Dip Çekimi

sedayiÇevrim Dışı

İl: Istanbul
sedayiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2010 17:24
TebessümArkadaşlar dış filitre ve iç filitre olursa akvaryum tertemiz kalıyor. Haftada 2 kere iç filitreyi temizlersek daha güzel oluyor. Kayaların arkasında kalan pislikleride iç filitreyi elinizle hava atan kısmını yönlendirin birşey kalmaz Tebessüm .
Matrak2010-01-25 20:53:08

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

by_serdalÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
by_serdalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2010 18:03
Merhaba arkadaşım kayaları içinden çıkartmadan yap yoksa balıkların düzeni bozulur gibi bişey olur. Kayalar çoğu akvaryumda ortalarda olur hemen arkaya doğru it yada öne çek, altındaki pislikleri al gerçi çok yorum olmuş. 226 sayfalık hiç birini okumadım sen aradığını bulmuşsundur da söliyim dedim. Yani balıkların düzeni bozulursa yavru almakta zorlaşır gibi bişey olur. Matrak2010-01-25 20:51:37

demhatÇevrim Dışı

İl: Izmir
demhatÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ocak 2010 01:50
[QUOTE=enginkoc34] kumu eklediğiniz zaman eski biyolojik denge bozulur.Bu yüzden kumu eklenmemiş yeni sistemlerde çok dikkatli olunmalıdır.Siz kumu kısım kısım bir kaç günlük aralar ile ekleseydiniz belki pek bir sorun yaratmazdı.Kapalı bir sistem düşünün herşey yerli yerinde,aniden dengeyi değiştirecek etkenler ekleniyor.
Kullandığınız kumun cinsi,su değerlerini bile değiştirebilir. 
Baştan eklemiş olsaydınız bakteriler bu yüzeye uygun çoğalacak ve balıklarda buna uyum sağlayacaktı.Oturmuş bir sistemdeki canlıları dinlenmemiş sudaki akvaryuma almak gibi bir şey benim gözümde.
Neden bu kadar uzun yazdım derseniz bu hatayı en az 2 defa yaptım sonuç hep hüsranBig%20smile.
Saygılar.  [/QUOTE]

Teşekürler arkadaşım verdiğin biligilere fakat, kumun içinde midye kırığı yada mercan gibi suyun değerlerini değiştiren maddeler yoktu. Birde siz bu kumu, eklerken dış filitre kullanıyormuydunuz tahminime göre kumu eklerken akvaryum içindeki bakteriler zarar görmiüştür, fakat filtrenin içindekileri etkilediğini zannetmiyorum. Bundan sonra da kum koyacağımı zannetmiyorum saygılar.

enginkoc342010-01-26 09:55:01

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Ocak 2010 09:55
Kum dentrifikasyon bakterileri için bulunmaz bir nimet,yeni bir akvaryum kurarken bence yinede ekleyin.
Saygılar.

RüzgardegirmeniÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 26 Ocak 2010 10:12
Kumu yeteri kadar yıkayamadığınız için bu sorunla karşılaşmışsınız Hasan Bey.Burda balığınızı kaybetmenizin doğrudan kumla alakası yoktur.

ahmet karaÇevrim Dışı

İl: Bursa
ahmet karaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ocak 2010 14:05

Merhaba ben de akvaryumumun dibinde java moss yayılı olduğu için uzun zamandır dip çekimi yapmıyorum.Ends,neon ve platiler gayet sağlıklı.Dipte sadece kırmızı salyangozlar ve katil salyangozlar( anentome helena) çalışıyor.

ahmet kara2010-01-29 16:59:08

yigityagmurÇevrim Dışı

İl: Adana
yigityagmurÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Ocak 2010 00:14

2 saattir tüm yazılanları okudum ve kendi fikrimide yazmak istedim . Bence dip çekimi olayı akvaryum ve balık cinsine göre değişkenlik gösteriyor çünki  , onur amazon demişsin amazonu gidipte görmedim ama amazonun dibini gösteren resimlerden görüyorum resmen dibi leş gibi :) görüntü insan gözüyle net değil 5 metre uzağı görmek imkansız gibi birşey ancak tanganyika ve malawinin su altı resimlerinde görüntü o kadarda bulanık değil daha berrak bunların yanısıra bende tetra nın su testi var ( Tetra 6 in 1 ) forumda okuduklarımdan yola çıkarak 1 ay dip çekimi yapmadım ve test sonucunda aşırı oranda No3 ve No2 oldugunu farkettim ayrıca hepimiz silis kumun rengini biliyoruz 1 ay sonunda silis kum gri bir renge dönüştü no3 ve no2 yi o şekilde görünce dip çekimi yapıp dinlenmiş su ekledim tekrar test yaptım ve sorun düzeldi . Zaten tetra nın su testinde ki renk skalasında No2  0 (sıfır) ı gösterdiğinde Safe yazıyor , 1 (bir) i gösterdiğindede safe yazıyor ancak 5 veya fazlasında renk skalasında water change yazıyor yani su değişimi , suyu değiştirirkende üstten çekecek halimiz yok dipten çekmemiz gerektiğini düşünüyorum.

demhatÇevrim Dışı

demhatÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Ocak 2010 03:59

Kum iyi yıkanmamış olsa diyer bütün balıklarımda aynı şekilde ölürdü sanırım. Kumu çok güzel yıkadığımı biliyorum.Peki onur bey neyle alakası var 4 aydır yaşayan balığım kumu koyunca öldü başka bir nedenle açıklayamam çünkü kumdan başka bir değişiklik yapmadım.Şimdi ise eskisi gibi dip çekimi yapıp suyumu değiştiriyorum hiç bir sorun yok burda ya sizi hatalısınız yada benim akvaryum hatalı anlıyamadım ama bundan sonra kum koymayı düşünmüyorum saygılar. Bi söz vardır en kesitirme yol en iyi bildiğin yoldur diye bende en iyi bilidiğim bi yol tutturdum gidiyorum işte,fakat şunuda söylemeden geçemem bitkili akvaryumumda yaklaşık 2 aydır dip çekimi yapmıyorum ve su sanki dış filitre varmış gibi temiz bunu daha öncede bilidirmiştim sadece su değişimini aksatmıyorum o kadar saygılar.Burdanda yiğit beyin dediği sonuca ulaşıyoruz sanırım amerikanlarda dip çekimi yapmadan olmuyor ben akvaryumu öyle bir ayarlamışım ki dış filitreden gelen suyu,direk kayaların üstüne veriyorum ki burdaki pislik diyer köşeye birikip daha rahat görünsün ve daha kolay alınsın diye şimdiye kadar hiç bir sorunla karşılaşmadım. 3 senedir aynı şeyi uyguluyorum ve bir kere size uyayım dedim sonuç hüsran hemde tam yumurtlama evresindeydiler şimdi dişi tek kalmış gelene gidene saldırıyor:) saygılar onur bey.

demhat2010-01-27 04:14:02

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 27 Ocak 2010 11:01
Siz bilirsiniz Hasan Bey.Nasıl isterseniz öyle devam edin ama kum koymak hiçbir şekilde zararlı değildir.Mutlaka başka sebepler vardır.Burda kum zararlı deyip kimseyi ikilemde bırakmayalım.

KaanEÇevrim Dışı

İl: Istanbul
KaanEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Ocak 2010 11:27
8-9 ay sonunda ilk defa geçen gün dip çekimi yaptım. Burdaki yorumların hepsini okumadım ama gerek yokta diyen var düzenli sık sık yapın diyende var. Benim gözlemime göre (8-9 ay boyunca sadece iç filtre+sünger filtre büyük vardı) 8-9 ayın sonunda çıkan miktara baktığımda, dış filtre yoksa 2-3 ayda bir yapmakta fayda var. Ben dip çekimi yaptıktan sonra karıştı su biraz, 30 dakka bekledim, dibe çökünce bir daha yaptım, böyle 3 defa sonunda anca temizlendi. Şuan dış filtrem var ama onun dipte biriken pisliğe bir yararı olurmu bilmiyorum.

hosokawaÇevrim Dışı

İl: Çorum
hosokawaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Ocak 2010 15:53
500 lt lik sumplı tankımda 13 adet tam damızlık frontoza brundi besliyorum akvaryumda yeryer 15 cm i geçen kalın kum tabakası,6 adet 100cm ve üzeri crypto aponegetifolia bitkisi bulunmakta tankımda 1 yıldır kısmi su değişimi dahi yapılmamış yanlızca eksilen miktar kadar su eklenmiştir.100 lt lik diğer tankımda sayısız cyripto ve anubias bitkileri bulunmakta,tankta 10 cm civarında kum tabakası mevcut filtre olarak tetra 1200 dış filtre kullanılmakta tankta 10 adet longfin gold vatoz 10 adet corydaros 8 adet zebra yaşamakta bu tankta da 1,5 yıldır bırakınız dip çekimini su değişimi dahi yapılmamış eksilen su kadar ekleme yapılmıştır,dış filtre de 4,5 ayda bir temizlenmiştir.Her iki tanktada geçen süre zarfında hiçbir sorun ile karşılaşılmamıştır.Konuya yeni başlayan arkadaşlara dip çekimi veya sürekli su değişimine alternatif olarak;eğer tankınızda biyolojik ortamınız tam olarak dengede olursa bitki,güçlü filtrasyon ve bitkiler ile bakteriler için optimal koşullar sağlanabilirse su değişimi dip çekimi vb uygulamalara ihtiyaç kalmaz.

by_serdalÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
by_serdalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Ocak 2010 18:45

Dipte sadece kırmızı salyangozlar ve salyangoz yiyen salyangozlar çalışıyor.

Komik bir cümle.
enginkoc342010-01-28 09:28:27

demhatÇevrim Dışı

demhatÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2010 15:50
Hayır onur bey ben sadece kendi başıma geleni anlattım kimseyi bağlamaz kimseyi ikilemde bırakma niyetim yok herkesin akvaryumu kendinden sorulur.Kim nasıl yaparsa yapsın önemli olan kayıp verilmeden bakılabilen akvaryumlardır önemli olan budur saygılar sunar konuyu burda keserim.enginkoc342010-01-28 15:59:32

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2010 16:04
Hasan bey bunda kızacak bir şey yok,konuyu siz açmadığınız için siz kapatamazsınız.
Kum konusuna gelince kullanıp kullanmamak size kalmış.
Burda amacımız bir şeyler öğrenmek ve paylaşmak vede daha sağlıklı bir şekilde balıklarımızı beslemek.Bu konuda'da hemfikiriz zaten.
Saygılar.