Ben Yaptım Oldu Mantığına Dikkat !

ElegansÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
ElegansÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Ocak 2010 23:20
Bir arkadaş biraz empati kurun demiş sanırım bi önceki sayfada.
  Ben şuna değinmek istiyorum.Balıklarımız bizim için çok değerli onlara maximum yaşam düzeyini veremesekte elimizden geldiğince optimum değerlerde tutmaya çalışıyoruz hepimiz.Ama empati olayı biraz abartı olur diye düşünüyorum.Empati kursam bu empatiyi balıklarla değil sokakta aç yatan insanlarla kurardım bence.Hangimiz sokakta aç yatmayı isteriz?Bence empati olayını bu hobiye karıştırmamak gerekiyor.Sadece beslediğimiz hayvanlarımıza biraz sevgi ve yaşayabilcekleri OPTİMUM düzeyde bir alan onlara yeticektir.Eğerki istediğimiz balık oluşturabilceğimiz optimum seviyeye uymuyorsa.Elimizdeki optimum seviyeye uyan balıkları tercih etmeliyiz :)
  Saygılar
elegans2010-01-13 23:22:13

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

nasdaqÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
nasdaqÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Ocak 2010 00:40
Aaah ah keşke hepsi aynı şartlarda aynı yerde aynı koşullarda yaşasaydı! Ne güzel olurdu, gider bizim köydeki dereden discus,oscar,melek,pirana,çöpcü,tropheus,malawi toplardık. Sadece yeme para verirdik....

ElegansÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
ElegansÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Ocak 2010 00:50
Tabiki Levent bey herkes öle bir şey isterdi fakat o zmanda denge diye bir şey kalmazdı :).Bu denge ve bu balıklar Allah'ın bize armağanı işte.Farklı yerde ve olmaları gereken yerdeler ;))

Saygılar

nasdaqÇevrim Dışı

Özel Üye
nasdaqÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Ocak 2010 00:57
[QUOTE=elegans]Tabiki Levent bey herkes öle bir şey isterdi fakat o zmanda denge diye bir şey kalmazdı :).Bu denge ve bu balıklar Allah'ın bize armağanı işte.Farklı yerde ve olmaları gereken yerdeler ;))

Saygılar
[/QUOTE]
  Umarım herkes senin bu doğrunu, benim mesajımdaki kinayeden çıkartabilir.Göz%20Kirpma

KaanEÇevrim Dışı

İl: Istanbul
KaanEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Ocak 2010 01:15
Ben yeni balık aldığımda sürekli izlerim. Beraber besleyebileceğim söylenen türler bugüne kadar nedense hiç geçinemediler, birbirlerini kovalayıp durdular.. Özellikle atraksiyon, kovalama vs. olmayan bir akvaryum için uğraştım durdum, bir sürü tür değiştirdim, aynı türler, uygun türler vsler denedim, ama hepsinde mutlaka kavga eden, onu bunu kovalayan türler oldu.. En sonunda şuan ki haline getirdim uzun süredir kavga hır gür yok.. Olursa zaten sorun yaratan balığı alır akvaryumcuya yada arkadaşıma veririm. Şuan sadece şüpheli olan sarı prenses var, büyüdüğünde astronota saldırırsa arkadaşıma veririm. Ama şimdilik şuan ki balıklarımla akvaryumum çok huzurlu.. Uygun türler demişsiniz ama dediğim gibi genel kurallara inanmıyorum. Eskiden calicom vardı zırt pırt vatozuma saldırıyordu ve geri verdim, şimdi calicolarla vatozlar aynı akvaryumda olmaz diyebilirmiyiz? Diyemeyiz..

Davranışlar dışında su şartları denmiş, reis sarı prenses ve astronot konusunda bu açıdan biraz bilgi verirse, gerekirse çıkarırım sarı prensesi, sonuçta tedavi amaçlı aldığım sülükleri bile kıyamadığımdan bir kapta besliyorum, eğer görünürde sorun yok gözüksede su şartları vs.den etkilenme olacaksa tabiki sarı prensesimi verebilirim.. Onu arkadaşımın akvaryumundan filtre içinden minik bir top kadarken kurtarmış eve getirmiştim, yavru akvaryumunda birkaç cm olduktan sonra ana akvaryuma koydum ve çok hızlı bir şekilde büyüyor, rengine çok canlı ve güzel..

nasdaqÇevrim Dışı

Özel Üye
nasdaqÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Ocak 2010 01:32
 Kaan bey, sanırım burda yani bu konudaki amacı algılayışımız farklı! Seninde aslında uyum konusunu çok iyi anladığını düşünüyorum. Ama elindeki balıklarının şuanki yada belki önümüzdeki 5 yıl boyunca oluşturacakları ilişkiyi görerek bir sorun olmadığı kanaatindesin. Burda olmaz diyenlerin asıl amacı sana bu türleri bir arada bakmayı bıraktırmak değil. Sadece doğasında bile bir arada yaratılmamış balıkların bir arada yaşayabilir diye herkesin yani bilen bilmeyen herkesin okuyabildiği bir ortamda olur diye yazmandır. Bir örnek vermek gerekirse kedi köpek çok güzel bir örnek olur. Bu iki hayvanın doğasında birbirine karşı(düşman) olduklarını inkar eden varmıdır? Ama ikisini tek karede çokta güzel anlaşırken görmek mümkündür ve bizlerin; son derece hoş duygular hissetmemize yol açmazmı? Şimdiye kadar öldürdüğü bir kediyi yiyen bir köpek gördün yada duydunmu? Ama köpek yinede köpekliğini yapar. Buda istisnalar kaideyi bozmaz sözünün bir gerçeği değilmidir. Neyse sözün özü buradaki hassasiyet genelde anlaşamayan türlerin bir arada bakılmasının yanlış olduğu yönündedir. Bu konuyu okuyan bilmeyen yeni bir hobicinin "-aa bak yaşıyorlarmış!" demesine sebep olup senin yaşadığın ortamı yaşayamamasına sebep olmazmı?
  Konunun tek amacı: Genel kanıları yani doğa kanunlarını istisnaların bozmayacağıdır ve bu istisnaların tavsiye olarak verilmemesidir.Yoksa isteyen istediği balığı birbirine kardeş yapmaya çalışabilir. Saygılarımla... nasdaq772010-01-14 01:38:12

cgrcgdsÇevrim Dışı

[B]3737,3[/B]
cgrcgdsÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Ocak 2010 01:42
Sadece balıklarda kayıp olduğunda sorun gören , balıklar beslenip ürediği sürece sorunsuzdur ve mutludur düşüncesinde olanlar da "ben yaptım oldu mantığı" dahilinde.

nasdaqÇevrim Dışı

Özel Üye
nasdaqÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Ocak 2010 02:07
[QUOTE=Szopen] [QUOTE=nasdaq77] Kaan bey, sanırım burda yani bu konudaki amacı algılayışımız farklı! Seninde aslında uyum konusunu çok iyi anladığını düşünüyorum. Ama elindeki balıklarının şuanki yada belki önümüzdeki 5 yıl boyunca oluşturacakları ilişkiyi görerek bir sorun olmadığı kanaatindesin. Burda olmaz diyenlerin asıl amacı sana bu türleri bir arada bakmayı bıraktırmak değil. Sadece doğasında bile bir arada yaratılmamış balıkların bir arada yaşayabilir diye herkesin yani bilen bilmeyen herkesin okuyabildiği bir ortamda olur diye yazmandır. [/QUOTE]

Tam tersi ben benim ki oldu sizinkide olur demedim, özellikle aynı türlerin bile farklı karakterde olabileceğini söyledim, buna örnek olarak benimkileri verdim. Sonrada bunun aksi calico vatoz örneğini verdim.. Daha önce bunla ilgili bir konu açmış sormuştum; Genel olarak huylarını yazdığımız balıkların bile aynı tür oldukları halde farklı davranış sergilemeleri mümkünmüdür diye. Benim örneklerimde de sadece kavga gürültü kovalama bundan doğan stress olarak yazdım, yani sadece davranış olarak "oldu" dedim. Farklı su değerleri, farklı yaşam koşulları konusunda da oldu veya olur demiyorum çünkü bilmiyorum bu konuyu. Ben sadece davranış konusunda gözlemimi uygun olması gereken ama olmayan(vatoz calico) ve uygun olmaması gereken ama olan (Astonot sarı prenses) örneklerle verdim.
[/QUOTE]
  O zaman gecenin bu saatinde okuduklarımdan ben yanlış anladım diyeyim,kusura bakmayın!Utangaç Benim bu son yazdığım mesajıda ben yaptım oldu diyenlere ithaf edelim....

yasevyadabaduÇevrim Dışı

yasevyadabaduÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Ocak 2010 09:09
 Söylediklerinizin bazılarına katılıyorum bazılarına katılmıyorum. Ben yaptım oldu mantığını dikkate almıyacaksak bu forumunda bir amacı kalmaz. Herkes  birşeyleri yaşayarak öğreniyor ve insanlarla paylaşıyor. Ee biliyoruz ki bilgi paylaştıkça çoğalır.

darXisÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
darXisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Mart 2010 16:05
Yapılan bunca araştırma,forumda açılan binlerce konu,binlerce kötü örnek varken hala bilimsel gerçeklere göre değil de "kafasına göre" balık besleyen,bu yaptığını da savunan kişi hobici değildir.
Sert balıkla uysal balığı bile bile "bakın kardeş kardeş yaşıyor" diye aynı akvaryuma atan da hobici değildir.
Bizlerden tavsiye almaya gelip,yaptığı yanlışı kendisine anlattıktan sonra acemiyken "akvarist" kesilerek "balıklarım çok mutlu" diyen de hobici değildir.
100cm akvaryuma "yaşıyor işte" diyerek 40tane cichlidi koyan kişi de hobici değildir.
Dayak yerse,yaralanırsa akvaryumdan çıkarırım,kavga olursa iade ederim,ölürse çöpe gider tarzı davranışlarda bulunmak da hobicilik değildir.
Bir canlının hayatı sözkonusuyken,"merak etme birşey olmaz" diyerek ona "sanki kendi yaratmış" gibi ömür biçen kişi de hobici değildir.
Bu yukarda belirttiğim yaklaşımların da ne canlılara,ne onların yaradanına,ne de onların sağlıklarına zerre kadar saygısı yoktur.Bu kişiler kendi kişisel eğlencelerini canlı hayatının üstünde tuttukları için sanki canlının yaratıcısı kendileriymiş gibi davranmaktadırlar.Takdir edersiniz ki bunun da hobicilikle uzaktan yakından alakası yoktur.
Canlı hayatının üzerine bahse giren birine nasıl bir sıfat yakıştırılacağına da varın siz karar verin.
Saygılarımla.
darXis2010-03-02 16:12:51

EseyemidiÇevrim Dışı

İl: Balikesir
EseyemidiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Mart 2010 21:17
Evet doğru söylüyorsun. ..
 arkadaşım ramizeri , japon , gurami , lepistes ,silver shark , pangasius (köpek balığı) ve meleği bir arada besliyor.1 aydır hiç kavga eden yok ben bir japon ve 5 lepistes aldım kavga etmişler sadece 1 lepistesim kaldı onu bıraktım gurami ve ramirezi aldım bu seferde ramireziler guramileri yemiş. . 

shark21Çevrim Dışı

shark21Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Mart 2010 16:16
Bilim ne derse o olur.

Keze bilim yüce yaradanın yapıpta karanlığa koyduğuna bizim ışık tutmamızdır.

Ha bilimde deneme yanılma deney ile birşeyler ortaya çıkarır.Ancak atıyorum 30 kez aynı iki tür balığı alıp aynı şartlarda bir araya koyabilecek kimse var mı? Olduğunu Sanmıyorum.

A balık ile B balık yanyana olmaz denirken hatta birileri kendilerini paralarken,ben koydum oldu,ben besledim oldu,ben soğuğa koydum yaşadı suyu haşladım hala yaşıyordu kerata demenin anlamı yoktur.

Konudaki yorumum ve görüşüm budur.

herkese bol renkli sağlıklı akvaryumlar

sinsyÇevrim Dışı

sinsyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Haziran 2010 23:07
Arkadaşlar balık alırken akvaryumcu'nun tanıdık olmasına özen gösteriniz en azından karakterini tanıyın çünkü  25 litreye   6-7 cm lik  15 tane sarı prenses koyan akvaryumcu gördüm :)

darkovyÇevrim Dışı

darkovyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Temmuz 2010 03:06
 Biçok balık türü neredeyse tamamen çözüldü artık pro akvaristler epey bir ırk gelişimini ortamını iyi biliyor ama herkezin etrafında pro akvaristler yok ayrıca kimsenin öğrenme isteğini köreltmeye hakkımızda yok hiçbir balığın üzerinde kullanma klavuzu yazılı değil biliyoruzki ben yaptım oldu şeklinde çözüldü biçok şey ve yine bçok insan deneme yanılma yöntemiyle pro olmayı başarabiliyor farkında olmadan buna engel olmayalım engel olacağımız bişey varsa oda cahillik sonucu akvaryumculardan alınan balıkların ölmesidir ve akvaryumcuların canlılara kısmen ot çöp süs gibi bakmasıdır

gelelim hacim olayına 35 lik akvaryum gibi beta fanusu gibi objelerde çabuk büyüyecek balıklar beslenmemelidir tabiki ama bir akvarist tutupta astronot beslemek isteyebilir yada malawi türlerinden olurda balıkları büyük boya gelince balığın tabiatına aykırı olmasın diye akvaryumcuya götürüp tekrar küçük balık almalıdır akvaryumu 50 60 100 litre diye hiçbir balık besleyemez anlamına gelmez balığın doğasına aykırı olabilecek etkenler oluşabileceği için sadece besleyeceği süre kısalır mesela tutupta 60 litre bir akvaryumda yürüyen kedibalığı beslememeliyiz şayet edindiğim tecrübelerdendi balık inanılmaz hızlı büyüyor ve akvaryum bir süre sonra onun için daralıyor tıpkı yaşadığımız odanın küçülmesi hissini yaşıyordur eminim yani bu tip durumlarda yine akvaryum.com dan yada vs. sitelerden faydalanarak bişeyler yapmak gerekir şayet buna imkanı olmayan bir akvarist varsa bunada yapacak bişey yok süper güçlerimiz yokki ışınlanıp balıkları kurtaralım... :)