ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
darkaura
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3940
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Kasım 2010 08:47
Son Ziyaret:
15 Saat 20 Dakika önce
Toplam Mesaj:
3994 [1.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
25 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa KALIN
Doğum Tarihi:
08 Kasım 1978
Yaş:
41
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/020220180957011.jpg[/IMG] [url=https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_tankda_led_kullanimi_k772480.asp]Bitkili Tanklarda Led Kullanımı[/url]

SON 10 MESAJI

150.50.65h Discus Akvaryum Kurulumu
Hayırlı olsun. Gözalıcı bir kurulum olmuş. Gelişimini merakla takip ediyoruz.
Şelale Motor Mu Pipo Filtre Mi
Sözkonusu karidesse tabiyki pipo. Karidesler filtrenin üzerinde biriken artıkları tırtıklayıp yemeye bayılırlar. Suda aşırı bir çalkantı akıntı yaratmaz.
Oscar Karın Şişliği
Kitapda yazan bütün tedavileri uygulamışsınız. Bu açıdan çok iyi olmamız. Keza her tedavinin mutlak tan etkisi ve balıkda yarattığı stress oluyor. Epsom tuzu ve iç parazit ilaçları uygun tedaviler ama permasol banyosu dış parazit durumu yoksa çok ağır, yıpratıcı ve stress yaratan bir uygulama. Sağlıklı balığı hasta edebilecek şeyler. Balığınız güçlü bir balıkki henüz formundan gücünden bir düşme gözükmüyor. Balığın iç parazit yada iltihap gibi bir sorunu var belliki. Buna uygun tedavileri yapıp balığı fazla stress etmeden bekleyeceksiniz. Özel bir durum varsa daha iyi anlayan bir arkadaş daha doğru tedavi önerebilir. Birde çok fazla su değişimi yapıyorsunuz. Su değişimide balık üzerinde stress yaratıyor ayrıca filtredeki bakterileri bozuyor, su değişiminde asla %50yi geçmeyin. Şu durumda 2-3 günde bir yapmak daha uygun olur.
Reeflowers Aquaplants All İnclusive
Öncelikle uyarayım, sakın düşük destek akvaryumda sıvı nitrat ve fosafat kullanmayın. Birazcık ayar kaçarsa canlı kıyımı yaratıyor. All inclusive gübreler ya çok az yada hiç nitrat fosfat içermez, potasyum demir ve eser elementler içerirler. Kullanmanız faydalı olur, kullanın ama tek başına yetmez. Köklü bitkilerse nitrat fosfat ihtiyacını dibine gömeceğiniz misket gübrelerle sağlayın. Bitkileriniz çok daha sağlıklı gelişirler. Köklü bitki olmasa bile misket gübreden suya yavaş yavaş karışan nitrat fosfat bir tehlike yaratmadan bitkileri besleyecektir.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=ugur34][:?]Şimdi anlatılanlar eşiliğinde aşağıdaki gibi bir hesaplama yapatım

75 Litre akvaryum için 22,5 W led gücü gerekli.
[B]Belirtilen yüzdelere göre[/B]
14,5 W gücünde 7000 K Soğuk Beyaz Led
4,5 W Deep Red
2,25 W Royal Blue Mavi
1,1 W UV Mor

[B]22,35 W toplamda güç sağlayabiliriz doğrudur sanırım buna göre de ledlerin seçimini yapabiliriz [/B]

3 W soğuk beyazdan 5 tane
1 W deep Red ledden 5 tane
1 W royal blueden 3 tane
1 W UV mordanda 2 tane

[B]Şeklinde 80 cm boyunda bir armatür yapmak ve bunları dağıtmak kalıyor geriye gerçi biraz fazla w gücü elde ederiz doğru mudur?[/B][:?][/QUOTE]

Verdiğim rakamlar oranlar matematiksel olarak kesin değerler değil. Esneme payları fazlasıyla var. Driver ve pcb lerin 6ve 9 katlarıyla geldiğini düşünürsek 24watt uygun güç seçimi olur. Sayet çok yukardan ışığı lensle aaşağıya indirmiyorsanız 1uv'yi tüm tanka eşit dağıtamazsınız. 2 adet kullanın. 5 derin kırmızı ve 2 royalblue ile dengeli bir ışık olur. 3 royalblueda konabilir ama bu durumda yosunlanmaya daha meyilli olur.

3watt beyazı 700ma driver ile kullanacaksanız gerçek gücü 2watt olacaktır. Buna göre hesap yapın. Birden fazla driver kullanmamak için 1w beyaz öneririm. Tabi gün simulasyonu yapma gibi bir niyetiniz yok ise.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=UglyCoyote]Öncelikle herkese merhaba keyifli hobiler diliyorum,

15 litre nano tankımda torf ve solucan gübresine tetra ve dıy misket gübreleri toz halinde karıştırarak, üzerine de ince ve dişli dere kumu kullanarak tabanını kurdum. Tam türlerinden emin olmamakla birlikte (formları ve gelişimleri düzgün değil) Micra, lobelia, yeşil ve kırmızı gül, java fern, moss bitkilerim var. Günlük crystalpro npk ve micro element gübreleri kullanıyorum. 4 saniyede bir damla olacak şekilde Co2 sürekli açık fakat hiç fotosentez gözlemleyemedim ve bitki gelişimleri formları çok kötü ve yavaş.

Kullandığım ve yardımınıza ihtiyaç duyduğum konu ise aydınlatmam.
2*3w 6500k beyaz
1*3w grow led
700mA driver ile kullanıyorum ve net 12litre akvaryuma ışığın yüksek geldiğini düşünüyorum. 3*1w ikisi beyaz biri grow olacak şekilde değiştirsem fark görebilir miyim sizlerin deneyimleri ve tavsiyeleri ne yönde olur? Hazır smd led armatüre mi döneyim yoksa power ledlerle daha mı iyi sonuç alınır?
[/QUOTE]

Öncelikle 3w power ledlerin aslinda 3watt olmadiklarini belirtmek lazim. Kafa karıştırıcı bir isimlendirme ama 700ma driver ile 2 watt olarak çalışırlar. Yani tankdaki ışık 6watt. Normalde bu hacim için ideal. Litreye 0.3w hesabı yapıyoruz ama nanolara biraz daha fazla gidebiliyor. Yani fazla ışık vermiyorsunuz. Oksijen çıkışı olmayışının nedeni pistialar. Hem ışığı kesiyorlar, hemde kuvvetli ışığı en tepede aldığında sudaki tüm gübreleri besinleri emiyorlardır. Başka bir noktada oksijen kabarcıkları birebir doğrudan fotosentez hızı ile orantılı değildir, etkileyen başka faktörlerde vardır. Oksijen kabarcıkları su oksijene doyduğunda oluşur, sizin durumda bitki yoğunluğu az, su oksijene doymuyor.
Rem Algae Ve Ölümler
[QUOTE=ertanozt]Lepistes akvaryumunda cam üzerindeki kahverengi yosun için önerilen dozda bu solüsyonu uyguladım. Birkaç dakika içinde hem yavru hem de erişkin lepistesler en akintisiz yuzey köşede felç geçirmiş pozisyonda toplandı. Suyu mu degistirsem ne yapsam derken kahverengi algi cam yüzeyinden kazimaya karar verdim. İşe yaradi. 24 saat sonra su parlak ve lepisteslerim eski hareketliliğine döndü. Bu solüsyon yuzeylere yapışmış olan değil de su içinde serbest algleri daha fazla etkiliyor olabilr. Balıkları etkilediği kesin. Kazıyarak su içinde alg miktarını arttırmak solüsyonu alge yönlendirerek sudaki dolayısıyla balıklarda ki serbest solüsyon miktarını düşürdü diye yorumladım.[/QUOTE]

Ürün balıkları fazla etkilemiyor. Muhtelemen sizin balıklar ilk şoku atlatında toparlamışlardır ama omurgasızlar üzerinde çok tehlikeli, hemen öldürüyor. Bu yüzden lazım olduğunda salyangoz ilacı olarak kullanıyorum. Salyangoz ilacı olarak piyasaya sürselermiş daha başarılı olurmuş.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=secreteriat]Mustafa bey bir sorum olacak, 3 -4 ay sonra yeni bir armatür yapacagim, pcbli led kullanıyorum genellikle, hızlı yapıştırıcı ile yapistiriyorum,tavsiyeniz nedir kullandigin yada tavdiye edecegin bir urun varmi? Birde elimdeki ledler bitti sipariş edecegim fakat çindeki sıradan ledler yerine bridgelux -epiled cip - ledleri tavsiye edermisin ? Dahami kaliteli ( fiyatları tabiiki daha pahalı ama onemli degil 20 euro vereceğime 40 veririm Eger değecekse) bir farkı varmi sence ?

https://www.ebay.de/itm/1W-3W-10W-LED-Component-Grow-Light-red-green-royal-blue-UV-IR-white-bead-on-PCB/131345637382?var=430695092866
[/QUOTE]

Pcb ile soğutucu arasında ısı iletimi çok önemli. Bu sebebl araya iyi ısı iletecek bir katman şart. Ben termal band kullanıyorum. Temiz pratik ısı iletimi iyi ama tek kullanım için bütün bir rulo olmanız gerekir, pahalıya gelir. Anladığım star pcb kullanacaksınız. Altlarına ince tabaka termal macun sürüp soğutucuya vidalamak en etkili yöntem ama vidalama imkanı yoksa üzerine bastırıp yanlardan hızlı yapıştırıcı ile sabitlenerekde yapıştırılabilir.

Bridgelux tabiyki kalliteli ama orta kalite ledle iyi bir renk dağılımı kurarsanız gene başarılı sonuçlar alırsınız.
Akvaryum Yazılımcı V1.1
[QUOTE=Mematiesk]Hayırlı olsun
Sumpta bitkili olmaz diyorlardı 🙂
Sırrı nedir [:?][/QUOTE]

Kule sump için olmaz derler. Nedeni kule sumpda suyun aşağıya şelale gibi taşırma borusundan boşalması. Balık için çok iyi, sudaki oksijeni artırıyor ama bitki tankında o çalkalanma co2 kaybına neden oluyor. Co2 yi daha iyi çözecek kuvvelli bir donanımla kule sumpdada olur ama çok tavsiye edilmez. Bunun yanında arkadan ve yandan sumplarda benzeri bir sorun yok, co2 kaybına neden olmazlar. Aksine geniş filtrasyon alanıyla, malzemeleri saklamasıyla daha bile iyi oluyorlar.
Akvaryum Yazılımcı V1.1
Peyzaj çok güzel olmuş. Ege kıyılarından bir kesit gibi duruyor. Karideslerinden renkleri çok canlı gözalıcı maşallah [:nazar:]. İlerdede bol bol foto paylaşımlarınızı bekleriz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.