- Akvaryum ve su kimyası
- Akvaryum serüvenine ilk adım...
- Biyolojik Filtrasyon I
- Biyolojik Filtrasyon II
- Fotoğrafçılık
- Tatlı Su Akvaryumlarında pH ayarı
- Akvaryumlarda Alg (Yosun) Sorunu
- Tatlı Su Akvaryumlarında Tuz
- Planaria - Beyaz Kurtçuklar
- Balık aneztezisi
- Yeşil Su Oluşumu
- Kaç mm cam kullanılmalı?
- Balıkların büyümesinde etkili olan faktörler
- Akvaryum Dekorasyonu
- Balık Uyum Tablosu
- Balıklarda Genetik
- Akvaryum Dünyasına Giriş ve Akvaryum.com
- Stres ve Balık İlişkisi
- Bazı Balıkların Ömürleri
- Canlıların Şartlara Göre Dayanımı
- Oturmuş Tanka Nasıl Balık Eklenir?
- Tatlı Su Akvaryumlarında pH Ayarı
- pH Değerlerinin Yavru Cinsiyet Oranlarına Olan Etkisi
- Biyotop Akvaryumu Nedir? Örnek Biyotoplar
- Akvaryumda Kurak ve Yağışlı Mevsimler
- Akvaryumda Kurak ve Yağışlı Mevsimler 2
- Hasta Akvaryumu Kurtarmak
- Hangi Balığı Beslemeliyim?
- Sağlıklı Balık İpuçları
- Akvaryum Aydınlatması
- Yosun Sorunu
- Bir Zaire Nehri Yaratmak
- Akvaryum Üretimi Balıklarda Deformasyon
- Ağır Metaller, Zararları Ve Kurtulma Yolları
- İthal Balık Adaptasyonu
- Farklı Göl Balıkları Neden Bir Arada Bakılmamalı
- Biyotop Akvaryumu Ve Kurulumu
- Yeni Kurulan Akvaryumda Hızlı Su Berraklaştırma
- Melatonin Hormonu, Etkisi Ve Gerekliliği
- Meşe Yaprağı Faydaları Ve Kullanım Şekli
- Balıklarda Ve Yumurtalardaki Mantar Hastalığı
- Akvaryumda Doğru Ve Akılcı Kum Kullanımı
- Sağlıklı Balık Bakmanın 4 Temel Kuralı
- Dıy, Black Water Kurulumu
- Aquaponik Sistemler (Pazı Ve Çilek, Örnek Kurulum)
Makaleler \ Genel \ Akvaryum Aydınlatması

Kaynak
Yazan: Creative Aquascape Union
Çeviren: Necdet YÜCEL


Bitkilerin gelişimlerini desteklemek için yeterli aydınlatma yapılmalıdır. Doğadaki bitkilerin büyük çoğunluğu fotosenteze bağımlıdır. Bu sucul bitkiler için de böyledir. Uygun spekturm çoğu kez gözlenebilir ama gözle görünmeyen (UV ev IR gibi) başka etmenler de vardır.

Doğru tipte bir ışıklandırma satın alabilmeniz düzenlemenizde kullanacağınız bitki çeşitlere bağlıdır. Çünkü çok fazla veya çok az ışığın eşit derecede istenmeyen etkileri olacaktır. Gereğinden az ışık bitkilerin gövdelerinin uzamasına, gereğinden fazla ışığın ise bitkilerin solmasına yol açan alg patlaması ve sıcaklık yükselmesi gibi etkileri olur.

En çok kullanılan ışıklandırma seçenekleri floresanlar ve metal halide HQI'lardır.


Floresan Aydınlatması

FL iki ucundan bağlı ince bir tüptür. T8 ile T5'i ayıran tüpün çapıdır.

T8 evde kullanılan tipik aydınlatma aracıdır. Sucul bitkiler için uygun olan versiyonları da vardır.

T5 T8'den çap olarak daha küçük olmasına rağmen aynı parlaklığı sağlar. Çağın küçük olması aynı alana daha fazla T5 yerleştirilebileceği anlamına gelir. Bu lambaların iki türü vardır; HE(yüksek ferformans) ve HQ(yüksek verim).PL genellikle yemek çubuğu lambası olarak anılır ve başka tip bir floresan ışığıdır. Ya bir birine paralel iki floresanın ya kaynaştırılmasından ya da U-şeklinde bir floresandan oluşur. Tek bir bağlantı noktaları vardır ve çıkışı ve performansı normal floresanları gölgede bırakır.
Metal Halide HQI

Metal halide aydınlatması spekturmun tamamına en yakın aydınlatmadır. Bunun yanında ışık üretme yeteneği azdır ve diğerlerine göre daha fazla sıcaktır.


Renk SıcaklığıRenk sıcaklığı; parlaklıktan algılanan renktir. Birimi K(Kelvin)'dir. Genellikle 5500K ile 8000K arasında değişir. Kelvin değeri azaldıkça lambanın rengi sarıya, arttıkça maviye doğru döner.


Işıklandırma

Sucul bitkiler biyolojik saatlerinin ritmlerine dayalı olarak gelişirler. Gündüzleri aktif, geceleri pasif durumda olurlar. Güneş ışığıyla başlayan fotosentez güneş batana kadar durmaz. Aydınlatmanın yeterli kullanımı bu süreci zenginleştirir ve bitkilerin sağlıklı gelişimini sağlar. Bitkiler gece pasif duruma geçmişlerse (bu genellikle yapraklarını kapamalarıyla olur) çok güçlü ışıkla bile tekrar aktif olmayabilirler. Hızlı büyüyen bitkiler yavaş gelişenlere oranla daha fazla aydınlatma zamanına ihtiyaç duyarlar. Günlük 10 saat aydınlatma en iyisidir.


Aydınlatma kalitesi ve bitkilerin gelişimine etkisi

Fotosentez ışığın farklı dalga boylarında eşit olarak gerçekleşen bir olay değildir. Farklı renkte ışıkların bitkiler üzerinde farklı etkileri olur. Örneğin; kırmızı renkli bitkiler ultra viyoleye çok yakın olan mavi spekturmu daha fazla kabul ederler. Bu tip aydınlatma uygun besinlerle birleştirildiğinde kırmızı bitkileri çok göz alıcı hale getirecektir. Floresan lambalar dengeli spekturm dağılımı olmayan bitkiler için kullanılırlar. Yoğunlukları da zamanla azalacaktır. Bu bitkilerin daha yavaş gelişmelerinden ve daha az renkli hale gelmelerinden anlaşılabilir. Bu süreçte bitkiler daha az gelişirken kullanılmayan besinler farklı ışık ihtiyaçları olan yosunlar tarafından kullanılırlar. Bu yüzden lambaların düzenli değişimleri bitki gelişimine etkilerini garanti altına almış olur. Floresan lambalar her üç ayda bir, daha yüksek verimli T5'ler ise altı ayda bir değiştirilmelidir.


Aydınlatma Miktarı

Elimizde bir tankın sahip olması gereken lamba miktarını belirleyen kurallar yoktur. Bazıları 1 litre su için 1 W ışık kullanılması gerektiğini söylerler. Bu hesaba göre 100 litre bir tankta 100W ışığa ihtiyaç duyulur. Ama her tankın su derinliği ve içindeki bitkinin cinsi ve yoğunluğu farklıdır. Bu yüzden kendi tankınız için doğru miktarı ancak deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz. Genellikle hızlı gelişen bitkiler litreye 1 W'tan daha fazlasını isteyeceklerdir. Derin ve hızlı gelişen bitkileri fazlaca ihtiva eden tanklarda bu oran 1.5'den 1.7'ye kadar değişebilir. Yani 100 litrelik bir tankta 150W veya daha fazlasına ihtiyaç duyulabilir.


Nüfuz Etme

Nüfuz etme ile kastedilen şey ışığın suyun içerisine girmesi ve bu yüzden suyun derin bölgelerinde parlaklığın azalmasıdır. Farklı lümenlerin farklı nüfuz edişleri olacaktır, en zayıf olanı kırmızı ışıktır. Derin denizlerde kırmızı ışığın aşağı inmesi mümkün olmadığından sadece mavi ışık görünür. Farklı aydınlatma ekipmanlarının farklı nüfuz etme güçleri vardır.Not: Bu çeviriyi özgürce dağıtabilirsiniz, değiştirebilirsiniz ve değiştirdiğiniz hallerini dağıtabilirsiniz. Çeviriyi yapan olarak ismimi korursanız sevinirim ama bu bir zorunluluk değildir.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yorum eklemek için tıklayınız.