Dip Çekimi

okuluptusÇevrim Dışı

İl: Balikesir
okuluptusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Ocak 2010 14:32
Daha 10 yaşındayken rahmetli babam akvaryum kurdu. Aslında akvaryumda babamın zamanından kalmaydı. Yaklaşık 50 litrelik. Neyse lepistes aldık yavrulattık. Ve bir daha başka balık almadım akvaryumcudan. Sonra artık hevesim kaçmaya başlamıştı. Babam akvaryum ile ilgilenmiyordu benim sorumluluğuma yükledi. Tabiki ilk 1 yıl çok ilgilendim, severek yapıyordum. Ama git gide sıkıldım. akvaryuma yem atmaz hale geldim. Annem atıyor zannediyordum. dip temizliğide asla yapmadım. İçerisi çamur gibi olmuştu. Sonra baktım annem 2 aydır ye atmamış bende yem atmamaıştım. Balıklar ölenleri yemişler ve hayatta kalmışlar. Yeniden doğurmuşlar yeniden türemişler. Tamamıyla bir doğolojik denge kurmuşlar. Sonra soğuk bir kış gecesi ısıtıcımın bozulmasıyla birlikte tüm balıklarımı donarak yitirdim.

Akvaryumu kaldırdım ve taaki 2 sene önceye kadar. Şimdi 200 litrelik tankım var. Ama babanım o akvaryumu halen daha bende ve kullanılır vaziyette. Artık umursamazlık yapmıyorum. Balıklarımı seviyorum. Dip temizliğinden ziyade haftalık su değişimini ihmal etmiyorum. Dip temizliği sadece akvaryumu güzel gösteriyor. Ama yapmassakda balıklarımız miktopdan ölmüyor. Yaparsakda zararının olacağını düşünmüyorum. İşte böyleee...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

superalliÇevrim Dışı

İl: Istanbul
superalliÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Ocak 2010 15:00
[QUOTE=demhat]Ben 3 sene önce akvaryumdaki kumu çıkartmıştım dip çekimi daha kolay olsun diye ve hiç sorunsuz epey balığım gelişip büyüdü fakat bundan 10 gün önce bu forumu okuyup onur beyin düşüncelerine hak verip 3 senedir koymadığım kumumu tekrar koyayım dedim ve dip çekimi yapmadım sonuç erkek zebramı kaybettim 4 aydır sorunsuz beslediğim erkek zebram 5 gün sonra ölmüştü ve şu anda bir yavrumda yem yemiyor kumu çoktan çıkarttım bir daha kum koyacağımı hiç sanmıyorum fakat şuda var 40 litrelik bitkili akvaryımumda bir kılıç birde çöpçü besliyorum yaklaşık 2 ay oldu kuralı ve şu ana kadar hiç dip çekimi yapmadım balıklr ve bitkiler gayet sağlıklı bu konuda bir karara vardım ki bu benim kararım kimseyi bağlamaz 200 litrelik amerikan ve malawi akvaryumumda kum olayı bir daha kesinlikle  bitmiştir benim için bitkili akvaryumuda denemeye aldım hiç dip çekimi yapmıyıp bakacam eyer bir olumsuzluk olursa tekrar yazarım  ki bence bitkili akvaryumda dip çekimi yapmamız gereksiz diye düşünüyorum çünkü oluşan nitrat bitkiler için gerekli zaten bu nitratı bitkiler tüketeceklerdir. saygılar[/QUOTE]

Hasan bey siz büyük bir hata yapmışsınız uzun zamandır kum olmadan beslediğiniz balıklarınızın yanına birden kum koyuvermişsiniz. Kendinizi onların yerine bir koyun bakalım dünyanız birden yeşilliklerden güzelliklerden bir çöle dönüşsün yada tam tersi olsun ister istemez bir şaşkınlık yaşarsınız değilmi zebranızın ölümünü kumla ilişkilendirmeyin bence başak bir sebepten olabilir koyduğunuz kumu iyi yıkamamış olabilirsiniz veya stresten de ölmüş olabilir bizim balıklarımızın da ölmesi gerekiyor o zaman ama hayır gayet sağlıklı yaşıyorlar.
enginkoc342010-01-13 21:31:10

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Ocak 2010 21:39
Dip çekimi konusunda dikkat edilmesi gereken bir kaç durum var,bunları gözden kaçırmadan deneme yapmamalıyız.Öncelikle dentrifikasyon için uygun ortam,Büyük hacimlerde az balık.
Bitkili akvaryumlarda bitki, nitrat ve amonyağı emebilir ama bunun için bile yeterli sayıda ve sağlıklı bitkiler gerekir.
Dentrifikasyon bakterilerinin uygun bir kolonileşmesi için belli etkenler yeterlidir.Oturmuş bir su,en az 8mm veya bir kaç cm daha yüksek irili ufaklı kum,dış filtre v.s.
Hiç su değişimi yapmamak dengesi oturmamış tanklarda tehlike arzedebilir.Bu yüzden balık sayısını yavaş yavaş ve en dayanıklıdan en zayıfa doğru eklemeliyiz.
Saygılar.

okuluptusÇevrim Dışı

okuluptusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Ocak 2010 18:17
Arkadaşlar 200 litrelik akvaryumda her hafta %15 lik su değişimi yapıyor bunu yaparken dip çekimide yapıyordum.

Eğer kumum midye kırığı gibi siyah tonlarda kum olsaydı dip çekimi yapmazdım ama kumum kar beyezı olduğu için dipde çok pis görüntü oluşuyor.

Şimdi artık hortumla filan uğraşmaktansa bir tane mini iç filitre alıyoruz. Bunun filitre kısmını atıyoruz. Sonra küçük mini kafa motorunun altına bir kadın çorabı geçiriyoruz. Sonra onu akvaryuma salıyoruz. Ana motorumuzu çalıştırıyoruz, (BENİM DOLPHİN H-800 ŞELALE TİPİ MOTOR) ve mini filitreti akvaryumun heryerinde gezdiriyoruz. Bu mini filitrenin kafa motoru kısmı dipteki tüm pislikleri kaldırıyor ve ana motorda bu pislikleri komple çekiyor. Ve dipde hiç pislik kalmıyor. Şimdi 30 dakikalık bir işlemin sonunda dipde ne var ne yoksa ana motoruma çektirdim. Eski akvaryumdaki mini filitremi kullandım. Daha önce düşündüğüm şeyi uygulamaya geçirdim.

Artık hortumla uğraşmayın. Bu yöntem harika bir yöntem. Eğer yavrularınız varsa? ki benim var, ana filitrenin çeken kısmını sürekli kontrol etmelisiniz, yavrularıda çekebiliyor.

Ayrıca bir avantajı daha var, kumu hareket ettirdiği için kumuda havalandırmış oluyoruz.

Umarım faydalı olmuştur. Deneyin sizde görüşlerinizi yazın.

Saygılar...

KaanEÇevrim Dışı

KaanEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Ocak 2010 23:32
Peki yakın bir zamanda dış filtre alıcam, bugüne kadar dip çekimi yapmadım, dipte gözükmesede pislikler var, balıklar karıştırınca havalanıyorlar. Dış filtreyi alıp taktığımda dipteki pislikleride çeksin diye kumu karıştırsam iyi mi olur kötü mü? Dış filtrenin içini takmadan sadece elyafla dipteki pislikleri temizleyip sonra kurup içinin dolmasınıda engellerim?

okuluptusÇevrim Dışı

okuluptusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Ocak 2010 23:35
[QUOTE=Szopen]Peki yakın bir zamanda dış filtre alıcam, bugüne kadar dip çekimi yapmadım, dipte gözükmesede pislikler var, balıklar karıştırınca havalanıyorlar. Dış filtreyi alıp taktığımda dipteki pislikleride çeksin diye kumu karıştırsam iyi mi olur kötü mü? Dış filtrenin içini takmadan sadece elyafla dipteki pislikleri temizleyip sonra kurup içinin dolmasınıda engellerim? [/QUOTE]

Hemen yukarıdaki uzun yazımı okumalısın.

KaanEÇevrim Dışı

KaanEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2010 00:14
Evet fazladan iç filtre motorum var bu şekilde yapıp havalandırıp, dış filtreye çekerim, dış filtreye sadece mekanik filtre malzemesi koyucam, sonra onları atıp, asıl malzemeleri koyup çalıştırıcam. 

okuluptusÇevrim Dışı

okuluptusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2010 00:18
Evet bencede öyle yap çünkü bende zaten şuan şelale filitremde sadece elyaf var. Ama Atman kafa motoru alıp kendim dış filitre yapıcam sadece suyu temizlemesi için. 

KaanEÇevrim Dışı

KaanEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2010 00:21
Ben bir tane yaptım ama kullanmıyorum :)

http://www.akvaryum.com/Forum/cd_kaplarindan_dis_filtre_k344324.asp

Szopen2010-01-19 00:22:29

frequencyboyÇevrim Dışı

frequencyboyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Ocak 2010 11:38
Meraba dip çekimi akvaryumun dekorunu bozmadan yapılmalı.Eğer siz balıkların kayalarını kardırıp tekrar yerine koyunca aynı hale gelemez.Ayrıca balıklarınız strese girer.Sadece dekoru bozmadan kumun dağıtmadan alabildiğiniz kadarını alın pisliklerin.Ayrıca temiz su sağlıklı sudur diyemeyiz.Ben 330 lt akvaryumun suyunu ilk koyduğum günden yani 1 yıl kadar süredir.Haftada bir su çekimleri dışında(dekoru bozmadan)su değiştirmiyorum.Suda oldukça berrak ve balıklar oldukça sağlıklı zaten bazı bakteriler o pislikleri zamanla çürütür.İyi bir iltre sisteminiz varsa akvaryum suyu berrak kalır.
SAYGILAR

demhatÇevrim Dışı

İl: Izmir
demhatÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2010 04:16
Hasan bey siz büyük bir hata yapmışsınız uzun zamandır kum olmadan beslediğiniz balıklarınızın yanına birden kum koyuvermişsiniz. Kendinizi onların yerine bir koyun bakalım dünyanız birden yeşilliklerden güzelliklerden bir çöle dönüşsün yada tam tersi olsun ister istemez bir şaşkınlık yaşarsınız değilmi zebranızın ölümünü kumla ilişkilendirmeyin bence başak bir sebepten olabilir koyduğunuz kumu iyi yıkamamış olabilirsiniz veya stresten de ölmüş olabilir bizim balıklarımızın da ölmesi gerekiyor o zaman ama hayır gayet sağlıklı yaşıyorlar.
                                                                                                                                                             evet haklı olabilirsiniz fakat mesela balık ölümlerinde neyi baz alıyoruz ilk başta yaptığımız değişiklikleri vs yi değilmi işte benimde o güne kadar yaptığım tek değişiklik kum idi başka bir şey yapmadım o yüzeden kuma bağladım demekki sizin yönteminizlede balıklar gayet sağlılklı benim yöntemimlede bakın kumu çıkartıktan sonra balıklarda hiç bir sorun yaşamıyorum sadece dip çekimi yapmadığım zaman bariz sürtünmeler başlıyor dip çekimiyle beraber suda değiştirince oda halloluyor bir ek yapayım eyer dip çekimi yapmayıpa sadece üstten su aldığım zamanlar ise sürtünmeler haftasında deil de ilk 3 günde kendisini gösteriyor bakın yarın haftalık su değişim günü akvaryum karşımda bir iki imparator da sürtünme var saygılar demhat2010-01-21 04:16:57

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2010 04:57
[QUOTE=demhat]Hasan bey siz büyük bir hata yapmışsınız uzun zamandır kum olmadan beslediğiniz balıklarınızın yanına birden kum koyuvermişsiniz. Kendinizi onların yerine bir koyun bakalım dünyanız birden yeşilliklerden güzelliklerden bir çöle dönüşsün yada tam tersi olsun ister istemez bir şaşkınlık yaşarsınız değilmi zebranızın ölümünü kumla ilişkilendirmeyin bence başak bir sebepten olabilir koyduğunuz kumu iyi yıkamamış olabilirsiniz veya stresten de ölmüş olabilir bizim balıklarımızın da ölmesi gerekiyor o zaman ama hayır gayet sağlıklı yaşıyorlar.
                                                                                                                                                             evet haklı olabilirsiniz fakat mesela balık ölümlerinde neyi baz alıyoruz ilk başta yaptığımız değişiklikleri vs yi değilmi işte benimde o güne kadar yaptığım tek değişiklik kum idi başka bir şey yapmadım o yüzeden kuma bağladım demekki sizin yönteminizlede balıklar gayet sağlılklı benim yöntemimlede bakın kumu çıkartıktan sonra balıklarda hiç bir sorun yaşamıyorum sadece dip çekimi yapmadığım zaman bariz sürtünmeler başlıyor dip çekimiyle beraber suda değiştirince oda halloluyor bir ek yapayım eyer dip çekimi yapmayıpa sadece üstten su aldığım zamanlar ise sürtünmeler haftasında deil de ilk 3 günde kendisini gösteriyor bakın yarın haftalık su değişim günü akvaryum karşımda bir iki imparator da sürtünme var saygılar [/QUOTE]
Kum öyle eklenmez zaten. En büyük hata burda.
Önce kumu ekleyip akvaryumu boş şekilde 3-4 gün çalıştırırsınız. Bir nebze bakteri oluştuktan sonra balıkları eklemeye başlarsınız. 900 litrelik akvaryumumda irili ufaklı 140a yakın balık var. Kurulduğu günden beri hiç dip çekilmedi. Hiçte sürtünme olmadı.
Sizin hatanız döngünün oluşmasına müsade etmeden tanka fazla yükleniyor oluşunuz.
Saygılarımla.

demhatÇevrim Dışı

İl: Izmir
demhatÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ocak 2010 19:46

Arkadaşım sanırım daha önceki yazılarımı okumadınız, 3 senedir aynı akvayum var bende eyer üç senedede biyolojik denge oluşmadıysa onu bilemem. Bide kumu ekleyince kumu eklemeden önceki biyolojik denge bozulurmu yani kumun biyoljik dengeye etkisi varmı bilmem gerek.

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2010 00:49
Tabiki kumu eklediğiniz zaman eski biyolojik denge bozulur.Bu yüzden kumu eklenmemiş yeni sistemlerde çok dikkatli olunmalıdır.Siz kumu kısım kısım bir kaç günlük aralar ile ekleseydiniz belki pek bir sorun yaratmazdı.Kapalı bir sistem düşünün herşey yerli yerinde,aniden dengeyi değiştirecek etkenler ekleniyor.
Kullandığınız kumun cinsi,su değerlerini bile değiştirebilir. 
Baştan eklemiş olsaydınız bakteriler bu yüzeye uygun çoğalacak ve balıklarda buna uyum sağlayacaktı.Oturmuş bir sistemdeki canlıları dinlenmemiş sudaki akvaryuma almak gibi bir şey benim gözümde.
Neden bu kadar uzun yazdım derseniz bu hatayı en az 2 defa yaptım sonuç hep hüsranBig%20smile.
Saygılar.