Son fotolarımdan seçmeler

ReallyÇevrim Dışı

[C]4,1,10135[/C] [B]3329,2[/B] [B]2829,3[/B]
İl: Ankara
ReallyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Nisan 2009 04:04
Perşembe sevgili Serdar'ın (Javelin) sayesinde balıklarımı DSLR kamera ile fotoğraflama fırsatı buldum.

Makina: Sony A200
Lens: 18-70 kit lens

Fotoların bir kısmı Serdar'a ait. Tüm fotolar aynı gün içinde çekildi ve yaklaşık 500 foto arasından seçildiler. Bunlar benim DSLR ile ilk çekimlerim oldu. Serdar da makinayı yeni aldığı için makinaya tam anlamıyla söz geçiremedik. Gene de kısıtlı ayarlara ve deneyimsizliğimize fena fotolar çıkmadı. DSLR kullanmak büyük keyif, sağladığı dynamic range baş döndürücü. Genel fotoğrafçılık veya akvaryum fotoğrafçılığı olsun, bu işi zevk alarak yapıyorsanız ve imkanınız da varsa mutlaka DSLR edinmenizi öneririm.

Bazı fotolarda kadraj seçimini alışılmadık bulabilirsiniz. Bunları etraftaki başka bir detayı götermek için veya tekdüzeliği bozmak için öyle seçtim. Genel bir ışıksızlık sorunu var ama bir dahaki çekimlerde umarım çok daha hatasız fotolar çıkacak. Yorumlarınızı ve önerilerinizi esirgemeyin.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

_ albatros _Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Çanakkale
_ albatros _Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Nisan 2009 07:53
Merhaba Umut abi,

Kadraj hataları bol olan biri olarak, ben çok beğendim fotoğrafları. Dil%20Çikarma

Son fotoğraf ayrı bir güzellikte .

Kolay gelsin.

E=MC2Çevrim Dışı

İl: Istanbul
E=MC2Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Nisan 2009 09:18
Merhaba

Paylaşım için teşekkürler gerçekten güzel fotoğraflar...

baris.aydinÇevrim Dışı

baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Nisan 2009 14:07
Umut,
Acemice diyorsun ama gerçekten ilk çekimler için oldukça güzel pozlar. Işık, flaş vs gibi ayarları düzenledikçe netlik ve kalite daha da artacak eminim.
Özellikle sona doğru kalite bariz artmış.
Tekrar tebrik ederim.

gulayÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
gulayÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 25 Nisan 2009 18:01
Umut, ne zamandır DSLR ile çekmek istediğini hatırlıyorum oldukça evvel yaptığımız bir konuşmadan... Artık DSLR dünyasına ilk adımı attın, bundan sonra kurtuluş yokBig%20smile Fotoğraflar için de eline sağlık, ışık ve netlik ayarları için biraz daha uğraşınca tüm sorunlar kendiliğinden çözülecek. Beslediğin balıklar çok güzel yanar döner renklere sahip, bunları çok iyi fotoğraflayacağına inanıyorum. Bu türlerin hem siyah bir arka fonda tek başlarına hem de topluca biyotop olarak görüntülenmesi çok güzel olacak bizler açısından...Tebessüm

Halil Y.Çevrim Dışı

İl: Yurtdisi
Halil Y.Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Nisan 2009 18:46
Merhaba

Umut bey, tebrikler güzel kareler yakalamissiniz.
Sizinde degindiginiz gibi isik sorun(u) olmus. Birdaha ki denemenizde direk olarak baliklari flaslamayin.
Flasin isigi baliklari baya bir düzlemis, ayri yerlestirebileceginiz bir (veya fazla) flasiniz yoksa yüksek iso (600-800) degerlerde cekimler denegin.

Iyi cekimler dileyerek.....

Saygilar

ReallyÇevrim Dışı

ReallyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Nisan 2009 21:40
Aynı günden kalan fotolar:

RüzgardegirmeniÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
RüzgardegirmeniÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 25 Nisan 2009 21:46
Resimler güzel ama coryler biraz zayıf be Umut Abi.

reisÇevrim Dışı

Özel Üye
reisÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Nisan 2009 21:51
Umut,eline sağlık kardeşim.Yine çok güzel kareler yakalamışsın.

^^film^^noir^^Çevrim Dışı

^^film^^noir^^Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Nisan 2009 22:24
Umut Bey, tebrikler! Gerçekten çok başarılı fotoğraflar...

JaveLiNÇevrim Dışı

[B]3274,1[/B]
JaveLiNÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Nisan 2009 01:41

Umut kardeşim ellerine sağlık.Çok güzel kareler çektin.Ekipmanı daha yeni tanımaya başladığımız halde , sıfır ayarsız bu fotoğrafların çıkması benim açımdan çok sevindirici oldu.Biraz daha ayarları oturtup daha harika kareler çıkaracağımızdan eminim.Bu arada senin gibi vizörden bu kadar anlamlı bakan, balık ve akvaryum ilişkisini fotoğraflara yansıtan çok az fotoğrafçı vardır.Senin için sadece balık değil bulunduğu ortamla ilişkilendirmekte çok önemli.Beni ağırladığın için çok teşekkür ederim.Ben bir kaç kare çektim fazla değil.Umarım kullanma klavuzunu okuyup ve biraz da deneme çekimleri yaptıktan sonra makinenin dilini tam olarak kavramış olacağım.

Renk açısından netlik açısından harika kareler çıktığını düşünüyorum.

Umarım kısa sürede deneme çekimlerinde net ayarları yapar tekrardan çekim için bir araya geliriz.Tebessüm

Saygılar...

JaveLiN2009-04-26 01:43:57

tanrikurtÇevrim Dışı

tanrikurtÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Nisan 2009 02:48
Ellerine sağlı paylaşım için çok teşşekür ederim bu fotoları sen mi çektin. Sen çektiysen benim üretim haneninde fotolarını çekermisin?
Saygılar...

ReallyÇevrim Dışı

ReallyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Nisan 2009 17:46
[QUOTE=JaveLiN]

Umut kardeşim ellerine sağlık.Çok güzel kareler çektin.Ekipmanı daha yeni tanımaya başladığımız halde , sıfır ayarsız bu fotoğrafların çıkması benim açımdan çok sevindirici oldu.Biraz daha ayarları oturtup daha harika kareler çıkaracağımızdan eminim.Bu arada senin gibi vizörden bu kadar anlamlı bakan, balık ve akvaryum ilişkisini fotoğraflara yansıtan çok az fotoğrafçı vardır.Senin için sadece balık değil bulunduğu ortamla ilişkilendirmekte çok önemli.Beni ağırladığın için çok teşekkür ederim.Ben bir kaç kare çektim fazla değil.Umarım kullanma klavuzunu okuyup ve biraz da deneme çekimleri yaptıktan sonra makinenin dilini tam olarak kavramış olacağım.

Renk açısından netlik açısından harika kareler çıktığını düşünüyorum.

Umarım kısa sürede deneme çekimlerinde net ayarları yapar tekrardan çekim için bir araya geliriz.Tebessüm

Saygılar...

[/QUOTE]

Sağol dostum. Vizörde anlamlıdan ziyade biraz daha geriden bakıyorum benTebessüm Croplamayı zaten seviyorum, ortam da güzel olunca değerlendirmek gerek. Makinayı kullanmak gerçekten güzel bir deneyimdi, çektiklerimizden ders de aldık, dolayısıyla bir dahaki sefer teknik olarak kusursuz fotolar çıkacaktır. Olay/hikayeli balık fotolarını çok seviyorum. Çiklitlerin şaşırtıcı davranışlarını ve birbirleriyle etkileşimlerini olabildiğince göstermek istiyorum.

[QUOTE=tanrikurt]Ellerine sağlı paylaşım için çok teşşekür ederim bu fotoları sen mi çektin. Sen çektiysen benim üretim haneninde fotolarını çekermisin?
Saygılar...
[/QUOTE]

İstanbul'da olsaydım ve bir DSLR makina olsaydı seve seve çekerdim, ama bu şartlarda zorTebessüm

stalkerÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]3195,1[/B] [B]3739,3[/B]
stalkerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Nisan 2009 18:19
Eline sağlık çok güzel kareler ve güzel türler var, özellikle sayikalara bittim, bildiğin gibi sayika çok istediğim ama bir türlü bulamadığım bir tür (maşallah diyeyim nazarım deymesinTebessüm)