ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
darkaura
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3314
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
02 Kasım 2010 08:47
Son Ziyaret:
1 saniye önce
Toplam Mesaj:
3849 [1.28 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
75 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa KALIN
Doğum Tarihi:
08 Kasım 1978
Yaş:
40
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/020220180957011.jpg[/IMG] [url=https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_tankda_led_kullanimi_k772480.asp]Bitkili Tanklarda Led Kullanımı[/url]

SON 10 MESAJI

Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=badumania][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211594/180120190201231.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211594/180120190201281.jpg[/IMG]

Herkese selamlar;

Bu bağlantıda hata veya eksik var mı?[/QUOTE]

Paralel bağlantı yapmışsınız. Şerit ledler bu şekil paralel bağlanırlar ama power ledler seri bağlıdır. Seri bağlıyacaksınız. Yani bir ledin eksi kutbu sonraki ledin artı kutbuna bağlı olacak. Işığa tutarsanız pcb deki devre yollarını görebilirsiniz. Bu yolları bu sekilde birbirilerini takip edecek şekilde izleyip birbirlerine bağlayın. Driverin artısı dizinin en başındaki ledin artısına, eksisi ise en sonraki ledin eksisine bağlanacak. Hangi kabloyu nereye bağlayıp diye sormayın burdan kullandığınız pcb nin devre yollarını bilmemiz mümkün değil. Modelden modele farklı oluyor.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Renk dağılımı konunun ilk sayfasında yazılı. Diyeceğim deep red i düşürüp royalblue yu artırın.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Estafurullah, şikayetim size değil. Durumun genel halinden bahsediyorum. Konuda sürekli aynı şeyleri sıfırdan tartışır hale geliyoruz. İnsanları cevapsız bırakmayı sevmem ama artık tadı kaçtığı için konuda bazı temel şeylere cevap yazmıyorum.

Fazla mavi, yüksek kelvin sakal yosununu besler, bu yüzden led aydınlatma sakal yosununa biraz daha meyillidir ama sakalın asıl sebebi besin dengesizliği ve yetersiz filtrasyon. Bu yüzden yeni kurulan tanklarda daha çok görülürler. Sizin durumda yaprakların kenarlarından çıkmışlar. Yakından incelemeden kesin konuşamam ama bana fosfat biraz az gibi geldi. Yaprak kenarlarından çıkan sakalın 2 nedeni var. Biri yavaş gelişen bitkinin fazla ışık altında kalması, öteki ise fosfat gibi ana besin eksikliği. Bitki ana besinlerden birini yeterince alamıyınca sudan emdiği mineralleri kullanamadan yaprak kenarından dışarı sızdırıyor. Yaprak kenarlarındaki sakal yosunun nedeni bu.

Başka bir noktada far red. Far led yazmışşınız, muhtemelen 730nm far red'i kasdediyorsunuz. Oda garip sakalımsı yosunlar yapar. İlk denemelerimde emerson etkisinden faydalanmak için bende kullanmıştım ama sonradan koyu renkli yosunları azdırdığını görüp tamamen bıraktım.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=brigantes]Bir videoda rb ve deep red yerine full spektrum kullanan bir arkadaş gördüm. Yani 1 full spektrum 3 cool white kullanmış. Full spektrum içinde deep red ve Royal blue un olduğunu söylüyor bu yüzden gereksiz diyor. Bu konu hakkında ne dersiniz? [/QUOTE]

Bu konuda defalarca açıklama yaptım ama konu 2 sayfa ilerlediğinde kaybolup gidiyor, aynı şeyler yeniden soruluyor, tartışılıyor. Full spectrum royalblue ve deep red içerir ama burdaki olay ne içerdiği değil hangi oranlarda içerdiği. Full spectrum sucul bitkiler için yapılmış bir led değil. Karasal bitkiler için tasarlanmış. Ve hatta karasal bitkilerin daha çok meyve, hasat vermesi için özel olarak tasarlanmış. Karasal bitkilerde tek başına kullanıldığında mevya büyük olurken gövde zayıf ince ve deforme oluyor. Farklı tasarım amacından ötürü çok fazla kırmızı içerir, özelliklede 630nm düz kırmızı çok fazla içeriyor. Akvaryumu elektrik pembesine boyamasıda bu sebebden. Derin kırmızı ağırlıklı olsa, insan gözü 660nm derin kırmızı iyi görmediği için bu kadar suluboya etkisi yapmaz. Yanına 2ye 1 yada 3e 1 soğuk beyaz koyarsanız mavi oranı artacağı için sucul bitkide sonuç alırsınız ama iyi orantılanmış bir royalblue deep red karışımının sonucunu vermiyor. Özelliklede kırmızı bitkileri kızartmada zayıf kalıyor.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Canlı bitki yoksa litreye 0,1watt ı geçemeden şerit led kullanabilirsiniz. Doğal tatlı su ambiansı için tavsiyen 2 ye 1 oranında 6000-7000kelvin soğuk beyaz ve 3000kelvin sıcak beyaz kullanın. Yanı soğuk beyaz sıcak beyazın 2 katı gücünde olsun.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Üzerinden iyice ısıtarak tekrar lehimliyerek. Ledleri kuvvetlice yana doğru çek. Soğuk lehim varsa kendini bırakıp yana kayar.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Kontrok kalemiyle yaptığın ölçüm çok bir şey ifade etmiyor. Voltimetre ile tüm bağlantılar tek tek konrol edilmeli.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=zfrky123zfr][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211579/271220182049591.jpg[/IMG] ben ne yaptıysam bir türlü yanmıyor iki tane driver var ikiside 0 ikisinide denedim bir türlü yanmadı neden olmuyo sizce[/QUOTE]

Lehimlerinize bakarakdan büyük ihtimal soğuk lehim diyebilirim. Led lehimli gibi gözüksede aslında altında teması yoktur. Ters takılmış ledde olabilir. Seri bağlantının azizliği tek bir yerde kopukluk arıza bütün sıranın sönmesine neden oluyor. Bu işlere gidecekseniz bir voltimetre edinip nasıl kullanılacağını bilmek gerek.

[QUOTE=AytekinOnur]Power led isiklandirmamizi yapmış bulunuyoruz destekleriniz için çok tesekkurler. Yaklaşık 160lt icin Toplamda 48 vat 28 6000-7000 beyaz 10 deep red 6 royal blue 2 uv 2 yeşil. Akvaryuma bitkileri de diktik bitkilerin zeminine misket gübre koyduk sıvı gübre ilk defa girdiği için akvaryuma 2 hafta boyunca yarim doz tavsiyesini goz önünde bulundurduk bitkiler adaptasyon sürecinde olduğu için amazon bitkisi dışında pek fotosentez gözlemleyemedim ama ilerleyen zamanlarda onuda görücez inşallah. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209779/261220182101351.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209779/261220182101481.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209779/261220182101581.jpg[/IMG][/QUOTE]

Hayırlı olsun. Bitki sayınız çok az. Fotosentezi görmeden kastınız oksijen kabarcığıysa bunu etkileyen pek çok faktör var. Oksijen kabarcığı suyun oksijene doyup bunu gaz halinde salması sonucu oluşur. Kaparcık görmemeniz fotosentez olmadığı anlamına gelmez. Özellikle bu kadar az bitki ile suyun oksijene doymasıda çok kolay iş değil. Başka bir nokta bitkinin kullanamadığı her kaynağı yosun kullanacaktır. Meali bitki olmadan bu kadar ışık ve gübre verirseniz yosun beslersiniz. Bitki ekleyin. En önemlisi verdiğiniz ışık ve gübreye uygun bitkiler ekleyin. Verdiğiniz ışık amazon için çok fazla. Bu ışıkla bakmanız gerekenler daha zor talepkar bitkiler. Özelliklede taban bitkileri. Ayrıca sağlam co2 sisteminiz olması gerek. Tercihem tüplü sistem.
Yeni Bitki Tankı Ve Led Armatür Ayak Yapımı
[QUOTE=muratdeg]Başlığı okuyup konuya giren biri led ayaklarını nasıl yaptığınızı merak ediyor:)[/QUOTE]

Ayaklar çin den hazır alınmış. Aliexpress de satılan bir model. Zamanında kullanmıştım. Çok kuvvetli bir ayak değildir. Kasa oldukça donanımlı, hiç bir maliyetten kaçılmamış, detaylı çalışılmıs ama meanwell driver ve soğutucularla ağırlığı 5kiloya yaklaşmıştır. O ayakların akrilik vidaları ağırlığı taşımayıp yalama olabilir.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=halilguven27]İyi akşamlar arkadaşlar,

Daha önce akvaryum tanıtım bölümünde nano Akvaryumu tanıtmıştım. Bu konuda normal ledleri iptal edip power lere geçiş yapmıştım. 35x30x35 akvaryumda toplamda 16 adet (1'er W'lık) (9 Adet Cold White, 4 Adet Deep red, 2 Adet Royal Blue, 1 Adet UV) ile devam ediyordum. Zamanla ışığın yetersiz kaldığını düşünüp ek olarak 13 W x 2 Adet 865 kodlu tasarruflu lamba kullanıyorum. Çok fazla ısındığı ve lambaların Işık’larını orantılı dağıtamadığım için yine power led yapmak istiyorum. Şuanki cubalarımın gelişimi çok yavaş. Daha iyi daha sağlıklı büyümeleri için toplam led sayım ve renk dizilimi ne yapmam gerekiyor. Bu konuda bana destek olursanız çok sevinirim. Power led’de cuba bitkisi için litre başına kaç w ayarlamam lazım. Bu aralar akvaryum küçük geliyor. Her an büyütebilirim. :) İşin mantığını anlatanilirseniz eğer çok sevinirim.

Hayırlı geceler.

Tanıtım konusu : [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_nano_akvaryum_k900498.asp?PID=5337211[/URL]

[/QUOTE]

Bence ışık yeterli. Hatta az fazla bile ama ufak tanklarda biraz daha fazla ışık iyi oluyor. Cubalarınız yavaş gelişiyorsa bence bu ışıkdan değil başka faktörlerden ötürü. Gübrelerden, ana besinlerden biri az geliyor olabilir yada cuba akvaryum şartlarına uyum sağlamada zorlanıyor olabilir. Daha fazla ışık muhtemelen yosun problemlerine neden olmakdan başka işe yaramıyacaktır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 419 Online Kullanıcı, 224 Üye

Online Kullanıcılar

darkaura, Türker, Altispinoza, Kınayu, forester64, oscarus, secaflex, Muratacar, sina cen, lazy46, Bvarisli, İbrahiM SameT, arconim, caneruzal44, simsiyah35, capo di capi, Noyes, Kear0h, icelebi, Egegkdmr, metins, -RBG-, cansani, Kemalk41, OFFENHAM, Neothauma, ersin ün, Gtanriyakul, ermanaydin, zorluerhakan, Erdinc23, hasancn, ecological, Shateiel, TSevil, mad-boy, Kromatit, svg1000, oguzburcin, JangoFettus, wolverin, TheHobi, cetin77, kurttanadam, zekigonlum, Gtuncay, fretchord, Sütçü, Suleyman45, Hamzayersaloglu, .mono, hakancakir, braweheart, yakaryus, Yusuf Tanrıverdi, Mikail Erdoğan, fth0507, muratchef, Ejder Günaydın, yigitmstt, Huseyinkuran, Mehmetsl7, atakansenturk, ARMONYS, akcay082, Foai, mufi, durukan1905, ozan_1903, Kemal KİREZCİ, anchor, serengeti, Fatih tll, Lyon, İsmail Eratik, ilker aydın, sgu, erman212, yigit3558, Brsk, flagellum, leventzl, AHZ, Mderhan, bsr06, ozgurcee, sezokara, MiRZaBeY, xsersery, LastheWampire, ata demirci, erdem73, MiSoSiKiaN, yavuzsezgin, Dark65, simerania, trxsvm, REİS_33, gokayd51, Mehmetpoad, terranova, TheWhitess, Cihanust, kabaktadi, ilturk, rdroo, Btc78, barxbull, innersilence, erenimrek, Akkaplan, DeadPooL, Aşk-ı semek, emirkelebek, UtkuDeniz, faramir08, diaslayt, Bgunduz34, Sulajmido, IESER, ShAdOw, Yas400, Muammer57, Berkayerk, Speedy, Akif06, HobiciBalıkçı, mehmetd, littlefish, ABOLAT, DMR06, serkan1903, MustafaSelim, emreemin, DiscusAddict, bjk_fightclub, Arkun, devko, schoze, zeyder, 0NUR, bbigec, bademakvaryum, yusuf-konca, selahattinfidan, AmazonDream, jorqe, brkenginol, Tbatu40, budak_murat, Ogulcan96, mrtfrldk, ryzend, FURKANALTIN, cantuy, Rainrain, YeniBalikciniz, Mehmet KAPTAN, Uzay, Ö.A., gsx1300rhayabusa, DeadRabbit, Keruv, suslu_78, Uygar Alp, AlperTasci, bulobos, goztepemre, hkmerak, Salih1000rr, tatlisarap, Cemal03, blokurlu, PULSAR, osman-01, bulent84, deriinmavi, AtlasPoyraz, gokturkseyhan, Nebiyaşar, nikon_, Baliksever1genc, halilsa, 4adam, erdalakçay, kapre64, catstevens, orjinaladam, eyupburak, lojistisyen, Cem Öcal, aluzil, Eldurmaz, Ugur79, masaaii, sobetta, Muratrasim, gattar5050, Gursoyhasan, Cihanturk, mmaavii, gazi2011, karavezir, hacivat, ybingol, Onur Özer, Gemlik, AdistAquascaping, Ulaş_özgür, ERZAT, Oguztastan, sinanb85, etoo09, Buğraa, osman belen, loyal28, capitain, sametokay, basketbol6, Mavcioglu, karademir48, sedatyagci, CxxE, Trry, emre 80,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.