Diğer Cichlidler \ Paratilapia polleni

Arama Balık BulucuResim 1- 2- 3- 4- 5- 6- 7- 8
Bu Türü Besleyen Üyeleri Gör
Yeni Tür Önerisi - Hata Bildirme
Latince Adı: Paratilapia polleni

Coğrafik Kökeni: Kuzey ve Orta Madagaskar

Yaşam Alanı: Nehir kıyıları

Beslenme Biçimi: Etçil. Yetişkinler doğada küçük balık ve omurgasızlarla beslenir. Hafif karanlıkta avlanır.

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif.

Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

Yüzme Seviyesi: Dip - Orta

Cinsiyet Ayrımı: Erişkin erkekler daha silindirik bir vücuda sahiptir, alın yaparlar. Yüzgeç uzantıları daha uzundur. Erişkin erkek aynı yaştaki dişiye göre daha büyüktür.

Üreme: Tek eşlidirler. Düz yumurta dökerler. Yumurtalar 6-7 günde yüzer hale gelir. Birkaç hafta boyunca yavru bakımı gözlenir. Oldukça kolay üretilen bir türdür.

Sıcaklık: 24°C - 28°C, üreme için 25° - 30° C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 28 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 200 litre (tek erkek için)

Su Sertliği: 8 - 25 °dH (Orta - Sert)

pH: 7.0 - 8.5

Zorluk Seviyesi: 3

Genel Yorum: Ülkemizde nadir olarak bulunan bu Madagaskar türü, Madagaskar kökenli en popüler çiklittir. Doğada nehirlerde yaşar. Kıta Afrika'sından ve dolayısıyla kıta çiklitlerinden ayrıldığı için özgün bir görünüme kavuşmuştur. Yakın zamana kadar Paratilapia bleekeri olarak bilinen polleni benzeri bir tür, bir polleni varyasyonu olarak P. polleni "large spot" adıyla tekrar tanımlanmıştır. Değişik şartlara töleransı yüksek olan polleni, doğada 12°C den 40°C ye kadar değişik sıcaklıklarda dönemsel olarak yaşamını sürdürebilir. Benzer şekilde Ph değişikliklerine de töleransı yüksektir. Akvaryum ortamında da bu dayanımını korur. Fakat ani nitrat değişimleri kolayca strese neden olduğu için stabil bir biyolojik filtrasyon sağlanmalıdır. Polleni, görünüm olarak neotropikal çiklitlere benzediği gibi karakter olarak da onları andırır. Oldukça interaktiftirler. Davranışları ve görünümüyle özgün bir çiklit olan polleni doğada tükenme tehlikesi altındadır.
enginkoc34
Forum Özel Üyesi
20/12/2010 23:28:08
Tek başına beslediğim erkek neredeyse 25 cm oldu.Harika balıklar,özellikle oskar karakterli diyebilirim.Afrikalıdan çok amerikan özellikleri gösteriyor.Muhteşem rengi ile beslenmeye değer bir canlı,doğada ise neredeyse soyu tükenmek üzere.Yalnız büyüyünce agresif ve tahammülsüz oluyor.Ama kendini elinizle sevmenize izin verdirecek kadarda şımarık.
engin koç
rastlantısal
Ticari Üye
06/11/2010 23:31:04
Gurbetteki amerikan diyebilirim pollini için. Bir orta amerikan cichlidi nasılsa pollinilerinde mizacı aynı. Karmada ise fazla agresif davranmıyor. Durduk yere kimseye bulaşmıyor. Malesef doğasında nesli tükenmek üzere. 1 yıldır eş olarak bakıyorum. Şuanda ise amerikan karmasında mutlu mesut yaşıyorlar.Saygılarımla.
Ümit KOÇ
Eski Üye
Ziyaretçi
27/07/2008
O sert mizacının altında aslında son derece ürkek ve utangaç bir karakter gizlidir.Pollenilerin en sevdiğim özelliği muhteşem renkleri ve uyumlu karakteridir. Sadece eş tuttukları anda her cichlid gibi bazı sorunlar çıkabilir ama genede bu nadir türde bakılmaya değerdir.
Aydın Güney
Eski Üye
Ziyaretçi
01/04/2008
Hakikaten çok hoş bir balıkmış.Aslında fazla agrasif olmadığıda söylendiğine göre diğer balıklarla uyumlu yaşar.Bence ülkemizde bulunsa pisayada en fazla ilgi gören balıkların başında gelir.
Mehmet Yorulmaz
1
Yorum eklemek için tıklayınız.