ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Koksal Gurkan
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
463
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
19 Ekim 2009 14:12
Son Ziyaret:
1 dakika önce
Toplam Mesaj:
6954 [1.47 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Koksal Gurkan
Doğum Tarihi:
11 Şubat 1971
Yaş:
51
İl:
Istanbul
Meslek:
Koç, Mentor, Proje Yöneticisi, Eğitmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]http://www.akvaryum.org/Forum/dosyalar/82011/26_3_2013_14_1_52_1.jpg[/img] [url=http://koksalgurkan.wix.com/akvaryum]http://koksalgurkan.wix.com/akvaryum[/url] [url]http://www.koksalgurkan.com/[/url]

SON 10 MESAJI

Dana Yüreği Yem Yapımı
Yemleme balığın türü ve boyutu ile alakalıdır. Betalar boyut olarak küçük olduğundan yiyebilecekleri de sınırlıdır. Ayrıca verilecek yem de yiyebileceği büyüklükte olmalıdır. Betalara dana yüreği verme kısmı ise menüsünde arada sırada eklenebilecek bir seçenek olabilir. Sürekli verilmesi çok da uygun olmayacaktır. Ne de olsa doğasında yok.
Festae'nin (Red terror) Türkiye Yolculuğu ve Yayılması
Aynı parti olacağı aklıma gelmişti ama emin de değildim. O zaman hepsi festaedir.
Zaten bu dönemde getiren olmadığından, genelde de üretimden elde kalanlar satıldığından mayan bulma olasılığı bile yok denebilir.
Kendi adıma hala bir çift istiyorum yerim yok. Yerim olacağı zamanı bekliyor bu isteğim. Çift derken de hazır çift anlamında değil, bir dişi bir erkek...
Suyunu ayarlar, ortamını sağlarsan her balık zaman içinde dar alanda zorunlu çift olur.
Festae'nin (Red terror) Türkiye Yolculuğu ve Yayılması
Mayan konusunda gözlerim paslanmış. Işık, açı, çekim, vs. algıyı etkiler. O yüzden de zamanında canlı görene kadar emin olamıyorduk çoğu zaman...
Resimlerde kesin festae olanlar görülüyor ama diğerlerinde mayan olabilir mi diye düşündüklerim de var.

https://www.akvaryum.com/Forum/festae_ve_mayan_nasil_ayirt_edilir__k917237.asp
Sıradışı Beta Davranışı
Şunu tekrar hatırlatmam lazım ki enteresan veya sıra dışı olan olay sıçraması değil. Akvaryum ortamında gidip tekrar tekrar aynı yavruluğa dönmesi... Bunu yaparken de kendisini rahatsız edebilecek başka bir canlı olmadan, kovalanmadan, kendi keyfince, aklına estikçe yapıyor.

Bir de ilk beta üretimimi yaklaşık en az 30 yıl kadar önce yapmış, çeşit çeşit beta beslemiş birisiyim. [EDIT]Koksal Gurkan,2021-09-18 20:42:56[/EDIT]
Sıradışı Beta Davranışı
Aşağıda fotoğrafı görülen betamı yer sıkıntısından dolayı zorunlu olarak satışa koymuştum. Sonrasında da ufak akvaryumdaki apisto çiftimin yanına şeffaf plastik yavruluk içine yerleştirdim. Bu sayede hem akvaryumda kalacak hem de yer sıkıntısını, en azından satılana kadar, çözmüş olacaktım.

Betaların zıpladığını beta besleyenler bilir. o yüzden akvaryumun üzerinde cam var ve dışarı sıçramaması için önlem aldım. Ancak plastik yavruluktaki koruma kapağını kapamadım. Önceki gün bir baktım bizimki sıçramış akvaryumda dolanıyor. Yakaladım ve geri yavruluğa koydum. Bunu daha sonra iki kere daha yaptım. Ancak kolayca sıçyamasın diye de yüzeye bitki ekledim.

Gelelim işin sıra dışı olan ilginç kısmına...

Bitkiler olsa da bizimki yine sıçrayıp akvaryuma girmiş. Gördüm ama o sıra müsait olamadığından müdahale etmedim. Aradan zaman geçip tekrar baktığımda yine sıçrayıp yavruluğa dönmüş.

İlk bakışta yanlışlıkla geri döndü diye düşünmüştüm. Çünkü sonradan farklı zamanda yine sıçrayıp akvaryumda gezindiğini gördüm. Ama asıl olay ondan sonra oldu. Bir ara tekrar sıçrayıp yavruluğa dönmüş. Üstelik bunu sonra yine yaptı. Yavruluk delik mi diye bakmadığımı düşünmeyin. Onu bile kontrol ettim.

Sanki arada bir gezintiye çıkıyor ve işi bitince tekrar yuvasına dönüyor. [;)] [:geek:]

Daha önce böylesini gören oldu mu?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/82011/050720211906021.jpg[/IMG][EDIT]Koksal Gurkan,2021-09-18 19:58:30[/EDIT]
Festae'nin (Red terror) Türkiye Yolculuğu ve Yayılması
[QUOTE=gurkangul87]Saf Festae olup olmadığını üstadlar yorumlarsa sevinirim.[/QUOTE]
Bu soruyu okuyunca zamanında koştur koştur gidip sonra "Mayan bunlar mayan" dediğimiz zamanları hatırladım. [:)))][EDIT]Koksal Gurkan,2021-09-16 19:12:16[/EDIT]
Cüce Amerikan Dünyası
[QUOTE=D-han]Bu arkadaşımız allpahuayo erkeğinden çok f0 cacatuoides'e benziyor.[/QUOTE]
Aynı gruptalar ve konuya hâkim olmayan gözler için karıştırılması mümkündür.
Ancak bu balık oldukça güzel bir allpahuayo... Maaşallah!
İşte Amerikan Rüyası
Yavruları garantilemek için bir kısmını sifonlamak ama bakmaları için de makul bir miktar bırakmak en mantıklı yol olabilir.
Dovii, Zonatum, Trimac, Haitiensis, Fredy ve Diğerleri
Trimac kanı bariz var. Büyük olasılıkla kırılmış bir trimac olabilir. Çok sayıda getirmiştik ama safkan trimac şu an kimde ve nerede var bilemiyorum.
Tarçının Afrodizyak Etkisi
Lepistesten hemen yavru almak biraz da denk gelmiş olmasına bağlı, çünkü canlı doğuranların yumurta gelişim süreçlerinin bir döngüsü var. Siz dışarıdan ne kadar müdahale ederseniz edin döngü değişmez. Canlı doğuranlarda en fazla yapılabilecek olan ısıyı az arttırmak, suya iyi bakmak, iyi ve sağlıklı beslemektir. Tarçın genelde sadece cichlidlerde üreme sürecini hızlandırır ki burada öyle bir durum yok.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.