- Akvaryum ve su kimyası
- Akvaryum serüvenine ilk adım...
- Biyolojik Filtrasyon I
- Biyolojik Filtrasyon II
- Fotoğrafçılık
- Tatlı Su Akvaryumlarında pH ayarı
- Akvaryumlarda Alg (Yosun) Sorunu
- Tatlı Su Akvaryumlarında Tuz
- Planaria - Beyaz Kurtçuklar
- Balık aneztezisi
- Yeşil Su Oluşumu
- Kaç mm cam kullanılmalı?
- Balıkların büyümesinde etkili olan faktörler
- Akvaryum Dekorasyonu
- Balık Uyum Tablosu
- Balıklarda Genetik
- Akvaryum Dünyasına Giriş ve Akvaryum.com
- Stres ve Balık İlişkisi
- Bazı Balıkların Ömürleri
- Canlıların Şartlara Göre Dayanımı
- Oturmuş Tanka Nasıl Balık Eklenir?
- Tatlı Su Akvaryumlarında pH Ayarı
- pH Değerlerinin Yavru Cinsiyet Oranlarına Olan Etkisi
- Biyotop Akvaryumu Nedir? Örnek Biyotoplar
- Akvaryumda Kurak ve Yağışlı Mevsimler
- Akvaryumda Kurak ve Yağışlı Mevsimler 2
- Hasta Akvaryumu Kurtarmak
- Hangi Balığı Beslemeliyim?
- Sağlıklı Balık İpuçları
- Akvaryum Aydınlatması
- Yosun Sorunu
- Bir Zaire Nehri Yaratmak
- Akvaryum Üretimi Balıklarda Deformasyon
- Ağır Metaller, Zararları Ve Kurtulma Yolları
- İthal Balık Adaptasyonu
- Farklı Göl Balıkları Neden Bir Arada Bakılmamalı
- Biyotop Akvaryumu Ve Kurulumu
- Yeni Kurulan Akvaryumda Hızlı Su Berraklaştırma
- Melatonin Hormonu, Etkisi Ve Gerekliliği
- Meşe Yaprağı Faydaları Ve Kullanım Şekli
- Balıklarda Ve Yumurtalardaki Mantar Hastalığı
- Akvaryumda Doğru Ve Akılcı Kum Kullanımı
- Sağlıklı Balık Bakmanın 4 Temel Kuralı
- Dıy, Black Water Kurulumu
- Aquaponik Sistemler (Pazı Ve Çilek, Örnek Kurulum)
Makaleler \ Genel \ Meşe Yaprağı Faydaları Ve Kullanım Şekli


Meşe yaprağı da birçok kuru yaprak gibi tanen ve tanen türevleri verir suya.Tannik asit bileşiklerinin bir kısmı gallik asite dönüşür.Bunun da birçok faydası var.Anti fungal(anti mantar),antiviral,antibakteriyel(özellikle patojenlere karşı),doğal bağışıklık güçlendirici,karaciğer fonksiyonları düzenleyici,canlının sağlıklı gelişiminin maksimum düzeye çıkması gibi birçok faydasını sayabiliriz.

Meşe yaprağını Catappa yaprağına alternatif olması açısından burda fotoğraflayarak nasıl kullanılması gerektiğini anlatacağım.Meşe yaprağı kullandığınız gibi kayın,söğüt,dut,yenidünya vb gibi ağaçların da kendiliğinden dökülen yapraklarını kullanabilirsiniz.Burda önemli olan şey yaprağın kendiliğinden ağacın daloaında kurumuş ve yaprak dökme mevsiminde dökülmüş olmasıdır.Çünkü ancak yapraklar döküleceği zaman yapraklara tanen bileşikleri yüklenmeye başlanır.Yeşil olarak koparılıp daha sonra kurutulan yaprakların bizim için nerdeyse hiç faydası yoktur.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer şey de suyu yumuşatması ve pHı düşürme özelliğidir.Bu demek değildir ki sert suyu ve yüksek pH ı seven balıklarda kullanamayız.Elbette kullanırız ancak onların suyunu sertleştirici katkılar katmamız gerekmekte,aksi takdirde pH düşmesini önleyemezsiniz.Bu şartlarda yaprağın yumuşatma özelliği kaybolur sadece gallik asitler işlev görür.Yani yukarıda anlatılan diğer anti fungal vb.gibi özellikler geçerli olur.

Şimdi önce nasıl bir meşe yaprağı kullanmamız gerektiğini fotoğrafla gösterelim.


Gördüğünüz gibi koyu bir kahverengi hakim.Açık kayverengi olan yapraklar ya az tanen içeriyordur ya da yeşil olarak koptuktan sonra toprağa düşüp sararmıştır.

Bu da yaprağın arka tarafı.Yaprağı küçük bir işlemden geçiriyoruz.Kaynar olmayan ama sıcak suyla birkaç saniye boyunca yaprağın her yerini ovun.Tozu toprağı üstünden gitsin.Bu ufak işlemden sonra direk olarak yaprağı suya bırakıyorsunuz.

İlk başta yaprak suya batmayacaktır.Bu içindeki havadan dolayıdır ancak tahminen 12-24 saat aralığında kesin olarak suya batması gerekmektedir.Eğer yaprağı bu şekilde batıramazsanız(Batmadığına henüz rastlamadım)bir kavanoza koyabilirsiniz.Gördüğünüz gibi yaprak burda da ilk başta havada.Ara ara gelip çalkalayarak yaprağın içindeki havanın çıkmasını sağladıktan sonra daha kolay suya batırabilirsiniz.Ancak dediğim gibi senelerdir süren uygulamamda batmadığını görmedim daha.O yüzden bu yöntemi kullanmaya gerek olmadığını düşünüyorum.Gördüğünüz gibi birkaç saat sonra yaprağımız dibe batmış durumda.Fotoğraftan görülmese de suya hafif bir sarılık hakim.

Akşamdan koyduğum yapraklar da akvaryumlarında batmış durumdalar.İşte fotoğrafları.Gördüğünüz gibi eksiksiz olarak tüm yapraklar suya batmış durumda.

Kullanım oranı verecek olursak benim şu ana kadar uygulayıp sorunla karşılaşmadığım ve çok işime yarayan oran 30 ltye bir ya da bir buçuk yaprak kullanmak.

Özellikle yumurta saçan ve yaşatılması zor olan balıklarda bu yapraklar gönül rahatlığıyla kullanılabilir.Size her açıdan fayda sağlayacaktır.

Saygılarımla...

Yazan: Onur ŞAHİN
biyolog
Forum Özel Üyesi
24/11/2012 20:12:33
bende meşe yaprağını karides akvaryumumda kullandım ve herhangi bir sıkıntı yaşamadım.kiraz ve sakura karideslerim çok sağlıklılar.tavsiye ederim
Erel ERTEKİN
f.torres
Forum Özel Üyesi
22/07/2010 00:56:09
Catappa yaprağına para vermek kurtardınız bizi Onur bey sağolun.Mehmet bey makalede yazdığı şekilde anti fungal özelliği var mantara geçit vermiyor yani anti bakteriyel ve bağışıklık sisteminide güçlendirmesi ekstrası.20 temmuzda dökülüp koyu rnge sahip olan yaprakları topladım şimdi komşunun yenidünya yapraklarının dökülmesini bekliyorum onlarada talibim.
engin yıldırım
arif.bildik
Forum Üyesi
20/01/2010 10:16:55
Nefis ve yararlı bir sunum. Teşekkürler!
Arif Bildik
bluedescada
Forum Üyesi
11/01/2010 20:06:30
Mantarlar asidik ortamı severler??
Mehmet Ağırnaslıgil
1
Yorum eklemek için tıklayınız.