İşte Amerikan Rüyası

Hakan ŞAHANÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Hakan ŞAHANÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2013 01:51
Benim merak ettiğim bir konu var arkadaşlar, bana mı denk geliyor hep bilmiyorum ama bu koca koca balıklar hep 100-150 litre arası tanklarda bakılıyorlar. Bilhassa akvaryumcularda böyle, nasıl yaşıyorlar anlamış değilim. Hayır akvaryumcu tamam koyar ufak tanka bir süre kalabilir ama uzun süre durursa yanık durumu olmaz mı biz bunu nasıl anlayabiliriz? Cenk Bildir2013-05-07 07:43:28

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

sezerdmnÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
sezerdmnÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2013 03:05
Yanık kalması vucut formundan anlaşılır bir orantısızlık mutlaka göze çarpar.Bundanda anlaşılmassa daha kesin olarak gözlerinin büyüklüğü ile vucuduna bakılır eğer gözleri vucuduna oranla olması gerekenden büyükse balık yanık kalmıştır.

mekrögÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
mekrögÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2013 07:47
[QUOTE=Vieja]Görkem bu dolarlar ne zaman boylanacak ta ana tanka girecek yani demek istediğim en azami boyuna bile gelse o tankta başlarına her şey gelebilir.[/QUOTE]

Abi, yüksekliklerinden dolayı bir tek GM jag yutabilir durumda onları, şu an için konuşmuyorum yaz sonunda ki gelecekleri boylarına göre konuşuyorum, onunda buna tenezzül edeceğini pek düşünmüyorum, ama tabi ne olur bilinmez. Dün seni bu sebeple aradım zaten.

Umut KatipoğluÇevrimiçi

Özel Üye
Umut KatipoğluÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2013 09:15
Görkem Silver Dollarlar hayırlı olsun, keşke daha büyüklerini alsaydın demeden geçemeyeceğim.
Ancak uygun ortam sağlandığı takdirde hızla boylanan çok güzel bir amerikan tetrası edinmişsin.
Bence 3 cm den azami boyutlarına (15 cm) ulaşmaları için en az 9-10 ay daha var.
Ben 4 farklı zamanda bu türü besleme şansını buldum ve her seferinde çok keyif aldım.
Ancak 10 cm boya geldiğinde onları DP'ye salacağını biliyorum. Sayı senin tank için minimum olmuş.
Haraketli yapıları ve bitmek bilmeyen enerjileri sayesinde bence hayatta kalacaklardır.
Bir gece operasyonu ile ekim ayına doğru tüm canavarlar tokken eklenebilirler kanaatindeyim.

Bu arada A.Garların DP'de kalıcı olmayacağını düşünüyorum.
Israrla senin tanka iri kıyım değişik varyetede kedi balıklarından bir türün iyi gideceğini söylüyorum.
Ayrıca iri boylara ulaşan Crenicichla türleri de eklenebilir. Datnoides konusuna hiç girmiyorum.

Onur NergizÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]10751,2[/B] [B]7454,3[/B]
İl: Adana
Onur NergizÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2013 12:12
Datnoides ülkemize mutlaka girmesi gereken türler arasında yer alıyor bence.Gerek beslenme ve sosyal davranışları gerekse ulaştıkları iri boyutlar sebebi ile predatör veya amerikan karma tanklarına gayet uygun bir tür.Mızrak cichlidleride oldum olası sevmişimdir ancak Görkem abinin akvaryumunda kendilerini yeterince göstereceklerini düşünmüyorum.Genel olarak yüksek vücutlu balıklar tank populasyonunu oluşturduğu için mızraklar arada kaynayabilir.Ayrıca Türkiyede bulunması biraz zor ancak ithal edilmesi gerekli.Umut abiye bir yönden daha katılamayacağım oda iri kedi balıkları konusu.Bende çok seviyorum amerikan kedi balıklarını hatta ülkemizdeki varyantlarını dahi.Hatta kırmızı kuyruklar oldukça güzel canlılar.Ancak tank yükü zaten yoğun olduğu için bu denli büyüyen ve aynı derecede organik atık bırakan bu canlıların su dengesini bozabileceklerini düşünüyorum.Ayrıca genelde yabancı sitelerden gördüğüm kadarıyla kendisinin yarı boyundaki balıkları mideye indirebiliyorlar.Balığın kısa sürede 60-70 cm'ye ulaşacağını düşünürsek tanktaki 20-25 cmlik balıklar için genel tehtid unsuru olacaktır.Bence bulunabilirse tanka eklenecek en güzel balıklardan biri sazansıgillerden Bayrak Kuyruk.Keşke büyük çapta bir ithalat gerçekleşsede herkes besleyebilse.

Hakan ŞAHANÇevrim Dışı

Özel Üye
Hakan ŞAHANÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2013 13:32
[QUOTE=sezerdmn] Yanık kalması vucut formundan anlaşılır bir orantısızlık mutlaka göze çarpar.Bundanda anlaşılmassa daha kesin olarak gözlerinin büyüklüğü ile vucuduna bakılır eğer gözleri vucuduna oranla olması gerekenden büyükse balık yanık kalmıştır.[/QUOTE]

Teşekkür ederim,benim 120x60x40 ölçülerinde boş bir tankım var ama tek beslendiği için flower horn nasıl besleyebilirim diye kar kara düşünüyorum.Sizce ne yapmalıyım yavrudan 4-5 adet alsam büyütebilirmiyim ve ileride bana sıkıntı yaşatırlarmı ?

Umut KatipoğluÇevrimiçi

Özel Üye
Umut KatipoğluÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2013 14:16
[QUOTE=Onur Nergiz]Datnoides ülkemize mutlaka girmesi gereken türler arasında yer alıyor bence.Gerek beslenme ve sosyal davranışları gerekse ulaştıkları iri boyutlar sebebi ile predatör veya amerikan karma tanklarına gayet uygun bir tür.Mızrak cichlidleride oldum olası sevmişimdir ancak Görkem abinin akvaryumunda kendilerini yeterince göstereceklerini düşünmüyorum.Genel olarak yüksek vücutlu balıklar tank populasyonunu oluşturduğu için mızraklar arada kaynayabilir.Ayrıca Türkiyede bulunması biraz zor ancak ithal edilmesi gerekli.Umut abiye bir yönden daha katılamayacağım oda iri kedi balıkları konusu.Bende çok seviyorum amerikan kedi balıklarını hatta ülkemizdeki varyantlarını dahi.Hatta kırmızı kuyruklar oldukça güzel canlılar.Ancak tank yükü zaten yoğun olduğu için bu denli büyüyen ve aynı derecede organik atık bırakan bu canlıların su dengesini bozabileceklerini düşünüyorum.Ayrıca genelde yabancı sitelerden gördüğüm kadarıyla kendisinin yarı boyundaki balıkları mideye indirebiliyorlar.Balığın kısa sürede 60-70 cm'ye ulaşacağını düşünürsek tanktaki 20-25 cmlik balıklar için genel tehtid unsuru olacaktır.Bence bulunabilirse tanka eklenecek en güzel balıklardan biri sazansıgillerden Bayrak Kuyruk.Keşke büyük çapta bir ithalat gerçekleşsede herkes besleyebilse.[/QUOTE]
Evet Onur Datnoides türlerinin en az bir tanesi yaygın şekilde ülkemize girmesi gerekiyor.

Mızrak Cichlidlerinden ülkemizde şu an için cüce ve dev boylarından İzmirde son ithalatla gelen 2 tür mevcut. Bende hep yüksek vücut görselini bir nebze olsun dağıtacak Arowana ve Mızrak gibi türlere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. 

Semaprochilodus İnsignis (Bayrak Kuyruk) bencede ülkemizde olması gereken türler arasında sayılabilir. Özellikle Amerikancıların ilgisini çekecek bir Sazansı...

Kedibalıkları olarak genel bir tabir kullanmıştım, içlerinde harika türler var. Elbette ulaşabileceği max. boyutlar kaynaklara göre değerlendirilse bile akvaryum ortamında 80 cm olacaklarına ihtimal vermiyorum.
Merodontotus tigrinus, Pseudoplatystoma fasciatum, Hemibagrus wyckii, Sorubim lima, Pimelodus ornatus, Pimelodus pictus, Leiarius pictus

[QUOTE=Hakan ŞAHAN]Teşekkür ederim,benim 120x60x40 ölçülerinde boş bir tankım var ama tek beslendiği için flower horn nasıl besleyebilirim diye kar kara düşünüyorum.Sizce ne yapmalıyım yavrudan 4-5 adet alsam büyütebilirmiyim ve ileride bana sıkıntı yaşatırlarmı ?[/QUOTE]
Hakan bence ortadan bölerek bu tankta 2 adet FH besleyebilirsin. Bu arada Yeşilovada harida Red Dragonlar var.

Flower Horn Çeşitleri konusundaki deneyimli arkadaşlar Fh ile ilgili daha ayrıntılı bilgi vereceklerdir.

Bence yavrudan almak yerine belirli boya ulaşmış ve ne olacağı belli olmuş Fh almalısın ki verdiğin emek boşa gitmesin Umut Katipoğlu2013-05-07 14:20:07

Onur NergizÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]10751,2[/B] [B]7454,3[/B]
İl: Adana
Onur NergizÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2013 15:34
Umut abi aslında bende ülkemizde bulunan iri kedi balığı türleri için yorum yaptım.Yukarıda ismini vermiş olduğun birçok tür amerikan cichlidleri ile uyumlu sayılabilir.Ancak yürüyen kedi balığı ve benzeri türler ciddi anlamda tehlike unsuru.Merodontotus tigrinus büyük boyutlu bir balık olmasına rağmen genel olarak sakin mizaçlı ve aktif olmayan bir tür olarak biliyorum.Avcı yapısına rağmen sadece ağzına sığabilecek yavaş balıkları avlayabileceğini okumuştum.Yabancı menşeili çoğu amerikan karmasında ve avcı balık tanklarında bulunuyor.Bildiğim kadarıyla ülkemizde mevcut değil.Eğer bulunma ihtimali var ise Görkem abinin severek bakacağını düşünüyorum bu pisi balığını.

Umut KatipoğluÇevrimiçi

Özel Üye
Umut KatipoğluÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2013 16:45
Geçtiğimiz yaza kadar burada bir akvaryumcuda 40 cm boyda Pseudoplatystoma fasciatum vardı, ama satılmış.
Ara sıra kupon balık getiren bu gibi akvaryumcular bulmak mümkün.
Zaten Mızrak türlerini de yakın zamanda aynı akvaryumcu getirdi.

Aslında iri boy tetra türleri konusunda riske giren olsa şu dönemde büyük boy tankları olan arkadaşlar ilgilenecektir.
Myleus schomburgkii, Chalceus Macrolepidotus, Exodon Paradoxus, Brycinus nurse, Brachychalcinus cf. orbicularis gibi...

mekrögÇevrim Dışı

Özel Üye
mekrögÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2013 19:07
Arkadaşlar şahsi fikrim, pisi olarak balığını değil memelisini severim, o yüzden evimde 12 yaşında bir hanım efendi benimle yaşıyor. Kedi balıkları Kırmızı Kuyruk dışında hiç haz etmediğim, kırmızı kuyruğun da ciddi büyümesi ve tankımda tehlikeye atamayacağım çok nadir türler olması sebebi ile uzun bir süre düşünmeyeceğim bir tür. 

Bayrak kuyruk ise kuyruğu dışında ciddi çirkin bir balık. Datnoid ise keşke dediğim bir tür. Şimdilik DP popülasyonu uzun süre bu şekilde devam edecek sanırım. belki 2014 yılı sonlarına doğru ciddi bir süpriz olabilir. O zamana kadar uzun ince bir yol misali Arowana ile yola devam. 

Umut seninle zaten bayadır Silver Dolar hakkında konuşuyorduk. en sonunda buldum ama malum boyları çok ufak. yaz sonuna kadar biraz boylandıktan sonra tanka eklenecekler ama azami boya ulaşmalarını beklemeyeceğim. şu anki boylarının 2 katına çıksınlar benim için kafi...

RustyÇevrim Dışı

Özel Üye
[C]2,1,119401[/C] [B]7567,2[/B] [B]8834,3[/B]
RustyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2013 21:16
Bugün bir sürprizle karşılaştım, jaguarlardan sonra salviniler de yumurta döktü sonunda.Epey mantarlaşan olmuş ama en azından devamı gelir diye umuyorum.Hayırlı olsun.Sırada carpinteler var.

ViejaÇevrim Dışı

Özel Üye
ViejaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2013 21:28
Havaların etkisi herhalde benim salvinilerde 1-2 güne yumurtlar Murat yumurtaları dağınık dizmişler kabuğun diğer tarafında da yumurta varmı ? 

RustyÇevrim Dışı

Özel Üye
[C]2,1,119401[/C] [B]7567,2[/B] [B]8834,3[/B]
RustyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2013 21:38
Abi benim de dikkatimi çekti o durum , sol alta dogru biraz daha var sanırım.

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2013 22:40
[QUOTE=Hakan ŞAHAN]Benim merak ettiğim bir konu var arkadaşlar, bana mı denk geliyor hep bilmiyorum ama bu koca koca balıklar hep 100-150 litre arası tanklarda bakılıyorlar. Bilhassa akvaryumcularda böyle, nasıl yaşıyorlar anlamış değilim. Hayır akvaryumcu tamam koyar ufak tanka bir süre kalabilir ama uzun süre durursa yanık durumu olmaz mı biz bunu nasıl anlayabiliriz? [/QUOTE]
Akvaryumcularda olan balıklar genelde büyümüş ama sahibi tarafından daha fazla bakılamadığından geri getirilmiş normal balıklardır. Dolayısıyla genelde yanık değillerdir. Zaten amerikanlarda yanık kalma durumunun geçici olduğu, uygun ortam sağlandığı anda aynı hızda olması gereken hale geldiği konusu eski dönemde tartışılmıştı. Tabi bu durum daha çok orta ve kuzey amerikan grubuna dahil büyük boy balıklar için geçerlidir.