ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
darkaura
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4069
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Kasım 2010 08:47
Son Ziyaret:
4 Saat 36 Dakika önce
Toplam Mesaj:
4021 [1.08 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
24 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa KALIN
Doğum Tarihi:
08 Kasım 1978
Yaş:
42
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/020220180957011.jpg[/IMG] [url=https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_tankda_led_kullanimi_k772480.asp]Bitkili Tanklarda Led Kullanımı[/url]

SON 10 MESAJI

Ay Işığı Simulatör Modulle
Kodda rtc modülü olarak ds1307 yazmış ama onun yerine ds3231 önerecem. Teknik olarak aynı şeyler aynı kodla çalışıyorlar, ds3231 de fazladan sıcaklık düzeltmesi var, saati kayma yapmıyor.
Ay Işığı Simulatör Modulle
Aslında yapılmışı var [;)]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/201220171533021.jpg[/IMG]

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/gundogumu_gunbatimi_simulasyonu_diy_k913946.asp[/URL]

Bu sistemde arduino yerine esp8266 kullandım. Kodlaması hemen hemen aynı, arduino ide ile programlanıyor. Farkı built in wifi olması. Sistem kontrolünü wifi üzerinden yapıyorum. Işık iniş ve çıkışlarının daha kesintisiz akıcı olması için fazladan sürücü kartıda kullanıyorum. Arduino ve esp8266 nın kendi analog çıkışları da kullanılabilir ama kendi çıkışları 8bit, buda 256 kademe demek. Aydınlanma sırasında ışık atlama yaparak yükseliyor, sürücü kartı ise 24bit 4096 kademe. Kesintisiz yumuşak yükseliş düşüş sağlıyor.

Yalnız bu sistemde sizin istediğiniz ayın gününe göre döngü ayarı yok. Koda hakimseniz basit bir arduino kodu ile yapabilirsiniz. Hatta size başka bir kaynakdan aldıgım örnek bir gün doğumu kodu vereyim. İstediğiniz iş için yapılacak çok fazla değişiklik yok. Ayın gününe göre parlağı vereceksiniz birde go down fonksiyonu eklemek gerekir. Bu kodu arduino ide ile arduinoya yükleyeceksiniz. Biraz araştırırsanız bu konuda çok kaynak var. Devrenin pin bağlantılarıda basitçe şu şekilde

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/080120211034351.jpg[/IMG]

Burdan pin 3 çıkışını hazır bir mosfet modülünede bağlıyabilirsiniz yada 5volt pwm girişli bir drivera bağlıyarak power ledde kullanılabilir. Benim projedekiler power led drivera bağlı.#include RTClib.h
#include Wire.h

#define LEDPIN 3
#define SWITCHPIN 2

#define HOUR 5
#define MINUTE 30

#define FADESPEED 5000

RTC_DS1307 rtc;

bool light_up_now = false;

void setup()
{
pinMode(LEDPIN, OUTPUT);
pinMode(SWITCHPIN, INPUT);
Serial.begin(57600);
if (! rtc.begin()) {
Serial.println("Couldn't find RTC");
while (1);
}

if (! rtc.isrunning()) {
Serial.println("RTC is NOT running!");
// following line sets the RTC to the date & time this sketch was compiled
// rtc.adjust(DateTime(F(__DATE__), F(__TIME__)));
// This line sets the RTC with an explicit date & time, for example to set
// January 21, 2014 at 3am you would call:
// rtc.adjust(DateTime(2014, 1, 21, 3, 0, 0));
}
}

void loop()
{
DateTime now = rtc.now();
if (digitalRead(SWITCHPIN) == HIGH) {
// turn off the light if swich is in OFF position
analogWrite(LEDPIN, 0);
}
if ((now.minute() == MINUTE) & (now.hour() == HOUR)) {
// wake up now
light_up_now = true;
}
else {
// wait for one second
delay(1000);
}
// if the switch is on, and the switch is in the ON position
if (light_switch == true & digitalRead(SWITCHPIN) == LOW) {
for (int i = 0; i 256; i++) {
analogWrite(LEDPIN, i);
delay(FADESPEED);
if (i == 254) {
light_up_now = false;
}
}
}
}
Ay Işığı Simulatör Modulle
Arduino, rtc modulü ve mosfetle yapılabilir. Power led kullanılcaksa mosfet yerine pwm kontrolü olan dıjital dimli driverla olur. Tabi yazılım beceriniz ne seviyede.
İstanbulda Nerden Kan Kurdu Bulabilirim
Kaliteli markasını alırsanız canlısının yerini besin değeri olarak tutar. Şöyle ifade edeyim tarladan gününde toplanıp şoklanarak dondurulan sebzenin besin değeri, pazardan alacağınız taze sebzeden daha yüksek. Nitekim uzun yıllar kullandım. Haftada bir iki kere verildiğinde balıklar çok daha sağlıklı canlı oluyorlar. Çeşit olarak beyaz kurtda öneririm. Erimeden gelmesi için birden fazla almak zorundasınız, yoksa paketleyip göndermezler. Araya çeşit olarak iyi olur. Çeşitleri çok ama hepsi başarılı değil. Kril ve doğranmış karidesden hiç verim alamadım. Balıklar tüküre tüküre yedikleri için hemen dağılıp suyu aşırı kirletiyor.

Düzeltme: Beyaz kurt yanlış söyledim. Beyaz sinek larvarsı olacak. White mosquito larvae olarak satılıyorlar. Muhtemelen türkçe ismi insanları iğrendirmesin diye. Adı iğrenç olabilir ama çoğu balığın doğal besini, protein oranı çok yüksek. Avrupada altum üreticileri bunu kullanıyor. [EDIT]darkaura,2021-01-06 11:12:27[/EDIT]
İstanbulda Nerden Kan Kurdu Bulabilirim
n11 gittigidiyor gibi satış portallarında aratırsanız dondurulmuş halde satan satıcılar var. önümüzdeki haftalarda havalar saoğuyacak. Güzel paketlendiğinde kargodan erimeden gelir.
İvedi Desteğinize İhtiyacım Var. Co2 Tüp Başı?
Vanalı tip w21.8 olacak. Alırken tüpün tarihine, gövdesine markasına iyi bakın. Üzerinde kazıma tarih yazar. 10 yaşını geçmiş tüpü doldurtamazsınız, teste girmesi gerekir oda tüp fiyatı gibi bir şey tutuyor. Gövdesi dikişsiz kaynaksız, çekme çelik tek parça olmalı. Yoksa dolumda başınız çok ağrır tüp elinizde kalabilir.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=rikifat]Merhaba herkese

65*36*28 ölçülerinde 56 -60 litre kapasiteli akvaryumumda ful co2 açık 24 saat ve 21 Watt Power led aydınlatmam var gübreleme yapıyorum fakat henüz fotosentez göremedim

Power Led dizilimi 7 adet 3lü modül 2 adedi 1000 k soğuk beyaz 1 adet ortası Grow olacak şekilde yaptım yani 14 adet beyaz 7 adet grow şeklinde en az 5 saat aydınlatma eksiklerim varmı.

Micra var renickii var karışık 7 çeşit bitki var
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/16141/041220201611311.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/16141/041220201611331.jpg[/IMG][/QUOTE]

Fotolar renk konusunda aldatıcı olabiliyor bazen ama fotodaki renkler glow lede hiç benzemiyorlar. Daha çok düz mavi gibi duruyorlar.

Fotosentezden kastınız oksijen kabarcığı belliki. Oksijen kabarcığı fotosentez hızı dışında sudaki oksijen yoğunluğu ve suyun yüzey çalkantısı debisiylede ilişkilidir. Yetersiz gübre, yetersiz ışık yoğunluğu gibi sorunlar yoksa tankda bitki yoğunluğu az olduğu içinde göremiyor olabilirsiniz. Oksijen kabarcığı olması için önce suyun oksijene doyması, bu oksijeni yüzeyinden havaya atamaması gerek. Bitki yoğunlu azza oksijen bu seviyeye ulaşmaz.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=atakan1822]İyi akşamlar
[URL]https://www.marketdijital.com/urun/4-24x1-watt-powerled-surucu-dimlenebilir[/URL] bu linkteki driveri aldım ama hangi kabloları 220 giriş için hangi kabloları ledlere bağlanıyor sitesinde yazmıyor.Driverin üzerinde de herhangi bir işaret yok daha önce bu driverden kullanan yada bilgisi olan yardımcı olabilir mi ?
Birde bu driver dimlenebilir bunu ledleri ayarlamak için ne almam lazım bağlantısını nasıl yapmalıyım ?
Çıkış voltu 13-80v olarak gösteriyor ben bu drivere diyelim 4 led bağladım gidipte 80v vermez değil mi onu kendisimi ayarlıyor yoksa benim mi birşey yapmam lazım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227894/031220202200141.jpg[/IMG][/QUOTE]

Driverın üzerinde girişler yazılı aslında. Altını çevirseniz beyaz kabloların bağlantı yerinde L ve N yazar, kırmızı siyahda da V+ ve V-. L ve N 220v şebeke bağlantısı. V+ V- led çıkışı. Çıkış voltu 13-80 değişken değerdir. Driverın güzelliğide burada led yükünüze göre voltajı kendi ayarlar sabit akım ile besler, ledin ömrünü uzatır. Yanlız 4 led bu driverin en alt değeri. Düşük voltajlı kırmızı led varsa sıkıntı olabilir. 5-6dan az led bağlamayın derin.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=ice-baby]Peki bir doru da ben sorayım, armatürü Akvaryumun üstüne koymak ya da asmak istemiyorum, direk lambalarımız gibi tavana monte etmek istesem yaklaşık 2 metre yükseklik oluyor, bu durumda kaç derecelik lens ile odaklamak mantıklı olur ve verimli olur mu dersiniz? [/QUOTE]

a: lensin acisi
h: yukseklik
R: isigin yayildigi cap

R=2h.tan(a/2)

bu formulle ledin acisina gore yayilacagi capi hesapliyabilirsiniz. simdi size su derecedir diyemiyorum cunku yapacaginiz aydinlatmanin boyu geometrisi, akvaryumun olculeri bunlara gore hesap yapmak lazim. tabi isik suya carpinca acisi biraz daha daraliyor, bunuda hesaba katmak gerek. aslinda bununda hesaplamanin yontemi var ama daha karisik. isigin yayilmasini suyun yuzey yuksekligine gore hesaplayip kenarlardan biraz iceri duscek sekilde ayarlayin.
Flowerhornum Kara Sinek Yakalayıp Yedi
Bizim rahmetli haşmetde kara sinekleri affetmezdi, bir sabah geldik yerde yatarken bulduk. Sinek peşinden dışarı atlamı. Akvayumun üzerini mutlaka bir şeyle kapatın.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 368 Online Kullanıcı, 200 Üye

Online Kullanıcılar

Leontheprof., necaati, arapaima, tar216, Sevketvarol, baho123, tugi, ahmedfeyzi, HarunYldrm, alecozan, Wardey, BULENTKARABULUT, karademir48, Neothauma, lizuferum, BuRAK, yedili, twinsoul, kdrackgz, Polat29, Serkanjb, Türker, mdogann, gokhan, Samet039, yusufragip, harunk, sahingoksel, Starion, alperdos, Amiralzao, Ejder Günaydın, Aquay, bubersteraryum, Koksal Gurkan, FerKan, atanur1, SedatC, bilalturkoglu66, Woodwork Can TEK, Elafe, Discusss78, yavvuz, yigitozb34, mrtmct58, Enes Yıldırım, caneruzal44, Raditz, Erazer, MKurtulus, Oubliette, MrDmrcn16, mis35, AHZ, BarisD, NaturalAquarium, Outlanderxxxx, Hoper, kasim67, FerhatKaya, shiroii, heybetmahir, AliEfeCin, Kemalk41, oguzburcin, ahmdkrks, Zencük, Genç__Akvartist, BoluluBurak, yildirim1972, UmuttBEY, erimgorgulu, MacroEconomist, chaitikan, okanki, Cengizhan06, STARSMET, deamod, burakbozcelik, lazy46, ApistoAqua, oktaysarigan, onenineone, Noyes, BRKBKL, Kınayu, MetinSungu, vendetta99, Vitilig, Ilkay54, serhat480, mmemati, yunusincekara, mttari, wmelontr, MeLoCaNnN, Enesaksu34, Street Parrot, MERTER161616, tilkhy, erhan10, tablet, Burak Dişli, Mikail Erdoğan, Ahmet55, hobihaneonline, reverse, anchor, BlackGoat, VikingSeras, suat arslan, MrBdk, gizemli16, Hamza Özel, emretez, Apistotales, hanil, Trop006, TolgahanA, ademh, metes, schlanges, tustwis, brigantes, Emre_hktnr, FurkanAkg, Alperen ravza, Emre Yıldız, Bayulker, fahri-, MurathanM, ozan_bolat, Ahmet3553, Volkan Sevimli, Espramour, borani, goldfishlove, AlpayFerdiNAR, Tahirim_77, DarkFisher, cirsaf, dynamac, Daddynbr, vetserhan, Merty, Mr_worldvvide, rouvax, BatuMert, Kaanozturk, Foae, yakaryus, aengela, emreD0, lojistisyen, okan1987, gyunda, Kaya0606, satürn77, kaminari19, Gwynbleidd, blokurlu, UmutAltn, Brklc, suslu_78, ErtanGulen, Brscngz, Ahmet Haşim, Barkın_Çiftçi, cemilkocan, ThraceUnion, inanc91, MrPePe, HACI LOBO, albo55, Tayfun1619, Bihobi, cetinsoft, TSevil, Milkamm, Hayro67, JDEAN, Kturan06, Mysecrets, sinan3805, Leof, cank9, MeteAytun, yaşar3428, harra87, reano, ömerözkan, muratteyhan, Mehmet.Golge, FosilAkvaryum, umut78, Hüdai, ibobo13, k3rp3t3nn, ssAquascape, hamittsurmelii, Nursun,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.