Malawi Cichlidleri \ Cyrtocara moorii (Yunus Cichlid)

Arama Balık BulucuResim 1- 2- 3
Bu Türü Besleyen Üyeleri Gör
Yeni Tür Önerisi - Hata Bildirme
Latince Adı: Cyrtocara moorii

Coğrafik Kökeni: Malawi Gölü’nde geniş bir alana yayılmışlardır.

Yaşam Alanı:Kumluk ve açıklık kıyı bölgeleri.

Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul

Davranış Biçimi: Genelde sakin nadiren agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derece agresif

Yüzme Seviyesi: Dip-Orta

Üreme: Dişiler 20 ila 90 adet yumurtayı 18-21 gün ağızda kuluçka yaparlar.

Sıcaklık: 25°C - 26°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 25 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 300 litre.

Su Sertliği: 10-18 °dH

pH: 7.2 - 8.8

Genel Yorum: Doğada geniş kumluk alanları yem bulmak için gezerler.Sürüsünü diğer balıklara karşı savunur.Erkekler kur yaptıklarında veya dominant olduklarında koyu mavi-lacivert arası renk alırlar.Genelde vücutlarındaki 3 siyah renkli lekeyi gösterirler.

İlgili Makaleler:
Cytocara Moori (Yunus Cichlid)
AHMET
Forum Üyesi
22/01/2013 08:29:36
Özenerek kurdugum, yem çeşidini artırdığım mümkün oldugunca strese girmesini ve korkmasını önlediğimde gördümki balık çok rahat okadar erkek rahatki yüzgeçleri açık şekilde yüzüyor ve yavru sayısı hızla artıyor.Yemlemeden su değişimine kadar her müdahalede sessiz ve yavaş davrandığında korkmadan stres olmadan seni takip eden canlılar. Dip temizliği ve su değişimi ihmal edilmemeli.
Ahmet Ayten
baluk
Forum Özel Üyesi
06/01/2013 15:31:05
Hemen hemen her hobicinin ya beslediği yada beslemek için sırada beklediği bir balıktır. Huzurlu ve stresten uzak olduğunda izlenmesi müthiş bir keyif verir, balık başına ortalama 90 lt gibi bir hacimde büyütmenizi tavsiye ederim, çünkü ne kadar geniş hacimde büyürse o kadar hızlı boylanıyor ve kafası bir o kadar güzel çıkıyor.
eren özden
AHMET
Forum Üyesi
11/05/2012 15:54:40
Günümüzde kırma olarak tabir edilen melezleri çok vardır.Gerçek bir yunus renk ve duruşu asaleti severleri tarafından onu ayrıcalıklı kılar.Uzun yıllardır tankımda bulundurdugum asalet sahibi bir canlı, suan elimde bulunan erkekyimin anaçları almanyadan gelmedir, görünüşü ve tavrı melezleriyle mukayese asla edilemez. Gercek yunus sever zaten melez almaz. Yeterli haçım tecrübe ve zamanı olan herkese tavsiye ederim, aynı batım yavrudan aldıgınız sabırla kurdugunuz bir koloni sabrınızın sonunda sizi yeterince ödüllendirecektir.
Ahmet Ayten
engiNDeface
Forum Üyesi
14/04/2012 16:42:37
Yunus cichlid için en az 300 Lt hacim gereklidir,bu hacimden aşağı olan akavryumlarda beslememenizi öneririm,çünkü stres ve birakım hastalıklara neden olacaktır.İllaki bakmak istiyorum diyorsanız 250 LT hacimde 1e 3 d şeklinde kolaylıkla bakılabilir.Yunuslar göze muhteşem derecede hitap eder sanki renkleri fosforlu gibi açık mavi ve koyu parlak mavi şeklinde olabilir.Yunuslar 1 yaşından sonra olgunluk dönemine girerler,kafa yapıları muhteşemdir,nadiren görülsede kafalarında şişlik yani tabiri caizse kafalı yunus lar olabilir.Safkan yunusların alt dudağı üst dudağından önde ve kalın olur.Sizlere yardımcı olabildi isem ne mutlu bana.
Hasan Engin
ibrahim hk
Forum Özel Üyesi
05/01/2012 15:50:29
Malawi cikletleri içinde hatırı sayılır bir yeri olan,birçok hobicinin beslemek istediği,bir çoğunun bu türü besleyebilmek için tank hacimlerini büyüttükleri kolay irişilebilen fakat zor vazgeçilen bir malawi türüdür.Sarı prenses ve diger malawi türlerine göre daha ağır davranışlarda bulunur,erişkin boya gelince özellikle safkan erkeklerde oluşan kafa yapısı çok güzeldir.Gerek beslemesi,gerek kafa ve dudak yapısı,gerek sakin ve barışçıl bir tür olması bu türe olan ilgiyi arttırmaktadır.
İbrahim Halil KANIKARA
1 2 3 4 5 6
Yorum eklemek için tıklayınız.