siyah Cuce Vatozlarım Hasta

raka35Çevrim Dışı

İl: Izmir
raka35Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ağustos 2014 01:53
Fotoğraf:

Canlıdaki Belirtiler: yüzme ve hareketleri iyi fakat sanki derileri parçalanıyor.

Akvaryum Kapasitesi (litre):65 lt yavru akvaryumu

Akvaryumdaki Diğer Canlılar:yok

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat):30 derece 

Filitrasyon:sünger filitre

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:

Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) :
haftalık %30 camacam akvaryum değişiklik yapmadım.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Istanbul
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 05 Ağustos 2014 08:53
Niye böyle oldu birbirleriyle kavgamı ediyorlar bir yaralanmamı oldu yaralı yerden pamuk gibi mantarlaşmalarmı görüyorsunuz, net olmasada bir colimnaris gibi mantarlaşma var. Öncelikle o yaralı balığı yahut balıkları ayırın, elinizde mikofish ilacı (12 TL) varsa mantar ve yüzgeç erimesi ilacıdır onunla tedavi etmeye çalışın, yada eczaneden Terramycin melhem alın 3 TL. onu yemlerine sürün birazda suyuna katın sıvılaştırıp sonra takip edin bakalım onunla ilgili birde link ekleyeyim okuyun o konuyu orada arkadaşlar nasıl uyguladığını yazmıştı.

mesutok2014-08-05 08:54:14

raka35Çevrim Dışı

raka35Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ağustos 2014 16:28
[QUOTE=mesutok]Niye böyle oldu birbirleriyle kavgamı ediyorlar bir yaralanmamı oldu yaralı yerden pamuk gibi mantarlaşmalarmı görüyorsunuz, net olmasada bir colimnaris gibi mantarlaşma var. Öncelikle o yaralı balığı yahut balıkları ayırın, elinizde mikofish ilacı (12 TL) varsa mantar ve yüzgeç erimesi ilacıdır onunla tedavi etmeye çalışın, yada eczaneden Terramycin melhem alın 3 TL. onu yemlerine sürün birazda suyuna katın sıvılaştırıp sonra takip edin bakalım onunla ilgili birde link ekleyeyim okuyun o konuyu orada arkadaşlar nasıl uyguladığını yazmıştı.

[/QUOTE]

ilginize teşekkür ederim dün hemen balığı ayırdım. Mikrofish ile bu akşam tedaviye başlıyacağım teşekkürler.

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 05 Ağustos 2014 17:16
Hadi bakalım uyarım iyi haberlerinizi alırız.

raka35Çevrim Dışı

raka35Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Ağustos 2014 20:18
[QUOTE=mesutok]Hadi bakalım uyarım iyi haberlerinizi alırız.[/QUOTE]

çok teşekkür ederim 1 kayıp ile kurtulduk :)

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 13 Ağustos 2014 09:14
Tebrikler, bizde sevindik sizin adınıza. Gelişmelerden uygulama taktiğinizden biraz bahsetseniz , tedavideki gelişmeleri nasıl oldu, iyi olurdu ama hayırlısı olmuş iyi sonuç almışsınız buda güzel bir sonuç. İnşaallah daha karşılaşmazsınız bu fungal hastalıkların oluşmaması için su değişiminden korkmayın ve filtre temizliğindende korkmayın, votzlarınızı sebzeylede beslemeyi ihmal etmeyin, salatalığı ortadan kesin çatal batırın onlar çekirdekli kısmını emer yer, haşlanmış bezelyenin kabuğunu soyun atın içini severek yerler. Birde vatozların sindirimini sağlıklı yapması, vatozun sağlıklı olaması uzun ömürlü olması için mango kökü (kütük) kemirmeleri gerekli küçük bir el kadar mango kökü bile ekleseniz akvaryuma iyi olur. mesutok2014-08-13 09:22:38

raka35Çevrim Dışı

raka35Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Eylül 2014 02:48
[QUOTE=mesutok]Tebrikler, bizde sevindik sizin adınıza. Gelişmelerden uygulama taktiğinizden biraz bahsetseniz , tedavideki gelişmeleri nasıl oldu, iyi olurdu ama hayırlısı olmuş iyi sonuç almışsınız buda güzel bir sonuç. İnşaallah daha karşılaşmazsınız bu fungal hastalıkların oluşmaması için su değişiminden korkmayın ve filtre temizliğindende korkmayın, votzlarınızı sebzeylede beslemeyi ihmal etmeyin, salatalığı ortadan kesin çatal batırın onlar çekirdekli kısmını emer yer, haşlanmış bezelyenin kabuğunu soyun atın içini severek yerler. Birde vatozların sindirimini sağlıklı yapması, vatozun sağlıklı olaması uzun ömürlü olması için mango kökü (kütük) kemirmeleri gerekli küçük bir el kadar mango kökü bile ekleseniz akvaryuma iyi olur. [/QUOTE]

Merhaba,

Tavsiyelerinizi dinliyorum, İş seyhatim den dolayı biraz alakasız kalmıştım.Ama sağlıkları iyi artık büyüdüler. Anne ve baba 3 kez yavru verdi onlarda yumurtadan çıktı. :) birdaha hastalanmadılar. Tedaviye gelince sizin tavsiyelerinizi dinledim.Kötü su şartlarından hastalanmışlardı. 1 Adet karantina akvaryumum mevcut ana tankta ilaçlama yapmadım.Microfish ile tedavi ettim.Kutu üzerinde  kullanımı yazıyordu zaten.Sizlere tekrar tekrar teşekür ederim. :)

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 17 Eylül 2014 15:23
30 derecede bir balık türü için çok fazla, birçok balık türü 24-26 arasında rahat rahat barınırsan sıcık sularda mantar ve şu bu bozulmalar daha hızlı gelişir. Yavru vatozlarda büyüdükçe fazlalarını elden çıarmazsanız birbirlerine boynuzlayarak bölgesel kavgalarda öldürebilirler dar akvaryumlarda. Yada büyükçe bir akvaruyma geçmek gerekir.mesutok2014-09-17 15:23:59