Gelecekte bitkili akvaryum olacak

tiberianÇevrim Dışı

İl: Istanbul
tiberianÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2008 18:34
[QUOTE=batuhanbayram] 
     Glossolar için iyi bir aydınlatma ve düzenli CO2 şart. Benim tankımda 1 litreye 0,8 w aydınlatma var ve mayalı sistemde iken düzensiz ve uzun aralıklarla CO2 veriyordum ve glosso çok az bir yayılım göstermişti. Tüplü sisteme geçtikten 1,5 ay sonra, düzenli CO2 sayeinde, her yer glosso oldu. Tek handikap çok çabuk yükseliyor olması. Benim tafsiyem litre başına en az 1W ve birbirini gölgelemesini önleyecek sürekli budamalar ile zeminde tututlabilir.

Besin ihtiyaçlarının düzenli takibini ve karşılanmasını zaten söylemiyorum, her halükarda uyulması gereken bir kural çünkü.
[/QUOTE]

Bende mayalı sistem co2 var. Dediğiniz gibi düzensiz co2 'yi verebiliyorum. Büyük ihtimal ondan dolayı gelişmiyorlar. Aydınlatmada bir sıkıntım yok çünkü 65 lt için 108 watt aydınlatmam var. Teşekkürler...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2008 23:39
Merhabalar Necdet abi.
Yazılarını ve çevirilerini ilgi ile takip ediyorum. Takkını merak ediyordum ki, senden bekleneni yapmışsın. Tebrik ederim. Birde nereden nereye gelmiş. Başlığı değiştirmeli artık. "Benim bitkili tankım" yapmak gerek bence. Benim gözümde markasın.

Saygılarımla.

nyucelÇevrim Dışı

İl: Çanakkale
nyucelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Eylül 2008 16:21
Glossolar yayılamadan tabanı diğer bitkilerim (adlarını bilmiyorum) kaplamaya başladı. Genel görünüm yerine sadece zeminin bir bölümünün fotoğrafını koyayım bu sefer de:

batuhanbayramÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,1,14686[/C] [B]2776,2[/B] [C]2,3,14686[/C]
batuhanbayramÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 04 Eylül 2008 16:27
     Sanırım Echinodorus tenellus Necdet Bey. İki farklı varyetesi var. İyi ışık aldığında çok hızlı yayılıyor. Bir bakmışsınız arka plan bitkilerinin altından bir tur atıp gelmiş.Tongue

Ben bunu sizin gibi köşeye yakın bir bölgeye ekmiştim ama çıkan sürgünleri çamber oluşturacak biçimde sürekli çeviriyordum. Sonuçta yuvarlak ve çok hoş bir öbek oluştummuşlardı. Gördüğüm kadarı ile sizin akvaryumun o köşesi böyle hoş bir dizayn için çok uygun. Tabi sürekli kontrol altında tutmak lazım hemen sağa sola kaçabiliyor.

nyucelÇevrim Dışı

nyucelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Eylül 2008 16:40
Tam da dediğiniz gibi arka plan bitkilerinin ardında bile kolları var ;)  2 ay durduktan sonra yayılmaya başladıklarından şimdi budamaya cesaret edemiyorum. Biraz daha çoğalsınlar, bir şekil veririm artık.

RadinantÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
RadinantÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2008 13:02
Selam ; Necdet Bey gerçekten imrenerek tüm konuyu inceledim.Bitkili akvaryumlara ilgimin fazlası ile çoğaldığı şu günlerde bu tip akvaryumlar görünce iyiden iyiye içimdeki duygular kabarıyor.

Akvaryumunuz şahane maaşallah.İnşallah bir aksilik olmaz ise sizinkisi kadar büyük olmasada bir tane bende kurmayı düşünüyorum.70x50x50 yada 70x40x40 ölçülerinde.

Sağlıklı hobiler , Başarılar

canan numanÇevrim Dışı

canan numanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2008 12:23
Çok Çok güzel olmuş incecik saz gibi kısa olan o bitkiler ayrı hava katmış tebrikler.
Akvaryumun genelini görünce sanki satılan arka fon gibi diyesim geldi.Bravo.
canan numan2008-09-11 12:24:05

senseycanÇevrim Dışı

senseycanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2008 13:19
Nejdet Bey konunuzu baştan sona inceledim. Gerçekten akvaryumun kurulumuna başlamanızdan ve bu hale getirene kadar yapmış olduğunuz çalışmalar son derece güzel. Limonun arkada olması çok güzel olmuş. Çok çabuk büyüyen ve çok filiz veren bir bitki yoğunluğu arttırdıkça renkleri toplu bir yeşillik paketi gibi hemen dikkat çekiyor. Yanlız birşey dikkatimi çekti. Akvaryumu yaparken florasanlara çok para vermişsiniz. 300 ytl gibi bir rakam yazmışsınız. Tahminim hagenler çok pahalı galiba. 8 adet florasan alınsa en fazla 120 ytl tutar diye düşünüyorum siz bayağı bir para harcamışsınız.

Bunlar dışında söyleyecek başka birşey yok. Anladığım kadarıyla bol bol değişiklik yapıyoruz herşey sizin gözünüze nasıl güzel görünüyorsa o şekilde yapın zevk sizin nede olsa.

Allah nazardan saklasın.........
Radinant2008-09-27 13:38:57

canaÇevrim Dışı

canaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2008 13:54

Arkadaşlar discus'un arkasındaki (arka üst) yeşil bitkinin adı nedir? Bilenler söyleyebilirmi ?
Radinant2008-09-25 23:54:55

batuhanbayramÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,1,14686[/C] [B]2776,2[/B] [C]2,3,14686[/C]
batuhanbayramÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2008 14:10
Limon.Göz%20Kirpma   Hygrophila corymbosa stricta
batuhanbayram2008-09-11 14:13:19

nyucelÇevrim Dışı

nyucelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Eylül 2008 09:53
Mesajınıza çok geç cevap yazıyorum kusura bakmayın.

8 adet floresan+blastları+kablolar için 300ytl makul bir rakam. sadece balastlar ve kablolar bile en azından 100 ytl tutuyor. Ayrıca pahalı olan floresanlar Hagenler değil, Seralar ;)

[QUOTE=senseycan]Necdet bey konunuzu baştan sona inceledim. Gerçekten akvaryumun kurulumuna başlamınızdan ve bu hale getirene kadar yapmış olduğunuz çalışmalar son derece güzel. Limonun arkada olması çok güzel olmuş. Çok çabuk büyüyen ve çok filiz veren bir bitki yoğunluğu arttırdıkça renkleri toplu bir yeşillik paketi gibi hemen dikkat çekiyor. Yanlız birşey dikkatimi çekti. Akvaryumu yaparken florasanlara çok para vermişsiniz. 300 ytl gibi bir rakam yazmışsınız. Tahminim hagenler çok pahalı galiba. 8 adet florasan alınsa en fazla 120 ytl tutar diye düşünüyorum siz baya bir para harcamışsınız.

Bunlar dışında söyleyecek başka birşey yok. Anladığım kadarıyla bol bol değişiklik yapıyoruz herşey sizin gözünüze nasıl güzel görünüyorsa o şekilde yapın zevk sizin nede olsa.

Allah nazardan saklasın.........
[/QUOTE]

BvarisliÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
BvarisliÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Eylül 2008 21:38
 Necdet bey artık tankınızdan yeni resimler koysanız da bizde merakta kalmasak. Son hali nasıl oldu merak ediyorum.

nyucelÇevrim Dışı

nyucelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Eylül 2008 23:39
Bu aralar akvaryumla pek ilgilenemiyorum, son durum şöyle:

fatihhan_1453Çevrim Dışı

fatihhan_1453Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2008 00:02
Bumudur??? evet budur. TebriklerThumbs%20Up