Akvaryum Fotoğrafına Hazırlık

nyucelÇevrim Dışı

İl: Çanakkale
nyucelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2008 00:45

Bir akvaryum düzenleyicisi tankına sadakatle bağlıdır. Tasarımları onun nezaketinin karşılığını sadece sergilenmeye hazır görüntüleri ile verirler. Tabi bu durumları sonsuza dek sürmez. Bu yüzden en güzel anı fotoğraflama şansını elde ettiğimizde bu şansı iyi kullanmamız gerekir!

Aşağıda bahsedeceğim malzemeler çok temel gereklilikler olduğundan fotoğraf makineniz profesyonel olsun ya da olmasın size yardımcı olacaktır.

İlk olarak hiç pürüzlü yüzeyi olmayan bir bez kullanarak bir kaç damla su veya cam silici ile tertemiz bir parlaklık elde edene kadar temizleyin.

Tankın camlarının iç yüzeylerinde bulunan yosunları keskin bir materyalle kazıyın. Bu sayede camdaki yeşil çil gibi noktaları fotoğraflamamış olursunuz.

Tanktaki filtre hortumları, ısıtıcı ve termometre gibi bütün malzemeleri çıkartın. Bu malzemeleri çıkartırken su yüzeyinde biriken yaprakları bir kepçeyle toplamayı unutmayın.

Normal bir balık tankı fotoğraf için gerekli ışığı sağlayamayacağından eğer mümkünse fotoğraf makinenizin flash aydınlatmasını kullanın.

Akvaryumun üst bölümünü bir parça siyah kağıtla kapatmak ışığı oradan saçılmasını önlemeye ve böylece tankın etrafındaki nesnelerin tankın yüzeyinden yansımasına engel olmaya yarayacaktır. Eğer fotoğrafınızı bilgisayarda düzenlemek konusunda kararsızsanız tankın her tarafını siyah kağıtlarla kaplasanız iyi edersiniz.

Fotoğraf makinesinin bir üç ayak üzerinde sabitlenmesi elinizde sallanmasına dolayısıyla fotoğrafın bulanıklığına veya odağın dışına çıkmasına engel olacaktır. Üç ayağın tankın yüksekliğiyle aynı hizada sabitlenmesi de çekilen fotoğrafların kusursuz olması için önemlidir.

Bu hazırlıklardan sonra çekilen fotoğraflar için
tıklayın.

*Creative Aquascape Union sitesinden alıntıdır, aşağıda orijinal linki verilen sayfadan tercüme edilmiştir:

http://www.cau-aqua.net/index.php?option=com_content&task=view&id=46&Itemid=39

Bu çeviriyi özgürce dağıtabilirsiniz, değiştirebilirsiniz ve değiştirdiğiniz hallerini dağıtabilirsiniz. Çeviriyi yapan olarak ismimi korursanız sevinirim ama bu bir zorunluluk değildir.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Barış ERÇevrim Dışı

[B]5387,3[/B]
İl: Izmir
Barış ERÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2008 02:37
Son derece aydınlatıcı bilgiler mevcut.Tankımı pozlarken bilmeyerekte olsa iki doğru yapmışım.Tankın üstündeki florasanların ışıkları,  kapak olmadığından dolayı pozları bozuyordu.Bende üstlerini bir örtü ile kapatarak çekmiş ve daha iyi pozlar almıştım.Bu çeviri ile doğru yaptığımın farkına vardım.Tripod konusuda bilinen yararlı bir alet.Tripodum olmadığı için yerine tv yi kullanıyorum:)

Teşekkürler Necdet Bey.
coolkiller2008-06-19 02:38:47

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2008 02:47
Teşekkürler Necdet bey.
Ben bu konuda özürlüyüm :).
Çevirileriniz ışığında daha iyi fotoğraflar çekebileceğimi umuyorum.
Yinede özürlüyüm :)

Saygılarımla.

mustafaerdogarÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]6033,1[/B] [C]3,2,38529[/C]
İl: Istanbul
mustafaerdogarÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2008 12:13
Güzel fotoğraf çekmek akvaryumu güzel yapmak kadar önemli neredeyse. İnanılmaz fark ettiriyor. Bu konularda bende acemiyim, çeviri için çok teşekkürler Necdet Bey

_ albatros _Çevrim Dışı

Özel Üye
_ albatros _Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2008 12:21
Akvaryum fotoğrafı  çekmek çok zordur.   ;)  Camları silmeyi  bazen yapıyorumda,yosunları temizlediğim pek söylenemez.
Kısa zamanda bir sürü çeviri oldu sitede , çok çok  teşekkürler.
_ albatros _2008-06-19 12:22:39

nyucelÇevrim Dışı

nyucelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Haziran 2008 13:42
Bu hazırlıklardan sonra çekilen fotoğraflardan biri:

KILLtoLIVEÇevrim Dışı

İl: Bursa
KILLtoLIVEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Haziran 2008 14:03
Bende böyle makine olsa değil 3 ayaklı sehpayla amuda kalkıpta güzel resimler çekerim