Labirentliler \ Betta splendens (Beta)

Arama Balık BulucuResim 1- 2- 3- 4- 5- 6- 7- 8- 9- 10- 11- 12
Bu Türü Besleyen Üyeleri Gör
Yeni Tür Önerisi - Hata Bildirme
Latince Adı: Betta splendens

Coğrafik Kökeni: Tayland

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Aşırı Agresif

Yüzme Seviyesi: Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha renklidir ve daha uzun yüzgeçlere sahiptir.

Üreme: Erkek suyun üstüne köpükten yuva yapar, erkek ve dişi yumurtlarken baba yumurtlararı bu köpüklere taşır ve yumurtalara bekçilik eder.

Sıcaklık: 24°C - 30°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 7 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 30 litre

Su Sertliği: 5 - 19 °dH

pH: 6.0 - 8.0

Zorluk Seviyesi: 1

Genel Yorum: Ülkemizde genelde fanuslarda ve bardaklarda satılan bu balıklar yaşatılma şekli açısından hak etikleri yeri bulamamış ticari kaygılar yüzünden üstün körü yaşatılmaya çalışılan narin ve asil balıklardır. Beta, Cennet balığı, Gurami gibi türler Labirentliler olarak adlandırılır bunun nedeni bulundukları sudaki oksijen miktarı çok düştüğünde hayatta kalmalarını sağlayan labirent adı verilen ek solunum organlarınada sahip olmalarıdır, doğrudan havadan oksijen temin edebilirler. Fanuslarda satılmalarının nedeni Labirent olarak adlandırılan bir solunum sistemlerine daha sahip olmalarıdır. Labirentliler grubuna giren Güney Doğu Asya'nın bu kavgacı balığı genelde fanuslarda bakılmalarına rağmen en az 30 litrelik akvaryumlarda bakılmalıdır. Davranış biçimleri gereği iki erkeği aynı ortamda yaşatamazsınız, sonuç mutlaka bir balığın kaybedilmesi olacaktır. Bunu erkek betanıza ayna tutarak test edebilirsiniz. Beslenmelerinde seçiçi davranmazlar, kaliteleli kuru yemler, canlı yemler ve dondurulmuş yemlerle beslenebilirler. Aynı akvaryumda dişi beta beslenebilir ama dişi beta bulmak hem zordur hemde dişi betanın erkeğin darbelerinden korunmak için formda olması ve akvaryumun büyük ayrıca bol bitkilendirilmiş olması gerekir. Üremeleri su yüzeyinde erkek betanın yaptığı köpük yuvada gerçekleşir, erkek yere düşen yumurtaları yuveya taşır. Mümkünse dişi ile erkek ayrı akvaryumlarda bakılıp kondüsyon kazandırılmalıdır.

İlgili Makale: Beta Üretimi

Video: Beta Üretim Videosu
Qsecofr
Forum Üyesi
28/04/2013 11:28:39
Çok dayanıklı ve asil bir balıktır. Raspora,neon,kırmızı barb ve kırmızı burunlarımla birlikte bakıyorum. Çok uysal çok barışçıl eğer tetra türleri gibi küçük türler besliyorsanız kesinlikle çok uyumlu oluyorlar. Lütfen bu güzel türü bir kadehte yada küçük bir fanus da beslemeyin. Çünkü gerçek güzellikleri azda olsa bitkili bir tankta ortaya çıkıyor. Beslemeyenlere kesinlikle öneririm.
Gökhan Köseoğlu
kutalp
Forum Özel Üyesi
14/04/2013 17:14:57
Hacim az ise katil, hacim uygun ise kesinlikle bir melek kanatları da hazır zaten. Melek kadar güzel ve asil balıklar.
mustafa kutalp kaplan
gencoo
Forum Üyesi
07/03/2013 16:43:44
Bettalar, balık dünyasındaki en zeki yaratıklardan birtanesidir. Birkaç hafta bettanızı düzenli beslerseniz, yemini almak için parmağınızı takip etmeye başlayacaktır. Mutlu olduğu bir ortamda bakılırsa aheste aheste yüzer, varsa yaprakların üzerinde adeta uyurlar, akvaryumun içinde mutlaka loş bir alan bırakılmalıdır. Bazen, tıpkı bizler gibi yalnız kalmak isterler ve yaprakların altına, varsa küçük mağaralarına saklanırlar. İnsan kendisine çok yakın hissediyor açıkçası :)Küçük kadeh, bardak, fanus gibi yerlerde bakılmış bir bettayı alın, En az 20 Litrelik, ısıtıcısı olan, az da olsa bitkilendirmiş bir tanka koyun ve gelişimi görün. Kuyrukları iyice açılacak ve canlanacaktır. Renkleri iyice ortaya çıkacak ve bettanız hareketlenecektir.
Ömer Gencay
K@@N KURT14
Forum Üyesi
03/05/2012 21:34:04
Bence tatlı su canlılarının arasında en asil ve soylu gelen balıklardandır.Dayanıklı olmaları ve çok fazla büyük hacim gerektirmeyişlerinden dolayı akvaryum severlerin akvaryumlarında taht kurmuşlardır.bu güzel ve gerçekten çok asil olan balıklar yaşatılma açısından hala hak ettikleri yeri ve bakımı bulamamışlardır.
Kaan KURT
YagmurFF
Forum Özel Üyesi
27/04/2012 02:24:35
Bettalar dayanıklı ve asil balıklardır. Dişileri beraber bakılabildiği halde erkekleri üreme dışında kendi cinsine tolerans göstermeyen bir türdür. Dünya çapında "Fighting fish" (dövüş balığı)olarak bilinir. Tayland da pirinç tarlalarında bir cennetin içinde gibi yaşayan bu türün yapay seçilmeyle renkleri ve yüzeç biçimleri şekillendirilmiştir. Ülkemizde son iki yıldır Vail Tail (tül kuyruk) haricinde Plakat, Crown Tail ve Half Moon türleri de yaygınlaşmıştır. Havadan serbest oksijen almalarını sağlayan, ilkel bir akciğer işlevi gören "labirent" organları sayesinde sudaki oksijen oranı düşse dahi hayatta kalabilmektedirler. Hatta derileri ve solungaçları kurumadığı taktirde saatlerce hayatta kalabilmektedirler. Tayland da pirinç tarlalarında gece 8-10 gündüz ise 18-20 santigrat derece sularda ve 5,5 Ph derecesinde yaşayabilmektedirler. Malesef ülkemizde hobiye başlangıç balığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bettanın doğasını bilmeyen acemi hobicilerin elinde çoğu zaman bir kavanozda ölene kadar beslenmektedirler. Yağmur Kulaksız
Yağmur Kulaksız
1 2 3 4 5 6
Yorum eklemek için tıklayınız.