İlk akvaryumum(Cuba işi tamam sayılır)

bozerhanÇevrim Dışı

İl: Istanbul
bozerhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Temmuz 2014 12:51
[QUOTE=conqueror44]    Merhaba Volkan Bey,Yosun probleminden kurtulduğunuza sevindim.Hobicinin akvaryuma emek,zaman para verip sonucun yosun olması kötü bir durum.Ben daha önce 1.2ml excel veriyorsunuz sanmıştım.15 gün boyunca bu miktarda verip sıkıntı yaşamamanız deneysel bir çalışma olmuş bence.Ben sadece 2 defa 10ml verdim.Mosslar biraz etkilendi sadece.Neyse ikimizinde bu sorundan kurtulduğuna sevindim.Staghorn içinse anlattıklarınıza yaptığım hatadan sonra sonuna kadar katılıyorum.
    Bu arada Volkan bey karidesler için  filtre girişine sünger uygulamayı akvaryumum dar olduğu için sadece şelale filtreye yaptım.Diğer dış filtreye az önce elime geçen aparatı bağladım.Sünger gibi debi sorunu yapmıyor.Tavsiye ederim.

[/QUOTE]
Fatih bey bu aparatı nereden temin ettiniz ve adı ne olarak geçiyor?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

MSAÇevrim Dışı

[B]10504,3[/B]
İl: Gaziantep
MSAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Temmuz 2014 13:11
[QUOTE=conqueror44]     Bahsettiğiniz yöntemi ben bitkilerden budama yapıp yoğun excel içeren kovada 1 gece bekleterek deneme yaparak buldum.Cüba ve moss türleri hariç etkilenen olmamıştı.Canlılarda deneme imkanım olmadığı için biraz riske girip ana tankada uygulamıştım.Ama dediğiniz gibi etkili bir yöntem ve canlılara zarar vermiyor.
    Aparat kullanışlı ve yer kaplamıyor.Bende tetra ex 700 var ve filtrenin kendi giriş ızgarasını çıkarıp emiş borusu ucuna taktım.Takarken biraz zor giriyor ama sorun olmuyor.Ben küçük ve büyük modelinin herikisinide her ihtimale karşı aldım.Ama büyük olan oluyor.Türkiyede satışını bir yerde gördüm ama ben çinde kargo dahil ikisi yaklaşık 15 liraya aldım.
Ayrıca sitede stainless steel shrimp diye aratırsanız ve sadece büyük olanını alırsanız daha uyguna bulabilirsiniz.Benim aldığım satıcı hemen yolladı ve 10. günde elimde oldu.Hatta komik bir durum yaşadım.Dün gelen ptt görevlisi arkadaş çekik gözlü bir kardeşimizdi.Direkt karşımda görünce adamlar Çin'den özel kurye ile mi gönderiyorlar diye geçti içimden:)Birde Berk bey karides forumda bu çay süzgeci gibi aparatı satanlar olduğunu söylemişti.
[/QUOTE]

DrklvntylmzÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Içel
DrklvntylmzÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Temmuz 2014 14:06
[QUOTE=bozerhan][QUOTE=conqueror44]    Merhaba Volkan Bey,Yosun probleminden kurtulduğunuza sevindim.Hobicinin akvaryuma emek,zaman para verip sonucun yosun olması kötü bir durum.Ben daha önce 1.2ml excel veriyorsunuz sanmıştım.15 gün boyunca bu miktarda verip sıkıntı yaşamamanız deneysel bir çalışma olmuş bence.Ben sadece 2 defa 10ml verdim.Mosslar biraz etkilendi sadece.Neyse ikimizinde bu sorundan kurtulduğuna sevindim.Staghorn içinse anlattıklarınıza yaptığım hatadan sonra sonuna kadar katılıyorum.
    Bu arada Volkan bey karidesler için  filtre girişine sünger uygulamayı akvaryumum dar olduğu için sadece şelale filtreye yaptım.Diğer dış filtreye az önce elime geçen aparatı bağladım.Sünger gibi debi sorunu yapmıyor.Tavsiye ederim.

[/QUOTE]
Fatih bey bu aparatı nereden temin ettiniz ve adı ne olarak geçiyor?[/QUOTE]

:) Diyecek gerçekten bazen birşey bulunamıyor.Kelimeler kifayetsiz kalıyor.

bozerhanÇevrim Dışı

bozerhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Temmuz 2014 18:22
[QUOTE=Drklvntylmz][QUOTE=bozerhan][QUOTE=conqueror44]    Merhaba Volkan Bey,Yosun probleminden kurtulduğunuza sevindim.Hobicinin akvaryuma emek,zaman para verip sonucun yosun olması kötü bir durum.Ben daha önce 1.2ml excel veriyorsunuz sanmıştım.15 gün boyunca bu miktarda verip sıkıntı yaşamamanız deneysel bir çalışma olmuş bence.Ben sadece 2 defa 10ml verdim.Mosslar biraz etkilendi sadece.Neyse ikimizinde bu sorundan kurtulduğuna sevindim.Staghorn içinse anlattıklarınıza yaptığım hatadan sonra sonuna kadar katılıyorum.

[/QUOTE]
Fatih bey bu aparatı nereden temin ettiniz ve adı ne olarak geçiyor?[/QUOTE]

:) Diyecek gerçekten bazen birşey bulunamıyor.Kelimeler kifayetsiz kalıyor.
[/QUOTE]
Bana içine çay konulup demliğe atılan bir şey gibi geldi ama ne:)

conqueror44Çevrim Dışı

conqueror44Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2014 00:34
Merhaba Baran bey;
Konu içinde nerden alınabileceği hakkında link bilgisi vermiştim. Gözünüzden kaçtı galiba:)İsmini bilmiyorum ama adamlar değişik ne satıyorlar diye Aliexpress' de gezerken görüp aldım.

MSAÇevrim Dışı

[B]10504,3[/B]
MSAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2014 00:44
Bu tanka 20 adet kan kırmızı sakura şart. Benimkini ayırdım ilk hasadı aldım. Büyürlerse bebişler tanesi 1 tl den anlaşırız. Neonları bana şutlarsınız. :)

60 adet neon aldım hepsi de iç parazitten öldü. Akvaryumculardan birşey almamaya ant içtim artık.

conqueror44Çevrim Dışı

conqueror44Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2014 11:29
Kesinlikle sizinki gibi güzel kan kırmızı sakuralardan şart Ahmet bey.Tüm hazırlıkları yaptım sadece yana yakıla gerçek hobiciden bulmaya çalışıyorum.Ne zaman derseniz hemen alırım.

Neonlar ise benim canlarım hepsi çok sağlıklılar.Ben güzel bulamamıştım bir arkadaş bulup 10 tane hediye etti.1 tanesi moss duvarının arkasına sıkıştı;biride bir ara surface skimmer vardı o kaptı garibimi mefta oldu.Kalan 8 i memleketlerini aramasınlar diye tankı bitki dolduruyorum.Gözüm gibi bakıyorum ama yinede isterseniz canınız sağolsun Antep'e  giden olursa gönderirim.Canlı göndermeyi hiç bilmiyorum ve kargoya güvenemiyorum. 

MSAÇevrim Dışı

[B]10504,3[/B]
MSAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2014 11:41
Şaka yapıyorum üstadım. Balık beyinli diye boşa demiyorlar. Hepsi ölümüne gidiyor. Bende de sürekli oluyordu cam ile aradaki mesafeyi sıfırladım kurtuldum

Sakuralarınızda benden olsun hadi, şuan 10 günlük oldular biraz gelişim göstersinler. Size hediyem olsun.

conqueror44Çevrim Dışı

conqueror44Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2014 20:18
   Estağfirullah Ahmet hocam imkan bulsam gönderirim.Karides hediyeniz ise beni mahcup eder.Sizinki kadar güzel kanlı canlı sakuram olmasını çok isterim ama muhabbet başka iş başka:)Siz hele bir büyütün bir kerataları biz talip olur bir şekilde hallederiz.
   Bu arada Antep'de iftar yaklaştı galiba hayırlı iftarlar olsun tüm kardeşlerimize...

MSAÇevrim Dışı

[B]10504,3[/B]
MSAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2014 20:25
8 de yaptım çayımı yudumluyorum. Siz bekleye durun. Ben tankımın karşısındayım :)MSA2014-07-10 20:26:05

conqueror44Çevrim Dışı

conqueror44Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2014 20:29
Afiyetler olsun.Bende foruma  girdim ki zaman geçsin.

conqueror44Çevrim Dışı

conqueror44Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2014 21:58
Tekrar tüm arkadaşlara merhaba. Son durumda yoğun excel uygulamam ve düzenli gübreleme sonucu saç sakal ve staghorn alg sıkıntım bitti artık. Şu an sadece bazı bitkilerde ve camlarda yeşil nokta yosunu sorunu kaldı. O da çok can sıkıcı bir durum değil. Asıl problem excel sonucu yayılmaya daha yeni başlayan cüba lardaki erime. Ama tam bu sıkıntıda forumdan Gökmen bey hayatımı kurtardı. Bugün elime kargodan hediye bir kutu bitki geldi. İçinden 4 kalıp cüba çıktı ama sanki çim sahadan sökmüşler.Tropicadan bile cüba aldım ama böyle formda bitkiler görmedim. Hemen bölüp yaydım tabana. Bitmedi kutudan koca bir öbek fissidens ve pelia mossda çıktı. Hemen ağaca sardığım christmassları söküp sardım bunlarıda dallara.Ben parayla bile bu kadar güzel bitkiler almadım. Burdan desteğini hiç esirgemeyen Gökmen Üstüntürk hocama teşekkürü borç biliyorum. İyiki sizin gibi değerli hobiciler var bu forumda.
conqueror442014-07-20 16:55:16

conqueror44Çevrim Dışı

conqueror44Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Temmuz 2014 16:57
Cuma günü yeni gelen bitkilerden sonra tank en son  bu haldeydi: conqueror442014-07-20 16:58:20

smhakglÇevrim Dışı

İl: Yurtdisi
smhakglÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Temmuz 2014 00:10
Şu konuyu okudukça sinirlerim gerildi. "Okuyom ben yaaaa!!!" Diye bağırmak geldi içimden. Meslek sahibi olmak istememin sebeplerinden önemli bir tanesi de akvaryum hobisi... okudukça özendim hepinize. Maşallah