalı aşağı yukarı doğru sürtünmeyi gideremedim.[/QUOTE]

Kaan bey galiba sorun cama sürtünme değil aşağı yukarı cam önünde yüzme.

MaSaLÇevrim Dışı

MaSaLÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2007 14:45

[QUOTE=encort] Konunun iç parazitle alakası yok. Eğer iç parazit varsa bile bunu balığın camın önünde yukarı aşağı yüzmesinden anlayamazsınız.

Kerem Bey, eğer balıklar devamlı camın önünde yukarı aşağı hareket yapıyorsa bunun sebebi psikolojiktir. Aynen kafese kapatılan maymunun bir süre sonra devamlı öne arkaya sallanması gibi bir durumdur. Yeterince dekor, bitki gibi doğal ortamı andıracak bir dekorasyon ile balıklarda bu durumun önüne geçebilirsiniz.
[/QUOTE]

Bu cevap bombardımanı için herkese teşekkürler. Gelelim değerlendirmelerinize...

1. 60 lt akvaryumda 25 canlı doğuran + 10 civarı yavru sayısı abartımı ?

2. Dekor + bitki oldukça fazla

3. İlginç bir örnek vereyim Geçende 1 adet erkek lepistes aldım. Dişileri sürekli kovalayan balık 3 gün sonra cam müptelası oldu : ) Şimdi keyfe keder takipte. Zamanın diğer azılı erkekleride artık sadece camla ilgilenmekte.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2007 14:45
Bence herhangi birşey yok benimkilerde aynı akvaryumun ufaklığı ve balık sayısı olabilir. Balıkların doğasında sürtünme yok mu? Belgesellere bakarsanız balıklar kuma sürtünüyor, oradada nitrat mı var, iç parazit mi acaba ben merak ediyorum. Balıkları doğasında uzaklaştırmaya çalışmak imkansız.

mustafayıldırımÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]4289,1[/B]
mustafayıldırımÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2007 14:46

[QUOTE=encort] Konunun iç parazitle alakası yok. Eğer iç parazit varsa bile bunu balığın camın önünde yukarı aşağı yüzmesinden anlayamazsınız.

[/QUOTE]

Teşhisiniz çok doğru .

XEZAXÇevrim Dışı

[B]1987,1[/B]
XEZAXÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2007 14:47
[QUOTE=WhiteEvil]

Kerem bey endişe etmeyin cama dikkatlibakınca camda yosun tarzı canlılar görüceksiniz balıklarınız bunları yiyorlardır büyük ihtimalle bende snow prenseslerimi ilk aldığımda 1 hafta kadar bu olay oldu ama sonra geçti yem miktarınızı biraz artırmanızı tavsiye ediyorum. Kesinlikle iç parazit değildir olsa bile bu olaydan anlaşılamaz. Stres olacağınıda tahmin etmiyorum.

[/QUOTE]

Yemlemeyi nasıl yapıyorsunuz bilmiyoruz o yüzden yem miktarınızı balıkların hemen tüketebilecekleri şekilde verin.Fazla yem verdiğiniz takdirde başka sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2007 14:52

Sanki dışarıdan birşey dikkatlerini çekiyorda, ona ulaşmak için ha bire didinip duruyorlar gibi değil mi?

Bende bunun cevabını öğrenmek çok isterim. Zamanında ben de çok tırmaladım ama bir türlü anlayamamıştım. Ama zamanla geçmişti bu olay; nedenini bilmediğim bir şekilde.