50*25*35 akvarym projmBİTTİ resim ekldm!!

mcorleone26Çevrim Dışı

mcorleone26Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2006 01:25
Merhaba arkadaslar abime doğumgünü hediyesi olarak bi akvaryum yapmak istiyorum küçük sıcak bi akvaryumu olmasını ister hep :) bende oyle bşi düşünüyorum paintte kabataslak bşiler yaptım yarın gidip camları kestiricem aksamda birleştirme işlemlerini yapmayı düşünüyorum ancak kafamda bi kaç sorum var ve sizdende onerileriniz varsa bekliyorumm..

Arkdaslar merak ettiğim konulardan biri camları ne ile yapıstırayım silikon ise sıcak tabancadan cıkan silikonmu yoksa o uzun soğuk tüplü silikonlardanmı birde bunlar balıklara zarar verirmi?Birde merakım su tabana kestireceğim camı 1 er cm fazlamı kestireyim camlar otururmu yoksa şimdiden teşekkürler cevabınız için yaptığımda resimlerini ekleyeceğim..Bu arada akvaryumu abime hediye etmiştim ama o kendine yeni aldığı için bana kaldı cok mutluyum :):)Saygılar..

Not; Projenin düzenlenerek envantere eklenmiş halidir.

Projenin ismi : 50 x 25 x 35 Akvaryum

Projeyi yapan : Orçun Oran

Projenin maliyeti : Kapağın yapımı dahil = 25 ytl

Malzemelerin temin edilebileceği yerler : Camcılar , Boyacı Dükkanları(Silikon için) , Hobi Malzelemeleri satan dükkanlar(Boncuk , ahşap boyama vb. satan yerler)

Kullanılan malzemeler :
1-)50 cm. x 35 cm. 2 tane cam (4mm lik)
2-)25 cm. x 35 cm. 2 tane cam (4mm lik)
3-)50 cm. x 25 cm. 1 tane cam (4 veya 6 mmlik taban olacağı için daha sağlam olmasını isteyebilirsiniz)
4-)Henkel - Sista Aquarium Silikon
Kapak için;
1-)Akvaryumun ölçüsünde 2 parça kontraplak tahta
2-)Kıl Testeresi
3-)Ahşap tutkalı (Marshall Tutex öneririm)
Kenarlar ve kapağın kaplanması için ;
1-)1 metrelik mobilya kaplamak için muşambacılarda satılan kaplamalardan (arkası kendinden yapışkanlı) (Bauhaus,Koçtaş,Praktiker,İKEA gibi yerlerdede bulmak mümkün)
2-)50 cm'lik yer kaplaması için satılan parke desenli kaplamalardan (arkası pamuklu oluyor) (Bauhaus,Koçtaş,Praktiker,İKEA gibi yerlerde bulmak mümkün)
Kullanılan aletler :
1-)Silikon tabancası
2-)Bıçak
3-)Tiner (Silikon bulasırsa temizlemek için)
4-)Kıl testere ucu 1 mm

Projenin yapım aşamaları :
Öncelikle camları 90 derecelik bir duvara veya bir köşeye dayıyoruz.Aralarına silikon sürüp 10 dakika tutarak bekliyoruz sonra diğer kısımlara aynı şekilde uyguluyoruz.Akvaryumu tamamen yapıstırınca köşelerine tekrar silikon geçiyoruz parmağımızın yardımı ile köşelere iyice yediriyoruz.Akvaryumun tamamen kuruması için 12 saat bekliyoruz (acık havada beklettim ben).Akvaryumun kurudugundan emin olduktan sonra içine dolana kadar çeşme suyu ekliyoruz onun üstünede 6 -7 avuç kaya tuzu ve genel dezenfektan damlatıyoruz (Henkel - Sista akvaryum silikonunda buna gerek yokmus ama işi garantiye almak için yaptım) Bu şekilde 12 saat bekletiyoruz.Dezenfekteyide tamamladıktan sonra sıra geliyor dış köşeleri kaplamaya.Bunun içinde muşambacıdan aldığımız kaplamayı istediğimiz ebatta kesip yapıstırıyoruz.
Kapak için:
Kontraplakları istediğimiz şekilde kesip tutkal ile yapıstırıyoruz ve kuruması için 30 dk ila 1 saat arası bekliyoruz.. Sonra üstüne kaplamamızı yapıstırıyoruz.İçine ışık tesisatımızı kurduktan sonra hiç bir engel kalmıyor :)

tearaway2006-10-1 20:53:38

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

mcorleone26Çevrim Dışı

mcorleone26Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2006 01:25
Birde resimdeki x2 ler 2 tane kestircem anlamına geliyor..Saygılar..

zoffÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
zoffÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2006 01:42

sıcak silikon olmaz tüp içinde satılan silikon kullanın ancak sıradan bir silikon zararlı olabilir. henkel-sista marka akvaryum silikonu var üzerinde ''aquarium'' yazıyo ve akvaryum resmi var ondan temin etmeye çalışın.

akvaryumunuzun camlarını 1 cm fazla kestirmeyin bence çünkü görüntü güzel olmaz, tam olarak milimetrik kestirmenizi öneririm ayrıca akvaryum yaparken dikkat edin silikonlayıp yapıştırdığınız yerlerde hava boşluğu kalmasın ve camlar mümkün olduğunca sıkı yapışsın, arada kalın bir silikon tabakası bırakmamaya çalışın. gerçi yapacağınız akvaryum ufak, basıncı fazla olmaz ama siz yine de işi sağlama almış olursunuz.

camlarınızın sağlamlığına dikkat edin. darbeli, çizik ve eski cam kullanmamaya çalışın. bu boyda bir akvaryum için 4 mm cam yeter. daha incesi riskli, daha kalını da israf olur. akvaryumunuzu kesinlikle yerde yapmayın. bu işe uygun bir masanın üzerinde yapın. çabuk yapmak istiyorsanız yanınıza bir yardımcı alın ve yapıştırma sırasında size yardımcı olsun. bu sayede hem daha kısa sürede hemde daha az hata ile yapabilirsiniz.

akvaryum yaparken genelde istemeden silikon bulaşıyo camlara ve temizlemesi çok zor. yapı marketlerde satılan ''koruma bantı'' adında pek yapışkan olmayan, leke bırakmayan 10-15 cm genişliginde (daha genişi var mı bilmiyorum) bantlarla camların yapışacak kısımları hariç geri kalan yerleri kaplarsanız bu işin üstesinden gelirsiniz. akvaryumu yaptıktan sonra temizleme işiyle pek zaman yitirmezsiniz. ellerinize de mümkün olduğunca silikon değdirmeyin çok kötü bulaşıyo, yapış yapış oluyo...

bunlar yaptığım 4 akvaryumumdan edindiğim tecrübelerim umarım yardımcı olmuşumdur

şimdiden kolay gelsin...

zoff2006-9-11 1:44:6

mcorleone26Çevrim Dışı

mcorleone26Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2006 02:09
Gerçekten yardımcı oldunuz :) çok teşekkürler peki o henkel sistayı nerelerde bulabilrim eskişehirde yapı marketleri falan yokta :) birde oda bildiğimiz silikonlar gibi dimi?Birde o 1cm fazla kestirme olayını sadece taban için düşündüm çünkü normal kesersem oturmazsa fln cok kötü olur o yüzden..Birde tüm camları 4mm tabanı 5 veya 6mm almayı düşünüyorum zaten plastik kaplicam tabanı

ibrahimkayabasiÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kahramanmaras
ibrahimkayabasiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2006 10:54

Merhaba akvaryumun yüksekliğini 40 cm e çıkarın çünkü akvaryumun yüksekliği ne kadar yüksek olursa görüntü o kadar güzel olur.Ayrıca silikonu fazla kullanmayın çünkü azda kullanılsa aynı işi görüyor çokta kullanılsa çok kullanıldığı zaman görüntü kirliliği oluyor.

saygılar...

xdnmx2006-9-11 10:59:8

neiseneÇevrim Dışı

neiseneÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2006 11:44
Merhaba, eğer 4mm cam kullanacaksanız akvaryumunuzun yan camlarını oluşturacak 25*30 cm lik iki parçanın boyutunu 24,2*30 şeklinde yapmanız gerekir. Çünkü tabanın üstüne yerleştirdiğinizde ön ve arka camın kalınlığını hesaba katmalısınız. 4mm*2 = 8mm kalınlığa gidecektir. Kolay gelsin.

mcorleone26Çevrim Dışı

mcorleone26Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2006 12:35
Teşekkürler yorumlarınız için..İbrahim bey güzel bi ölçüm yaptım ve sonuc olarak 35 cm kestirmeye karar verdim 40 cok uzun 30 da kısa geldi bende ortasını buldum..Sayın Evrim sizede teşekkür ederim en şüphelendiğim konu oydu ya olmazsa diye sürekli düşünüyorum teşekkürler..

mcorleone26Çevrim Dışı

mcorleone26Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2006 17:02
Camların siparişini verdim yarın alıcam inş. Akvaryumun boyutunda yüksekliği 35 cm olarak değiştirdim camların maliyeti 10 ytl tuttu :) 4mm aldım camları sadece taban 6mm olacak birde silikon olarak Filli Boyanın antibacteriel silikonlarından aldım henkel bulamadım eskişehirde..Gerek yapıstırırken gerek tuttururken onerileriniz varsa cok merak bekliyorum..

serk@n_35Çevrim Dışı

İl: Konya
serk@n_35Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2006 23:33

Bütün camlar toplam 10 ytl mi tuttu birde akvaryumun kaç litre olucak

Saygılarımla..

mcorleone26Çevrim Dışı

mcorleone26Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2006 02:04
Evet bütün camlar toplam 10 ytl tuttu silikonuda 5 ytlye aldım..Akvaryum 45 litre olacakmıs bakalım yarın yapıstırma işlemlerine baslicam bana şans dileyinn

mcorleone26Çevrim Dışı

mcorleone26Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2006 02:08
Birde birşeyi merak ediyorum camları birbirine deydirip o arasınımı silikonlayacağım yoksa direk arasına sürüp yapıstırcakmıyım diğer camı tek merak konum bu su an

zoffÇevrim Dışı

Özel Üye
zoffÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2006 02:30
tabiki  yapışacak iki camın arasına süreceksiniz. diğer türlü yaparsanız bu akvaryumu kenarlardan bantla yapıştırarak yapmaya benzer. sizce sağlam olur mu???

oktayÇevrim Dışı

İl: Balikesir
oktayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2006 02:42

akvaryumunu keyifli günlerde kullan.vaktiyle eskicilerden aldıgımız profil demirleri kesip mavi macun ile yaptıgım akvaryumlar geldi aklıma.13 yaşlarımda.mavi macun altın gibi.yok heryerde.zor bulunurdu  1984 yılları.saygılar sunarım

mcorleone26Çevrim Dışı

mcorleone26Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2006 17:28

İşte resimler geldi :)