akvaryumcu yada petshop açma

EnatiopuSÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
EnatiopuSÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2007 09:28
Arkadaşlar peki petshop değilde, yurt dışından toptan balık getirmenin prosedürleri nelerdir? Vergileri nedir, gümrükde balıklar beklememeli ama gümrüklerde sağlık kontrolü vs.. uygulanmadan canlı girişi yapılmıyor. Yani petshop değilde bu işi toptancı olarak yapmaya kalksak gerekli hükümler nelerdir? Yazılan prosedürler bunun içinde geçerlimidir?
Saygılar.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

EnatiopuSÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
EnatiopuSÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Nisan 2007 00:54
Bu internet aracılığıyla satış yapan bir çok yabacı toptancı firma var bunlarda nasıl bir prosedür varda havaalınından balıkları sorunsuz alıyoruzda, kendimiz gidip paketletsek ve getirmeye kalksak neden havaalanında gümrükde bir çok işleme ve vergiye maruz kalıyoruz?

redpapillonÇevrim Dışı

Kurumsal Üye
İl: Istanbul
redpapillonÇevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 18 Nisan 2007 13:04
Artık petshop açmayı biraz daha sıkıyorlar petshop çalışanları kursa tabi tutuluyor,hoş ne kadar kurs denirse.Ayrıca her dükkan bir veterinerle anlaşacak düzenli olarak kontrol edecek hijyen vs.ama bu iştede komik olan bir sürü durum var.Veterinerleri çogu akvaryumdan anlamaz en komiği, ölen balık kuş vs bir hayvanı saklayıp veterinerin ölüm nedenini araştırması gerekiyormuş.Daha bunun gibi bir çok saçmalık Bence akvaryumcuların muhattabı suürünlerinden olması lazım,
saygılarWink

donutÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
donutÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Mayıs 2007 10:06

Evet arkadaşlar yurtdışından balık getirirken ne gibi işlemler paılıyor,uygulanıyor..Birisi açıklar veya ilgili bir linke yönlendiririse sevinirim..

Mesela yurt dışından bir tanıdığımız balık alıp gönderse..Oda oradaki petshoptan alacak değilmi..Yoksa büyük toptancılardan 20-30 gibi bir sayıda balık alıp gönderme şansı varmı?

theking1907Çevrim Dışı

theking1907Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mayıs 2007 12:20
10 tane balığa kadar gümrüksüz getirilebiliyor... Alınan akvaryumcudan sağlık raporu isteniyormuş o kadar...

ahmet burakÇevrim Dışı

ahmet burakÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ekim 2007 19:10
MADDE 5)    l)Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek. yasaktır.

Bu madde den benim anladığım, evin de tehlike arz etmeyen hayvanların barındırılması ile ilgili hiçbir sorun olmayacağı, takas edebileceğimiz dir

Yani burada bizlerin takas yapamayacağına dair hiçbir tabir bulunmamaktadır. Nasıl böyle bir korku içine düştüğünüzü anlamış değilim. Büyük bir ihtimal ile ben bir şeyler kaçırdım bu konuda. Ermm
ahmet burak2007-10-25 19:12:47

Pail HeadÇevrim Dışı

Pail HeadÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ekim 2007 19:18
Kim uyuyor ki bu kurallara. Dead dewiltown2007-10-25 19:18:37

arda oskayÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
arda oskayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Ekim 2007 09:32
Takip edebildiğim kadarıyla kokoreç yasasına benzettiğim şaçmalıklardır bunlar. Zamanında kokoreç, işkembe çorbası A.B yolunda güme gidicek falan tantanaları olmuştu. Ben hala tezgahdan kokorecimi alırım bar çıkışı, üsütnede midye dolma yerim. Migrosdan gidip dana yüreği alır balıklarıma yediririm. Bu yasaların hayata geçeceğine hiç ama hiç ihtimal vermiyorum. Hele her sene kurban bayramında gördüklerimizden sonra.

ylcnbgszÇevrim Dışı

ylcnbgszÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Ekim 2007 13:38
Arkadaşlar bizim yazdıklarımız Kanun ve Yönetmeliklerden aldıklarımızdır. Kanunu bilmemek yada kendinizce yorumlamak sizi sorumlulukdan kurtarmaz ylcnbgsz2007-10-31 13:45:07

arda oskayÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
arda oskayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Ekim 2007 15:21
Böyle bir kanun yok demiyorum ki, olan kanunun saçma olmasından bahsediyorum. Neden üstünüze alındınız anlamadım açıkcası.

rottÇevrim Dışı

İl: Izmir
rottÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Ekim 2007 19:24
Bence bu kanun diğer sektörlerde olduğu gibi merdiven altı tabir edilen üretimhanelerin çoğalmasını sağlamaktan başka bir işe yaramaz.Sonuçta bu bir hobi ben satış yapmıyorum kendi zevkim için üretiyorum sonrada dağıtıyoruma kadar gider.dükkan açmazsında internetten satış yaparsın(yoksa forumlardaki ilanlarımı denetleyecekler)Sonuçta bugün kılık kıyafet kanunu,tekke ve zaviyeler kanunuda var ama kılık ta meydanda,tekkelerin halide.

afbolayirÇevrim Dışı

İl: Sivas
afbolayirÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Ekim 2007 19:46
    Hangi akvaryumcu uyuyor bu kurallara ayrıca devlet ilk önce eğitim verecek ki sonra bu kuralları koysun.Mesela akvaryumcular artık lisansız satış yapamayacak dese öncedende kurs yerleri gibi yerler açsa bu kurallar belki olur ama devletimiz eğitim vermeden nasıl kural koyar?
    Bir akvaryumcunun verdiği bilgi diğerinde farklı olan bir üşkede bu prosedür yürümez...
lafayette2007-10-31 20:09:37

ylcnbgszÇevrim Dışı

ylcnbgszÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Kasım 2007 10:22
Arda bey üzerime alınmak gibi bir niyetim yok. Ben konuyu yazdığımız sorunları yaşayan insanları görünce açma ihtiyacı hissettim. Bu konu üzerinde Akvaryum ve diğer evcil hayvan sitelerinin hiçbirinde bu kadar tartışma olduğunuda görmedim. İlk başta yazdığımı mevzuat ve uyarıları tek bir sitede bulma şansınızda yoktur. Bu işe girmek isteyen insanların canının acımasını hiç istemem. Ben uyarı vazifesini yerine getirdim. Geçersiz uygulanmayan bir Kanun diyen arkadaşlara tavsiyem yeni bir dükkan açmayı denemeleri olacaktır burada yazdıklarımız ve daha fazla sorunlarla karşılaştıklarında neden konuyu açma gereği duyduğumu daha iyi anlıyacaklardır. ylcnbgsz2007-11-02 10:24:48

pitonÇevrim Dışı

İl: Izmir
pitonÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Aralık 2007 15:16
Eğitim sözcüğüne takılan arkadaşların düşüncelerini merak ediyorum. Hepsi; bana eğitim veremezler, ben daha bilgiliyim, yılların tecrübesi gibi cümlelerle kendilerini savunuyorlar. Herhalde eğitim süresinin 3500 saat olduğunu ve bilinen bütün balık ve bitki cinslerinin nasıl bakılacağı verilen eğitimde öğretileceğini düşünüyorlar. Başka sektörden örnek verelim. Aracınız var.O araca uygun ehliyetiniz var,(C,E,D) serviscilik yada taşımacılık yapacaksınız. Bunların sertifikaları var. Aynı zihniyetle ne diyoruz; eğitimi veren benden daha mı iyi araba sürüyor, bana eğitim verecek adamın alnını karışlarım, eğitim verenin ehliyeti bile B sınıfı,  gibi uzatmak mümkün. Ehliyetim var işte niye bende serviscilik yapamıyorum. Allah allah ne biçim yasa bu, sertifika alacakmışım.Sanki sertifika topluyor yolcuyu sürüyor arabayı. Burada yasayı yüretme yetkisi verilen kurum nerden bilecek senin bildiğini? Birde veteriner kontrolüne takılmış arkadaşlar. Hasta balıkları sen rahat rahat sat sonra nerden çıktı bu yasa. Alnın açıksa yasayı alkışlarsın alnın açık denetime girer her hafta veterinerine görünürsün. Ha veteriner oturduğu yerden imzalıyor, denetci çay içip gidiyor. Bu da ülkemizin vahim durumu ne yazıkki genellemek istemiyorum ama bizim insanımız sorumluklarını yerine getirmek istemiyor. Hoş nasılsa bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığı ile işini yapmaya kişileri şikayette etmiyoruz. Halbuki şikayet edilse bu sefer görev yapmayan korkacak görevini yapacak işini doğru yapmayan esnaf(akvaryumcu) uyarılacak yada kapatılacak, toplum için yararlı satıçı ortaya çıkacak. Artık devlette kadrolu almayı azaltmakta ve sözleşmeli almakta. Faydası ne? Faydası kadroya girdim tamam artık sırtım yere gelmez değil her yıl sözleşme yeniliyor memnun ise. Bu sektördede büyük firmaların oranı artıkca yasa değer kazanacak. Yine bir örnekle pekiştirmek istiyorum cümlemi. Aynı olay bakkal manav içinde geçerli büyük marketler bizi öldürdü diyorlar. Aynı bir litre kolayı market 1,15ytl satıyor bakkal bu koladan 1,6ytl istiyorsa elbette vatandaş markete gidecek. Hem son kullanma süresi gecmiş derdi yok hatalıydı derdi yok çünkü market malının arkasında sattım gitti demiyor. Sen ne yaptın demek lazım bakkala 15senedir aynı dükkan aynı raf nüfüs artıyor sen aynısın eski satışım yok diyorsun ama suçlu market. Herşeyin ilacı zaman. Yasa zamanla kendini yeniler. Bu süre zarfında kendini yenilemiyenler, zamanda haykırış olarak unutulur gider. Toplum için yaralı olan yasa ile birlikte korunur ve devam eder.