İşte Amerikan Rüyası

Emre KaradumanÇevrim Dışı

İl: Istanbul
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 17:57
Hazır rt demişken bu fh görünce aklıma geldi rt genli fh

[VID]http://www.youtube.com/watch?v=rs-GUDsTlT0&feature=related[/VID] 

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Cenk BildirÇevrim Dışı

Özel Üye
Cenk BildirÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 18:01
Mayan genli O, Mayan .

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 18:59
Bu işte Cihat, Cenk, Umut (Shadow) a teşekkür etmiştim, tekrar ediyorum. Amerikanların yayılmasında, yeni türlerin gelmesinde önemli rol oynadılar.
Ben yeni türler gelsin, çeşit artsın diyorum. Ancak Cihat cuba getirdi, amerikancının favorisi olması gereken bir tür. Kaç kişi kaldı, alanlardan kaç kişi şu an besliyor? Ümit hariç; yavru alabilen var mı? Hoş, o da yavruları canlı yem yapmaktan ileri gidemez))
Ee, Cihat bir daha niye uğraşsın? Burda belli seviveye ulaşmış bir grup oluşturduk. Önce elimizdeki türleri koruyalım, geliştirelim, yayalım. İmkan varsa yeni türleri de kovalamak hobiye heyecan katacaktır.
Görkemim, sen bana tamamen karşı çıksan ne olur? Annene şikayet ederim))
Köksal, benden aldığın dişi ise; bundan 6-7 ay önce normalin dışında yavru verdiğini forumdan paylaşmıştım. Hatta 30 cm midas dişisinden çok yumurta döküyor demiştim. Gözün aydın, güle güle büyüt..

GhastLyÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Içel
GhastLyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 20:15
[QUOTE=mekrög]
Ziya Forumu yıkan en başta kendim olarak, Gürkan abi, Burak Emre abi Cenk abiydi hatırlarsan. Emre abi "ben Geop tankı kuruyorum" diyerek hakkından feragat etti. Ümit tankları sattığı için oda hakkından feragat etti. Görkem, Gürkan ve Burak Festae'lerini aldı, asayiş berkemal oldu. Dikkat edersen yeni türler gelsin diye yukarıda RT'lerine kavuşan Forum üyelerinden hiç biri ağzını açmıyor  

Gürkan abiye katılmıyorum diye anlaşılmasın daha öncede dediğim gibi katılıyorum ama gazımızı almamız lazım
[/QUOTE]
-RT konusunda yorum yok, gaz alma kısmına katılmıyorum, gaz alıp vermek iyi birşey değil, canlı açısından.

-Gürkan abi yazına cevap değil yanlış anlaşılmasın, aklıma geldi genel olarak soruyorum, sadece ticari amaç için yeni türler getirenler gerçekten hobiye katkıda bulunmuş sayılıyor mu ??
Belki çok iyi hizmet veriyorlar, işin hakkını da veriyorlar, kazandıkları para da helal olsun ama bence katkıda bulunuyorum diye gezmesinler, yemezler baba.

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 21:29
Ziya, sonuçta tüm ithalatçılar malawi, L serisi kovalarken, bu dostlar amerikanın kar marjı düşük olmasına rağmen başlığa hizmet ediyorlar.

ViejaÇevrim Dışı

Özel Üye
ViejaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2011 23:25
Black belt için şunu söyleyebilirim şu ana kadar türkiye de fotoğrafı çekilip forumlarda paylaşılmış mavi gri tonlarda gövde üzerine  siyah tek bantlı kımızı kuyruk kırmızı gıdıklı yani olması gereken formunda bir black belt görmedim.Daha önce Eda hanımda bir black belt vardı malesef onda da ateş kafa özellikleri vardı

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2011 00:04
[QUOTE=GhastLy]
-Gürkan abi yazına cevap değil yanlış anlaşılmasın, aklıma geldi genel olarak soruyorum, sadece ticari amaç için yeni türler getirenler gerçekten hobiye katkıda bulunmuş sayılıyor mu ??
Belki çok iyi hizmet veriyorlar, işin hakkını da veriyorlar, kazandıkları para da helal olsun ama bence katkıda bulunuyorum diye gezmesinler, yemezler baba.
[/QUOTE]
Hobiye katkı sağlama işi Cenk'in Almanya'dan özel çabalarla orjinal RT getirip hediye etmesi şeklinde olmaz. Bunlar çok özel katkılardır. Buradan Cenk'e bu girişimi için bir kez daha teşekkür ediyorum.
Bir ithalatçının veya akvaryumcunun yurtdışından senin, benim, bir başkasının istediği balığı getirmesi, bir üreticinin belli bir türü üretip yaygınlaştırması, bilinen türleri uygun fiyatla satması hobiye katkısağlamayacak da ne olacak? Katkı sağlamalarını beklerken nasıl bir beklenti içindesin?
Bu konunun yeri burası değil. O yüzden gerekirse özelden devam ederiz.
Kendi adıma hobiye sağladıkları katkılar adına hepsine teşekkür ederim.

[QUOTE=Gürkan Hoca]Köksal, benden aldığın dişi ise; bundan 6-7 ay önce normalin dışında yavru verdiğini forumdan paylaşmıştım. Hatta 30 cm midas dişisinden çok yumurta döküyor demiştim. Gözün aydın, güle güle büyüt.. [/QUOTE]
Senden aldığım çiftin erkeği önceden hasarlıydı ve yavru aldıktan bir süre sonra öldü. Bahsettiğim dişi farklı bir dişidir. Senden aldığım çiftin yavruları şu an 1,5-3 cm arasında değişen boylardalar ve hızla büyüyorlar. Yakında epeyce rainbow piyasada olacak.
Yumurta sayısı yaklaşık 2000-2500 arasındaydı ama daha önce de yazdığım gibi ilgilenemediğimden su değerlerini ayarlayamadım. Dolayısıyla tamamı mantarlaştı. Senin de bildiğin gibi en fazla 2-3 hafta içerisinde yine bol miktarda yumurta dizecektir. Başarabilirsem bu yıl bolca rainbow ve sajikayı piyasaya sunmaya çalışacağım. Zamanım ve evdeki akvaryumlarım elverdiği takdirde her birinden 2-3 parti yavru alıp, kolay bulunur hale getirip, farklı türleri üretmeye yöneleceğim. Yine de bu rainbow ve sajikadan vazgeçeceğim anlamına gelmiyor. Sadece odak noktam değişecek.

Umut KatipoğluÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Umut KatipoğluÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2011 08:33
Köksal abi bu bahsettiğiniz Rainbow dişisini ben tanıyor gibiyim, yoksa bizim izmirli mi? İlk batım deneyim yavrularından elimde kalan son tek dişi de aynı güzellikte bir canlı oldu. Güzel kandan bir Rainbow'un piyasada yayılması gerçekten sevindirici bir gelişme. Keza Sajika çabalarında belki haddimize değil ama takdir ve tebrik edilecek bir davranış örneği. Mesela ben buralarda birkaç kez gördüm ve o dönem hemen kayboldular.

Gürkan hocam yeni türler için ben teşekkür ederim. Ben çevremde gördüğüm istenilen ve aranan türleri sizlere haber vermek görevini bir borç biliyorum. Ayrıca şehirdışı gönderimlerde de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Sonuçta burada olamayan dostlarımızı buralara yakın ediyoruz. Mesela şimdi bir çok arkadaşımızda İzmir'li güzellerin olduğunu bilmek yetiyor. Tabi bizim yaptığımız türleri ithal ederek çaba harcayan yada taaa Almanyalara gidip getiren abiler kadar etkin olan bir çaba değil. Ama vesile olabiliyorsak ne mutlu bize. En son konusu geçen ithalat meselesinde benim rolüm çok daha az. Ben sadece sizden gelen talepleri e gönlümde yatan aslanları toparlayıp Hasan abi'ye iletiyorum. Bu konuda da onu tebrik etmek istiyorum. Çünkü piyasayı kasıp kavuran bir çok tür varken Amerikanlarla uğraşması olsa olsa ancak bizlerin işine yarar. Kazandıkları para konusuna gelince de hangi yiğit 10.000$'lık tür getirir ve para kazanmazsa o kişiye denilecekler listesini özelden ayrıca paylaşabilirim.
_

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2011 08:45
[QUOTE=Shadow designer]Köksal abi bu bahsettiğiniz Rainbow dişisini ben tanıyor gibiyim, yoksa bizim izmirli mi? İlk batım deneyim yavrularından elimde kalan son tek dişi de aynı güzellikte bir canlı oldu. Güzel kandan bir Rainbow'un piyasada yayılması gerçekten sevindirici bir gelişme. Keza Sajika çabalarında belki haddimize değil ama takdir ve tebrik edilecek bir davranış örneği. Mesela ben buralarda birkaç kez gördüm ve o dönem hemen kayboldular.[/QUOTE]
Umut o senin tanıdığın dişi de değil. Onu buradan bir arkadaştan aldım. Ama dediğin dişinin yavruları şu an büyüyorlar. Yakında onları görürsün. Sajika için biraz geriden geliyorum. Yine de rainbow'a göre daha hoşuma gidiyor. Kısmetse onları da bolca üretirim. Keşke bu işi daha ciddi yapabilecek düzeyde yerim ve imkanım olsa, o zaman çok ciddi bir üretimhane kurar ve hobi mantığında üretim yapardım. Bu sayede bulunmaz denilen bir çok tür kolayca bulunurdu.

[QUOTE=Köksal Gürkan] Rüyanın 1000. sayfası geçilmiş olan bu günlerde "Türkiye'de Bulunan Türler" listesi oluşturmakta fayda görüyorum. Hatta mümkünse yanına bulunduğu illeri de yazarak takip yapılabilir. Bulunabilirlik, nadir olup olmadığının görülmesi, arayanların fikir sahibi olması ve bir de bundan sonra nelerin gelmesi gerektiğini görmek adına yararlı olacaktır.

Kabaca bir liste olsun ve fikir versin diye topluca yazayım dedim. 2. ve 3. gruptakiler daha dışarıda tutulsa da bulunmalı diye düşünüyorum. Ama bu konunun esas olayı 1. grup olduğundan sanırım onlara odaklı olarak liste olacaktır.

Grup 1
Midas, joker, jaguar, oscar, arowana, ateşkafa, ateşağız, sajika, rainbow, keyhole, geophagus türleri (altifrons, surinamensis, iporagensis, satanoperca, juripari,vb), zebra, green terror, red terror, mayan, persai, severum türleri (green, gold, red, rotkeil, notatus, severus,vb), jack dempsey, ebjd, ramirezi, bolivian ram, kakadu, agassizi, borelli, hogsloi, inca, steel blue, viejita, nannacara anomala, laeticara dorsigera, laeticara curviceps, mızrak cichlidler,...

Grup 2
Discus, melek, altum, corydoras türleri, vatoz türleri, tetra türleri, kılıçkuyruk, plati,...

Grup 3
Piranha türleri (Pygocentrus türler, Serrasalmus türleri, Pacu,...), arapayma, timsah balığı,... [/QUOTE]
Önceki gün yazdığım yukarıdaki yazıyı hatırlarsınız. Dün Gürkan'la konuştuktan sonra aşağıda linkini göreceğiniz başlığı açtım. Bu konu için oradan devam edip bir envanter çıkarmamız elimizde neler olduğunu görmek için iyi olacak ve son 2-3 sayfada geçen ithalat listeleri ve bulunamayan türler konusuna referans oluşturacaktır.

Türkiyedeki Amerikan Türleri Envanteri

Yorumları ve önerileri bekliyoruz.
Köksal Gürkan2011-05-13 09:17:25

Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2011 09:38
Arkadaşlar alt tarafı bir kaç piyasada balık gelecek konu nerelere varıyor  istiyen getirtir istiyen getirmez yok hobiye faydası varmı yokmu bir süredir izliyorum hadi karışmıyım diyorum ama dayanamıyorum sonra yazınca yönetici arkadaşlar bana kızıyorlar (neyse arkamda cihan ,gürkan, engin varda )
Bırakın istiyen balık istesin getirtsin bence Umut liste eline geçsin başka konu altında bir başlık  aç bu konu başka yere sapıyor.Hasan bey normal ithalatlarla  Türkiyeye gelen balıklar dışın da nadir türler getirelim diyor.Nedir bunlar trimactır, rt,b.belt vs vs siz isteyin ortak bir liste yapın getireyim diyor...Olay bundan ibaret.
Gürkana katılıyorum Küba vb balıklar Cihatta var atıyorum Rasim abide ve cihatta Balzanii var ama balzaniinin  nadir ve bulunmayan tür diye adı dolaşıyor...

Cenk BildirÇevrim Dışı

Özel Üye
Cenk BildirÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2011 11:20
[QUOTE=Gürkan Hoca]Cenk, geçmiş olsun. Öyle saçma biryerden çıkar adamı şaşırtır. [/QUOTE]
Tamda dediğin gibi oldu Gürkan... kokmaya başlayınca buldum, Tankın altında dışarıda duran Mangrov köklerinin arasında. Ölünce güzelim altın rengi mangrov kökleri ile aynı renge bürünmüş olduğundan bulamamışım.... 
Dediğim gibi baskın olan P.bass'dı, şimdi diğerleri üstünlük mücadelesi içindeler, aynı zamanda 2 Carpinte çifti ve 1 tempo çifti tekrar yumurta döktüler, tank tam bir savaş alanı seyri harika bu ara  .    

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2011 11:32
[QUOTE=Cenk Bildir]... 
Dediğim gibi baskın olan P.bass'dı, şimdi diğerleri üstünlük mücadelesi içindeler, aynı zamanda 2 Carpinte çifti ve 1 tempo çifti tekrar yumurta döktüler, tank tam bir savaş alanı seyri harika bu ara  .    
[/QUOTE]
Video gerekir o zaman, değil mi?

Mr.DIAMONDÇevrim Dışı

Özel Üye
Mr.DIAMONDÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2011 13:39
Umut ; hoplarchus psittacus (yeşil papağan) isteyen olmadı herhalde, çünkü listede göremedim.

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2011 13:40
"Nandopsis Festae" Red Terror'ün yeni adı ve eğer gerçekten oysa kesin almak gerekir. Ama yine mayan çıkması oldukça muhtemeldir. Çünkü uzakdoğudan geliyor.
Uaru'ları Cenk ve Berk iki kere getirttiler. Uzakdoğu gelişli ilk grup kısa sürede gitti. İkinci parti ise tamamen ölü geldi. Umarım bunlar da öyle olmaz.
Geopların yeni türleri emre'nin akvaryumunda yerini alacaktır. Tabi yer kaldıysa...