Ana Sayfa Ana Sayfa
  Favorilerim Favorilerim   Cevapsız Konular Cevapsız Konular   Favori Forumlardaki Aktif Konular Favori Forumlarım
Yönetime Mesaj  Yardım Yardım  Bilgi Agaci Bilgi Ağacı
  Aktif Konular Aktif Konular  Arama   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 Akvaryum.com Forum : Akvaryum Kurulum Teknikleri ve Sistemleri : Filtreleme Seçenekleri
Su Değişimi Nasıl Olmalı?
Bu Forumdaki: Önceki Konu - Sonraki Konu
  Yanıt Yaz Yanıt YazSayfa  12>
Yazar
MirkaNuA
Forum Üyesi

Yorumlarim
Durumu: Çevrim Dışı

Alıntı MirkaNuA Alıntıbullet Konu: Su Değişimi Nasıl Olmalı?
    Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 00:05 IP

Arkadaşlar 50 Litre bir akvaryumum var. Canlı doğuran balıklar var.

4 Lepistes, 3 Kılıç, 1 moli, 1 plati, 1 çöpcü.

Su değişimini nasıl yapmalıyım. Ayda bir kere tamamen suyu değiştirsem olur mu? 

Mirkan Yaşar

Yukarı Dön
Akvaryum.Com
Reklam
Simge

Alıntı MiSoSiKiaNbullet Akvaryum.Com Reklam
    Gönderim Zamanı: 01/11/2014 12:18:28
Akvaryum.Com Reklam
Reklamı Kaldır

Yukarı Dön
Didon
Forum Üyesi
Simge
Akvaryumum Yorumlarim

Alıntı Didon Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 00:06 IP
Olmaz, akvaryumun suyu hic birzaman tamamen degistirilmez 15 gunde 1 kez %10 ile %20 arasi su degistirmeniz yeterli gelecektir.
Asim BAYKAN

(Ingilizce Klavye kullaniyorum imla hatalarimin kusuruna bakmayin lutfen.)

Benimki kaç santim öğrendim: http://bit.ly/f1buKz seninki kaç santim?

Yukarı Dön
MirkaNuA
Forum Üyesi

Yorumlarim

Alıntı MirkaNuA Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 00:08 IP

Orjinalini yazan: Didon
Olmaz, akvaryumun suyu hic birzaman tamamen degistirilmez 15 gunde 1 kez %10 ile %20 arasi su degistirmeniz yeterli gelecektir.

Bu işi hafta bir tekrarlasak sorun olur mu? 15 Günde bir suyun sararmasına neden olmaz mı?

Mirkan Yaşar

Yukarı Dön
ZeKaN
Forum Üyesi
Simge
Yorumlarim

Alıntı ZeKaN Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 00:09 IP
Su değişimi bence haftalık yüzde elli olmalı ama ben her gün yüzde on kadar yapmakta fayda görüyorum.Yinede ayda 1 kere komple değiştirmelisiniz.
Cihad Öztürk[125-50-50 Frontoza akvaryumu]=[125-50-40 yunus]=[100-50-40 yavru]=[100-50-40 karma sp mapanga demosoni ciklet]=[85-50-40 demosoni]=[80-30-25 yavru]=[70-40-30 yavru]=
[60-30-20 yavru]

Yukarı Dön
MirkaNuA
Forum Üyesi

Yorumlarim

Alıntı MirkaNuA Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 00:12 IP

Orjinalini yazan: ZeKaN
Su değişimi bence haftalık yüzde elli olmalı ama ben her gün yüzde on kadar yapmakta fayda görüyorum.Yinede ayda 1 kere komple değiştirmelisiniz.

Ayda 1 Değiştirmeliyim mi, değiştirmemeliyim mi?

Mirkan Yaşar

Yukarı Dön
Didon
Forum Üyesi
Simge
Akvaryumum Yorumlarim

Alıntı Didon Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 00:13 IP
Orjinalini yazan: MirkaNuA

Bu işi hafta bir tekrarlasak sorun olur mu? 15 Günde bir suyun sararmasına neden olmaz mı?

Haftada bir kezde degistirebilirsiniz tabi ama suyun tamamini yada buyuk kismini bir seferde degistirmek akvaryum icinde olusan bakteriyel dongu icin iyi olmadigi icin az ve sIk su degisimi onerilir, ben bitkili tankimda hic su degisimi yapmiyorum sadece eksilen suyu ekliyorum, zaman gecip tank icindeki bakteri populasyonunuz arttikca su sararma gibi sorunlariniz kalmayacaktir filtrasoynun en onemli parcalarindan birisi bakterilerdir.

Ayda birkez suyun tamami degismesi gerek diyen arkadasim umarim sizin icinde aydinlatici olabilmisimdir.

Düzenleyen Didon - 17 Aralık 2011 00:14
Asim BAYKAN

(Ingilizce Klavye kullaniyorum imla hatalarimin kusuruna bakmayin lutfen.)

Benimki kaç santim öğrendim: http://bit.ly/f1buKz seninki kaç santim?

Yukarı Dön
MirkaNuA
Forum Üyesi

Yorumlarim

Alıntı MirkaNuA Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 00:16 IP
Orjinalini yazan: MirkaNuA

Haftada bir kezde degistirebilirsiniz tabi ama suyun tamamini yada buyuk kismini bir seferde degistirmek akvaryum icinde olusan bakteriyel dongu icin iyi olmadigi icin az ve sIk su degisimi onerilir, ben bitkili tankimda hic su degisimi yapmiyorum sadece eksilen suyu ekliyorum, zaman gecip tank icindeki bakteri populasyonunuz arttikca su sararma gibi sorunlariniz kalmayacaktir filtrasoynun en onemli parcalarindan birisi bakterilerdir.

Ayda birkez suyun tamami degismesi gerek diyen arkadasim umarim sizin icinde aydinlatici olabilmisimdir.

Benim akvaryumda bitki yok. Evet su buharlaşıyor biraz gözle görülecek kadar fark ettiriyor kendini. En iyisi haftada %20 değişim yapayım o zaman anlaşıldığına göre. Teşekkür ederim cevabınız için.

Mirkan Yaşar

Yukarı Dön
yikilmaz
Forum Üyesi
Simge
Yorumlarim

Alıntı yikilmaz Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 11:10 IP
Akvaryumun suyunu tamamen değiştirmek sıkıntılı olabilir.
Kiraz Karides ve Bitki

Yukarı Dön
ebay
Forum Üyesi
Simge
Akvaryumum Yorumlarim

Alıntı ebay Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 11:27 IP
Kesinlikle Akvaryumun suyunu komple değiştirmeyin 2 haftada bir % 20-30 su değişimi yeterli oluyor . Saygılar .

Yukarı Dön
blue night
Forum Üyesi
Simge
Yorumlarim

Alıntı blue night Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 12:38 IP
Herkes ayrı bir telden çalarak cevap vermiş. Kişi hangisine güvenecek bilmiyor doğal olarak.

Arkadaşım biraz daha araştır forumda doğruyu bulursun. Akvaryum suyu tamamen değiştirilmez diye bi mantık yoktur? Değiştirilir, değiştirilmesi de gerekir. zamanla içindeki kum filtre hortumlar yosun tutuyor, mikrop barınağı haline geliyor. Ancak; her ay akvaryum suyu değiştirilmez. En az 4 ay idare etmelisin. Canlı doğuranlar nazik canlılar çabuk etkilenip ölüyorlar. Akvaryum suyunu komple değiştirirken (akvaryumu tamamen temizleyecekken) akvaryumun suyundan kullanmanı tavsiye ederim yarısı oranında.

Su değişikliğine gelince; akvaryumun hacmine göre değişir bu oran. Bende bazı arkadaşlar gibi sık sık ama az değiştirilmesinden yanayım. 50 litre için konuşacak olursak haftalık 10 litre değişiklik yeterli diye düşünüyorum. Fazlası da olabilir elbet fakat çok fazlası da olmasın. Yani %50 geçmesin. Sık sık su değiştirmek mümkün olmayabiliyor. İş yoğunluğu, unutkanlık, ailenin tepkisi vs.. onun için haftalık değiştirmeyi adet edinmek lazım.

Nihat A.

Yukarı Dön
Ulvi
Forum Özel Üyesi

Yorumlarim

Alıntı Ulvi Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 12:46 IP
Orjinalini yazan: blue night
Herkes ayrı bir telden çalarak cevap vermiş. Kişi hangisine güvenecek bilmiyor doğal olarak.

Arkadaşım biraz daha araştır forumda doğruyu bulursun. Akvaryum suyu tamamen değiştirilmez diye bi mantık yoktur? Değiştirilir, değiştirilmesi de gerekir. zamanla içindeki kum filtre hortumlar yosun tutuyor, mikrop barınağı haline geliyor.

Selamlar siz daha önce canlı doğuran besledinizmi bilmiyorum. Ancak o miktarda su değişimi olmaz balıklar için oturmuş bir suyu değiştirip tamamen yeni suyla (Ki çeşme suyu ise en az 1 hafta bekletilmesi gerek) değiştirirsen yüksek ihtimalle kayıp verirsiniz.
Benim şuan yavru yunuslarım var onlarda bile asla tamamen su değişimi yapmam. Oturmuş suyu bozmanın anlamı yok zaten.

Düzenleyen Ulvi - 17 Aralık 2011 12:48

Teşekkür Edenler: Didon,
Tebrik Edenler: Didon,
+1 Diyenler: Didon,
Ulvi Demirel - Cesed-i insan; havaya, suya, gıdaya muhtaç olduğu gibi, ruh-u insan da namaza muhtaçtır.

Altolamprologus Black Calvus

150*60*60

160*45*70

130*51*30

Yukarı Dön
Kerem
Forum Özel Üyesi
Simge
Akvaryumum Yorumlarim

Alıntı Kerem Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 17:58 IP

İç dış parazit gibi hastalıkların başa çıkılamayacak kadar ilerlediğinde veya istemeden suya balıklara zarar verebilecek maddeler karıştırıldığında su tamamen değiştirilebilir. Ama bunun dışında keyfi ayda bir veya belli bir sürede akvaryumun suyu komple değiştirilmez. 

1 veya 2 haftada bir kısmi (%30) su değişimi yapılabilir.  

Kerem Çetin
Eski kullanıcı adı: krm-iks

Yukarı Dön
levent1936
Forum Üyesi
Simge
Akvaryumum Baliklarim Yorumlarim

Alıntı levent1936 Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 20:33 IP

Çok enteresan bir cevap olmuş.

Olması gereken akvaryumunuzu gözlemleyerek 15 günü geçirmemek kaydıyla %20 civarı su değişimidir. Bu haftada bir %20 de olabilir. Ancak hiç bir zaman bir defada suyun tamamını değiştirmeyin.

Levent ABAKA

Yukarı Dön
SerkanAkın
Forum Üyesi
Simge
Baliklarim Yorumlarim

Alıntı SerkanAkın Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 22:00 IP
Orjinalini yazan: levent1936

Çok enteresan bir cevap olmuş.

Olması gereken akvaryumunuzu gözlemleyerek 15 günü geçirmemek kaydıyla %20 civarı su değişimidir. Bu haftada bir %20 de olabilir. Ancak hiç bir zaman bir defada suyun tamamını değiştirmeyin.

Zaten arkadaş aşağıdaki linkte balığının kaliteli yemler vermesine karşın niye yem yemediğini araştırıyor ama asıl sorunun aşırı su değişimine bağlı bakteri oluşamaması ya da oluşan bakterilerin zarar görmesinden olabileceğinden haberdar değil.

http://www.akvaryum.com/Forum/20_cm_disi_frontozam_1-2_haftadir_yem_yemiyor_%28resimli%29_k534401.asp

SerkanAKIN

Yukarı Dön

-   Konuyu Paylas    Sayfa  12>