ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Koksal Gurkan
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
301
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
19 Ekim 2009 14:12
Son Ziyaret:
1 dakika önce
Toplam Mesaj:
6925 [2.39 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Koksal Gurkan
Doğum Tarihi:
11 Şubat 1971
Yaş:
46
İl:
Istanbul
Meslek:
Profesyonel Koç, Mentor, Proje Yöneticis
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]http://www.akvaryum.org/Forum/dosyalar/82011/26_3_2013_14_1_52_1.jpg[/img] [url=http://koksalgurkan.wix.com/akvaryum]http://koksalgurkan.wix.com/akvaryum[/url] [url]https://koksalgurkan.wordpress.com/[/url]

SON 10 MESAJI

Makrakanta ( Chromobotia Macracanthus )
Makrakantalar etçildir. O yüzden bu tarzda beslemekte fayda vardır. Dipten yedikleri için yüzde kalan yemler değil dibe çöken yemler gerekir. Mümkün olduğunca salyangoz, kurt, vb canlı yemler vermekte fayda var. Hızlı gelişim için geniş alan, saklanabilecekleri yerler ve akıntı olması da önemlidir. Yemin markasından çok balığın severek yemesi ve taze olması önemlidir. Gerisi bulmaya ve bütçeye bakar.
Heros sp. Red Shoulders (Rotkeil) Üretimi
Barbaros, sende zaten tek dişi vardı. Onu verip bu çifti mi aldın?
F0 dediğin için merak ettim. Bir de nereden aldın?
Makrakanta ( Chromobotia Macracanthus )
[QUOTE=Tabi]Merhaba forumda aranızda yeniyim. Beslediğim tür ise Tropheus Bemba ikola ve duboisi maswa.. Tankımda şu anda 5 adet makrakantam var 1 tanesi nerdeyse benimle 2. senesini devirmek üzere ve çok büyük badireler atlattı. Akvaryumda bir çok balığımı bir elektrik kesintisine kaybetsemde o beni bırakmadı ve hala birlikteyiz keyifle izliyorum yanına 4 adet daha 4-6 cm arasında makrakanta attım renkleri oldukça güzel ve benim esas evlat resmen onları abilik yapıp bağırlarına bastı o önde diğerleri arkada izlemeye doyamıyorum ve büyük keyif almaya başladım. Şimdilik troplarla bir sorun yaşamadım ama tecrübelerimi bende ilerledikçe paylaşabilirim. Benim esas evlatta yaklaşık şu anda 15 16 cm civarında ve gayet hareketli bakımlı akvaryumun asıl sahibi :)

Akvaryum boyutu 115 * 70 * 65
9 bemba dişi 2 erkek damızlık altı
1 ikola e 1 ikola d
1 duboisi e 1 duboisi d
5 makrakanta.
[/QUOTE]
Tarifinize göre güzel balıklarınız var maaşallah.
Ancak birlikte baktığınız türler yanlış ve maalesef bu yanlışı herkes yapıyor.
Aşağıdaki linki daha önceki mesajlarda da paylaşmıştım. Neden yanlış olduğunu buradan görebilirsiniz.
Malawi ile sınırlamamak lazım. Tropheuslar da benzer su tipinde olduğundan onlar için de geçerlidir.

[URL]http://www.akvaryum.com/loachlar_neden_malawilerle_bir_arada_bakilmamali_makaler_17_4878.asp[/URL]

Bu arada fotoğraflarını paylaşın da güzellikleri görelim.
Uaru Besleyenler
Yumurtalar, yavrular derken standart uaru da birden fazla kişi tarafından üretilir oldu.
Hepinizi ve hepsine maaşallah ve tebrikler...
Zamanında çevirisini yaparken balık bulmak bile zordu ama üretileceğine emindim.
Sırada fernandezyepezi var. Onu da Türkiye'de öyle veya böyle düzenli olarak üreteceğiz.[EDIT]Koksal Gurkan,2016-09-19 22:24:14[/EDIT]
Yeni Site (Hataları Rapor Ediniz)
[QUOTE=yagmurdamla]Merhaba.
Resim yüklemek istiyorum fakat bellek dolu diyerekten resim yükleyemiyorum.
Bazı eski resimleri silmek zorunda kalıyorum buda konudaki daha önce paylaşılan resimleride silinmesi demek oluyor silmeme rağmen hala bellek dolu diyerek yükleme yapamıyorum.
Bu konuda yardımcı olmanızı rica ederim saygılarımla yagmurdamla.[/QUOTE]
Yüklediğin fotoğrafların boyutları yüksek olabilir mi?
Eğer öyleyse önce boyutlandırma yaparak daha düşük bir boyuta çekebilir ve öyle yükleyebilirsin.
Öncekilerde de benzer sorun varsa sırayla geriye dönük aynı işlemi yaparsan bu sayede siteye olan genel yük azalırken kendi fotoğraf alanın da artacaktır.
Yeni yer açılması da çok muhtemeldir.

Eğer sorun yüksek boyutlu fotoğraf değilse o zaman zaten çok fotoğraf yüklediğinden, tek çözüm sitenin alan kapasitesini arttırmasıdır.

Fotoğraf alanı ayırma anlamında "herkese eşit alan" yerine paylaşımına ve üyelik seviyesine bağlı farklı alan kapasitesi belirleme mantığı uygulanabilir.
Belki şu an benzer bir yapı vardır ama daha da iyileştirme gerekiyor olabilir.
Makrakanta ( Chromobotia Macracanthus )
Savunma mekanizması adına yanaklarda birer dikensi uzantıı var ve bu tutmayı zorlaştırıyor. Ancak esas olay şu ki kısa sürede ciddi bir mukoza oluşturuyor. Bu da ya suyun bozulmasına ya da tutuşun engellemesine sebep olur. Teoride mümkün ama pratikte oldukça zor bir durum.
Cüce Amerikan Dünyası
Dana yüreği yem hızlı büyütme amaçlı ve metabolizmayı hızlandıran bir yemdir. Discuslarda yavruların hızla gelişmesini sağlar ama apistoların hızlı gelişmesi çok da sözkonusu değil. Artemia çıkarmak, su piresi üretip vermek, mikro kurt vermek çok daha etkili sonuç sağlar. Yine de az miktarda ve ayda bir dana yüreği yem vermek sırf çeşit katmak anlamında değerlendirilebilir.

Niyeti olan varsa benim eski konuda tarifi var.

[URL]http://www.akvaryum.com/Forum/dana_yuregi_yem_yapimi_k386046.asp[/URL]
Makrakanta ( Chromobotia Macracanthus )
Yeni denk gelen bir fotoğrafla konuyu güncellemiş olayım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/82011/040620162252511.jpg[/IMG]
Cüce Amerikan Dünyası
[QUOTE=dorsigera]Sizi kutlarım Deniz bey. Bir çok arkadaşımızın bu platformda Keyhole'den yumurta alma görseli ve hikayesine şahit olduk. Ancak gerçekten çok merak ediyorum Keyhole'den yavru alıp, büyüten ve bu benim kendi üretimim damızlık Keyhole'lerim diyen bir arkadaş oldu mu (Ben de üç kere yumurta aldım, ancak nafile[:(])? Daha zor su şartları ve nazik veya daha zor yavru alınıp, büyütülebilen türlerden bir çok arkadaşımız başarılı üretim/üretimler gerçekleştirebilirken, Keyhole bu noktada niye bu şekilde oluyor acaba? Yada ben gözden kaçırdı isem özür dilerim, kendi Keyhole yavrularını büyüten arkadaşlar varsa bu tecrübelerini bizimle ayrıntılı paylaşabilirler mi? iyi balıklar...[/QUOTE]
Çok uzun bir zaman önce çiftimden yavru alıp büyüttüm. Daha sonra kendi yavrularımdan eşler çıkardım. Ancak her nedense kendileri yavru bakan çiftim olamadı. Karmadakiler yavruları kaptırdı. Tek bıraktıklarım yumurta ya da yavru yedi. Ben de yumurtaları ayırıp öyle yavru çıkarmış ve büyütmüştüm. Kolay gibi görünse de enteresan biçimde daha hassas yumurtaları var diye düşünüyorum. Su değerleri yavru çıkmasında önem kazanıyor. Çiftin ilgisi ise bakmasına etki ediyor. Ben taşın üzerine ya da hindistan cevizi kabuğuna yumurta dizmelerini sağladığımdan kolaylıkla ayırabildim. Sakinliğine ve göreceli olarak çok büyümemesine rağmen, çok büyük olasılıkla sadece gir renkte olmasından dolayı ilgi çeken bir tür noktasına gelemedi. Bu da ticari değerini düşürdüğünden çok fazla gelmiyor.[EDIT]Koksal Gurkan,2016-06-05 00:02:34[/EDIT]
Festae'nin (Red terror) Türkiye Yolculuğu ve Yayılması
Hamdi elindekileri verdi ve İstanbul dışına gitti. Şimdi Utku'nun ürettikleri var ve ondan alabilirsiniz. Ama gönderim yapar mı bilmiyorum.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,499,255 Mesaj
  • 367,567 Konu
  • 91 Forum
  • 125,473 Forum Üyesi
  • 1,345 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 1,913 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.