ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
darkaura
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4004
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Kasım 2010 08:47
Son Ziyaret:
2 Saat 40 Dakika önce
Toplam Mesaj:
4006 [1.10 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
22 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa KALIN
Doğum Tarihi:
08 Kasım 1978
Yaş:
41
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/020220180957011.jpg[/IMG] [url=https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_tankda_led_kullanimi_k772480.asp]Bitkili Tanklarda Led Kullanımı[/url]

SON 10 MESAJI

Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=fevzi1]İyi günler 120x40x50h yeni akvaryum için power led düşünüyorm aklımda 100w olucak 10cm armatür yüksekliği ile 60cm mesafe olucak
Aklımda
60 soğuk beyaz 6500k
14 Royal blue
20 Depp Royal
6 uv yada

78 soğuk beyaz 10k
16 full sektrum
6 uv

Hangisi daha mantıklı olur 90 derece lens düşünüyorum[/QUOTE]

Full spectrum dağılımıda iş görür ama ilk karışımın performansını vermez. Özellikle bitkileri kızartmada aynı olmaz. uv 400nm değil 420-420nm uv olacak. depp royal dediğiniz sanırım deep red. Yükseklik lens uygun ama güç biraz fazla, özelliklede lens ile. Akvaryum dengede olduğunda sorun olmaz ama en ufak dengesizlikde fena yosun yapar. Aydınlatmayı 2 hatta 3 kademeli tasarlayın. Duruma göre güç azaltılıp artırılsın.
Canlı Bitkilerim Delik Delik Olmaya Başladı
Belirgin şekilde makro besin eksiliği. Nitrat fosfat potasyum. Akvaryumda canli yükü azsa, sık su değiştiriyorsanız yada besinleri emen hızlı gelişen başka bitkiler varsa bu sonucu doğurur. Düşük destekli tankda sıvı nitrat fosfat kullanımı çok sağlıklı değil. Ayarını tutturamazsanız canlı kıyımına neden olur. Onun yerine sıvı potasyum ve bitkilerin köküne misket gübre koyarak takviye edin.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=Myctapha]
Merhaba Mustafa bey özelden mesaj gönderdim bakabilirmisiniz[/QUOTE]

Az önce baktım.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Tipinden markasını ayırmanız çok zor. Herhangi belirli bir işaret yok. Fiyatının 0.35cent civarı olması gerek. Yani 2.8tl normal makül fiyat. Uzundur piyasada edison görmedim, şurdan bulursunu diyemiyecem.
Akvaryum Suyu Hep Yeşile Dönüyor
Nitratdan canlı yükünden ziyade amonyak neden oluyor. Kuvvetli yada bozuk ışıkla yetersiz biolojik filtrasyon bir araya geldiğinde ortaya çıkıyor. İlk başta sis gibi suya ayran katılmış gibi beyaz bulanıklık halinde çıkar sonra rengi yeşile döner. Rengi yeşile döndükden sonra uv filtre kullanmadan atması biraz zordur. Su değişimi diğer yosunlanmalarda olduğunun tersine çok bir işe yaramaz. Aksine daha çok azdırabilir. Uv filtre yoksa katı karartma temizlemenin tek yolu. Akvaryumdan bitkileri çıkarıp ışığı tamamen kapatın, Güneş ışığı vuruyorsa üzerini örtün. Güneş ışığıda yapıyor olabilir. Bu sırada biolojik filtrasyonu kuvvetlendirin. Filtreye kaliteli substrat ekleyip bakteri kültürü ve/veya bakteri besini eklemesi yapın. %50yi geçen aşırı sert su değişimleri yaptıysanız oda akvaryumdaki bakteriye zarar vermiş olabilirö buda haliyle amonyak sıçramasına ve yeşil su yosununa açar. Bazı yosun ilaçlarıda ilk aşamada suyu temizlesede yararlı bakteriyi öldürdüğü için bu sonuca neden olabiliyor.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=Hamza Özel]Mustafa bey siziz yapımınız olan 60 Cm 12 W 2 Şerit (toplam 24 W) armatürü 60*45*30(yükseklik) ölçülerinde akvaryumda merceksiz kullanmayı düşünüyorum bakacağım bitkiler moss,Cryptocoryne,su üstü bitkileri gibi gereksinimi az olan bitkiler CO2 olmayacak.


Güçlümü gelir fikrinizi alabilir miyim?

[/QUOTE]

Yüksek destek CO2'li akvaryum için yapılmış bir aydınlatma. Lensleri çıkarırsanız ışık dağılıp etkisi azalacaktır ama genede fazla gelebilir. Su üstü bitkiler ışığı kesip dengeleyebilir. Onlarda nitratı çok hızlı emecektir, diikat etmek gerek. Özellikle crypto için sıkıntı. Diblere misket gübre koymak çözüm olacaktır.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=eko89]Herkese merhabalar. Foruma uzun suredir girmiyorum. Cok uzun zamandir akvaryumum var kendime akvarist diyemem ama uzun yıllar ciklet baktim :)
Son 4 5 aydir da bitkili akvaryum a gectim komple. Asagida gorselleri paylasacagim insallah. Birkac sorum ve sorunum var.
Öncelikle isiklandirma ile ilgili bu sayfanin başındaki saheseri defalarca okudum.inceledim konunun sonuna kadar bütun entry leri tabiki okuyamadim ama kusura bakmayin :/
Derdim forumu meşgul etmek degil tabiki ama yardima ihtiyacım var biraz.

1 isiklandirmam asagidaki linkteki urundur.
2 akvaryumum 80×35x45h dir.
3 Bitkileri asagidaki fotodan görebilirsiniz
4 neon tetra ve rasbora agirliki canlilarim var
5 dipte 3 4 cm lav kirigi ustune de 5 cm hagen kum var
6 1 ic 1 de dis filtrasyon var.
7 isiklandirmam bu
[URL]AQUA LED FULL SPECTRUM BİTKİLİ AKVARYUM AYDINLATM 4 RENK 5730 SMD 45,00 TL yerine 40,50 TL
https://urun.n11.com/kapak-armatur/aqua-led-full-spectrum-bitkili-akvaryum-aydinlatm-4-renk-5730-smd-P411077448[/URL]

Simdi bu sekilde akvaryumdaki en büyük sorunum bitkilerdeki kahverengi yosun/alg ler. Isigi kesince duzeliyor gibiler sanirim isik fazla.

Ozellikle sesisflora ve zeytinlerde yogun bir kahverengi tabaka var. Elle ufalandiginda cikiyor ve azaloyor.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/91502/200920202223591.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/91502/200920202224371.jpg[/IMG]


Sorunum yuksek ihtimal isik ama fikirlerinize ve onerilerinize ihtiyacım var. Sogumak ve bitkileri kaybetmekten korkuyorum.

Bi kac kez limontuzu ve karbonat ile co2 denedim. Basinci ayarlayamadim. Bir sure sonra yeniden deneyip co2 destegi de verecegim insallah. Belki o zaman toparlama daha hizli ve kolay olacaktir ama su anda bitkilerdeki bu sorunu cozmem lazim.

Sizce sorun nedir? Isiklandirma mi?

Ne yapmaliyim?

Tesekkurler.

Bunson iki fotoda isik akvsryuma 5 cm mesafede idi.ustteki 2 fotoda daha yukari aldim. Isigin akvaryuma mesafesi yaklasik 30 cm su anda..

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/91502/200920202228431.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/91502/200920202228471.jpg[/IMG][/QUOTE]

Aydınlatma hakkında çok bildi yok. 4 renk demiş ama neyin 4 rengi? Dalga boyları nedir, dağılım oranları nedir? Bunun 16watt lık tek sırasını mı kullanıyorsunuz? Işık çok ideal bir ışığa benzemiyor ama bitkilerinizde çok özel aydınlatma isteyecek türler değiller. Gereğinden fazla ışık kullanmıyorsanız ciddi sorun olmaması gerek. Bitkilerdeki semptomlar daha çok npk eksikliği gibi duruyor.
Zeytinlerim Ölüyor🙁
[QUOTE=lazarusv20] Çok teşekkür ederim, konu yine "her şey kararında olmalı"ya geliyor, amacım biraz da sizi konuşturmaktı aslında, detaya girmeniz amacı ile. [:)] Dediklerinize karşı bir görüntü vermek amacı asla gütmeden, kesinlikle CO2 girilmeyen, çok mütevazi aydınlatmalı low tech akvaryumumun bir görüntüsünü ekliyorum. Haftada 2 Reeflowers Nitrate girişi yapılıyor.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217331/280820201217141.jpg[/IMG][/QUOTE]

Reeflower nitratı incelemedim ama reeflowers bazı ürünlerinin sudan hallice olduğunu düşünürsek bir vukuat yaşamamanız normal. Bazı ürünleri o kadar seyrekki insanlar suya para veriyor desem yeridir. Tabi her tankın ihtiyaçları farklı, bitki yoğunluğunuzda fazla. Genede her zaman dikkatli olmak bol su değişimi yapmak gerek. Su değişimi biriken gübre artığını attığı gibi bolca taze element takviyesinde bulunacaktır. Sıvı gübre kullanıyorsanız %50yi geçmeyen, %40 civarı su değişimi iyidir.

[QUOTE=de4b5][:?][:?][:?][:?][:?][:?][:?][:?][:?][:?][:?][:?]ben su an gübre dışında ne yapabilirim[:?][:?][:?][:?][:?][:?][:?][:?][:?][:?][:?][/QUOTE]

Aslında yapacağın herşeyi yazdık. Karidesden ötürü gübre koymuyorsun belli ama düzgün bir misket gübre karidese zarar vermiyecektir, ayarında potasyum kullanımıda. Karides için en tehlikeli gübre demir ve bakır içeren eser element gübreleri. Misketi derine göm, yavaş yavaş çözüleceği için bitki köklerden hemen emecektir. Tabi su mercimeklerinide kaldır. Sudaki az olan besini emiyorlar.

Potasyum kullanımı karidesede fayda sağlar. Bitkiler daha verimli büyüceklerinden sudaki atıkları daha iyi emerler.
Zeytinlerim Ölüyor🙁
[QUOTE=lazarusv20] Merhabalar, kesinlikle polemik amaçlı bir soru değil, öğrenmek için soruyorum, dozajında ve uygun bir nitrat desteğinin neden canlı kıyımına yol açabileceğini açıklayabilir misiniz? Eğer vaktiniz olursa tabii. Bir de nitrat eksikliği tanınız için, potasyum önermenizin belirli bir sebebi var mıdır? Çok teşekkürler. [/QUOTE]

Ayarlı kontrollü kullanılırsa sıvı npk verilebilir ama testler ile ölçüm yapıp sudaki miktarı takip etmiyorsa yada kısa aralıklarla büyük su değişimleri yapmazsa gübre miktarını güvenli değerde tutması çok zor, keza tankdaki bitkinin ne kadar nitrat fosfat tüketeceğini bilmek mümkün değil. Kaldıki o akvayumdaki ışık ve co2 verimlilğini de bilmiyoruz. Işıkda yada co2 de darboğaz varsa suda hemen gübre birikip tehlikeli miktarlara çıkabilir. Bunu tecrübe ile söylüyorum, keza geçmişte bu şekilde canlı kayıplarım oldu. Uyarmadan sadece nitrat eksik desem tecrübesiz biri sıvı nitrat kullanmaya kalkabilir. Durduk yere kimsenin vebaline girmeyelim.

Potasyum bu durumla alakalı değil, Bitkilerde potasyum eksikliği gözükmüyor ama potasyum düşük destek akvaryumlarda her zaman büyük açığı olan bir elementir, bitkilerin ana besinlerinden biri, bitki çok tüketir ama ne su değişimden nede yemlerde yeter miktarda tanka girer. Nitrat ve fosfat gibi tehlikeli olmadığından düşük destekde eksik etmemekde fayda var.
Zeytinlerim Ölüyor🙁
Açık şekilde nitrat eksikliği gözüküyor. Co2 ve kuvvetli ışık kullanmıyorsanız kesinlikle tanka sıvı nitrat vermeyin. Canlı kıyımına neden olur. Sıvı potasyum ile misket gübre kullanın. Bitkilerin köklerine misket gübre gömüp tabandan besleyin.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 290 Online Kullanıcı, 158 Üye

Online Kullanıcılar

lazy46, akvaryum.diyarı, praksis, erulusoy, muratgurer, sinanb85, BoluluBurak, joe-kr, Bodurcan, myht34, Trakia, muzaffer_81, HardScape, Onur Mert, erimgorgulu, omerkaya40, denizb12, dream7, Pacific, GüneyÜNVERDİ, yandangel, sarıyerli 1970, MiSoSiKiaN, capp, Huleyn, O.Oğuzkağan, de4b5, mmemati, Kınayu, bymurat06, serhat480, mertcan1, Sisyphos, JDEAN, Serkanjb, AET07, lebowskia, secaflex, Kagan, Screwy34, mereny, wmelontr, totaku, Urfalı Akvaryum, erakay, Hasmetmeap, indianaconz, oktaysarigan, mert1125, Omertropik, shark2, YunusEmrePEKER61, FurkanKöse59, Sethx, arconim, shiroii, Didon, lazarusv20, rhn35, tayyaar, karahantolga, aylinsaniyan, emregungor, z.b.s.k, saltun, Umut6, ergun.karaca, tosbag, FazgeR, Koksal Gurkan, Hacanak, Eflanılı78, Esteban33, flowerhrn, Arapaima, erkanmazici, Emirk, Roro, byigrik, SubBaRcA, beyazgul, ademh, borani, Ocean1706, MetinSungu, yasinenes, giyotyn, zkaan, Mehmet0011, abdullahgercek63, Nahola, denizulucutsoy, jueJ., SINANYILMAZ, Defneselim, Sütçü, Melih Arslan, fetih6806, BoraER, M.Baki, Balikcionur, Dr_ped, TunahanAltın, aquarium_life, TheHobi, MKA1923, concestus, alex10, Cengizhan06, Burak çetin, fb1453, esensml, Ata5345, Vhonext, noeldayi, dınay, gattar5050, Süleyman şenkurt, mertcan_60, eyyupunal, Fatih Pekin, ternapi, drersayan, Burak Dişli, Mkaplan92, Ulker, Ilgın, Leontheprof., sinor, Ozan Eren, Cuneytyldz, Sefaa55, ciii87, legion, kral038, hanil, Omer uçlu, muratdeg, frknsyl, TolgahanA, simsekal, KahramanDemirkol, WaveRider, cansolak, EmrullahBoslu, goldfishparadise, Akvarist01, AmazonDream, Nursun, fedaxdello, Emre Akkaya, hasanusta06, Yunus_Krgl, koruyucu3443, bettaaşığı, ersin1981, Curse, Emre0012, cagabo,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.