8 Lt Betta

LightBettaÇevrim Dışı

İl: Sakarya
LightBettaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Kasım 2023 12:47
Ölçüler: 8 LT
Canlı Türleri: 1 adet halfmoon betta
Bitki Türleri: Anubias barteri ve su mercimeği
Tankın Yaşı: 2 gün
Filtrasyon ve Işıklandırma: masa lambası
Tasarım ve Dekorasyon:[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/241021/011120231236581.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/241021/011120231237031.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/241021/011120231237081.jpg[/IMG]

Arkadaşlar elimde petshoptan aldığım kuyruk erimesi orta derecede bir halfmoon betta var bu akvaryumda dip çekimi olmadan haftalık düzenli % 20 su değişimiyle kuyruğunu iyileştirebilir miyim ve hangi yemleri önerirsiniz…[;)]

Beğenenler: [T]125030,GhostKoi[/T][T]227495,H.polat[/T][T]241907,Dorduncuadam[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

RafetaÇevrim Dışı

İl: Artvin
RafetaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Kasım 2023 13:36
8 litrelik bir akvaryumda amonyak miktarını kontrol etmek çok zor olacaktır. Her hafta su değiştirseniz bile hacimin azlığından dolayı su kalitesini kontrol altında tutmanız pek mümkün değil . Betta balıkları için uygun akvaryum hacmi en az 20 litre olmalı .
Sağlıcakla kalın :)

BeyzPlÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
BeyzPlÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Kasım 2023 13:50
Hasta betanın iyileşmesi bir yana sağlıklı betanın hasta olmasına sebep olacak bir ortam burası. Hacim çok az, filtrasyon yok, ısıtıcı yok. Daha sağlıklı bir akvaryum kurmanız lazım, özellikle kuyruk erimesi için.

LayeÇevrim Dışı

İl: Ankara
LayeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Kasım 2023 14:13
Sanırım iyileşince orada beslemiyeceksiniz. Evet, ortam yeterli değil ama tedavi edebilirsiniz. Yem yiyor mu iştahı nasıl? Ben su piresi öneririm baya yararlı ve iştah açar. İlaç kullanacak olursanız bir kapa ilaç döküp az miktarda su ekleyip su su piresi atın balığınıza öyle de verebilirsiniz. Ben böyle yaparak bir beta iyileştirdim. Yem olarak sera marka beta yemleri var. Adını unuttum tam maalesef ama sarımsak oranı yüksek bir yem almıştım 2 hafta da iyileşti.

GhostKoiÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
GhostKoiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Kasım 2023 14:42
Zemindeki malzemeye takıldım öncelikle. Hoş bir kavis vermekle birlikte ne olduğunu çözemedim. Umarım elyaf yada biosünger gibi birşeydir.

Yalın bir tasarım. Anubias ve su mercimeği sağlıklı bir filtrelemenin adımı olmuş. İdeal olarak 30 lire betta için gerekse de ustalık düzeyinize bağlı olarak 8 lire de belki yetebilir. Su değişimlerini haftalık %20 değil de gün aşırı hatta günlük 2-4 su bardağı şeklinde zamana yayarak yapmanız daha ekili olur. Piyasada çok kaliteli betta yemleri var. Fakat balığı iyileştirmek gayesiyle aşırı yemleme yapmakan kaçınmanız gerek. Ben ocean nutrition attinsons pro fazla fazla kullanırken 3 bettam ardarda dropsy oldu.

LightBettaÇevrim Dışı

LightBettaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Kasım 2023 15:07
[QUOTE=Rafeta]8 litrelik bir akvaryumda amonyak miktarını kontrol etmek çok zor olacaktır. Her hafta su değiştirseniz bile hacimin azlığından dolayı su kalitesini kontrol altında tutmanız pek mümkün değil . Betta balıkları için uygun akvaryum hacmi en az 20 litre olmalı .
Sağlıcakla kalın :)[/QUOTE]һ

Merhabalar yorumunuz için teşekkürler öncelikle amonyak miktarını biyolojik olarak önemli ölçüde mercimeklerden karşılamayı planlıyorum ama tatbiki her hafta ( bunu her güne bile indirebilirim gerekli olursa ) su değişimi yapabilirim[:)]

LightBettaÇevrim Dışı

LightBettaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Kasım 2023 15:15
[QUOTE=BeyzPl]Hasta betanın iyileşmesi bir yana sağlıklı betanın hasta olmasına sebep olacak bir ortam burası. Hacim çok az, filtrasyon yok, ısıtıcı yok. Daha sağlıklı bir akvaryum kurmanız lazım, özellikle kuyruk erimesi için. [/QUOTE]

Merhabalar teşekkürler… filtrasyonu şu mercimeklerinden karşılamayı ve ısıtıcı olayınıda odanın kışın bile 24 derecenin altına düşmemesi ve sıcaklıkta değişim olmamasına bağlı olarak uygun olabilir diye düşünüyorum[^_^][EDIT]LightBetta,2023-11-01 15:16:39[/EDIT]

LightBettaÇevrim Dışı

LightBettaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Kasım 2023 15:17
[QUOTE=GhostKoi]Zemindeki malzemeye takıldım öncelikle. Hoş bir kavis vermekle birlikte ne olduğunu çözemedim. Umarım elyaf yada biosünger gibi birşeydir.

Yalın bir tasarım. Anubias ve su mercimeği sağlıklı bir filtrelemenin adımı olmuş. İdeal olarak 30 lire betta için gerekse de ustalık düzeyinize bağlı olarak 8 lire de belki yetebilir. Su değişimlerini haftalık %20 değil de gün aşırı hatta günlük 2-4 su bardağı şeklinde zamana yayarak yapmanız daha ekili olur. Piyasada çok kaliteli betta yemleri var. Fakat balığı iyileştirmek gayesiyle aşırı yemleme yapmakan kaçınmanız gerek. Ben ocean nutrition attinsons pro fazla fazla kullanırken 3 bettam ardarda dropsy oldu.[/QUOTE]

Merhabalar zemin silis kum teşekkürler [:)]

BeyzPlÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
BeyzPlÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Kasım 2023 15:22
Filtrenin görevi hakkında biraz araştırma yapmanız yerinde olur diye düşünüyorum, çğnkğ bu onuda bilgi eksiğiniz var. Su merceği olsa olsa nitratı tüketir. Nitrat, filtrenin üstlendiği sürecin sonucudur. Onu su değişimiyle de dengede tutabilirsiniz. Önemli olan zaten nitrat kadar gelen süreç. Filtre o süreci işler.

Beta için suyun sıcaklığı önemli, halfmoon için daha da önemli. Dediğim gibi bu şartlarda (oda sıcaklığında, ısıtıcısız) kuyruk erimesinin iyileşmesi bir yana sağlıklı bir betada hastalıklar nükseder. 27-28 °C de sabitleyin sıcaklığı, bunun için ısıtıcı şart.

+1: [T]125030,GhostKoi[/T]

mmematiÇevrim Dışı

İl: Ankara
mmematiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Kasım 2023 15:59
Evet bettalar 8 lt gibi bir hacimde yaşayabilir. Siz kum ile de hacmi daha da azaltmışsınız. Sağlıklı bir yaşam için biyolojik dengenin olduğu bir ortamda olmalı. Bu yüzden filtre sistemleri bu dengeyi oturtmak için varlar. Akvaryumunuzda yararlı bakteri kültürlerinin popülasyonunu arttıtmanız şart. Hacim göz önüne alındığında her hangi bir filtre kullanamayacağınızı ön görebiliriz. Sizin için en azından imkanınız varsa 25x25 bir akvaryum öneririm. Bizimkisi tabiki sadece tavsiye.
Yem önerisi olarak Tropical, sera, hikarinin betta yemlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca catappa yaprağı veya yine tropicalin ketapang extractını kullanabilirsiniz.
.

LightBettaÇevrim Dışı

LightBettaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Kasım 2023 18:43
[QUOTE=mmemati]Evet bettalar 8 lt gibi bir hacimde yaşayabilir. Siz kum ile de hacmi daha da azaltmışsınız. Sağlıklı bir yaşam için biyolojik dengenin olduğu bir ortamda olmalı. Bu yüzden filtre sistemleri bu dengeyi oturtmak için varlar. Akvaryumunuzda yararlı bakteri kültürlerinin popülasyonunu arttıtmanız şart. Hacim göz önüne alındığında her hangi bir filtre kullanamayacağınızı ön görebiliriz. Sizin için en azından imkanınız varsa 25x25 bir akvaryum öneririm. Bizimkisi tabiki sadece tavsiye.
Yem önerisi olarak Tropical, sera, hikarinin betta yemlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca catappa yaprağı veya yine tropicalin ketapang extractını kullanabilirsiniz.
.[/QUOTE]
Merhabalar yorumunuz için teşekkürler kum ile 8 LT alıyor akvaryum