Ana Sayfa Ana Sayfa
  Favorilerim Favorilerim   Cevapsız Konular Cevapsız Konular   Favori Forumlardaki Aktif Konular Favori Forumlarım
Yönetime Mesaj  Yardım Yardım  Bilgi Agaci Bilgi Ağacı
  Aktif Konular Aktif Konular  Arama   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 Akvaryum.com Forum : Akvaryum.com Forum : Makaleler ve Tercümeler
Ancistruslar(cüce Vatoz) Hakkında Herşey
Bu Forumdaki: Önceki Konu - Sonraki Konu
  Yanıt Yaz Yanıt YazSayfa  12>
Yazar
Mesaj
  Konuda Arama

Alıntı tazz Alıntıbullet Konu: Ancistruslar(cüce Vatoz) Hakkında Herşey
    Gönderim Zamanı: 12 Şubat 2007 18:12 IP

Ancistrus Dolichopterus(Cüce Vatoz)

     Yaşama alanları Amazon ormanlarındaki Amazon nehri olan gerçek isimleri Ancistrus Dolichopterus olan bu canlılar son zamanlarda hemen hemen herkesin tankında bulunan birer tür olmaya başlamışlardır.Ancistrus Dolichopterus diğer bilinen adıyla cüce vatozların bu denli hobiciler tarafından görmüş olduğu ilginin bir nedeni, diğer vatozlara göre akvaryum ortamında üretilebilmeleri ve ebeveynlerinden babanın yavrulara uzun bir süre sahip çıkmasının yanı sıra, diğer vatozlara göre iyi birer yosun yiyici olmaları ve diğer vatoz türkerine göre daha esttetik balık olmalarıdır.

 

     Beslenmelerine gelince; Halkın ağzında vatozlar çöpçüdür, pislik yerler, dışkı yerler gibi tabirler kullanılmakta fakat bunların hiçbir doğruluk payı yoktur! Eğer elinizde ancistrus türlerinden her hangi birisi var ise zaten bunu anlarsınız.Akvaryumlardaki temizledikleri camlardan çok, dışkılarıyla akvaryumları bir hayli kirletmekteler.Ancistrus dolichopteruslar birer omniwordur.Bunların asıl besinleri bitkisel ağırlıklı olmakla birlikte, protein ağırlıklı yemlerle beslenmelerine destekte verilebilir.Yem olarak spriluna içerikli dibe batan dip yemlerinden kullanmalısınız.Haftada 1-2 kez haşlanmış ıspanak yada salatalık takviyesinde de bulunulabilir.Ancak verilen ıspanak yada salatalık 1 günden fazla suda kalmamalıdır.Aksi halde suyun dengesini bozabilir.
 
 

     Ancistruslarda üreme o kadar zor değildir.Tek dikkat edilecek husus aynı tankta maksimum 2 erkeğin bulunması gerektiğidir.Erkekler arasında tankta ne kadar çok dişi olursa olsun yine kavga çıkar.Cinsiyet ayırımları ise erkeklerde bulunan dikensi yapıdaki boynuzların dişilerde görülmemesi yada çok az ve kısa şekilde dudak kısmında görülmesiyle gerçekleşir.Her erkek başına 2 yada 3 dişi olmasıyla beraber ,tek tür bakılmalarınında rahatlığıyla kolaylıkla yavru alınabilmektedir.Dişilerin yumurtlaması için dar girişli, içi geniş bir yuva uygun olucaktır.Erkek dişilerin yumurtlamasından sonra yavruların tüm bakımını üstlenmektedir, dişi ise bir daha yavrularına hiçbir şekilde bakmamaktadır.Yavrular ortalama 1 hafta içerisinde yumurtadan çıkıp cama yapışır hale gelmekteler.Baba yumurtlanan yuvanın içinde yavruların tüm ihtiyaçlarını giderir ve balıkların gelişimini dışarıda bakılan babanın dışladığı yada yuva dışında unutulan yumurtalara nazaran daha hızlandırır.Unutulmaması gereken bir şey ise yavruların yumurta keseleri gitmeden asla beslenilmemeleridir.Yumurta keseleri kaybolan yavrulara yetişkinlere verdiğiniz yemleri küçük parçalara bölerek verebilirisiniz.Yavrular yuvadan çıkma boylarına geldiklerinde baba hala bırakmıyorsa yuvanın içinden yavruları, siz yuvanın içindeki yavruları bir yavruluğa vs başka bir şeye boşaltabilirsiniz yada hiç dokunmayıp kendilerinin çıkmasını bekleyebilirsiniz.
 
 
 
 
 

     Yavruların en büyük korkulu belası olan hastalık su ısısının ve değerlerinin oynanması sonucu oluşan beyaz benektir.Yetişkinler bu hastalığa karşı yavrulardan bir nebze daha dayanıklılardır ancak bu hastalık cüce vatozlara bulaşırsa korkmak gerekir.Beyaz benekten korunmak için elinizden geleni yapmak bazen çare olmamakta.Suyun ısısını 2-3 derece arttırıp, metilen mavisi kullanmak tek çözüm oluyor ancak balıkların kurtulup, ölmeleri ise tamamen mucize işi.
 
 
 
     Cüce vatozlar ülkemize ilk geldiklerinde çok rağabet görememelerine rağmen şu anda hemen herkesin evinde bulunmakta ve kendi yavrularını kendileri almaktalar.Ülkemizde normal cüce vatozların fiyatları uygun ve hemen her tanka girebilecek durumdayken, albino ve gold türlerinin nadirliklerinden ötürü daha pahalı olması herkesin bu türleri beslemesine biraz engel olsa gerek.Ancak en yakın zamanda albino türleride normal türleri kadar üretilip yaygınlaşıcağına eminim..
:::AKVARYUM ORTAMINDA ANCİSTRUS ÜRETİMİ  
 Ancistrusların hepimizin tanklarında boy göstermesinin bir nedeni akvaryum ortamında üreyebilmeleridir.Fakat bir çok akvarist ellerindeki ancistrusların üremediğinden şikayetçi.Ancak birazdan anlatmakta olacağım bilgilerle artık sizinde cüce vatozlarınızın(ancistruslarınızın) üreme, ürememe gibi sorunları aşabileceksiniz..       & amp; nbsp;
 
                

    Öncelikle gerekli koşulları ayarlamalısınız ki bunun ilk yolu, damızlık 1e2d yada 1e1d gibi çiftler oluşturmanızdır.Bundan sonra yapıcağınız basamak ise suyun ısısıdır..Üremeleri için gerekli olan sıcaklık 22-24 derecedir..Normal cichlid gibi balıklarda sıcaklık ne kadar artarsa o kadar kızgınlaşır balıklar ancak ancistruslarda su sıcaklığınız 25-26 derece civarıysa yavaş yavaş 1-2 gün içinde 2-3 derece azaltarak 22-24 derece aralığına getirebilirsiniz.Tankı bitkilendirmenizde fayda vardır..Tanklarını çok fazla pisleten bu ancistrusların kendi oluşturdukları aşırı nitrattan ölmemeleri için tankı bitkilendirmeniz yararlı olucaktır..Akvaryumunuza oksijeni bol tutmanız yumurta dönemlerinde çok önemlidir.Yumurtalar açılmaları evresinde oksijene ihtiyaç duyarlar ve eğer tankta yeterli oksijen olmazsa yumurtaların mantarlaşması işten bile değildir..

 
     Dikkat edilecek hususlardan birisi erkeklerin dişilere oranla daha büyük olmalarıdır ki dişileri yumurtlatabilmek için küpe onları baskı ile sokabilmelidir.Eğer erkek dişiden boy olarak küçük ve orantısızsa çiftleşme olmayabilir.Balıklarınızdan dişilerin karın kısımlarını her geçen gün takip edin..Dişinizin karın kısmında şişkinlik ve anüs kısmında kızarıklık var ise balığınız yumurtlayacaktır.Bundan sonra tüm iş erkeğinize kalıyor..Erkek ancistrus dişi balığı kendi sahiplendiği küpün, hindistan cevizi kabuğu vs. dar girişli geniş hazneli bir cismin içerisine zorla sokup yumurtalarını aldıktan sonra dişinin yavrularla tüm bağı kesilir..Tüm geri kalan görevi baba üstlenmektedir.
 
     
 
Baba ancistrus yumurtalara oksijen ulaşması için gün boyu onları yüzgeçleriyle havalandırır ve yumurtaların bulunduğu cisme hiçbir canlıyı yaklaştırmaz.
 
 
Yumurtalar 5-6 gün içerisinde minik karın keseleri ile birlikte küpün içine yapışan canlılar haline gelirler ortalama 1-2cm olmaları için yaklaşık 1 ay geçmesi gerekmektedir...Anne ve babadan yavruları ayırmazsanız yavruların gelişimi bayağı bir hızlanır.Anne yada baba veya diğer damızlık ancistruslar yavrulara hiçbir şekilde zarar vermezler.Aile içerisinde büyüyüp yetişebilirler..
:::Ancistruslarda herkes tarafından bilinen bi kaç tür cinsiyet ayırımına ek olaraktan ufak tefek kendimce edindiğim bilgileri buradan sizlerle paylaşıcağım..Bunları numaralandırıcak olursak;

1. Boynuz Yapısı: Ancistrusların (halk dilinde boynuzlu vatoz olarak da anılır) en büyük özellikleri olan kafa yapılarında erkeklerde görülen boynuzumsu yapı cinsiyet ayırımında büyük ölçüde anlaşılmasında faktördür.Dişilerda ya hiçbir şekilde kafa üzerindeyanlarında vs uzantı olmaz yada çok çok ufak minik bıyığımsı bir yapı oluşur. bkz: resim 01,02.
 
            
 resim01: Erkek Gold Ancistrus              resim02: Dişi Gold Ancistrus
 
2. VÜcut Yapısı: Ancistruslarda cinsiyet ayırımında ki bir diğer faktörde erkek ve dişi arasındaki vücutlarındaki farklılıklardır.Dişilerin vücutları daha kısa ve geniş iken erkeklerde daha uzun ve ince bir vücut vardır. bkz: resim03.
 

                        resim03: Yukarıda erkek Ancistrus altta ise dişi Ancistrus
 

                      resim04: Yukarıdaki Dişi Ancistrus, attaki ise Erkek Ancistrus
 
 
 
3.Göz Yapısı: Ancistruslarda erkeklerin göz yapıları birbirinden daha ayrıktır ancak dişilerde gözler birbirlerine daha yakındır. bkz: resim 04,05.
 
 


resim04: Erkek Ancistrus

resim05: Hafiften boynuzumsu yapıları çıkmaya başlamış Dişi Ancistrus
 
 
 
 
Not: Yazıların tamamı bana aittir.Alıntı yapılamaz.Saygılar,


Düzenleyen tazz - 12 Şubat 2007 18:14
Engelli Üye 
Yukarı Dön
Akvaryum.Com
Reklam
Simge

Alıntı MiSoSiKiaNbullet Akvaryum.Com Reklam
    Gönderim Zamanı: 23/05/2015 02:40:12
Akvaryum.Com Reklam
Reklamı Kaldır
 
Yukarı Dön
burak
Forum Özel Üyesi
Simge
Akvaryumum Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 27 Mart 2006
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı burak Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2008 20:53 IP
Ben erkek diye düşünüp işyerine götürdüğüm,yaklaşık 1 yaşında ki cüce vatozumun resimdeki vatoza benzemesi nedeniyle erkekmi düşümü olduğunu şaşırmış durumdayım.
 
Balık nerdeyse 11-12 aylık ve 7 cm boyunda,bıyıklarıda resimdeki gibi az.  Acaba erkekmi  dişimi?
 


 
Yukarı Dön
scorpion26
Forum Özel Üyesi
Simge

Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 04 Temmuz 2006
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı scorpion26 Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2008 14:05 IP
Burak bey balığınız bence dişi. Benimde buna benzer bir balığım var. Hatta kısa zamanda boy attı diye kesin erkek gözüyle bakıyordum. 10 gün önce tanka bir erkek attım şu anda 70-80 tane yavrusu var.
Murat BAYSAN
130*55*60
C Furcifer Deep Green Mbity • C.Leptosoma J. Katete • L144 • N.Signatus • N. Leleupi
 
Yukarı Dön
MuŞLu hKn
Forum Özel Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 04 Şubat 2008
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı MuŞLu hKn Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2008 18:32 IP
Orjinalini yazan: burak
Ben erkek diye düşünüp işyerine götürdüğüm,yaklaşık 1 yaşında ki cüce vatozumun resimdeki vatoza benzemesi nedeniyle erkekmi düşümü olduğunu şaşırmış durumdayım.
 
Balık nerdeyse 11-12 aylık ve 7 cm boyunda,bıyıklarıda resimdeki gibi az.  Acaba erkekmi  dişimi?
 
 
 
Burak abi bu resimdeki balık dişi.
Hakan YILGIN
Atakent/K.çekmece/İstanbul
HÜRGENERAL..!
 
Yukarı Dön
burak
Forum Özel Üyesi
Simge
Akvaryumum Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 27 Mart 2006
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı burak Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2008 19:28 IP
Orjinalini yazan: MuŞLu hKn
Orjinalini yazan: burak
Ben erkek diye düşünüp işyerine götürdüğüm,yaklaşık 1 yaşında ki cüce vatozumun resimdeki vatoza benzemesi nedeniyle erkekmi düşümü olduğunu şaşırmış durumdayım.
 
Balık nerdeyse 11-12 aylık ve 7 cm boyunda,bıyıklarıda resimdeki gibi az.  Acaba erkekmi  dişimi?
 
 
 
Burak abi bu resimdeki balık dişi.
 
 
O zaman benim balıkdamı dişi,bende bu erkek diye ona başka bir dişi almıştım amaüreme olmayınca ekibi dağıtmıştım.
 
 
 


 
Yukarı Dön
akvaryumevi
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 11 Ağustos 2009
Konum: Kocaeli
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı akvaryumevi Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 06 Şubat 2010 21:49 IP

Bir seferde 70-80 tane mi balık yumurtluyor acaba?

En Güzeli Sade ve Çekici Bir Akvaryum.
 
Yukarı Dön
ramazanhandem
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 29 Şubat 2008
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı ramazanhandem Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 06 Şubat 2010 22:08 IP

Benimde çüçe besleyenlere bir sorum var yukarda 1 erkege 2 dişi veya 1 dişi bir erkek demişler bende 3 dişi var 1 erkek 2 erkek daha alsam daha iyi verim almak hemde erkek için daha verimli olmak açısından ne kadar doğrudur arkadaşlar saygılar .

ramazan çam
 
Yukarı Dön
mythlove
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 03 Mart 2010
Konum: Ankara
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı mythlove Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 26 Mart 2010 21:23 IP
Selamlar..

Dişi cüce vatozumun karnı biraz şişmiş hamile olabilir mi acaba :)
Kızarıklık da var sanırım biraz :)

Bakınız foto:

GKN Photography

Gökhan Çalışkan // Ankara
 
Yukarı Dön
Red sparrow
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 18 Eylül 2009
Konum: Antalya
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı Red sparrow Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 26 Mart 2010 21:32 IP

Arkadaşlar bu vatozu alırkern40 lt ye kaç tane sığar.Birde cinsiyet ayrımı kaç cm den itibaren belirlernir


100 lt akvaryuma 1 çift brichardi hazırlıkları
40 lt+15 lt yavru tankları
 
Yukarı Dön
mythlove
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 03 Mart 2010
Konum: Ankara
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı mythlove Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 01 Nisan 2010 11:46 IP
Orjinalini yazan: mythlove
Selamlar..

Dişi cüce vatozumun karnı biraz şişmiş hamile olabilir mi acaba :)
Kızarıklık da var sanırım biraz :)

Bakınız foto:
Vatozum hamileymiş :D şuan küpün içinde 5 günlük yumurtalara erkek bakıyor :))) çok süper ya..
GKN Photography

Gökhan Çalışkan // Ankara
 
Yukarı Dön

Alıntı kaantaskir Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2010 21:33 IP
Bir akvaryumda olmazsa olmazlarından bence. Her akvayumunda en az 2 tane bulundurrum ve herkese tavsiye ederim. Vaton bence akvaryumun bir parçası

Düzenleyen kaantaskir - 12 Nisan 2010 21:34
Engelli Üye 
Yukarı Dön
MUSAKAYA
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 24 Eylül 2009
Konum: Isparta
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı MUSAKAYA Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 19 Şubat 2011 10:22 IP
Bilgiler için teşekkürler.

MUSA KAYA
 
Yukarı Dön
etem
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 24 Mart 2010
Konum: Adana
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı etem Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2011 14:40 IP
Bilgilendirmeniz için teşekkürler.
ethem salman
 
Yukarı Dön
dexter54
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 23 Mayıs 2010
Konum: Sakarya
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı dexter54 Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 07 Mart 2011 14:52 IP

Güzel Çalışma ama aklıma takılan şu ısı konusu diger balıklarla ortalama 2 3 derece daha düşük ozaman istenilen verimi alamıyacakmıyı bu türde.

 
Yukarı Dön

-   Konuyu Paylas    Sayfa  12>