120x50x55 paludaryum

burkybkkÇevrim Dışı

İl: Istanbul
burkybkkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Haziran 2008 17:37
Asagida resimlerini koymus oldugum paludaryumun kurulus asamalarini resimlemedim. Yapilis asamalari yine bu forumlarda  Tekin'in acmis oldugu "Paludaryum kurulumu" adli baslikta gorebilirsiniz ki hemen hemen ayni paralel bir sekilde ve birbirimize fikirler vererek yaptigimiz icin o yuzden bu asamalari tekrardan aciklamayacagim. Fakat bu paludaryumu yaparken strafor kopuk kullandigimdan dolayi kafamda olusturdugum plani tam olarak bu tanka aktaramadim. Bire bir goren herkes begenilerini iletse de benim halen icime sinmis degil. Artik kismet birdaha ki projede sprey kopuk kullanip tam istedigim goruntuyu olusturmak.

Resimler :

Imageshack de sorun ciktigi icin su anda daha fazla resim yukleyemiyorum. Yarin bir daha deneyecegim.

Sevgiler

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

cichlid dostuÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
cichlid dostuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Haziran 2008 20:04
Arkadaslar bu Burak tam dayaklik,Bu laftan dolayi forum kuralina falan ters olmusmuyumdur bilmem ama gercekten dayaklik.Gercegini gorseniz ayakta alkisi birakin amuda kalkip alkislarsiniz ama adam hala icime sinmedi diyor.Forumdada yeni paylasiyor sizlerle.Herkese iyi aksamlar.

Muzaffer DEMİRÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]8624,2[/B]
İl: Kocaeli
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Haziran 2008 23:59
Selam,

Sn. Çalışkan, soyadınız kadar varsınız.

Nano, tetaryum, paludaryum maaşallah.

Resmen gaza geldim bunu görünce. Gültekin Bey'in, Paludaryumu'da güzel zaten. Bir de arkadaşsınız, oh ne güzel.

Şeytan diyor ki; boz bitkili akvaryumu, paludaryum yap!!!

Merak ettiklerim:

Koku sorunu var mı? Şelale kullanıyorsanız, yosunların üstünden aktığında, yosunlardan dolayı bir koku oluşumu var mı?

Kaç cm eninde straforu bu hale getirdiniz? Straforun en alt kısmı var mı? Tabana değiyor mu?
Semihsungur2008-06-11 01:25:57

m.güngörÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Malatya
m.güngörÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 00:17
Gerçekten çok güzel olmuş Burak bey. Ben 40 yıl düşünsem akvaryuma böyle görsellik katamam. Ellerinize sağlık... Clap

burkybkkÇevrim Dışı

burkybkkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 10:05
[QUOTE=Supreme] Selam,

Sn. Çalışkan, soyadınız kadar varsınız.

Nano, tetaryum, paludaryum maaşallah.

Resmen gaza geldim bunu görünce. Gültekin Bey'in, Paludaryumu'da güzel zaten. Bir de arkadaşsınız, oh ne güzel.

Şeytan diyor ki; boz bitkili akvaryumu, paludaryum yap!!!

Merak ettiklerim:

Koku sorunu var mı? Şelale kullanıyorsanız, yosunların üstünden aktığında, yosunlardan dolayı bir koku oluşumu var mı?

Kaç cm eninde straforu bu hale getirdiniz? Straforun en alt kısmı var mı? Tabana değiyor mu?
[/QUOTE]

Selamlar Muzaffer Bey,

Bence hic beklemeyin hemen bozun. Keyfiniz 100% artacaktir.  Sorulariniza gelince ;

- Koku sorunu kesinlikle yok. Sadece yagmur sonrasi dogada duydugunuz toprak kokusunu istediginiz zaman duyabilme sansiniz var. Zaten tank icinde nemliligi saglamak icin tankin ustunun 90-80% lik bir kisminin kapali olmasi gerekiyor.
- Straforun boyutlari 140x55x50 cm idi. (asagida resmi gorebilirsiniz, Tekin'in basligindan caldim )Butun halinde olan straforu havya ile sekillendirdim. Arka cani komple kapliyor. Kara kismini on tarafa oldukca cikintili yaptim (Yaklasik 30cm) ve bunun altinda su var. Bu kismi ise su gecirmez florasan ile isiklandiriyorum resimlere biraz daha dikkatli bakarsaniz gorebilirsiniz.

cetin_ahmetÇevrim Dışı

cetin_ahmetÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 12:23

Sizinki daha bir dehşet şimdiye kadar niyepaylaşmadınız bü güzeliği, sizden gaza gelip bende yapıcam bu yaz sonuna doğru işallah sizinkilere yakın bir Paludaryum olur.

Benimki 100x30x50 gibi birşeydi tam olculerini bilmiyorum ama eni 30 veya 40 tı olurmu acaba,

Eninde sorun yaşarmıyım. 

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 12:32
Süper olmuş,elinize sağlık bitkiler ile ilgili bilgi verebilirmisiniz.

Saygılar

halonganÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
halonganÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 12:52
Muhteşem, tebrikler...

TAMER TOPAÇÇevrim Dışı

TAMER TOPAÇÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 13:00
Burak Bey, inanın büyülendiğim çalışmalardan biri olmuş...

tekneciÇevrim Dışı

İl: Ankara
tekneciÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 13:09
Hocam ellerinize sağlık,çok güzel olmuş..

MGRBZ17Çevrim Dışı

İl: Çanakkale
MGRBZ17Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 13:24
  Tek kelime ile süper olmuş . Detaylardan nekadar emek verdiğiniz belli oluyor . Benim sorum nekadar zamanda bu hale getirdiniz yani tüm malzeme ve ekipmanları tedarik etdikten ve kurduktan sonra nekadar zamanda bu hale geldi ve bitkiler için herhangibir katkı yada gübre kullanıyormusunuz . Tekrardan tebrikler .

fbserkan007Çevrim Dışı

fbserkan007Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 13:31
Harika olmuş.Çok doğal,göze hoş geliyo,insana paludaryum yapma şevki veriyor..

Saygılar..

burkybkkÇevrim Dışı

burkybkkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 13:49
Herkese tesekkurler.

- Cetin bey planlamayi dogru yaptiktan sonra boyutlarin sorun olmamasi gerek. Fakat bu ise girerken en ama en onemlisi planlama yapmak ve buna uymak. En ince ayrintilari dusunmeli ve uygulamalisiniz; kullanacaginiz taban malzemesinden hava yada su borularinin duzenegine kadar. 

- Engin bey bitkiler ile ilgili bilgileri veririm fakat su anda isimlerini bile bilmiyorum bir kaci haricinde. Cunku Taylandda bitkinin gorunumune gore isim veriyorlar cogunlukla. Kara kisminda su anda ismini bildiklerim;  blue fern,  willow  moss, sphagnum moss, bromeliad, Cryptanthus "novistar", cryptanthus "red star", sarmasik, java moss,  kara yosunu,  marsh pennywort, boston fern, anubias, arrow head plant, fittonia argyroneura, pink princess, strawberry begonia, mediocalcar decoratum. Simdilik bulabildiklerim bunlar gerci pek birsey kaldigini da zannetmiyorum.  Tum ekipmani hazirladiktan sonra tembelligimden dolayi 1 ay gibi bir surede bitirdim. Calisir hale ise Mayis basinda geldi. Yani tank su anda yaklasik 45 gunluk. Buyumesi oldukca hizli. Gubre olarak ise sprey gubre kullaniyorum haftada 1 kez.

Sevgiler
burkybkk2008-06-11 14:44:52

Özel Üye
[B]8624,2[/B]
İl: Kocaeli
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 16:35
Selam,

Straforu buldum gibi birşey. Az sonra bakmaya gideceğim. Sanırım akvaryumu bozacağım.

Aklıma takılan yine bazı şeyler oldu. Aydınlatma sisteminizin altında ki yuvarlak huni biçimli nesne nedir? Ne işe yarar?

% 80-90 nemli ortam sağlıyorum dediniz. Üstünü neyle kapatıyorsunuz? Cam + sineklik mi? Üstten bir fotoğraf çekip bize göstermeniz mümkün mü ? Straforun sağ ve sol tarafı cama yapıştırıldı mı? Sanki boşluk var orda? Eğer, varsa ne gibi ekipmanları orda gizlediniz? Isıtıcı kullanıyor musunuz?

Gerekli bilgileri alabilirsem sizden, bende paludaryum hobisine başlayacağım.

Teşekkürler. Kolay gelsin.