ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
darkaura
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4290
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Kasım 2010 08:47
Son Ziyaret:
11 Saat 42 Dakika önce
Toplam Mesaj:
4069 [0.99 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
14 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa KALIN
Doğum Tarihi:
08 Kasım 1978
Yaş:
43
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/020220180957011.jpg[/IMG] [url=https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_tankda_led_kullanimi_k772480.asp]Bitkili Tanklarda Led Kullanımı[/url]

SON 10 MESAJI

Bolivian Ramirezi Gerçek Bir Toprak Yiyen Mi ?
Bir canlının yaşam şeklini anlamak istersen ağzına varsa dişlerine bakacan. Ağza dikkat et geophagus gibi aşağıya bakıyor. Tam bir toprak yiyen ağzı.
Bloody Mary Karideslerimi Kardinal Tetralar Yiyor
Yani balığın doğası bu ne bekliyorsunuz. Hele kardinal çok fena bir micro predator, agzına sığacak bir şeyi affetmez. İlla karidesle balık olacaksa daha ufak türlere yönelmek gerekiyor, galaxy rasbora, mosquito rasbora gibi cüce rasbora türleri veya amber tetra, bunlarla zamanında karides çoğaltabilmiştim. Yanlış anlama olmasın bu balıklarda yakaladıkları ufak yavruları yerler, sadece biraz büyümüş yavrulara dokunamazlar. Yavruların gelişimi için bol bol moss olması gerek. Moss ufak yavrunun hem saklanması hemde beslenmesi için alan sağlıyor, mossun içindeki mikro canlılarla beslenebiliyorlar.
Motorlu Pipo Filtre
Zamanında dolphin'in motorlu pipolarını kullanmıştım gayet başarılı sonuç vermişti ama onda iki büyük süngere bölünmüş 180lt/saat debi vardı, sizde tek ufak süngerde 400lt/saat. Debi çok yüksek olunca süngerde bakteri tutması zorlaşıyor biolojik filtrasyon kapasitesi düşüyor. Hamburg filtre konularını araştırırsanız ki temelde pipo filtre ile aynı şeyler, almanların bu konularda çok detaylı matematik hesapları yaparak debi hızını ayarladıklarını görürsünüz. Sağlıklı filtrasyon için debinin daha düşük olması gerek, yada sünger boyutunu kapasitesini artırarak akıntıyı geniş alana yayarak yavaşlatacaksınız. Öteki türlü fiziksel filtrasyonla katı atık tutan iç filtreden çok bir farkı kalmaz.
Eheim Isıtıcılar Nasıldır Kaç Çeşit Modeli Var?
Boyu icin bir sey diyemem. Eheim in sitesindeki bilgilere bakin. Bende cok uzun sera isitici var, caprazlama yerlestirip kullaniyorum. Akvaryum isyerinde prefabrik yapida bulundugundan gece gunduz arasinda cok sert degisimler oluyor. Bu yuzden 2 isitici var. Sizde 100watt yetecektir diye tahmin ediyorum. Isiticiyi filtre cikisina akinti olan yere koyarsaniz sikinti olmayacaktir.
Eheim Isıtıcılar Nasıldır Kaç Çeşit Modeli Var?
Thermo preset'in sıcaklık ayarı yok. Sabit 25 derece. Jager almak gerek. En güvenilir en sağlam ısıtıcılardan biridir. Ama eheim'ın rakamları çok aşa yazma gibi bir huyu var. Akvaryum yalıtımlı merkezi ısıtmalı bir yerde değilse 50watt yetmez.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Beyaz ledler fazlasıyla yeşil içeriyorlar, kuvvetli aydınlatma kullandığımızdan yeşil fazlasıyla geliyor, daha fazlası yosun besler. Akvaryumda bitkinin aktif kullanmadığı her ışık farklı bir yosunu beliyecektir, keza yosunların inanılmaz fazla çeşidi var, her biri ayrı bir nişi kullanabiliyor. Bitkiler ilginç şekilde yeşil ışığı fotosentezde neredeyse hiç kullanmazlar. Yeşil renk olmalarının nedenide budur, yeşil ışığı kullanmadan yansıtırlar. Bitkilere sadece mavi yada kırmızı ışıkda bakarsanız karanlık olduklarını görürsünüz, çünkü tüm kırmızı ve maviyi emerler.
Led Işıktan Korkuyorlar
Sırf onun için ışığı dimleyerek açan özel sistem yaptım. Balık stres olmasın diye ışık yavaş yükselerek aydınlanıyor, yapmışken renkleride 3e böldüm, kırmızı mavi beyaz gündoğumu simulasyonuda ekledim. Işık kızıldan başlayıp yavaş yavaş mavi ağırlığı artıyor, ışık sıcaklığı kelvin tıpkı doğal ortamdaki gibi yavaş yavaş yükseliyor.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=YWK_bAYev38[/VID]
Böcek Mi Balık Mı Nedir Bu?
[URL]https://www.akvaryum.market/balik-biti/[/URL]

Balık biti (Argulus) akvaryumlarda çok sık görülmese de, süs havuzunda yaşayan balıklar için tehlike arz eden kabuklu bir canlıdır. Süs havuzlarında yıl boyunca görülebilir. Yavruyken çil olarak algılanabilir, ancak büyüdükçe bir parazit olduğu daha kolay anlaşılır. Yarı saydam oluşu görülmesini zorlaştırır. Tamamen büyüdüğünde 3-4 mm boyunda olur. Bir balıktan diğerine geçerek hayatını devam ettirir. Ancak konak bulamazsa uzun süre hayatta kalamaz. Dişisi erkekten genellikle daha büyük olur. Akvaryuma ya da süs havuzuna yeni balıklarla ya da bitkilerle beraber gelir. Yaşam döngüsü sıcaklığa bağlıdır ve 40 ile 100 gün arasında değişiklik gösterir. 15 santigrat derecenin altında hayatını kaybeder.

Balık Biti
Balık Biti (Argulus – Balık Kenesi)
Parazit iğnesini balığın vücuduna batırıp vücuduna enzim enjekte eder. Balığın dokusu enzimin etkisiyle sıvılaştığında emer. Bunun tekrarlı olarak gerçekleşmesi neticesinde balığın vücudunda iltihaplanma oluşur. Asıl sıkıntı bundan sonra başlar. Balık bitinin ayrıldığı bölgeye yerleşen bakteriler yaralara neden olur. Parazite maruz kalan balık kendini etrafa sürtmeye başladığından, pul kaybı yaşar ve yüzgeçlerinde yaralanma olur. Çok miktarda balık bitine maruz kalan balık kan kaybından ölebilir.

Balık kenesi olarak da bilinen balık biti, yumurta ile ürer. Çiftleşme konak balığın üzerinde gerçekleşir. Yumurtalar havuzdaki bitki ve dekorların üzerine bırakılır. Bu yumurtalar kış boyu hayatta kalabilir. Bahar gelip havalar ısındığında, balık biti yavruları yumurtasından çıkar ve yeni kurbanlar aramaya başlar. Birkaç gün içinde kendisine kurban bulamayan yavrular hayatını kaybeder.

Balık Biti Tedavisi
Tedavi için balık biti ilacı kullanmak yeterli olur. Ancak doğru dozda ve sıklıkta kullanılması, ilacın üzerindeki kullanım talimatlarına riayet edilmesi gerekir. İlacın parazit yumurtalarına etkisi olmaz. Bu yüzden bir hafta sonra tekrar uygulanmalıdır. Genellikle 1 hafta aralıklarla 4 dozda kullanılır. Bu demek oluyor ki, ilacı 1 ay boyunca kullanmak gerekir. İlaç havuzun her tarafına yayılmalıdır.

Balık biti hastalığı daha çok renkli sazanlarda ve japon balıklarında görülür. Balık bitine maruz kalan balık aşırı stresli olur. Parazitten kurtulmak isterken dekorlara sürtünme, sudan sıçrama, dibe dalma ve kendi etrafında dönme gibi agresif davranışlar sergiler. Beyaz benek hastalığı ve bakteriyel enfeksiyonlar da dahil olmak üzere birçok ikincil enfeksiyon ortaya çıkabilir. Duruma müdahale edilmeyecek olursa, parazite maruz kalan balıkta aşırı kilo kaybı görülür.

Sık Sorulan Sorular
Balık biti zararları nelerdir ?
Parazit balığın vücudundan beslenerek zayıf düşmesine neden olur. Açtığı yaralara yerleşen bakteriler ve mantarlar enfeksiyonlara neden olur. Tedavi uygulanmadığında balık ölümleri gerçekleşir.
Tetra Dış Filtre Sızdırma Yapıyor Mu?
Tetranın birden fazla modelini yıllar önce kullanmıştım, geçen yıllarda kendini geliştirmiş midir, bilmiyorum. O zamanki tecrübem iç tasarımı sepetlerin dizilimi başarılı, debisi yüksek bir fitre ama kullanılan plastiğin kalitesi düşük. Yaşanan sızdırma sorunlarının kaynağıda bu, bir yerde aşınıp çatladığında sızdırıyor ama bu herkezde sızdıracak demek değil, genelde temizliğe dikkat eden titiz insanların elinde kalıyor. Biraz hor kullanıldığında yada hırsla temizlendiğinde bir yeri kırılıp çatlayıp elinizde kalabiliyor. Kuzenim öyle bir insandı, musluk takımını kırdı. Dediğim gibi bunlar herkesda olacak değil, zorlamazsanız senelerce sorunsuzda çalışabilir. Birbiri ile zıt yorumlar görmeniz bu sebebden, çatlama sızdırma olmazsa çok güzel bir filtre, kullananlar öve öve bitiremez ama bir yerde çatlar sızdırırsa burnunuzdan getirir. Benim için bir filtrede en önemli faktör güvenilirliktir, siz evde yokken bir kaza olursa yüzlerce litre su içeri boşalır, tam facia. Arkadaşın başına geldi, su alt kata kadar sızmış, alt komşusunun badanasınıda o yapmak zorunda kaldı. Bu yüzden eheim ve fluvalden şaşmam. Öncelikli tercihim fluvaldir ama fiyatına, denk gelmesine bağlı olarak eheim almışlığımda var. Bazen eheim filtreler ikinci el çok uygun düşüyor, kaliteli malzemesi olduğu için ikinci elinden çekinmiyorum, en kötü bir iki contasını musluğunu yenilemek gerekiyor, yedek parçası yan sanayi bol, sıkıntı yaratmıyor.
Nezaman Doğurur Ne Yapmaliyim
Melek son derece fırsatçı, asla vazgeçmeyen pusu avcısıdır. Yavruların hiç şansı olmaz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.