ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
darkaura
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3194
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Kasım 2010 08:47
Son Ziyaret:
9 Saat 8 Dakika önce
Toplam Mesaj:
3819 [1.30 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
74 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa KALIN
Doğum Tarihi:
08 Kasım 1978
Yaş:
40
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/020220180957011.jpg[/IMG] [url=https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_tankda_led_kullanimi_k772480.asp]Bitkili Tanklarda Led Kullanımı[/url]

SON 10 MESAJI

Bitkili Tankda Led Kullanımı
Pırpır yapıyorsa büyük ihtimal kaçak var demektir. Driverlara çalışması gereken gücün altında led takıldığında pırpır yapar. Led sayısı drivera uygun. Bu durumda devre bir yerde kaçak var demektir.
Üretim İçin Ro Cihazı Bilgilendirme
Emrah beyin verdiği linkde osmos filtre detaylı açıklanmış. Bu noktada detaya girmeyecem. Diyeceğim bu tip malzemeleri akvayumculardan temin etmeyin. Aynı ürünü kat ve kat fiyata çoğu zaman daha düşük kalite ile satıyorlar. Akvaryum hobisine özel bir tasarım yapım sözkonusu değilse toptancı merkezini bulup almak gerek. Hele osmos filtrede marka ürünlerede hiç bakmayın. Zİra hepsi hemen hemen aynı alt parçaları kullanıyorlar. Karaköye yakınsanız ordaki filtrecilere istediğinizi söyleyin önünüzde toplasınlar. En kaliteli en ucuz şekilde temin edersiniz. Dikkat edeceğiniz nokta kullanılacak filtreler. Membranı mutlaka amerikan filmtec alın. Çin malı voltron verirler, filmtec olsun. Membranın kaliteli olması en önemli kısmı. Ön filtrelerdede belirtmezseniz 2 sediment bir karbon koyup maliyetten kaçabilirler. 1 sediment, 1 gac karbon, 1 blok karbon isteyin. İçme suyu için kullanmayacaksanzı en uygun şekilde işinizi görmekse amaç 3 ön filtre, 75gpd membrandan oluşan 4lü tezgah altı sistemi alın yetecektir. İçme suyu üretecekseniz membran çıkışına tatlandırıcı post karbon ve depo eklenebilir. Post karbon ile memran arasına bir T boru koydurup akvaryum suyunu bu T borudan alabilirsiniz. 75gpd kapasiteli membran suyun basıncına, sıcaklığa ve filtrenin durumuna bağlı olarak saatde 10 ila 20litre arası su üretir. Az gibi gelebilir ama filtreyi kendi haline bırakarsanız bir gecede yüzlerce litre su üretebileceğini düşünmek gerek. Daha fazla suya ihtiyacınız varsa 150 yada 300gpd membranlara bakabilirsiniz. Özel bir durum bulunduğunuz yerdeki su basıncı düşükse ro filtreden su geçmiyebilir. O zaman sisteme motorda ekletmek gerekir. Normal şartlarda motora gerek olmuyor.
6 Günlük Yeni Doğmuş Balıkların Cinsiyeti
[QUOTE=BadWolf]Yavrular zaten doğmuş. Arkadaşın dediği olay yavrular henüz yumurtadayken yada canlı doğuranlardaki gibi ana karnındayken gerçekleşir. CAnlı doğuranlarda bütün yavrular dişi gibi oval yüzgeçle doğar. Erkeklerin yüzgeci zamanla sivrilerek "gonopod" dediğimiz erkek organına dönüşür. Yavrular büyümeye başlarken yüzgeci sivrilenlerin erkek olacağını anlarsınız[/QUOTE]

Tum turlerde dogdugunda cinsiyet belli olmus olmuyor. Green terrorlerle hazirlanmis guzel bir bilimsel calisma var. Yavru grubunda daima iri ve baskin olanlar erkek oluyor. Arastirma dogustan erkek olanlarmi iri ve baskin olur yoksa iri ve baskin olanlarmi erkek oluyor diye soruyor. Yavru grubunu ikiye boluyor. Iri buyuk olan %50yi bir tarafa, ufak cekinik %50yi baska tanka koyuyor. Neticesinde her iki tankdada ayni oranda erkek disi orani cikiyor. Yani ilk tankda ufak vekinik kalanlar disi olacakken, baska tankda baskin balik olunca erkek oluyor. Canli doguranlarda cinsiyet gelisimi nasildir bu konuda bir arastirma gormedim ama kilickuyruk disilerinin baskin erkek yoklugunda erkege donusmesinden green terrorlerle ayni cinsiyet mekanizmasi sahip olabilirler gibi duruyor.
6 Günlük Yeni Doğmuş Balıkların Cinsiyeti
Şu aşamada hepsi dişi olabilir yada bir cinsiyetleri bile olmayabilir. Quantum superpozisyonu gibi cinsiyeti belli olana kadar her iki cinsiyetede sahip olabilir [:lol:] Şaka gibi geliyor ama değil. Balıklarda cinsiyet memelilerde olduğu gibi doğuştan cinsiyet kromozonuyla belirlenmez. Balıklar ve sürüngenlerde cinsiyet kromozonu yoktur. Cinsiyeti çevre şartları tayin eder. Kablumbağlarda kuluçka sıcaklığı cinsiyeti belirler. Apisto türlerinde suyun sıcaklığı ve ph ı cinsiyeti tayin eder. Su sıcaksa ve ph düşükse daha çok erkek çıkar, soğukda ve yüksek ph da daha çok dişi. Green terrorlerde en hızlı büyüyen en baskın güçlü olan yavru erkek olur, çekinik kalanlar dişiye dönüşür. Muhtemelen kılıçkuyruk içinde aynısı geçerli. Keza ortamda baskın erkek olmadığında yetişkin baskın dişinin sonradan erkeğe dönüşmesi görülen bir hadise.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Bu ayaklari bir ara bende kullandim. Estetik ince duruyor ama power ledin agir sogutucusunu tasimada problem olabiliyor. Hele bazilarinda vida yerleri yalama cikabiliyor, o zaman yapcak cok bir sey olmuyor.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Soğutucu gayet uygun. O kadar ısınma normal. Led çekirdeği 50-60 dereceye kadar ısınabilir ki 50 dereceyi çıplak elle tutamazsınız eli yakar.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Firefly markalı power led modeli. Googleda aratırsanız bulursunuz.

Soğutmada profilin kalınlığından ziyada kanat, yüzey genişliği önemli. Yeteli yüzey yoksa ısı profile hapsolur sıcaklık artar. Elinizi rahatsız edecek kadar ısınıyorsa sorun var demektir, öteki türli biraz ısınma normal. Çok ısınıyorsa fan takın. Ufacık bir hava akımı bile ısının transferinde büyük fark yaratıyor.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Firefly'ın başarısıda tartışılır. Kullanan deniyen arkadaşlardan geri bildirimini alıyorum. Hiç power led tecrübe etmemiş biri için performansı harika gelir, öve öve bitiremez ama farklı ürünleri, ışıkları denemiş biri mavi ışıkdaki eksikliğini hemen farkediyor. Özellikle bitki kızartmada o kadar etkili değil.

Öyle bir ürün yapsak işi bilen hobiciler mutlaka alır, ordan yana şüphem yok. Şüphem işi bilen yüksek destek bitkili yapan hobici sayısında. Çevrenizde hobi üzerinden tanışmadığınız yada siz teşvik etmeden yüksek destek bitkili yapan kaç kışı var. Benim çevremde bu sayı 0. Seri üretim bir ürüm yaptıracaksanız binlerce sipariş vermeniz gerek. Yok kalıp maliyetlerini bile kurtarmıyor. Kendin elektronik mühendisiyim. Ucuz wifi chiplerle wireless tekrarlıyıcı yaptım. Elektronik kısmı 10tl bile tutmuyor. Yapıp satabilirmiyiz diye araştırma yaptık. Plastik gövdesini üretmek için en az 100bin sipariş istediler. Çünkü adam ona göre kalıp yaptıracak. 100bin adet ürünü şimdi satabilirmiyim satamazmıyım. İş orda takıda kaldı.

Firefly ın pahalı olmasını bir nedenide bu zaten. Bin adette satsa yüzbin adette satsa aynı kalıp, aynı malzeme maliyetlerini ödüyecek. 100bin adet satamıyınca haliyle bir parçanın maliyeti 10a 100e katlanıyor. Yurtdışından hazır gelen sistemlerde az sayıda yüksek destekli sisteme hitap etmek yerine anubias fern amazon yetiştiren genel hobiciye yönelik tasrım yaparak satış alanını genişletiyor.[EDIT]darkaura,2018-10-28 18:07:28[/EDIT]
Co2 Tup Olurmu Bu
Hmm. Kaynağı erittiğini bilmiyordum. Sanırım bu durum co2 tüplerinin neden ince uzun olduğunu açıklıyor. İster 95gram olsun, ister 50kg co2 tüpleri hep ince uzun oluyor. Muhtemelen kaynaksız çektirme tek parca metalden üretildikleri için.
Co2 Tup Olurmu Bu
Analatamadım galiba. Co2 tüpü değil o. İçinde azot toz karışımı var. Sakın akvaryuma basmaya çalışmayın. Co2 doldurtmak isteseniz hiç bir yer onun dolumunu yapmaz keza o tüp bu iş için yapılmamış, kazaya patlamaya neden olabilir. Küçük boylu ekonomik co2 çözümü arıyorsanız karbonatlı sistemlere bakın.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.