Uzun bir sucul sistem hikayesi

yigit kocbayÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]3157,1[/B] [B]3947,2[/B]
İl: Ankara
yigit kocbayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2008 16:14
Hakan Bey bu ölçülerde bir tank için gerçekten mükemmel bir proje.Ellerinize sağlık.Müthiş olmuş.Söyleyecek söz bulamıyorum..

ClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClap

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Muzaffer DEMİRÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]8624,2[/B]
İl: Kocaeli
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2008 17:05

Selam,  

Çalışmanı çok beğendim. Çok emek verilmiş bir çalışma. Fotoğraflarda cabası.

Yazım yanlışlarını da kafana çok takma derim. Bazen dalgın olup yanlış yazılabilir.

Kolay gelsin.
Supreme2008-06-19 21:31:55

batuhanbayramÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,1,14686[/C] [B]2776,2[/B] [C]2,3,14686[/C]
İl: Istanbul
batuhanbayramÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2008 17:29
Çok beğendim. Karideslerin keyfinden belli herşeyin yolunda gittiği.

Tebrik ediyorum.

mustafaerdogarÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]6033,1[/B] [C]3,2,38529[/C]
mustafaerdogarÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2008 21:32
Hakan Bey, beni 2005' den öncelere götürdünüz. O zamanlar ustalar böyle akvaryum ve paludaryumlar yapıp anlatırlardı. Bizde yeni yetme çömezler oturup büyük heyecenla ve zevkle okurduk. Bunca aradan sonra yine aynı duyguları yaşadım; çok ama çok teşekkür ederim size..

iy0611Çevrim Dışı

iy0611Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2008 23:00
Elinize emeğinize sağlık; süper anlatım, süper görüntü, süper fotoğraflar.Daha söylenecek ne var bilmiyorum ama bende birden heveslendim.
Ramirezi2008-07-03 21:44:46

yhakanÇevrim Dışı

[C]2,1,18724[/C] [B]1064,3[/B]
yhakanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2008 23:03

Öncelikle bu kadar hızlı ve bu kadar çok mesaj için teşekkürler. Ne kadar kalabalıkmış burası, şaşırdım doğrusu.

Vaktini ayıran, beğenisini belirten cevap yazan herkese tekrar teşekkürler.

[QUOTE=gbgonenc]Muhteşem bir akvaryum olmuş benide özendirdiniz.Karideslere inanamadım hiç bu kadar karidesi bir arada görmemiştim.

Elinizde daha resim varsa koyunda göz ziyafeti çekelim.

[/QUOTE]

Daha resim mi koyayım? Üşenmedim saydım, tam 50 resim yüklemişim.

Şaka bir yana, sistem geliştikçe veya değiştikçe elbette bu başlıkta yeni resimleri de paylaşacağım.

[QUOTE=eski-fishman] Mükemmel bir kompozisyon olmuş. (Aslında kompozisyonla uzaktan yakından alakası yok.Ne demek istediğimi birazdan yazımı okuduktan sonra anlayacaksınız.)

Akvaryumda genel olarak tam bir kaos ortamı mevcut.
          Oraya buraya koşuşturan  sayıca fazla karidesler.
          Aynı mahallenin çocukları olan java moss pellia ve riccia. 
          Akvaryum boyutlarına uygun olmayan bitkiler.
          Kaçmaya çalışan kafalar  ve pek çoğu.

Sanırım göz yorucu diye yorum yapılmasının sebepleri bunlar. Ama akvaryumu güzel yapanlarda bunlar.  Huzur verici bir akvaryum değil. Çılgın bir akvaryum. Sıradışı.Kısacası bana göre süper!
 Akvaryum dedeğin biraz çılgın olmalı!!  Huzur huzur, İwagumi..., Knott... Amano nereye kadar[/QUOTE]

Bazen saatlerce uğraşıp yaptığınız tanıtıma öyle bir yorum yapılır ki, bu cevap tanıtımın önüne geçer. Yorum yapmak başlık açmaktan daha zordur, tabi böyle yapılırsa. Yorum dediğiniz de işte tam böyle yapılır. Değişik bakış açınız çok hoşuma gitti. Teşekkürler.

[QUOTE=eski-fishman] Riccia öbeği nasıl o hal aldı birde onu anlatabilirmisiniz? [/QUOTE]

Aslında anlattım. 7. fotoda gözüküyor. Başka bir akvaryumda birbirlerine girmiş vaziyette duran Java Moss’ları buraya aktarmıştım, bir parça takılmış java moss’a, fark etmemiştim bile. Daha sonra gelişip bir minik ada haline geldi.

[QUOTE=mustafaerdogar]Hakan Bey, beni 2005' den öncelere götürdünüz. O zamanlar ustalar böyle akvaryum ve paludaryumlar yapıp anlatırlardı. Bizde yeni yetme çömezler oturup büyük heyecenla ve zevkle okurduk. Bunca aradan sonra yine aynı duyguları yaşadım; çok ama çok teşekkür ederim size..
[/QUOTE]

Estağfurlah, mahcup ettiniz beni, ben de o ustaları özleyenlerdenim sadece.

[QUOTE=Supreme]

Selam,  

Çalışmanı çok beğendim. Çok emek verilmiş bir çalışma.

Yazım yanlışlarını da kafana çok takma derim. Bazen dalgın olup yanlış yazılabilir.

Kolay gelsin.

[/QUOTE]

Dalgınlıkla yanlış yazılmaz. Yazılırsa da önizleme diye birşey var, yüzlerce insanın okuyacağı bir mesaj kontrol edilmelidir. İmla kurallarına ve Türkçe’nin doğru kullanımına çok önem veren biri olarak yazım yanlışlarını kafama çok takarım. O yüzden de düzeltme gerektirecek hataları asla yapmam.

yhakan2008-07-11 11:22:39

Özel Üye
[B]8624,2[/B]
İl: Kocaeli
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2008 23:10
Selam,

Dalgınlıkla mesaj yazılabilir. Ön izleme dahi olsa bu dalgınlık sürebilir. İnsanoğlu bu. Kimse kusursuz değildir. Çok asabi birine benziyorsunuz.

Türkçe kullanmaya önem gösteririm diyorsunuz ama yazdıklarınızda bile, virgül hataları söz konusu. Bence bu kadar iddialı konuşmayın.

Size sağlıklı hobiler.

yhakanÇevrim Dışı

yhakanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2008 23:16
[QUOTE=Supreme]Selam,

Dalgınlıkla mesaj yazılabilir. Ön izleme dahi olsa bu dalgınlık sürebilir. İnsanoğlu bu. Kimse kusursuz değildir. Çok asabi birine benziyorsunuz.

Türkçe kullanmaya önem gösteririm diyorsunuz ama yazdıklarınızda bile, virgül hataları söz konusu. Bence bu kadar iddialı konuşmayın.

Size sağlıklı hobiler.
[/QUOTE]

Asabi biri değilimdir. Kusursuzum, hiç hata yapmam demedim. Düzeltme gerektirecek hata yapmam dedim.

Size de sağlıklı hobiler.

reisÇevrim Dışı

Özel Üye
reisÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2008 23:19
[QUOTE=yhakan][QUOTE=Supreme]Selam,

Size sağlıklı hobiler.
[/QUOTE]

Asabi biri değilimdir. Kusursuzum, hiç hata yapmam demedim. Düzeltme gerektirecek hata yapmam dedim.

Size de sağlıklı hobiler.
[/QUOTE]

Hakan Bey,size öm yolu ile bilgi verdim.Bazen günde 150 tane mesaj düzenliyorum ama hiç böyle bir tepki görmedim.Bunda büyütecek ne var anlayamadım?

Moderatör arkadaş gözünüzden kaçan bir noktayı,virgülü düzenlemiş olabilir,bunda hiç bir kasıt vs aramayınız lütfen.

Saygılar....
reis2008-06-19 23:21:39

eski-fishmanÇevrim Dışı

Özel Üye
eski-fishmanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Haziran 2008 00:06
  Aman efendim  teveccühünüz. Utandırdınız beni.

Yeni bir bitkili akvaryum kuruyorum bu aralar.    1. sayfadaki fotoğraflarınızdan  birkaç  dizayn stratejisi almak istiyorum eğer mümkünse.

Riccia öbeğinize benzer denemeler bende çok yaptım. Ama benimkiler hiç bu kadar sık olmadı. Genellikle yayılıp gittiler. Yada iç kısımdakiler çürüdü. Bu konuda size bir tavsiye:   Ricciayı şelale filtrenin çıkışına koyun; Yaprakları pellia gibi gür oluyor  ve su içindekinden çok daha  hızlı büyüyor.

Limon, gül, zeytin eğer su üstüne çıkmayı başarabilirse  bacopalarınız gibi boyunları eğilmez daha hoş görüntüler ortaya çıkar. Denemenizi tavsiye ederim. Birde çınarı deneyin derim. Bilindiği üzere zaten yarı bataklık bitkisi.  Bu konuda akvaryumunuz uzman.
eski-fishman2008-07-07 14:38:05

bluefireÇevrim Dışı

İl: Izmir
bluefireÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Haziran 2008 01:02
Takdire Şayan bir görüntü.. Tek kelime ile harika diyorum..

Saygılar..

cetin_ahmetÇevrim Dışı

cetin_ahmetÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Haziran 2008 09:28

Yeni yapıcağım polidaryum için çok güzel birkaç şey gördüm, akvaryumunuzda izninizle bazılarını yapıcam.;)

yhakanÇevrim Dışı

yhakanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Haziran 2008 09:46
[QUOTE=eski-fishman]    Yeni bir bitkili akvaryum kuruyorum bu aralar.    1. sayfadaki fotoğraflarınızdan  birkaç  dizayn stratejisi almak istiyorum eğer mümkünse. [/QUOTE]

Elbette, yardımcı olabilirsem çok sevinirim.

[QUOTE=eski-fishman]  Riccia öbeğinize benzer denemeler bende çok yaptım. Ama benimkiler hiç bu kadar sık olmadı. Genellikle yayılıp gittiler. Yada iç kısımdakiler çürüdü. Bu konuda size bir tavsiye:   Ricciayı şelale filtrenin çıkışına koyun; Yaprakları pellia gibi gür oluyor  ve su içindekinden çok daha  hızlı büyüyor.

Limon, gül, zeytin eğer su üstüne çıkmayı başarabilirse  bacobalarınız gibi boyunları eğilmez daha hoş görüntüler ortaya çıkar. Denemenizi tavsiye ederim. Birde çınarı deneyin derim. Bilindiği üzere zaten yarı bataklık bitkisi.  Bu konuda akvaryumunuz uzman.
[/QUOTE]

Riccia için bu görüntüyü sağlamanın tek yolu yüzeyde akıntı olmaması ve sabır. Minik bir parçadan yekpare şekilde yetiştirebilirseniz riccia'yı bu görünümü alıyor. Bendekiler yok olup gittiler, şu anda yok, son resimlerde görünmüyorlar dikkat ederseniz. Diğer bitki önerilerinizde haklısınız, diğer akvaryumlarımda var bu bitkiler ama bu sisteme eklemeyi düşünmüyorum, yer yok zira.

[QUOTE=cetin_ahmet]

Yeni yapıcağım polidaryum için çok güzel birkaç şey gördüm, akvaryumunuzda izninizle bazılarını yapıcam.;)

[/QUOTE]

Memnun olurum, zaten bu amaçla açmadık mı bu başlığı.

nyucelÇevrim Dışı

İl: Çanakkale
nyucelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Haziran 2008 22:39
Diğer güzelliklerin yanı sıra akvaryuma balık eklemeden sabredebildiğiniz için de ayrıca tebrikler.