akvaryuma ıspanak suyu koydum yararı olurmu

Mehmet AytafÇevrim Dışı

İl: Bursa
Mehmet AytafÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2009 18:29

Arkadaşlar öncelikle forumdaki bütün üyelere selam.Ben bugün akvaryumuma yararlı olacağını düşünerek akvaryumuma haşlanmış ıspanakların suyunu koydum.Sizce yararı olurmu...Yorumlarınız için teşekkürler

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

MertowskiÇevrim Dışı

MertowskiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2009 18:34

Biz genellikle Ispanağı haşlayıp sonrada damarlarindan ve saplarından ayırıp keserek balıklara veriyoruz ama suyunun balıklara hiçbir yararının bulunacağını sanmıyorum ve akvaryumunuzu çok kirletir

lepistes_kÇevrim Dışı

İl: Istanbul
lepistes_kÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2009 18:37
suyunu bilmem ama ıspanak kendisi yararlı :) yararlı olur heralde 

SaRCoPhiLiuSÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Tekirdag
SaRCoPhiLiuSÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2009 01:50
     Yararından çok zararı olabilir. Ispanak bile balıklara verilecekse damarlarından ayrılmış,iyi haşlanmış ve çok az olarak verilmelidir. Piyasada onca kaliteli yem var iken bu tarz yemlerin kullanımına ara vermeli,az verilmelidir.

Saygılar.

Mehmet AytafÇevrim Dışı

Mehmet AytafÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2009 00:03

Yorumlarınız için teşekkürler.Bende çok fazla koymadım zaten yarım bardak koydum onun için suyu fazla kirletmedi.Ama ben birinden duymuştum haşlanmış ıspanak suyunun bitkilere yararı olur diye onun için bu işe kalkıştım şu an hiç bir zararı yok...Saygılar

mehmet aytaf2009-03-10 00:05:25

maraslıÇevrim Dışı

maraslıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2009 00:03
[QUOTE=SaRCoPhiLiuS]     Yararından çok zararı olabilir. Ispanak bile balıklara verilecekse damarlarından ayrılmış,iyi haşlanmış ve çok az olarak verilmelidir. Piyasada onca kaliteli yem var iken bu tarz yemlerin kullanımına ara vermeli,az verilmelidir.

Saygılar.
[/QUOTE]

Bir şeyi merak ediyorum :) Yani siz  içine bir sürü katkı maddesi kimyasal madde vs giren hazır seri üretim fabbrika yemlerini dogal bir bitkinin özüne tercih ediyorsunuz. Yapay yemin dogal bir bitkiden daha iyi oldugunu söylüyorsunuz..Dogru mu anladım ?

sinan m.dÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kocaeli
sinan m.dÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2009 00:11
Yapay dediğiniz yem de doğal malzemelerden yapılıyor... Tabi bu dediğim yemler sera, tetra vs... 

maraslıÇevrim Dışı

maraslıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2009 00:19
İllaki vardır bişeyler Sinan bey..

Şahsen insanın yedigi fıstıklı tatlıya bezelye katıldıgını gözlerimle gördüm , hayvanın yedigi seri üretim malzemeye mi extra maddeler katmayacaklar :)

ashizaÇevrim Dışı

Özel Üye
ashizaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2009 00:23
[QUOTE=maraslı]İllaki vardır bişeyler Sinan bey..

Şahsen insanın yedigi fıstıklı tatlıya bezelye katıldıgını gözlerimle gördüm , hayvanın yedigi seri üretim malzemeye mi extra maddeler katmayacaklar :)
[/QUOTE]

Avrupa'da o işler o kadar kolay değil.

KILIÇÇevrim Dışı

Ziyaretçi Engelli
İl: Ankara
KILIÇÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2009 02:40
Balıkların hazmını kolaylaştıran şey, ıspanak yaprağındaki liflerdir diye biliyorum. Suyunun bir faydası olacağını sanmıyorum. Ancak zararı da olmaz sanırım...

maraslıÇevrim Dışı

maraslıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Aralık 2009 04:23
[QUOTE=ashiza] [QUOTE=maraslı]İllaki vardır bişeyler Sinan bey..

[/QUOTE]

Avrupa'da o işler o kadar kolay değil.
[/QUOTE]

pis ve adi bir dünyada yaşıyoruz.. :) herşeyi heryerde beklemek lazım...diger dünya insanları şerefli namuslu vicdanlı dürüst olaak diye birşey yok..heryerde her çeşit insan mevcut..neden olmasın..

ashizaÇevrim Dışı

Özel Üye
ashizaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Aralık 2009 13:56
Evet, hemfikiriz bu konuda Emre Bey. Yalnızca Avrupa'da yasalar yazılı metinler olarak kalmıyor, büyük ölçüde uygulanıyor. İnsan ve hayvan hakları konularında da hassaslar (en azından kendi insan ve hayvanları için).

Başlığı amacından saptırıyorum sanırım Utangaç Şöyle söyleyeyim o zaman, kalitesine güvendiğimiz kuru yemlerin yanında ek besinler kullanmak mümkün, fakat bunu bilinçli bir şekilde uygulamak gerekiyor.

SaRCoPhiLiuSÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Tekirdag
SaRCoPhiLiuSÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Aralık 2009 14:38
[QUOTE=maraslı] [QUOTE=SaRCoPhiLiuS]     Yararından çok zararı olabilir. Ispanak bile balıklara verilecekse damarlarından ayrılmış,iyi haşlanmış ve çok az olarak verilmelidir. Piyasada onca kaliteli yem var iken bu tarz yemlerin kullanımına ara vermeli,az verilmelidir.

Saygılar.
[/QUOTE]

Bir şeyi merak ediyorum :) Yani siz  içine bir sürü katkı maddesi kimyasal madde vs giren hazır seri üretim fabbrika yemlerini dogal bir bitkinin özüne tercih ediyorsunuz. Yapay yemin dogal bir bitkiden daha iyi oldugunu söylüyorsunuz..Dogru mu anladım ?
[/QUOTE]

Kaliteli yemlerle ıspanak,yumurta sarısı v.b. yemleri kıyaslamak bence yanlış. Kaliteli yemlerin indekslerini inceleyip bu kanıya varmak gerekir.
      Doğala en yakın besleme tabi ki idealdir ama balıklar ne yumurta sarısını ne de ıspanağı haşlanmış şekilde doğada bulabileceklerdir.
      Kaliteli yemler türlerin ihtiyaçları doğrultusunda incelenerek labratuar ortamında üretilirler. Ben doğal yem olarak artemia harici hiçbir yemi kullanmıyorum. Kaliteli markaların yemleri balıkların bütün vitamin ve mineralleri kısacası bütün ihtiyaçlarını karşılarlar. Bu açıdan değerlendirilmesi gerekmektedir.

Saygılar.

selmanfarisÇevrim Dışı

Özel Üye
selmanfarisÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Ağustos 2010 22:06

Biyoloji bilgisi yüksek arkadaşların fikirleri nedir bu konuda? En nihayetinde ıspanak yemeğindeki suyun faydalı olduğunu Büyüklerimiz evvelden beri söyler.

Sonuç olarak faydalı mıdır zararlı mıdır?