Bilenlere Danışmak Lazım


UluakayÇevrim Dışı

Kayıt: 02/06/2021
İl: Eskisehir
Mesaj: 8
UluakayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Haziran 2021 13:27
Arkadaşlar merhaba;

Akvaryum hobisi edineli 4-5 ay oluyor. ilk baş 50x50x50 olan iç sumplı olan bir akvaryumla başladım. Akvaryum köşelerden patlayınca başka bir akvaryuma geçmek durumunda kaldım. Şanssızlığın bu kadarı ki o da patladı. Amacım büyük güzel bir hi-tech akvaryum kurmak olduğu için canlılarım o akvaryuma geçene kadar yaşamlarının devam ettirsinler diye şu anki 50x25x30 boyutlarındaki akvaryuma geçtim.

Akvaryumun içinde 1 adet cüce gurami 1 adet inci gurami 10 adet neon-tetra ve 2 adet de çöpçü bulunmaktadır.

Düşüncem büyük akvaryuma geçmek olduğu için en başlarda bu akvaryuma taban malzemesi koymadan büyüttüm bitkilerimi daha sonra da alt tabana lav kırığı serdim. Fakat lav kırığı çok hafif olduğu için bitkileri pek tutmuyor o yüzden de lav kırığını kaldırmadan bitkileri büyütmeye devam etmek istedim.

Fotoğraflarda da görüneceği üzere bir büyük kök ve 3 küçük kök Limon bitkim(küçükler büyükten kesilerek büyütülmüştür), 1 top kök gül, iki kök taban bitkisi :D, bir ismini bilmediğim yeni aldığım bir bitki ve yosunum bulunmakta.

Sorunum şu ki aldığım güller hiç tutunamıyor. Büyüttüğüm Limonlar fotoğraflarda da görüneceği üzere yapraklarında siyahlaşma başladı. Yosun kendini geliştirdikçe geliştiriyor fakat diğer bitkiler giderek kötüye gidiyor.

Hava motorum olmadığı için filtre su çıkışını yukarıya doğru verdim ki hava kabarcıklarından suya oksijen sağlansın.

Akvaryum su ısısı 26 derecede sabit duruyor. Fotosentez dolayısıyla karbondioksit oranının düştüğünü düşünerek mayalı sistem CO2 yaptım bir gün açtım ve balıkların hepsi su yüzünden oksijen alma çabalarındaydı ben de direk kapattım.

Haftada bir yarı yarıya su değişimi yapıyorum ve her su değiştirdiğimde camlarda oluşan yosunlanmayı temizlemek zorunda kalıyorum. Yosunlanma sorununu bir türlü çözemedim.

Bu arada ışıklandırmayı(akvaryumcudan aldığım içinde kırmızı, mavi ve beyazın bulunduğu led) 50cm olarak ayarladım ama yosunlanmanın önüne geçemiyorum.

Bitkiler güzelleşmesi gerekirken her geçen gün kötüye gidiyor.

Haftada bir reeflowers all inclusive sıvı gübreden 2,5ml veriyorum.

Neyi eksik veya neyi fazla yapıyorum onu çözebilmiş değilim o yüzden siz bilenlere danışmak istedim.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231577/060620211327141.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231577/060620211327161.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231577/060620211327191.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231577/060620211327201.jpg[/IMG]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

GokaybÇevrim Dışı

Kayıt: 06/07/2016
İl: Istanbul
Mesaj: 890
GokaybÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Haziran 2021 00:52
Bundan mı kaynaklı bilmiyorum ama zeminde lav kırığı cok geniş olduğu icin aralarına pislik birikir ve su bozulur. Bu taş üstüne en az 3 4 cm ince taneli nötr bir kum örtün öncelikle.

Beğenenler: [T]230260,Denizs[/T]
+1: [T]230260,Denizs[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

DenizsÇevrim Dışı

Kayıt: 13/03/2021
İl: Usak
Mesaj: 531
DenizsÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Haziran 2021 07:37
. Işıklandırmanız kötü olabilir. Forumdan birisini power led yaptırabilirsiniz. Veya wolfmar 40cm gibi bir led alabilirsin. Sıvı gübre potasyum takviyesi yapabilirsin. Co2 kullanmadığın için yerini azda olsa tutan excel kullanın hem yosunu da azaltır. Keşke zeminde lav kırığı kullanmasaydınız aralarına pislik birikiyor dip çekimi le çekemiyorsunuz.Ayrıca çok keskin kenarlı olduğu için çöpçü balığının bıyıklarını keser. Üstünü dere kumu kuartz kum tarzı bir kum ile örtebilirsin.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

UluakayÇevrim Dışı

Kayıt: 02/06/2021
İl: Eskisehir
Mesaj: 8
UluakayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Haziran 2021 22:06
[QUOTE=Denizs]. Işıklandırmanız kötü olabilir. Forumdan birisini power led yaptırabilirsiniz. Veya wolfmar 40cm gibi bir led alabilirsin. Sıvı gübre potasyum takviyesi yapabilirsin. Co2 kullanmadığın için yerini azda olsa tutan excel kullanın hem yosunu da azaltır. Keşke zeminde lav kırığı kullanmasaydınız aralarına pislik birikiyor dip çekimi le çekemiyorsunuz. Ayrıca çok keskin kenarlı olduğu için çöpçü balığının bıyıklarını keser. Üstünü dere kumu kuartz kum tarzı bir kum ile örtebilirsin. [/QUOTE]

mayalı sistem co2'm var ama bir gün bağladığımda ve akşam geldiğimde tüm balıklar su üzerinde nefes almaya çalışıyorlardı o yüzden korkuyorum.

Ayrıca yakın zamanda büyük akvaryuma geçmeyi planlıyorum o yüzden tabanı şu anlık olduğu gibi bırakma taraftarıyım.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

erkanmaziciÇevrimiçi

Özel Üye
Kayıt: 07/03/2007
İl: Istanbul
Mesaj: 878
erkanmaziciÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Haziran 2021 02:22
Işık yetesiz ya da bitkiye uygun değil.

Bu tip bitkiler çok arsızdır. Doğru ışığı bulduğunda, budadığınız parçaları ne yapacağınızı şaşırırsınız. Şu Led zımbırtısı çıkmadan önce, 2 floresan taktığım ve başka hiçbir şey yapmadığım akvaryumlarda, bu tip bitkiler akvaryumdan fışkırıyordu. Led çıktı mertlik bozuldu. En pahalı ve bir elektrik mühendisi bilgisine sahip bir kişi tarafından yapılmış led armatürünüz olursa, floresanların performansının %50sine ulaşabiliyorsunuz. Onun dışında led tam bir hayalkırıklığıdır. Siz de bunu yaşıyorsunuz.

Floresanı size tavsiye edecek halim yok, çünkü ben de şu lanet ledlerden kullanıyorum. Armatürünüzü mümkün oldukça bu işe uygun şekle getirmeye çalışın. Bu sürede, en azından yosunlanmayı azaltmak adına gübreyi durdurun. Bitkide gelişim gözlerseniz az miktarda gübre vermeye başlayabilirsiniz. Verdiğiniz gübreyi bitkiler kullanmazsa yosunlar kullanır. Işık uygun olmazsa, CO2 biraz fayda sağlar ama istediğiniz görünümü sağlamanın tek yolu ışığı uygun hale getirmektir. Bitkinin en temel ihtiyacı ışıktır.

Beğenenler: [T]203055,mutlubaba[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

AltispinozaÇevrimiçi

Kayıt: 01/05/2017
İl: Bursa
Mesaj: 860
AltispinozaÇevrimiçi
Gönderim Zamanı: 08 Haziran 2021 12:56
Tankta diatom problemi var. Yeni kurulan tanklarda normal karşılanan ve zamanla sizin ekstra birsey yapmanıza gerek kalmadan kendiliğinden geçen bir problemdir. Yeni çıkan yapraklar normal gözüküyor all inclusive i önerilen dozun 2 kati deneyip ışık şiddeti ve süresini azaltarak daha stabil co2 vererek ve bitki sayısını arttırarak problemi çözebilirsiniz.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

UluakayÇevrim Dışı

Kayıt: 02/06/2021
İl: Eskisehir
Mesaj: 8
UluakayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Haziran 2021 11:11
[QUOTE=Altispinoza]Tankta diatom problemi var. Yeni kurulan tanklarda normal karşılanan ve zamanla sizin ekstra birsey yapmanıza gerek kalmadan kendiliğinden geçen bir problemdir. Yeni çıkan yapraklar normal gözüküyor all inclusive i önerilen dozun 2 kati deneyip ışık şiddeti ve süresini azaltarak daha stabil co2 vererek ve bitki sayısını arttırarak problemi çözebilirsiniz. [/QUOTE]

Yardımınız için teşekkürler. Stabil co2'yi vermeye başladım zaten umarım balıklarda sıkıntı yaşamam :D ışığı da elimden geldiğince kısmaya çalıştım. Bakalım gübreyi de arttırıp bekleyeceğiz.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir