Vortex Diffuser - Anafor CO2 Çözümleyici

YBNÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
YBNÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Mayıs 2007 02:13

Vorteks Difüsör

Vorteks yani anafor çözümleyici, adından da anlaşılabileceği gibi suyu anafor formuna dönüştürür. Kapalı bir ortamda anafor oluşturulduğunda orta kesiminde kalan hava su ile daimi olarak yoğurulmuş olur. Co2 çözünümü için en etkili yoldur ve verilen co2'nin tamamının suda çözünebildiği (şimdilik) tek sistemdir.

Fakat anaforun oluşması için bazı şartlar vardır:
1- su hazneye bir açı ile verilmeli
2- Hazne çıkışı suyun verildiği tepe noktasında daha küçük olmalı (ters şişe formunda olmalı)

Fakat sadece bir hazne içinde anafor oluşturmak yetmez, çünkü hazne küçük yada doğru bir deyişle kullanılan kafa motoruna göre küçükse hazne dışına kabarcık kaçabilir, böyle bir durumda ya hazne çıkışı uzatılır ada daha az güçte bir motor takılır.

Önceden bir anafor çözümleyici yapmıştım;
Burada görüldüğü gibi kafa motoru ters bir şişe formuna açılı olarak bağlanmış, şişenin dip tarafına bir delik açılıp buradan co2 verilmiş, verilen co2 alt kesimden kaçtığı için bir hortum parçası ile alt kesim uzatılmıştır. Aşağıda yapılışını göstereceğim çözümleyici ile yukarıdaki resimde işçiliği berbat görünen çözümleyici arasında işlevsel olarak hiç fark yoktur. Amacım sadece daha düzgün görünümlü birşey yapmaktı.

Öncelikle pleksi glass'tan şişe formunda birşey aradım fakat bulamadım. Bende evdeki hurdalarda ne bulabilirim diye araştırdım ve bozuk bir pilli dip sifonu buldum.

Bu sifonun kum çekme ucunun çıkıntılarını kestim;

Sifonun süzme kısmıile kum çekme ucu birbirine uyuyorlar, bu ikisini birbirine yapıştırıp şişe formu elde edeceğim. Fakat süzme kısmındaki su giriş kısmı açılı değil, bu yüzden suyu buraya açılı vermem lazım. Bende bu açıyı sağlayabilmek için filtrelerin hava kısmına takılan hortumun ucuna takılan hava ayar aparatının kapak kesimini biraz daha kesip içten yapıştıracağım.

Sonrasındaysa bu şişe formunu vermek için dişlerini kestiğim dip çekme aparatı ile bunları birbirine yapıştırdım.

Son olarak dip noktamıza bir delik delip tek yönlü valf yapıştırdım, su giriş ucumuza ise kafa motorunun çıkış aparatını sıkıştırdım.

Ve nihayetinde kafa motorumuzu da monte ediyoruz.

Tek yönlü valfimize co2 çıkışımızı takıyoruz ve akvaryumumuza monte ediyoruz. Dip sifonunun aparatını kullandığımız zaman uzatma borusunu da monte edebilme şansımız oluyor, yani co2 çıkışımız kabarcık kaçırırsa boruyu buraya ekleyip kaçağı engelleyebiliriz.

Bu tip bir co2 çözümleyicide motor durduğunda eğer bir selenoid valf yoksa co2 gelmeye ve hazneye dolmaya devam eder, zamanla dolan co2 kafa motorunun su çıkış ucuna kadar dolar ve kafa motorunun içini doldurur. Eğer burada sıkışma yaparsa, yada diğer bir anlatımla co2 kafa motorunun pervane kısmını kaplarsa moto geri çalıştığında su dışında çalışmış gibi olacaktır.

Buna karşın çözümler:
- Kafa motorunun su çıkış ucunu hava hortumuna bağlanabilen ucu olan aparat ile bağlayıp, hava hortumuna bağlanan yeri açıkta bırakmaktır, co2 geldiği zaman burada tahliye olacak ve dolayısıyla motorun içi co2 dolmayacaktır.
- Kafa motoru ters monte edilebilir, yani suyu çeken kesimi tabana değil, tavana bakar, böylece pervane üzerinde co2 birikemez.
----
- Tüplü ve selenoid valfli bir sistem kullanılıyorsa motor voltajı kesildiğinde co2 çıkışı da kesileceğinden sorun çıkarmaz.

Co2 çözümleyiciler aktif ve pasif çözümleyi olarak ikiye ayrılırlar, fakat işleyiş mantığı her iki tipte de aynıdır. Pasif çözümleyicilerde bir kafa motoru kullanılmaz, aktif çözümleyiciler ise su basıncını kullandığından bir kafa motoru kullanır.

Her iki tip çözümleyicilerde ana amaç bir co2'yi mümkün olduğunda küçük kabarcıklar halinde vermek, böylece yüzey alanını artırmak ve suda daha rahat çözünmesini sağlamaktır. Aynı zamanda su içinde alacağı yolu mümkün olduğunca uzatmak yine su temasını artırmak anlamına geldiğinden kabarcığı mümkün olduğunca suda tutmaya çalışırlar.

Yani ince hava veren bir hava taşı aynı zamanda co2 çözümleyici olarak kullanılabilir. Herne yaparsanız yapın, eğer kabarcığı küçük taneli veriyor ve sudan dışarı çıkış yolunu uzatıyorsanız işe yarar bir çözümleyici yapmış oluyorsunuz. Tabi çözümleyicinizin başarısı verdiğiniz ve su yüzeyine ulaşabilen kabarcık oranıyla ters orantılı. Yani anafor çözümleyici eğer düzgün imal edilmişse verilen co2'den hiçbir kabarcık yüzeye ulaşmaz, tamamı suda çözünür.

Not: Anafor çözümleyici benim buluşum değildir, Türkiye'de görmemiş olsam da yabancı ülkelerde fahiş diyebileceğimiz fiyatlarda satılmaktadır. Bende bu çözümleyiciyi farklı bir forumda Sn. Tunç SÖNMEZOĞLU'nun açıklamalarından öğrenip yaptım.
YBN2007-05-20 01:06:48

Beğenenler: [T]96764,iwagumi[/T]
Teşekkür Edenler: [T]96764,iwagumi[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

burakÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
burakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Mayıs 2007 23:48

Yine döktürmüşünüz Yiğt bey,sizden öğreneceğimiz çok şey var.Clap

atam2000Çevrim Dışı

atam2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mayıs 2007 00:11

Yiğit Bey tebrikler. Çok faydalı ve şu an benim düşündüğüm çözüm aradığım bir sisteme cevap vermişsiniz. Elleriniz ve yaratıcılığınız dert görmesin...

ossanÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]2136,1[/B] [B]2827,3[/B]
ossanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Mayıs 2007 20:22
Yiğit Abi kafa motorunun su verişini hortumla uzatarak reaktöre verip ve reaktörden gecen suyuda hortumla akvaryuma tekrar vererek akvaryum dışına monte etsek sanırım olur.Suyun geri akvaryuma dönüşünde sorun olmaz dimi? Ee herkesin akvaryumu öle 'okyanus' gibi değil yer kazanmak istiyoruz daEmbarrassed Kısa zaman içinde bende dediğim türde bir vortex reaktör denicemde.

YBNÇevrim Dışı

Özel Üye
YBNÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Mayıs 2007 23:39

Oğuzhan bey,

Aslında benim yaptığım çözümleyici de oldukça küçük, bu çözümleyicinin özelliği zaten küçük bir ebatta oldukça yüksek co2 çözümleyebilmesi.

Söylediğin gibi çeşitli varyasyonlar yapılarak akvaryum dışında da co2 çözümlenebilir, dış filtre çıkışına da bağlanabilir fakat en kötü ihtimali düşünüp böyle yapmamakta fayda var. Dediğin gibi kafa motorundan hortum çıkarılarak uzatılabilir, fakat bence, hortumla uzatılsa da akvaryum içinde olmasında fayda var. Akvaryum seviyesinin üzerinde olursa içeri gelen su ayrıca yerçekimi etkisiyle anafor içinde iyice dönmeden çıkış eğilimine girecektir, akvaryum seviyesinde fakat akvaryum dışında olursa da, kafa motorunun gücü suyu burada anafor haline getirip üstüne birde gerisin geriye akvaryuma geri basmaya yetmeyebilir. Zaten hortumların akvaryuma giriş/çıkışları da dikkat çekecektir. Bence bunun yerine küçük bir kafa motoru ve küçük bir çözücü akvaryum içinde gayet kolay gizlenebilir. Eğer benim yaptığım çözümleyiciyi tepesindeki check valf'e orantılayıp ne boyutta olduğunu düşünürseniz, oldukça küçük bir akvaryumda bile pek yer kaplamıyacağını göreceksiniz.

Sağlıkla kalın.

BIYIKLIÇevrim Dışı

BIYIKLIÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Mayıs 2007 00:21
[QUOTE=YBN]
Aynı zamanda su içinde alacağı yolu mümkün olduğunca uzatmak yine su temasını artırmak anlamına geldiğinden kabarcığı mümkün olduğunca suda tutmaya çalışırlar.

[/QUOTE]

Anafor karbondioksit çözümleyiciniz çok güzel, elinize sağlık.

Alıntı yaptığım yer aklıma ani bir fikir getirdi. Doğru olur mu diye bir danışmak istedim. CO2 kabarcık çıkışı hemen dış filtre giriş hortumunun yanında olsa ve filtre içindeki yolculuğundan sonra filtrenin çıkışından tanka dönse azami çözülmesi sağlanabilir mi? Bu durumda filtre malzemeleri de önem arzeder değil mi?

YBNÇevrim Dışı

Özel Üye
YBNÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Mayıs 2007 01:02
Filtrenin su çekişinden co2 kabarcıkları vermek bazı hobiciler tarafından uygulanan fakat sakıncalı bir yöntemdir. Çünkü verilen co2'nin tamamının suda çözüneceğinin garantisi yoktur ve çözünmeyen co2 filtre içinde kalır, bu da zamanla birikim yapıp filtrenin hava yapmasına dolayısıyla filtre motorunun yanmasına sebep olabilir.

BIYIKLIÇevrim Dışı

BIYIKLIÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Mayıs 2007 01:04
Daha önce düşünülmüş olmasına şaşırmadım, hemen akla gelen bir cinlikti benimki! Riskini açıkladığınız için teşekkürler. 

sailor499Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
sailor499Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Haziran 2007 01:19
Yiğit  Bey elinize emeğinize sağlık. Ben CO2 çözünmesini bundan daha akıllıca ve verimli yapabilen bir sistem daha önce görmedim. Harika!!!
Tek yönlü valf dışında diğer malzemeleri bulmak kolay fakat onu nasıl temin edebiliriz??

YBNÇevrim Dışı

Özel Üye
YBNÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Haziran 2007 16:37
Ömer bey,

Tek yönlü valf (genel kullanımı check valf'tir) tüm akvaryumcularda vardır, fiyatı 50 kuruş ila 1 ytl arasındadır.

Sanırım benim Türkçe kullanma isteğimden dolayı bazı anlatım hataları oluyor :D

merataÇevrim Dışı

merataÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Temmuz 2007 02:22
Yiğit Bey, gerçekten tebrikler. Bu sistemi deneyeceğim. Daha önce size özel mesaj olarak yazdığım gibi labirentliler iç filtre akıntısından bile rahatsız oldukları için alternatif CO2 çözme yöntemleri arıyordum. Yukarıda gösterdiğiniz sistem her iki açıdan da denemeye değer benim için; hem maksimum CO2 çözünümü hem de filtre akıntısının bertaraf edilmesi.

Çok teşekkürler...  

YBNÇevrim Dışı

Özel Üye
YBNÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Temmuz 2007 19:10
[QUOTE=DARKNESS]Acaba resimdeki  hava motoru suyun içinde mi kalmalı yoksa , suya temas etmemelimidir ?[/QUOTE]

Fotoğrafların hiçbirinde hava motoru mevcut değil.

ErkanatesÇevrim Dışı

ErkanatesÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Temmuz 2007 18:17
Tebrik ederim güzel çalışma.

tireÇevrim Dışı

tireÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2007 16:01
İşte DIY budur.