Akvaryumumdaki bulanık su sorunu

silmarillioneÇevrim Dışı

İl: Ankara
silmarillioneÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2010 14:00

Öncelikle merhabalar,

Değerli akvarist arkadaşlarım, akvaryum hobisinde profesyonelleşmiş hocalarım;

Adım Murat, akvaryum hobisine bundan 5 yıl önce japon balığı ve pengaisus’la başladım. Gayet güzel ama bir o kadar da küçük bir akvaryumum vardı. Ama onların hareketlerini izlemek sizinde bildiğiniz gibi bana da çok büyük bir enerji kaynağı oluyordu. Evlilik arefesi ilgilenemediğimden dolayı balıklarımı akvaryum ve içindeki bütün alet edevatıyla birlikte bir akrabamıza verdim.

Yaklaşık 2 hafta önce Ali Ustayla tanıştım. Gerçekten çok iyi olmakla beraber gayet anlayışlı bir o kadarda her konuda yardımlarını esirgemeyen bir insan ve ondan bir akvaryum aldım. 150*65*60 kuleli akvaryum 40*40 profil üzerine mobilya giydirmeli ve ölçülerini tam olarak bilmediğim sump sistemi var (yaklaşık 100 lt su alıyor) Ali Ustanın da yardımları ve aracılığıyla Musa Akvaryumdan eheım 3000 compact kafa motoru ve eheım jager 300w ısıtıcı, eheım media kıt (substrat&delikli seramik) artı olarak sizin de bildiğiniz gibi sünger, elyaf, keçe ve bioball ekledim. Hava motoru bir arkadaşımdan temin ettiğim çift çıkışlı bir hava motoru. Markasını tam hatırlamıyorum ama champion du sanırım.

Akvaryum dekoru için Ali Ustanın hediye ettiği yaklaşık 50-55 kilo fosil kaya kullandım. Kum olarak forum da okuduğum kadarıyla chiclidlerin en sevdiği olarak söylenen silis kumu aldım. (font döküm / ostim) Yıkanmış olduğunu söylemelerine rağmen çok iyi bir şekilde 60 kilo kumu yaklaşık 2-3 saatte yıkadım tertemiz oldu.  Akvaryuma kumu daha sonra da kayaları ekledim. Suyunu ekleyip içine denildiği gibi bakteri oluşumu için 2-3 parça yem attım.  3-4 gün bu şekilde bekledim.  Su 2. günün sonunda bulanıklaşmaya başladı.  Heralde zamanla berraklaşır diyerek her gün birkaç tane olmak üzere balıklarımı attım.

Şu an sarı prenses, yunus, acei man ve bir de dayımın hediye ettiği yaklaşık 20 cm kadar bir papağan chiclid var. Akvaryumu kuralı 2 hafta oldu fakat bu bulanıklık bir türlü geçmedi. Ben de bunun üzerine forumda uzun bir süre arama yapıp bu konudan müzdarip bütün arkadaşların sorunlarını ve arkadaşlarımızın verdiği bütün cevapları okudum. Bakteri kültürü, aktif karbon, kullanılmış bir filtre kullanılmasını öneriyorlardı. Bakteri kültürü bulamadım onun yerine akvaryumcu arkadaş sera nitrivitec kullanmamı önerdi. 3 gündür azar azar akvaryuma direk değil sump sisteminden gönderiyorum artı olarak da aktif karbon aldım ve sump sistemine dâhil ettim ama suda hala gözle görünür değişme olmadı.

Akvaryumun ön tarafından bakınca gayet normal görünüyor. Fakat yandan bakınca, belli bir noktaya kadar (yaklaşık 20 -30 cm) net, daha ilerisi ise sanki bir sis bulutu varmış gibi duruyor. Balıkları nerdeyse göremeyeceğim en son dün akşam kullanılan bir iç filtre buldum ama küçük bir filtre resun marka bir faydası olacağını düşünmüyorum ama yine de belki diyerek taktım hala çalışıyor. Yemlemeyi günde iki kez yapıyorum. İlk başlarda dip çekimi fazla yapmayın demişsiniz ben de suyla fazla uğraşmamaya çalışıyorum. Ama içerisi çok kirlendiği için mecburen iki defa dip çekimi yapmak zorunda kaldım. Onun akabinde üzerine %5-7 gibi bir su değişikliği yaptım (yani akvaryumdan çektiğim su kadar). Şimdi size sorum herkese denildiği gibi biraz zamana mı bırakayım? Yoksa bana tavsiye edebileceğiniz değişik bir yönteminiz var mı? Şimdiden cevap veren okuyup ilgilenen tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim,  değerli vaktinizi çaldıysam kusura bakmayın.

Saygılar.

Erdal Hoca2010-01-19 22:01:43

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

38kaanÇevrim Dışı

İl: Kayseri
38kaanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2010 18:10
Bir akvaryumda bazı dengelerin oturması için biraz süre gerekli bence akvaryumu kendi haline bırak derim zamanla daha cok oturmus bi akvaryum göreceksin...Saygilar...

silmarillioneÇevrim Dışı

silmarillioneÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2010 18:14
Cevap için çok teşekkür ederim okuduğum kadarıyla yapmam gerekenlerde senin tavsiyen yönünde ama takdir edersin ki artık sıkılmaya başladım. Ne zaman kadar bekleyeceğim merak ettiğim en büyük soru o kadar masraf yapıp güzel bi iş çıkarmak istiyorsun her akşam eve gittiğinde aynı manzara insanı soğutuyor açıkcası tkrar çok teşekkür ederim. .

tnemücrEÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
tnemücrEÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2010 18:39
Bende diğer arkadaşlar gibi zaman ve sabır tavsiye ediyorum.
(Ayrıca papağan balığını forumlarda biraz araştırmanızı tavsiye ediyorum.)

Erdal HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
[C]2,3,10749[/C]
İl: Mugla
Erdal HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2010 21:54
Murat Bey, linkteki makalede bu konuyla ilgili  açıklamalar var. İşinize yarayacağını umuyorum.

Saygılar,

kwinstonÇevrim Dışı

kwinstonÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2010 22:22
[QUOTE=Erdal Hoca]Murat Bey, linkteki makalede bu konuyla ilgili  açıklamalar var. İşinize yarayacağını umuyorum.

Saygılar,

[/QUOTE]

Hocam çok teşekürler sizler olmasanız biz yeni yetmeler ne yapardık bilmiyorum.

mstfFBÇevrim Dışı

mstfFBÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2010 22:29
Murat bey aynı sorun bende de var.Bende sizin gibi dökümcüden aldığım silis kumu ve 10 kg kadar da fosil kaya kullanıyorum kurulumdan itibaren 2 ay filan hiç bir sorun yoktu ama suyum 3 gün içinde arka taraf görünmeyecek derecede bulandı mecburen su değiştirmek zorunda kaldım.Su değişiminden sonrada ancak berraklık bir hafta dayana bildi su 2-3 gün içinde tekrar bulanmaya başladı bu sefer farklı olarak yosunlanmada olmaya başladı.
 Akvaryumum hakkında bilgi de vereyim 1 metre standart akvaryum filtre olarakta iç filtre kullanıyorum.Şimdi küçük akvaryumumu sump yaptım bir de onu deneyeceğim Aynı bulanıklık tekrar olacak mı bakalım

Erdal HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
[C]2,3,10749[/C]
İl: Mugla
Erdal HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2010 22:34
Recep Bey, aslında teşekkür edecek bir şey yapmadım. Tebessüm Üyelerimizin çoğu  Ana Sayfamızdan  yeteri kadar yararlanmıyor.  www.akvaryum.com u sadece forumdan ibaretmiş gibi düşünüyor. Halbuki Ana Sayfa'da birçok sorunun cevabını içinde taşıyan yüzlerce makale var.

Ana Sayfa

Saygılar,                                  
Erdal Hoca2010-01-19 22:38:16

silmarillioneÇevrim Dışı

silmarillioneÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Ocak 2010 09:41
Erdal hocam çok teşekkür ederim ama sizin dediğiniz gibi www. Akvaryum. Com u sadece forumdan ibaret görenlerden değilim hızlı su berraklaştırma gibi bakım gibi bütün makaleleri okumadan geçmiyorum. Hızlı su berraklaştırmada tek denemediğim yöntem içeri-dışarı akış yöntemi ama takdir edersiniz onuda yapmak baya zor bir iş akvaryum ya banyoda olacak yada mutfakta yada benim için iki tane 15 metrelik su hortumu gerekecek inanın bu konuyla alakalı site de yazan bütün makaleleri forumdaki soru cevap kısımlarını eksiksiz okudum denemediğimde kalmadı diyebilirim. Artık elimi sürmemek müdahale etmemek benim için sanırım tek yol kaldı. Tekrar herkese teşekkürlerimi sunuyorum ilginiz alakanız için. ...

Ercüment bey özür dilerim. Papağan balığını hakikaten ben hiç sevmiyorum ama biraz büyük ve gözüne güzel göründüğü için eşim istedi. Akvaryum konusunda o beni kırmadı bende açıkcası onu kırmak istemedim papağan chiclid sanırım ticari amaç güden bir balık forumda okuduğum kadarıyla ama, bilmediğim farklı bişeyler varsa öğrenmek isterim bu konuda aydınlatırsanız beni mutlu edersiniz.

Mustafa bey aynı sorunu yaşamış olmakdan dolayı üzüldüm yalnız bende ilk kurulumda olduğu için beklemem gerektiğini herkesden duyuyorum okuyorum yalnız sizinki bana biraz farklı geldi sonradan oluşan bir sis bulutu eminim siz benden daha çok üzülüyorusunuzdur. Forumdan okuduğum kadarıyla aktif karbon, zeolit bu sorunu çözüyor yada bakteri kültürü inşaallah sizin akvaryumunuz çok netleşir ben bu saydıklarımın hepsini sump sisteminin içine koydum kuru bakteri kültürü bulamadım ama sera nitrivitec koyuyorum her akşam azar azar bi değişiklik olur diye ama sanırım bunlar yetmiyor. Nerdeyse gidip 3-5 tane kullanılmış motor takacağım akvaryuma ama artık o su durulana kadar ilgilenmeyeceğim ilgilendiğim zaman akvaryum gibi benimde içim bulanıyorTebessüm.

okuluptusÇevrim Dışı

İl: Balikesir
okuluptusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Ocak 2010 14:07
Murat bey, o kadar büyük tank için 3-4 gün bekleme süresi çok az. 8-10 gün kadar tüm ekipmanları çalıştırıp beklemeniz gerekir. Dış motorunuzu sürekli çalıştırın ve çok fazla yem atmayın. Biyolojik denge anca oturmaya başlar.

Su değişimi yapmayın.

minerÇevrim Dışı

İl: Kütahya
minerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Ocak 2010 15:58
Birde aşağıdaki linki inceleyin.

http://www.akvaryum.com/Forum/su_bulanikligina_s&111;n_k236629.asp

silmarillioneÇevrim Dışı

silmarillioneÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Ocak 2010 16:19
Önder bey çok teşekkür ederim ama bu yöntemi çok sık okuduğum için denedim bunda da sonuç alamadım ama sırf sizin için tekrar deneyeceğim emin olabilirsiniz.

Haklısınız Emre Bey sanırım orda biraz aceleci davrandım. Aslına bakarsanız elimde 1 metrelik lifetech marka dış motorlu bombeli bir akvaryum vardı, birinden hediye gelmişti. Onu bozup bu 150 lik akvaryuma geçtim. Elimde 1 tane yunus vardı 7-8 cm lik ve acilende bu 1 metrelik akvaryumu evden çıkarmam gerektiği için mecbur kalıp bu yunusu akvaryuma koydum. 2 gün sonra bişey olmadığını görünce yavaş yavaş balık ekledim dediğinizde size katılıyorum. Ama işte biraz sabırsızlık birazda o görüntü dayanamadım. Tebessüm Şimdi onun zahmetini çekiyorum zaten dediğiniz gibi bekliyorum bakalım gün ola harman ola bakalım ne olacak teşekkür ederim.

Saygılar.
Matrak2010-01-20 20:50:14

wertasdÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
wertasdÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2010 09:46
Merhaba,
Sorununuzu çözebildiniz mi acaba?

efetopuzÇevrim Dışı

İl: Antalya
efetopuzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2010 11:23
Merhaba Murat Bey dediginiz gibi aynı sorun bendede vardı ama dün geçti benim araştırmalarıma göre dış filtre çalışmaya başladıktan 21 gün sonra fiziksel işlemiini gösteriyormuş bu 21 gün boyunca yararlı bakteri oluşturuyor suyun bulanıklığıda o bakteri yoğunlugundan kaynaklanıyor aynı sorun bendede vardı ama dün itibari ile geçti. 
Korkmayın sizin kide geçer