Keyhole Cichlid ( Cleithracara Maronii ) hakkında her şey


FisherkingÇevrim Dışı

Ziyaretçi Engelli
Kayıt: 28/06/2010
İl: Bursa
Mesaj: 231
FisherkingÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 19 Ağustos 2011 00:31
Keyhole Cichlid - Cleithracara Maronii çok özel ve doğal(Bozulmamış) bir tür. Keyhole Cichlid hakkındaki püf noktalarını burada paylaşacağız. Böylece bu Keyhole'ü daha uygun ve doğal şartlarda yaşatabiliriz. Ayrıca yayılmasını sağlayarak Keyhollerin tanınırlığını artırabiliriz 

Keyhole Cichlid -  Cleithracara Maronii 

 Aile: Cichlidae. Altfamilya: Cichlasomatinae

Doğal Yaşadığı Bölgeler: Rio Maroni, Surinam ve Fransız Guyanası sınırındaki ırmaklarda toplanmıştır. Ayrıca, Venezuela, Guyana ve Trinidad ve Tobago dada bazı ırmaklarda yaşamaktadır.

Habitat: Yavaş hareket eden, temiz suya sahip dere ve kollarında yaşar. Bu dereler genellikle çürüyen ahşap tanenler ile renklenmişlerdir.

Keyhole Cichlid -  Cleithracara maronii doğal ortamından bir video.

[VID]http://www.youtube.com/watch?v=M5XQ49I7CpY[/VID]

Maksimum Standart Boy: Normal habitatında 15 cm’e kadar ulaşır ama akvaryumda 10 cm’yi aşmamaktadır. Dişileri genellikle 7,5 cm veya biraz daha küçük boyda olurken erkekler 10 cm civarındadır.

Minimum Akvaryum Boyutu: Bir çift Keyhole için en az 60cm x 37,5 cm x 30cm lik bir akvaryum (68 litre ) gerekmektedir. Bu boydaki akvaryumlarda başka cichlidler ile bakılması önerilmez. Sakin bir balık olduğu için diğer cichlidlerin saldırısına uğrayabilir ve stres yaşayabilir. Ama büyük boyutlu tanklarda diğer küçük Amerikan cichlidler ile bakılabilir.

Akvaryum Kurulumu: Koyu bir substrat ile loş ışıklı tank yapılmalıdır. Dekorla doğal yaşam alanlarını taklit etme için, mangrowe kökleri ve ağaç parçaları kullanılabilir. Yassı birkaç taş da akvaryuma eklenmelidir. Bu balıkların yumurtlamasını kolaylaştıracaktır. Su akışı minimum ve yavaş şekilde olmalıdır. Su debisi az olmalıdır. Bitki ve kütüklerle hazırlanmış bir akvaryumda mutlaka saklanma alanları olmalıdır. Yoksa balık stres altında kalabilir.

 Sıcaklık: Akvaryumun sıcaklığı 22-25 ° C arasıda olmalıdır.

 pH Aralığı: PH aralığı 6.0-7.5 arası olmalıdır ( Diğer güney Amerika türlerine göre yüksek pH a dayanıkıdır )

Su Sertliği: Su dertliği 5-15 ° GH arası olmalıdır.

Beslenme: Yiyecek türlerinin çoğu kabul eder. En iyi gelişimi ve durumu, kurutulmuş, dondurulmuş ve canlı gıdalar zengin bir seçki sunulması seklindedir. Hem etçil hem de otçul olduğu için protein ağırlıklı yemlerin yanında bitkisel yemlerde verilmelidir.

Uygunluk: Akvaryum için olabilecek en huzurlu cichlidlerden bir tanesidir. Keyhole genellikle utangaç bir türdür. Akvaryumda tek tür olarak bakılırsa hiç ortaya çıkmadan kütüklerin arkasında saklanabilir. Bu nedenle ona güven vermek için bir iki küçük tür akvaryuma eklenebilir. Çoğu tetra türleri, bu amaç için idealdir ( kırmızı burun ve çok renkli olmayan tetralar gibi.) Yeterince büyük bir akvaryumda ise ( En az 100 cm uzunlukta diğer barışçıl cichlidler, melekler, discuslar, ve hatta Apistogramma ile baklabilir. Keyhole barışçıllığını yumurtlama zamanlarında bozabilir. Bu zamanlarda hiçbir korku göstermeden oldukça şiddetli şekilde yumurtalarını koruyacaktır. Bu zamanlarda akvaryumda çok balık olmamasına dikkat edilmelidr.

Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı için kolay bir türdür. Gençler hemen hemen aynı görünürler ve ayrım yapılamayabilir. Ama Yetişkin erkekler dişilere oranla biraz daha büyük olma eğilimindedirler, erkeklerin dorsal ve anal yüzgeç uzantıları vardır.

Üreme: Keyhole cichlidleri yeni başlayanlar için iyi bir seçimdir. Üreyecek bir çifti elde etmenin en kolay yolu, 6-8 genç balığın olduğu bir grubu satın almak ve onları kendi eşlerini seçmelerini sağlayarak birlikte büyütmektir. Sonra diğer balık akvaryumdan kaldırılır ve sadece çift kalır. Bu biraz zaman alabilir, ve bunun için sabırlı olmak gerekmektedir. Üreme için Yumuşak, asidik suya (pH 7.0 altında, 5 ° etrafında genel sertliği) ihtiyaç vardır. Kur davranışı sık sık soğuk su ile büyük bir su değişimi yaparak tetiklenebilir. Yumurta her zaman düz bir kaya üzerine serilir. Bunun olmaması halinde, uygun yüzey, tank tabanı da dahil olmak üzere herhangi bir alan olabilir. Yumurta sayısı birkaç yüz olabilir. Bir çift yumurtlama ve kuluçka döneminde, ancak genellikle iki veya üç denemeden sonra başarılı olabilirler. Her iki ebeveyn yüzgeçleri ile yumurtaları havalandırarak ve kendi bölgelerindeki davetsiz misafirleri kovalayarak yumurtalarına bakacaklardır.

7-10 gün serbest yüzen yumurta yavrular, 3-5 gün içinde yumurtadan çıkar. Yavru, bu noktadan itibaren microworm veya salamura karides nauplii kabul etmeye yetecek büyüklüğe ulaşır. Bazı üreticiler, yavrularu ayrı bir tanka almakta ve orada büyütmektedirler. Bu durum daha çok yavruyu kurtarmış olsa da türün kendine özgü koruma davranışını gözle görmeyi engelleyebilir. Özellikle keyhollerin başka balıklardan yavrularını korkurken ortaya çıkardığı görüntüler izlemeye değer hareketlerdir ve hobiciye büyük kyif verir. Bu yüzden olabildiğince yumurtaları ayırmayın.

Notlar: Keyifli ve sakin bir türdür. Hareketleri çok doğaldır. Doğal saklanma ve kamuflaj hareketleri sergiler. Ancak, oldukça ürkek bir türdür. Korktuğu zaman küçülür ve benekli kahverengi/siyah bir desen alır. Doğal ortamında, odun ve yaprak çöpleri içeren sularda hızlı bir şekilde renk değiştirir ve bu yeteneği ile kendisini çok etkili kamufle etmeyi başarabilen bir balıktır. Kamufle olduğunda balığın stres olduğu düşünülse de yaptığı doğal bir şeydir ve sürekli çok koyu değilse endişelenmeye gerek yoktur.

Kaynak: http://www.seriouslyfish.com/profile.php?id=141

***

Keyhole Cichlid'ler için kullanılabilecek Yemler
New Life Spectrum All Purpose Formula
New life spectrum thera a+ 
Dainichi Veggie FX
Kurutulmuş Kan Kurdu 
Tetra Pro Vegetable
Fisherking2011-08-21 21:55:27

Beğenenler: [T]36205,akifataseven[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

darkauraÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
Kayıt: 02/11/2010
İl: Istanbul
Mesaj: 4069
darkauraÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 19 Ağustos 2011 00:48
Karmada keyhole kadar barışcıl ve problemsiz çok az tür vardır herhalde. O kaca ağızlarına rağmen ne neon tetra gibi küçük balıklara nede karideslere rahatsızlık bile vermiyorlar. Hatta karideslerin sırtlarına bindiği bile şahit oldum. Bir tek üreme döneminde yumurtaları, yavruları varken doğal olarak  agresifleştiler. Çöpçüleri biraz kovaladılar ama o durumda bile hiç bir tehlikeli sert darbeleri olmadı.

Beğenenler: [T]36205,akifataseven[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

cengiz hanÇevrimiçi

Özel Üye
Kayıt: 07/06/2007
İl: Malatya
Mesaj: 581
cengiz hanÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Ağustos 2011 01:15
Merhaba
      İyi düşünmüssünüz, belirli türlere ait bu şekilde bilgi havuzlarının oluşturulması özellikle çok yaygın olmayan yada tanınamayan türler için çok isabetli olacaktır.
      Birgün bitkili yada  canlı doğuran tankı kurarsam mutlaka eklemeyi düşündüğüm bir balık.Hem amerikan hemde bitkili isteyenler için bir numara.....
Saygılar..
cengiz han2011-08-19 01:18:02

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

KarabeYÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]15066,2[/B]
Kayıt: 30/03/2010
İl: Antalya
Mesaj: 2770
KarabeYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Ağustos 2011 01:59

10cm büyüyen bir balık, inadına sakin. Ama gözlerindeki çizgi tam bir façaBenimde bir çiftim var. İnşallah yavru almak nasip olur.


Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

FisherkingÇevrim Dışı

Ziyaretçi Engelli
Kayıt: 28/06/2010
İl: Bursa
Mesaj: 231
FisherkingÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 19 Ağustos 2011 10:18
Mesala Keyhole Cichlid leri hangi yemle besliyoruz?

Ayrıca su şartları neler, nasıl yavru alıyoruz, hangi balıklarla besliyoruz, akvaryum ölçülerimiz neler v.s. konuları burada paylaşabiliriz.

Ben balıkları aldığım Bora Ulukaya'nın tavsiyesi ile  New Life Spectrum All Purpose Formula kullanıyorum. Çünkü Keyhole ler hem etçil hem de otçul balıklar. Ayrıca Kan kurdu ve tetra dip yemi kulanıyorum.Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

driftÇevrim Dışı

Kayıt: 06/10/2010
İl: Istanbul
Mesaj: 704
driftÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ağustos 2011 14:33
Çok sevdiğim cichlid türü, bir bulabilsem.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

darkauraÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
Kayıt: 02/11/2010
İl: Istanbul
Mesaj: 4069
darkauraÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 19 Ağustos 2011 15:04
Hemen herşeyi yerler. Hiç yem seçtiklerine şahit olmadım. Oburdurlar. New life spectrum bende kullanıyorum. Hem kaliteli hemde dibe hızlı battığı için keyholera uygun. Kan kurdunada bayılırlar. Yanına bitkisel bir yemle bide bol sarımsaklı anti parazit yem verirseniz çok sağlıklı yaşarlar. Bitkisel olrak en güzeli tetra pro vegetable ama dibe yavaş battığından karmada keyholera ulaşması problem olabiliyor. Yüzeyden yemlenmeyi pek tercih etmiyorlar. Anti parazit içinde new life spectrum thera a+ tavsiye ederim.

Eğer balıklar hazırsa canlı yem üremelerinde çok etkili oluyor. Kısa sürede kondüsyon kazanıp kızışıyorlar. Ama canlı kurt yada tubifleks tavsiye etmem. Parazit kaynıyor. En güzeli canlı yetişkin artemia. Yumurtadan çıkan yavrularla karışmasın. 2-3mm yetişkin olanları. Çok besliyici.
darkaura2011-08-19 15:05:44

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

KarabeYÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]15066,2[/B]
Kayıt: 30/03/2010
İl: Antalya
Mesaj: 2770
KarabeYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Ağustos 2011 16:18
Valla benimkiler karidese bayılıyorlar. Onun dışında dainichi weggie fx, nls cichlid formula, tropical cichled gra. Ama genel olarak canlı yeme özellikle tubifex e deli oluyorlar.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

FisherkingÇevrim Dışı

Ziyaretçi Engelli
Kayıt: 28/06/2010
İl: Bursa
Mesaj: 231
FisherkingÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 19 Ağustos 2011 22:21
O zaman yem konusunu şöyle toparlayabiliriz
Keyhole Cichlid'ler için kullanılabilecek yemler
New Life Spectrum All Purpose Formula
New life spectrum thera a+ 
Dainichi Veggie FX
Kurutulmuş Kan Kurdu 
Tetra Pro Vegetable

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

CmshnÇevrim Dışı

Kayıt: 05/02/2010
İl: Istanbul
Mesaj: 1506
CmshnÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Ağustos 2011 00:05
5-6 ay kadar besledim.Keşke bir daha denk gelsem de yine besleyebilsem.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

FisherkingÇevrim Dışı

Ziyaretçi Engelli
Kayıt: 28/06/2010
İl: Bursa
Mesaj: 231
FisherkingÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 20 Ağustos 2011 09:31
[QUOTE=KarabeY]Valla benimkiler karidese bayılıyorlar. Onun dışında dainichi weggie fx, nls cichlid formula, tropical cichled gra. Ama genel olarak canlı yeme özellikle tubifex e deli oluyorlar. [/QUOTE]

Canlı yem Tubifex hiç kullanmadım. Canlı Tubifex kullanmadan önce şu yazıyı okumanızı öneririm!

"Kirli sularda, ılık lağım sularının aktığı yerlerde bir tarafları toprağa gömülmüş halde yaşarlar...Balıklar için değerli bir yem oldukları kadar mikrop yuvasıdır da.Balıklara -ve size bile - hastalık bulaştırabilirler...nsan sağlığına zararlı bir çok mikroorganizmayı bünyesinde barındırır.Direk temastan kaçınılmalıdır... Yazının tamamı için: http://tr.wikipedia.org/wiki/Tubifex

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

driftÇevrim Dışı

Kayıt: 06/10/2010
İl: Istanbul
Mesaj: 704
driftÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Ağustos 2011 19:07
Tubifex yerine kurutulmuş kankurdu veya sera GVG-MİX kullanılabilir, GVG-MİX güzel bir yem 2 haftadır kullanıyorum çok severek yiyorlar ve içinde küçük karideslerde var.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

darkauraÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
Kayıt: 02/11/2010
İl: Istanbul
Mesaj: 4069
darkauraÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 20 Ağustos 2011 20:20
Tubifexden parazit kapıp ölen balıklarım oldu. O yüzden tubifexe bir daha töbe.
Ama canlı yemin yerinide hiç bir şey tutmuyor. Bu yüzden canlı yetişkin artemia kullanıyorum. Kültür ortamında yetiştirildiklerinden çok daha temizler.

Bir ara temiz ve ucuz olması için su piresi kültürü alıp kendim yetiştirmeyi denedim ama artemia ile aynı etkiyi yapmadı. Bakımıda zor gelince bıraktım. Şimdi haftada bir akvaryumcudan aldığım artemiaları kullanıyorum.

Canlı yemin farkını melek yavrularında hızlı büyüdükleri için çok net görme fırsatım oldu. Artemia yediklerinin ertesi 2-3 günde gözle görülür hızla boy atıyorlardı. Şu an 7-8 aylıklar. Başka arkadaşlarda aynı batımda doğan kardeşlerine bakıyorum benim yavrularımın en az 1,5-2ay önceki hallerindeler.Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 19/10/2009
İl: Istanbul
Mesaj: 6953
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Ağustos 2011 13:58
[QUOTE=Fisherking]...
Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı için kolay bir türdür. Gençler hemen hemen aynı görünürler ve ayrım yapılamayabilir. Ama Yetişkin erkekler dişilere oranla biraz daha büyük olma eğilimindedirler, erkeklerin dorsal ve anal yüzgeç uzantıları vardır.
...
[/QUOTE]
Eğer bendeki çifti görmüş olsaydınız bu yazınız tamamen değişirdi. Dişi oldukça iriydi. Elbette erkeğe göre ufaktı ama erkek de çok iriydi. Diğer yandan, yüzgeçlerin dişilerde normalde kuyruğu geçmediği, erkeklerde çok fazla uzadığı, dişinin daha yuvarlak, erkeğin daha sivri yüzgeçleri olduğu söylenir. Bendekilerde her ikisinin de yüzgeçleri kuyruğu en az 1-2 cm aşıyordu ve sivriydi.
Sadece keyhole değil diğer türlerde de bu tip yüzgeç yanılmasını gördüğüm için özellikle paylaşıyorum.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir