ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
sobetta
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
563
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Eylül 2018 00:03
Son Ziyaret:
45 dakika önce
Toplam Mesaj:
1059 [7.25 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1013 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Göktan Ç.
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[B]Göktan Ç.[/B] Yurtdışında ki içerikleri foruma yansıtmaya çalışmış, vahşi ve bozulmamış genlere ilgi duyan, genellikle Betta ve Neocaridina ağırlıklı bitkilerle ilgilenen genç.

SON 10 MESAJI

Bitki Tereyumuna Aloe Vera Koyulur Mu?
İnternete baktığımızda Betta'lar 1.8L'lik kaplarda da besleniyor maalesef, araştırmadan bakmayalım. @Beta_balik
Ruh Hastası Betta
@Serdariekrem Diyafram nefes alırken işimize yarıyor diye biliyorum. Yani nefes çekip vermeyi alıyor diye. Bunu sık sık veya düzenli olarak kullanmak çok başka. Aşırı yorulduğumuz zaman ya da beynin arka kısmı (beyin soğanı, amigdala vb) hayatta kalmamızı sağlayan yani, örneğin: bir silah çekildiğinde, yırtıcı gördüğümüzde ya da üstümüze hızla çarpacak bir şey geldiğinde vs. tüm vücut kendini en sonuna kadar zorlar. Örneğin: çok daha hızlı koşarız, çok daha hızlı nefes alırız, kaslarımız aşırı kasılır, vücut adrenalin vb hormonlar salgılar daha niceleri. Ben bu durumun aşırı olması sonucu vücut kanına fazla O2 karışması sonucu O2 zehirlenmesi yaşanacağını belirttim. Yanlış değilsem kan değeri 7.1-2 ya da 3 dü. (ph) Bunun yükselmesi ise O2 zehirlenmesi olarak biliniyor. Yanlışım olabilir çünkü insan biyolojisi yerine bitki ve hayvan biyolojisini daha çok araştırdığımı düşünüyorum, varsa diyeceğiniz bende öğrenmek isterim.
Yem Miktarı
Moli ve vatozlar sürü canlıları olduklarından en az 6'şar adet beslenmelidir. Betta'lar bahsettiğiniz canlıların hiç biri ile uyumlu değildir. Yalnızca kendi bölgelerinde olan canlılar ile başka canlıları besleyin. Örneğin Triops ile Daphnia vs. Ama Splendes ile İmbellis (isim Latince ama bu dilde ilk harf "I" mı "İ" mi olmalı, bilen varsa söylesin lütfen [:D]) olmaz.
Ruh Hastası Betta
Sizin balığın sorunu parazit sonucu kendini sürtmesi vs'dir bence. Siz bu balığın video ve yakın fotoğrafını çekip yükleyin. Akvaryumda hareket eden minik canlılar var mı diye gözlemleyin ve macro lensiniz varsa fotoğrafını çekin, yoksa betimleyip hastalık konusu açıp yazın. Çünkü [K]yavaş[/K] akan su (iç filtre çok hızlıdır, pompaları güçlü olduğundan) canlıyı rahatsız etmez. Su üstündeki ölü ya da hava almak için tutunamamış olan bakteriler daha çok rahatsız eder. Bahsettiğim gibi, akvaryumda filtresiz canlı beslemek biyolojik açıdan mümkün değil. Yani ölür demiyorum ama suyu temiz ve kaliteli tutmak açısından evet, mümkün değil diyebilirim.
Ruh Hastası Betta
[QUOTE=Berkay28]Betalar LABİRENTLİ Balıklardır.[/QUOTE]

Şu söz o kadar saçma ki... İnsanlar diyaframa sahiptir demekle aynı. İnsan diyaframını her zaman kullanır ama kas olarak, O2 için değil. Efor testine girdiyseniz orada O2 zehirlenmesini 8-12 dakikalığına yaşayabilirsiniz. Acil ve gerekli durumlar hariç Betta'lar labirenti, insanlarsa diyaframını kullanmamalı, kullanırsa da insan O2 zehirlenmesinden, Betta ise kötü su şartlarından ölür. Betta türlerinin hepsi (Splendes mutasyon form olsa bile onu da sayarsak) subtropical ve tropical iklimlerin balıklarıdır, toleranslıdır. Doğal göletlerde, belki de longozlarda yaşarlar. Oralar rüzgar ya da akarsu nedeniyle dalgalanır. Bir yandansa su transferi yani biyolojik temizlik olur. Evlerde mini ya da realistik pond, pool uygulamaları filtresiz olarak yapılabilir. Benim içlerinde Ramshorn salyangozlarının olduğu bir mini pond'um mevcut. Marimo ve Java Moss mevcut, Pistia ve saz sipariş ettim dün. Ben yurtdışındaki kaynakları ele alarak bu uygulamada hiç bi' biyolojik sorun yaşamadım ve 260 güne yakındır bu pond kurulu. İlk 2-3 ay boyunca pipo filtre ve dip çekimi vardı ama artık sadece su yarıya kadar buharlaşınca yenisini ekliyorum. "Yani, Betta'dan buraya nasıl geldik?" derseniz, doğru pond ve pool uygulamalarında bu canlılar filtresiz bakılabilir ama akvaryumda asla. Akvaryum ile pond/pool çok ayrı. Pond ya da pool havuz/gölet iken, akvaryum: bir bölgenin su içi halidir. Her ne kadar aynı gibi gözükse de aralarında çok fark var. En basiti göletlerin doğayı taklit etmesi yönünde. Mesela bir örnek video: [URL]https://www.youtube.com/watch?v=Tv-w9Yzo_bo[/URL] , [URL]https://www.youtube.com/watch?v=jiF6oe-TB-s[/URL] , [URL]https://www.youtube.com/watch?v=LzkaybIdqCQ&t=1s[/URL] .

Bi' de pipo filtrenin sebep olduğunu hastalıklar ne idi, onun cevabını alamadım [:?]
Bitki Tereyumuna Aloe Vera Koyulur Mu?
Merak eden olursa diye, Beyza hanımın attığı görseldeki sol saksı bitkisi: Haworthia Attenuata. Anannemin evinde mevcut, yüksek toleranslı diye biliyorum ama nem hakkında bilgim yok.
Ruh Hastası Betta
Pipo filtre kullanmalısınız, hayvana eziyettir iç filtre.

[QUOTE=Berkay28]
Betalar için filtre gerekmez.betalar pipo filtrede bile strese girerken iç filtre çok strese sokar. ve balığınız yuva yapıcak yuvaları bozuluncada strese girip yuva yapmayı bırakır. Filtreyi çıkarmadığınız taktirde hastalıklar başlar ve ölür.[/QUOTE]

Dediğinize katılmıyorum. Betta için filtre neden gerekmiyor? Filtrenin görevi suyu biyolojik ve fiziksel olarak temizleyip bakteri yatağı görevi görmek, tabii kumla beraber. Splendes kadar dertli canlı görmedim, filtre yok, ısıtıcı yok (petek üstünde şanslıysa), ufacık kaplar, tek tip ve tek çeşit yemleme vs. ya amfibik olsa yemin ederim su da koymayacaklar! Bir Betta her canlının ihtiyacı kadar ihtiyaçlıdır. Pipo filtre ne tür hastalıklara yol açar peki? Balık dişi yoksa yuva yapmaz, bölge sahiplenmesi vb durumlarda su üstüne köpük bırakır. Bunlara yanıt alınca devamını getireceğim.
Akvaryum Tasarımı İçin Üstadlar Buyursun
Karidesler kesinlikle yalnız bakılmalı. Aydınlatma sistemlerinde ışık dalga boyları nm’leri önemlidir. UVA harici UVB vb ışıklarla da bitki besleyebilirsiniz ama kolay olsa da pahalıdır ve yanlış bilmiyorsam 6-12 aylık ömürleri var. Canlı yükünü çok fazla tutuyorsunuz, her biri sürü canlısı bahsettiklerinizin ve hacim 3.6 minimumdan 18 canlı için yetersiz. Bence sizin için en iyisi Tetra’lar olacaktır. Salyangoz için hacim sorun değil, onları istediğiniz kadar alabilirsiniz o litrede. İlk bir kaç bitkili akvaryum denemenizde başarısız olursunuz, en azından ben daha “ilk bitkili akvaryumum” diyip de kendim de dahil, hatasız veya başarılı olan görmedim ama bu sizi soğutmasın ki başarısız olmadan başarılı olamazsınız değil, başarısız olduğunuzda devam ederseniz başarılı olursunuz. Garip bir edebiyat cümlesinden sonra son olarak şu yazıyı okuyun derim [:D]

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/akvaryumda_isiklandirma_ve_isik_secimi_k853618.asp[/URL]
Yapay Bitki Salınım Yaptı Suyu Yeşil Oldu
4 günde bir şey oluşmaz, yapay bitki değil hiç bir yapay dekoru tercih etmeyiniz. Amaç olabildiğince doğala yakın yapmakken kalkıp da yapay ürün ve dekorları kullanmak sağlıklı değil. Fotoğrafını atar mısınız akvaryumunuzun? Motor derken filtreden bahsediyorsunuz sanırım, filtrenin malzemelerini de temiz sudan geçirin çünkü o pas oraya da geçmiştir.
Salyangozlar Beyaz Benek Olur Mu ?
Omurgasızlar olmuyor sanırım, karidesler, salyangozlar, kerevitler vs olmuyor ben bunun sebebiniyse vücut sıvılarına bağlıyorum. Ya da başka bir açıklaması olabilir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.