Fotoğraf Makinesi Seçimi

wiwiwiÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
wiwiwiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2010 14:04
[QUOTE=aquatopya]Selim söylediğin 2 makinayıda inceledim.İki modelde 850 tl civarından başlıyor.Marka klasmanında panasonic dediğin gibi daha ağır basıyor.Ama benim yazımda anlatmak istediğim artık canonmu nikonmu tartışmalarını bir kenara bırakmak.Panasonic markasını 10 sene öncesine kadar ev elektroniği olarak bilirdik.Tabi güçlü firma bir şekilde makina satacak ve bunun için bir marka ile güçbirliğine gidecek.Ancak zamanın bol ise seninle birgün buluşalım sirkecide birkaç yere gidelim.Dslr bile bulabiliriz bu paraya.[/QUOTE]

Dediğin gibi bu iki firmanın bu sektörde çok fazla bir popülerliği yok ama ben ürünlerin özelliklerine bakınca bayağı bir iyi gibi gelmişti. Aksiyon fotoğrafçılığı katagorisinde olan makineler diye okumuştum bunları. Benim amacım yurt dışından gelen bir arkadaşa aldırmaktı bu makineleri çünkü 350 Dolar civarı bir paraya alabiliyosun bunları. Valla bakalım iyi olur ama dediğim gibi 350 dolar (500 tl) civarında bişeyler düşünüyorum. O da Türkide'de zor gibiSikkin.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

büyükyilmazÇevrim Dışı

İl: Yurtdisi
büyükyilmazÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2010 14:22
[QUOTE=aquatopya]Tabiki ayşe hn hangi model olduğunu yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.[/QUOTE]

Canon EOS 450 D

tesekkürler,

aquatopyaÇevrim Dışı

Özel Üye
aquatopyaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2010 15:12
Selim sana kalmış,istersen bakarız fikir açısından.İstersen yurtdışından getirt.Ama tercihin panasonic olsun.

Ayşe hn öncelikle tebrik ederim,güzel bir makinaya sahipsiniz.Ama şu var ne çekeceksiniz,genelde profesyonel makinaya ilk başlayanlar bu işe auto veya p modunda çekim yaparak başlıyorlar.Temel fotoğraf bilginiz varmı,yoksa eğer ona göre ben size tarif yazacağım.

saygılar..

büyükyilmazÇevrim Dışı

İl: Yurtdisi
büyükyilmazÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2010 15:32
Hayir, temel fotograf bilgim yok.Fakat iyi fotograf cekmek istiyorum.Makina asagi yukari 3-4 aylik.Simdi kontrol ettim ortalama 6-7 bin fotograf cekmisim.Akvaryum,balik,manzara portre,gece cekimi,her seyi deniyorum.Kimbilir ilerde belki bende profosyonel fotografci olurum.

aquatopyaÇevrim Dışı

Özel Üye
aquatopyaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2010 15:51
Ayşe hn zaten fotoğraf çekmek deneme,yanılma ve sonuca gitmekle olur.Genelde kimse kullanma kılavuzlarını pek okumaz.Size ayrıntılı bir bilgi yazıp yollayacğım.

Saygılar..

RadinantÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
RadinantÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2010 00:31

Canon EOS 450D kullanıyorum ve çok memnun olduğumu söyleyebilirim.Lens yetersiz geliyor bir zaman sonra fakat yinede idare edilebilir.Kısmet olursa Canon 100mm f 2.8 macro lens alacağım.O zaman lens sorunuda ortadan kalkmış olacak inşallah.Bu arada önceki makinemde Canon'du.Eğer şimdiki makinemi değiştirecek olursam kesinlikle yine Canon seçerim.40D yada 50D olur tercihim.

Saygılar

aquatopyaÇevrim Dışı

Özel Üye
aquatopyaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2010 12:01
Furkan bey size katılıyorum.Canon EOS450D yi kit olarak aldınız herhalde.18mm-55mm lens var yanılmıyorsam üzerinde.Yetersiz gelmesi normal.Almak istediğiniz lens gayet güzel fiyat olarak biraz pahalı.Benim ilk makinamda canon EOS5D idi.Halada kullanırım.Bunun yanında nikon D700 de kullanıyorum.Malesef 2 markadanda vazgeçemedim hala.Tebessüm

RadinantÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
RadinantÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2010 13:13
Evet 18-55mm lens veriliyor yanında.Macro lens fiyatı içinde düşüneceğim artık birşeyler.Muhtemelen Japonyadan olur.

aquatopyaÇevrim Dışı

Özel Üye
aquatopyaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2010 13:34
Valla zamanında biliyorsun ilk dslr nikon D100 idi 4.620 tl vermiştim.Şimdi 100 dolar bile etmiyor.Benim bir fotoğrafçı abimde japonyadan aldı,fiyat olarak çok fazla bir fark yok ama neticede direk yerinden alırsın.Bu arada istanbula gelirsen hayyamada uğra,bazen ikinci el düşüyor.Temiz kullanılmış.Banada haber verirsen yardımcı olurum.

Cem EtyemezÇevrim Dışı

İl: Ankara
Cem EtyemezÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2010 04:50
Bugüne kadar bütün makinalarını ve ekipmanlarını yurt dışından getirtmiş birisi olarak spot ürünler hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. Bu işin Türkiye'deki kalesi sirkeci hayyam pasajıdır bilenler bilir.  Orada yurt dışından getirilen ürünler dükkan garantisi yapılarak piyasadan daha düşük bir fiyata satılıyor. Sıfır makina almak isteyenler muhakkak sabırlı olsun ve buradan alışveriş yapmak için fırsat kollasın. Eğer olmazsa fotoğraf makinası alışverişi güçlü olan forumlar var, bu forumlardaki ilanlar takip edilerek elden görerek alışveriş yapmak kaydıyla yurtdışından getirilen ürünler yarı fiyatına kadar ucuza alınabilir. Türkiye pazarında hiçbir şey binmese sırf %20 özel tüketim vergisi biniyor fiyatlara. Haliyle makinanın ederinden kat kat fazla para ödenmesi gerekiyor. Bunun karşılığında spot ürünlerden tek artısı garanti belgesi oluyor. Bugüne kadar aldığım hiçbir makinanın garanti belgesi olmadı ve hiçbirinde de bir arıza yaşamadım. Ha bu elbette yaşanmayacak anlamına gelmiyor. Ancak şunun bilinmesi gerekir ki üretimde bariz bir hatası olmayan bir makina eğer temiz bir kullanıcıdaysa arızalanma olasılığı oldukça düşüktür. Bu yüzden garanti belgesi, üzerine yüklenen misyon kadar kutsal bir belge değildir. Yine kötü ihtimali düşünelim, spot ürün aldınız ve üretim arızası var, elinizde de garanti belgesi yok. Bu bilmemkaçbinde bir olasılıkla başınıza gelebilecek bir şey olmakla beraber; spot olarak aldığınız ürün ile türkiye pazarı arasındaki fiyat farkı, o makinanın onarımında kullanılacak ücretten daha fazla olacaktır. Kendimden bir örnekle netleştireyim, bir önceki makinam Canon 450D idi. Bir forumda makinayı Japonyadan getiren birisinin ilanını gördüm, makinayı elden görüp incelemek kaydıyla alacağımı söyledim ve o şekilde aldım. Ben makinayı aldığımda yeni nesil bir üründü ve Türkiye fiyatı 1700 TL civarındaydı, ben tüm kutu ekipmanları ile birlikte 900TL'ye aldım. Bu makinanın üretimde bir arızası olsaydı ve ben garanti belgem olmadığı için ücretle onarılmasını sağlamak zorunda kalsaydım bu onarımın bedeli 1700-900=800 liradan fazla olmayacaktı. Bu makinayı tam 11 ay kullandım ve 2009 ekimde aldığım fiyata (900TL) sattım.

Biraz dağınık anlatmış olabilirim ancak özetle demek istediğim; profesyonel makina almak isteyenlere nacizane tavsiyem, spot ürün piyasasını takip etmek ve spot almaktan korkmamak gerekir.

Saygılar.

ahbeabiÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
ahbeabiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Mart 2010 23:12
 Arkadaşlar, bazı sorular var kafamda, deneyimli fotoğrafçılardan profesyonel yanıtlara ihtiyacım var. 

Canon 50d - 40d - 500d arasında gidip geliyorum. 

1 - Eğer 40d alırsam hangi konuda "niye 50d almadım ki!" derim, ya da der miyim? 
2 - 450d ve 500d modelleri de çok kaliteli olduğu halde nispeten bir alt seri. Fakat bunların da hd video çekim özelliği bulunuyor. Her ne kadar video çekimi için ayrı bir handycam'in kullanım açısından daha efektif olacağını düşünsem de, eğer "40d ile farkı çok hissedilmez, olay lenslerde biter" derseniz, bu video artısını da dikkate alarak o modellere kayabilirim. Fakat lütfen artı-eksilerini belirtin. Aldıktan sonra herhangi bir sebepten bir başka modele aklımın kaymasını istemiyorum.

3 - En önemli ve aklımı en çok karıştıran konu.
Fotoğrafçılık oldukça uzun zamandır önemli bir hobim olarak hayatımda yer alıyor. Fakat gördüğünüz gibi pro seviyeye yeni geçiş yapıyorum. Artık kendi hayalgücümü ve çekim tekniklerimi makinenin el verdiği kadar değil, makinemi hayalgücüm ve çekim tekniklerimin el verdiği kadar kullanmak istiyorum. Umarım anlatabilmişimdir. Bunun için lensler elbette çok önem teşkil ediyor. Öncelikle belirtmeliyim ki, sadece akvaryumda ultra makro çekimler değil, aynı zamanda outdoor portre çekimleri de yapmak istiyorum, ki her zaman yapmaya gayret ediyordum. Bu çoklu amaca göre yorum yapacak olursanız, hangi lensleri tavsiye edebilirsiniz?
EF 100mm f/2.8L Macro IS modeli makro konusunda elbette ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılayacaktır. Fakat portre çalışmaları için ne kadar uygun olur? Yoksa her iki amaca da yönelik olarak EF 24-70mm f/2.8 L USM gibi bir model mi tercih etmeliyim? Ya da başka önerileriniz olur mu?

Bu soruların cevapları inanın çok önemli. Herhangi birine verebileceğiniz ileri düzey yanıtlar çok ama çok işime yarayacak. Ayrıca belirtmek isterim ki, abartı derecede olmasa da iyi bir bütçem bulunuyor şu anda bu iş için. Bunu da göze alarak uzun süre profesyonel olarak kullanabileceğim tavsiyeler yaparsanız minnettar kalırım.

En mükemmel kadrajlar sizinle olsun. Tebessüm

aquatopyaÇevrim Dışı

Özel Üye
aquatopyaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Mart 2010 13:01
Aykut bey merhaba,öncelikle sıraladığınız modellerden EOS50D yi tavsiye ederim.
Kısaca şu şekilde 50D tercihimi anlatayım.
Megapixel- 50D:15.1     40D:10
İşlemci-      50D:Cmos sensör+entegre DIGIC IV işlemci     40D:Cmos sensör+DIGIC III işlemci
Birde 500D 50D ile aynı özelliklere sahip ancak kasa farkından 50D almanızı tavsiye ederim.50D magnezyum kasa olduğundan,çok sağlamdır.500D de HD video kayıt var fark olarak,onuda zaten fotoğrafçı o makinada kullanmaz.O yüzden 500D ye fazla girmiyorum.

Gelelim sorularınızın cevaplarına..

1-40D alırsanız,ilk gözünüze çarpan makinanın hafifliği olur.Kasanın üzerine tırnakla 2 kere vursanız farklı anlarsınız.Zaten siz 50D ile 40D yi yanyana görseniz,zaten 50D direk gözünüze çarpacaktır.

2-450D ve 500D evet gerek pixel,gerek işlemci olarak iyi makinalar.Ama şu var fotoğrafçılar dslr makinalarda video çekmezler.Zaten canonda bunu alternatif olarak çıkarmıştır.Lensin tabiki çekime katkısı vardır.Ama video çekimini hiç denemediğim için birşey diyemem.

3-Artık kendi hayalgücümü ve çekim tekniklerimi makinenin el verdiği kadar değil, makinemi hayalgücüm ve çekim tekniklerimin el verdiği kadar kullanmak istiyorum.
Öncelikle bu sözünüz çok güzel.Böyle düşündüğünüz için tebrik ederim.+
Gelelim sorunuza EF 100mm f/2.8L Macro IS lens hem portre,hem makro çekiminizi tam anlamıyla karşılar.Makina fullframe olsaydı 135mm alın derdim.Ama söylediğiniz modellere göre 100mm idealdir.Size ayrıca EF 85mm f/1.2 L II USM ile EF 85mm f/1.8 USM lenside tavsiye edebilirim.Hatta 50mm lensle bile güzel portre çalışmaları görmüştüm.Bir öneride EF 135mm f/2.8 Softfocus alabilirsiniz.

Saygılar..

ahbeabiÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
ahbeabiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Mart 2010 22:06

Evet alternatifler arasında en mükemmeli kesinlikle 50D. Kardeşim de bir yıldır bu makineyi kullanıyor ve inanılmaz memnun. Ben yurtdışında olduğum için fazla kullanamadım, sadece geçen yaz üç gün deneme fırsatı buldum, ama gerçekten çok kaliteli olduğu tartışılmaz.

40D kullanmışlığı yoktu, fakat duyduğu yorumlar onun da çok kaliteli olduğu şeklindeydi. MP düşüklüğü ve Liveview kalitesizliği en büyük eksileri gibi görünüyor. Onun dışında yorumlar genelde çok etkili olduğu yönünde olunca, bende fiyat avantajı nedeniyle değerlendirmeye almıştım. Onun da magnezyum kasa olduğunu duymuştum fakat elbette siz daha iyi bilirsiniz.

500D konusunda da tamamen hemfikirim sizinle, zaten video özelliğini kullanacağımı sanmıyorum. İlk mesajımdan sonra biraz daha araştırma yaparak onu seçeneklerimdem elemiştim.

Sonuç olarak tavsiye ettiğiniz gibi 50D'ye odaklanıyorum.

Lens konusunda biraz daha sorularım olacak size, fakat konu dağılmasın diye ona diğer başlıkta devam etmeyi uygun görüyorum.

Çok teşekkürler yardımlarınız için.

sayerÇevrim Dışı

Özel Üye
[C]2,1,65899[/C]
sayerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2010 20:22

Muammer Bey merhaba,

Son 15 gündür yeni bir fotoğraf makinesi almak için arayış içersindeyim.Sanırım makine seçiminde ne için kullanılacağı da önemli gerek akvaryum fotoğrafları , makro çekimler,gerekse tatilde kullanım amaçlı bir makine arıyorum yani benimki çok profosyenel bir  kullanım olmayacak.
Üzerinde durduğum 2 makina var;
*Canon PowerShot A1100
*Canon PowerShot SX200 IS
Bana tavsiyeniz hangisi olabilir, bunların dışında da öneriniz olabilirmi şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar... 
sayer2010-03-10 20:23:54