akvaryumcu yada petshop açma

bjkalleyÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
bjkalleyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Aralık 2006 09:56
Türkiye'nin önemli bir eksikliğidir. Bu gibi yasalar hep baştakilere ve yakınlarına yarar. Örneğin bir yol açık geniş büyük bir yoldur, radarı 70km/s a kurarlar ama limit 55 km/s'dir şehir içinde. İstediklerinde 55'e kurup ceza da kesebilirler, o anki maddi açıklıklarına bağlı. Yani gücü ellerinde tutarlar. Yine maliyeciler ceza kesmek isterse o kadar eften püften şeylerden kesebilirler ki... Adama iyi davranmaya, ters geçinmemeye bakmak lazım. Tabi devletimiz sen benim kim olduğumu biliyor musuncusuyla karşılaşıp kalbini kırarsanız bu size pahallıya patlar. Kapınıza talimala gelen maliyeciler yğklü müktarda ceza bırakarak giderler. Bu ilaçlar, balıklar yurt dışında da satılıyor. Bu yasalarla insalar koyun ediliyor başka bir şey değil...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2006 20:36
[QUOTE=tropheus]
........
Bu eğitimde kullanılan bir kitap bastırılmış belediye tarafından, kitabın kapağında fanusta japon balığı var.
......
[/QUOTE]

İşte benim de bu garibime gitti.

[QUOTE=elektra]

Arkadaşlar bakıyorumda kimse bu kanunun yürürlüğe gireceğine inanmıyor.Ama "AB Uyum Yasaları"çerçevesinde bu ve benzeri bir çok kanun ülkemizde de uygulanmaya başlanacak.

Eğer ki uygulanırmı diye düşünüyorsanız Avrupa Birliğine girmek ne yazık ki hayal olarak kalır.Mutlak şekilde uygulanacaktır.

[/QUOTE]

Siz bunları uygulasak da AB'ye gireceğimize inanıyor musunuz?

Bir benim gibi ne olursa olsun egemenliğimi paylaşmam diyenlerin AB'ye girilmesine izin vereceğine inanıyor musunuz?

Bu yasaların uygulanması boşuna. Ne ülke içindeki koşullara uyuyorlar,  ne de bir işe yarıyorlar.
encort2006-12-7 20:39:56

elektraÇevrim Dışı

İl: Samsun
elektraÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2006 20:52
[QUOTE=elektra]

Arkadaşlar bakıyorumda kimse bu kanunun yürürlüğe gireceğine inanmıyor.Ama "AB Uyum Yasaları"çerçevesinde bu ve benzeri bir çok kanun ülkemizde de uygulanmaya başlanacak.

Eğer ki uygulanırmı diye düşünüyorsanız Avrupa Birliğine girmek ne yazık ki hayal olarak kalır.Mutlak şekilde uygulanacaktır.

[/QUOTE]

Siz bunları uygulasak da AB'ye gireceğimize inanıyor musunuz?

Bir benim gibi ne olursa olsun egemenliğimi paylaşmam diyenlerin AB'ye girilmesine izin vereceğine inanıyor musunuz?

Bu yasaların uygulanması boşuna. Ne ülke içindeki koşullara uyuyorlar,  ne de bir işe yarıyorlar.
[/QUOTE]

AB girmek hiç mi hiç önemli değil.

Bunlar "Muasır Medeniyetler seviyesine "gelmemiz için konulmuş uygarlık kurallarıdır.

"Müasır Medeniyetler Seviyesi" umarım size bir şeyler hatırlatmıştır. 

Saygılarımla...

elektra2006-12-7 21:17:3

aydınÇevrim Dışı

İl: Hatay
aydınÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2006 21:45

Her şey iyi güzel de; denetleyecek kişiye nasıl bir eğitim verilecek?Mesela malavi balığının kaç cm'lik akvaryumda yaşaması gerektiğini, ph, kh vs... ne olması gerektiğini bilecek mi?

lafayette2007-08-20 12:12:53

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2006 22:41
[QUOTE=elektra]

AB girmek hiç mi hiç önemli değil.

Bunlar "Muasır Medeniyetler seviyesine "gelmemiz için konulmuş uygarlık kurallarıdır.

"Müasır Medeniyetler Seviyesi" umarım size bir şeyler hatırlatmıştır. 

Saygılarımla...

[/QUOTE]

İşte sorun da burada. Kanunlar aynen AB'den alınıyor. Her ülkenin, toplumun kendine has özellikleri ve özel koşulları vardır. Evet, temel görüşler aynen alınabilir fakat uygulamada dikkatli olmak gereklidir. Bu tip bir kanunun çıkmasını ben de çok isterim. Hatta arzum tüm dünyadan daha ileri, tıkır tıkır işleyen bir sistemin getirilmesidir. Lakin bu kanun ülkemiz koşullarında uygulama sorunları çıkaracaktır. Ayrıca eğitimler getirilmesi iyidir fakat eğitimciler ne durumdadır? Kitabın kapağına fanus koyan bir kişi zaten yasa tarafından yapılması yasaklanan bir eylemi öğretimin temeli olan bir kaynakta sergilemektedir. Bu kaynak da kişilere nelerin nasıl yapılmasını anlatmaktadır. Sizce bu normal mi?

Bence bu kanun çıkarılmadan önce, bu işin uzmanlarından bir komite kurulsa, su ürünlerinden, veterinerlikten akademisyenler ve ayrıca hukukçular toplansa da yavaş yavaş yaptırım kapsamı, uygulama şekilleri değiştirilerek kademeli bir yasama süreci oluşturulsa herşey sektöre alıştırılarak verilir, kurallar tıkır tıkır işler. Fakat bu derece ağır bir kanunu aniden uygulamaya sokup, yaptırımlar uygulamaya başlarsanız sektörün köküne en yakın yerden balta vurmuş olursunuz. Sonucu kanun tam olarak uygulandıkça zamanla göreceğiz.

bjkalleyÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
bjkalleyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2006 13:36
[QUOTE=aydın]

her şey iyi güzel de; denetleyecek kişiye nasıl bir eğitim verilecek, mesela malavi balığının kaç cm lik akvaryumda yaşaması gerektiğini, ph, kh vs ne olması gerektiğini bilecek mi.

[/QUOTE]

Bilmeyecek. Çay içip, balıklar güzelmiş, abi akvaryumları ara sıra sil yosunlu diyip gidecekler

elektraÇevrim Dışı

İl: Samsun
elektraÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2006 14:35

....... Lakin bu kanun ülkemiz koşullarında uygulama sorunları çıkaracaktır. Ayrıca eğitimler getirilmesi iyidir fakat eğitimciler ne durumdadır?.......

Bence bu kanun çıkarılmadan önce, bu işin uzmanlarından bir komite kurulsa, su ürünlerinden, veterinerlikten akademisyenler ve ayrıca hukukçular toplansa da yavaş yavaş yaptırım kapsamı, uygulama şekilleri değiştirilerek kademeli bir yasama süreci oluşturulsa herşey sektöre alıştırılarak verilir, kurallar tıkır tıkır işler. Fakat bu derece ağır bir kanunu aniden uygulamaya sokup, yaptırımlar uygulamaya başlarsanız sektörün köküne en yakın yerden balta vurmuş olursunuz. Sonucu kanun tam olarak uygulandıkça zamanla göreceğiz.
[/QUOTE]

Yazdığınıza sonuna kadar katılıyorum.

Altı çizili yazınızda ise bu kanunun Resmi gazete de yayım tarihine bakarsanız ../../2000 yılında yaymlanmış olduğunu görürsünüz.Resmi Gazetede yayımlanan her kanun ilgili kişisi tarafından bilinip,haberdar olunmuş sayılır.

Yani bu durumda bu kanunun yayım tarihinden bu zamana 6 yılı aşkın bir zaman geçmiş demek ki.Dediğiniz gibi bir anda olan işler değil bunlar.Tabi bizim ihmalkar davranışlarmız ve yeterince kanunların uygulanmaması işi bu zamana kadar ertelenmesine sebep olmuştur.Bu arada iş işletmeciye düşüyor.Bu tür konularda hizmetler veren danışmanlık şirketleri mevcut.

Hatırlıyorum da formda akvaryumcuların çok pis ve bakımsız olduklarından,kokudan dükkanlara girilemediklerinden dert yanılıyordu.Halkımızda bu kanunları destekler ve üzerine düşeni yaparlarsa bu tür kötü durumlardan da kurtulmuş oluruz.

Bu arada kanunu bir kaç madde de ele alıp yok suyun ph değeri,balık boyu vs. gibi bir kaç başlık altında yorumlamaktansa kanunu genelinden yorumlamanızı öneririm. 

elektra2006-12-8 14:43:14

sevket_sengulÇevrim Dışı

sevket_sengulÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2006 14:58

Tarım il müdürlüğünde çalışan ve teftişe gelen memurların halini görseniz yerlee yaradınız gülmekten.

Ben bir akvaryumcu ağabeyimin yanında sık sık takılırım ve şahit olurum.

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2006 15:12
Murat Bey; haklısınız. Sonuna kadar katılıyorum fakat dediğimi yanlış anladınız sanırım. Benim bahsettiğim ilk başta kapsamı çok dar bir kanun çıkarılması idi. Bu sayede sektör bu işte kural olduğunu bilerek bu kurala dikkat eder, sonraları da kanun yavaş yavaş şu anki gibi ağır ve kapsamlı bir hale getirilir. Tüm bunlar yapılırken de başından sonuna kadar kanun(lar) tamamen uygulanır. İşte bu sektörü yavaş yavaş alıştırmaya yarar.

Aksi halde en ağır ve kapsamlı şekli ile daha önceden hiç bir denetim ve kurala tabi olmamış bir sektörü adam etmeye çalışırsanız, hele bunu yüksek para cezaları ile sağlamaya çalışırsanız sektörü zor duruma düşürmek ve baltalamaktan başka birşey yapmamış olursunuz. Benim de sizler gibi isteğim ter temiz, hayvanları sağlıklı pet shoplar görmektir. Fakat bunun da bir yolu yordamı vardır. Kaş yaparken göz çıkartmanın manası yok.

not. Kanunun ne zaman çıktığından çok ne zaman uygulanmaya başladığı önemlidir. Teorik olarak kanun çıktığı anda uygulanmaktadır fakat biliyorsunuz ülkemizde bu pek geçerli değildir. O yüzden yeni uygulanmaya başlanan bu kanun yeni çıkmış muamelesi görmekte bence haklıdır. (Malesef.)

cetinÇevrim Dışı

İl: Istanbul
cetinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2006 15:24

Sn. Şengül,

Samimi olarak soruyorum " ne gibi sahneler gördüğüzü bizimle paylaşırmısınız " ?

Saygılar,

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2006 20:28
Evet ben de duymak istiyorum, anlatın lütfen. Gözümün önünde canlandırmış olurum. Eğlenelim biraz.

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2006 18:34
Şikayet edilmesine gerek yok. Şu anda da yaptırımlar uygulanmakta. Tüm mesajları okumadan yazdıklarımızı değerlendirmişsiniz galiba.

ylcnbgszÇevrim Dışı

İl: Ankara
ylcnbgszÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2006 13:52
 ( Buğrahan Kardeşim ilgine teşekkür ediyorum, boş gezerken yukardaki konuları araştırdık yazdık forumdaki gereksiz olan bu konuyu açtık, )Sizin göremediğiniz birşeyi, para koyup ticaret yapmayı düşünen arkadaşları, yeni işyeri açmayı düşünen akvaryumseverleri, işyeri devralmayı düşünen arkadaşlarımızı düşünerek bu konuyu gündeme taşıdım. size verdiğimiz rahatsızlıkdan dolayı özür dileriz demekden başka birşey diyemiyorum

system41Çevrim Dışı

system41Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Aralık 2006 19:59
Arkadaşlar şimdi ilk linki okudum burdan yola çıkarak şunu sormak istiyorum. Kendi çapımızda bir akvaryum dükkanı acsak sadece balık üzerine kedi köpek kuş olmayacak. İş yerinde veterinermi çalıştırmalıyız çünkü bir maddede veterinerin çalışma saatleri gösterir çizelgenin görünür yerde asılması şeklinde idi, yanlışım varsa düzeltiniz lütfen.