Geceleri Dış Filtrenin Debisini Kısıyor Musunuz ?


Ahmet_Çevrim Dışı

Kayıt: 23/11/2020
İl: Malatya
Mesaj: 545
Ahmet_Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2022 01:29
Merhaba arkadaşlar belki saçma gelebilir ama merak ettiğim bir soru var burda sormak istiyorum ; Geceleri dış filtrenizin veya filtrenizin debisini azaltıyor musunuz ? Yoksa karışmıyor musunuz ? Debiyi sürekli olarak geceleri kısmak balıkları bir nebze rahatlatacaktır ancak uzun vadede döngüye zarar verip atık madde birikimine sebebiyet verir mi , döngü zarar görür mü? Kafama takılan bir soruydu sormak istedim yanıtlayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Teşekkür Edenler: [T]125030,lemur[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

GhostKoiÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 25/02/2012
İl: Antalya
Mesaj: 2812
GhostKoiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2022 03:12
Debi kısmaya gerek duymuyorum. Bunun balıkları rahatlatacağını düşünmüyorum. Eğer akıntı fazla geliyorsa bu her zaman geçerlidir ve sürekli bir ayar gerekir. Bunu düşündüğünüze göre filtreniz gereğinden fazla güçlü olabilir. Ayrıca debiyi kısmanız durumunda motora fazladan yük binecektir. Bu da arızaya yol açabilir. Bir de çok hızlı bir akış biyolojik filtreleme için çok uygun değil zaten. Genellikle balık çeşit ve yoğunluğuna göre hacminizi saatte 3-5 kez çevirmesi tercih ediliyor.

Beğenenler: [T]205902,ArifhbsAquatics[/T]
+1: [T]230260,Denizs[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Ahmet_Çevrim Dışı

Kayıt: 23/11/2020
İl: Malatya
Mesaj: 545
Ahmet_Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2022 10:17
[QUOTE=lemur]Debi kısmaya gerek duymuyorum. Bunun balıkları rahatlatacağını düşünmüyorum. Eğer akıntı fazla geliyorsa bu her zaman geçerlidir ve sürekli bir ayar gerekir. Bunu düşündüğünüze göre filtreniz gereğinden fazla güçlü olabilir. Ayrıca debiyi kısmanız durumunda motora fazladan yük binecektir. Bu da arızaya yol açabilir. Bir de çok hızlı bir akış biyolojik filtreleme için çok uygun değil zaten. Genellikle balık çeşit ve yoğunluğuna göre hacminizi saatte 3-5 kez çevirmesi tercih ediliyor.[/QUOTE][QUOTE=lemur]Debi kısmaya gerek duymuyorum. Bunun balıkları rahatlatacağını düşünmüyorum. Eğer akıntı fazla geliyorsa bu her zaman geçerlidir ve sürekli bir ayar gerekir. Bunu düşündüğünüze göre filtreniz gereğinden fazla güçlü olabilir. Ayrıca debiyi kısmanız durumunda motora fazladan yük binecektir. Bu da arızaya yol açabilir. Bir de çok hızlı bir akış biyolojik filtreleme için çok uygun değil zaten. Genellikle balık çeşit ve yoğunluğuna göre hacminizi saatte 3-5 kez çevirmesi tercih ediliyor.[/QUOTE]
Teşekkürler yanıt için biraz yabancı forumlara da baktım ama genelde kimse debiyi kısmadığını söylüyor. Yeni nesil dış filtrelerde ise app üzerinden gün içerisinde ayrı bir debi ayarı , gece için ayrı bir debi ayarı yapabiliyorsunuz. Ör bir markanın filtresi 900 kusür debisi varsa gece için debi 700 kusüre ayarlı ) bu dikkatimi çekti ve bu sebeple sordum. Sağ olun.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

GhostKoiÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 25/02/2012
İl: Antalya
Mesaj: 2812
GhostKoiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2022 13:17
[QUOTE=Ahmet_]
Teşekkürler yanıt için biraz yabancı forumlara da baktım ama genelde kimse debiyi kısmadığını söylüyor. Yeni nesil dış filtrelerde ise app üzerinden gün içerisinde ayrı bir debi ayarı , gece için ayrı bir debi ayarı yapabiliyorsunuz. Ör bir markanın filtresi 900 kusür debisi varsa gece için debi 700 kusüre ayarlı ) bu dikkatimi çekti ve bu sebeple sordum. Sağ olun.[/QUOTE]
Yabancılar da böyle söylüyorsa kesin doğrudur.[:)))] Eski-yeni bütün filtrelerde giriş ve çıkışta debi ayar musluğu bulunur. Bulunmuyorsa da çeşitli yollarla debiyi düşürmek mümkündür. Bu gece gündüz ayarı için değildir. Kafaya takmayınız.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir