ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1199
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
46 dakika önce
Toplam Mesaj:
885 [0.17 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
201 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
51
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

Beyaz Bulut Dağı
Tetra değil. Danio türlerine yakın, Minnow grubundan bir balıktır. Genel kategori olarak Sazansı demek yanlış olmaz.

Bu aslında zor bulunan bir balık değildir. İstanbul'da yaşıyorsunuz, Eminönü'ne bile giderseniz, %90 görebilirsiniz.

Soğuk su balığıdır ama genelde bitkili akvaryumlarda tropikal türler ile birlikte bakılır. Dayanıklı bir balıktır, 22-23 derecelerde uzun süre beslediğim olmuştur.

Türkçe isimlendirme olarak bir ara Kardinal balığı deniyordu ama o unutuldu, şimdi akvaryumcular Beyaz Bulut diye isimlendiriyor genelde.
Akvaryuma Yeni Balık Ekledim Problem Var.
Melekler ağızlarına sığacak büyüklükte olan balıklar için tehlikelidir. Moenkhausia sanctaefilomenae (yanlış anlaşılma olmaması için Latince ismini aldım) için Melek balıkları bir tehdit oluşturmaz. Yeni eklenen balıkları diğer balıklar biraz kovalar. Hemen panik yapmaya, ayırmaya gerek yok. Bir süre sonra alışırlar. Hele de 6 tane almışsınız galiba hiçbir şey olmaz.
Co2 Tüp Nerede Doldurabilirim.
Habaş'ta. Size yakın, Bayrampaşa girişindedir. Ama 5 litrenin altında tüp doldurmuyorlar. Yine de gidip sorabilirsiniz. En iyisi orası.
Çöpçü Balıklarına Alternatif Yemler
Corydoras türleri etçil ağırlıklı balıklardır. En sevdikleri şey tubifex'tir. Sürekli olarak burunlarını kuma sürterek, kumun altında saklanmış kurtları bulmaya çalışırlar. Profesyonel üreticiler canlı tubifex ile kondisyon kazandırıp bu balıkları üretirler. Hatta bir üretici arkadaşım, bir Cory'ye günlük bir fındık büyüklüğünde tubifex verirdi, Cory kurtun üstüne oturur sabahtan akşama kadar onu yemekten başka bir iş yapmazdı. Tabii artık hobicilerin evine canlı tubifex girmiyor, iyi ki de girmiyor çünkü gerçekten pis bir şey.

Velhasılı, balığınızı mutlu etmek istiyorsanız ona kurutulmuş tubifex küplerinden verebilirsiniz. Diğer balıklar da bu kurtları çok sevdiği için Cory'lere kalmadan tüketilebilir. Küpü elinizle tabana yakın bir yere sabitleyebilirsiniz ya da önceden suda ıslatarak hızla dibe çökmesini sağlayabilirsiniz.
Galaxy Yavrulari 3 Haftalik
Tutku Hanım, sizin bu başlığınızı her gördüğümde boynumdan yukarı doğru engelleyemediğim bir kıskançlık dalgası yayılıyor. O kadar beğendiğim bir balığı üretmişsiniz ki anlatamam.

Maşallah.
Gerektiğinde Saklama Kabında Balık Yaşar Mı?
Balık baktığınız kabın plastik olması ile cam olması arasında bir fark yok. Akvaryumları, içini rahat görebilmemiz için camdan yapıyorlar. Bazı Asyalı markalı akvaryumları şu an ismini hatırlayamadığım plastik bir malzemeden yapılıyor. Cam Allah'ın emri değil yani.

Buharlaşan suyun mdf'ye zarar vermesini istemiyorsanız kapaklı kaplar kullanın. İKEA'da bunların kapaklı olanları var. Japon pazarı gibi yerlerde de kapaklı olanları var. Ben de birkaç tane böyle kap aldım, bazı durumlarda kullanıyorum. Normal akvaryum gibi kullanabilirsiniz.
Anubias'ın Kopan Yaprakları Hk.
Çöp oldular maalesef. Ama Anubias'ın sap kısmında hiç yaprak kalmasa bile atmayın sakın. Tekrar yaprak verecek ve hatta çok sayıda minik Anubias'ınız olacaktır.
Akvaryumda Sürekli Dış Parazit Oluyor
Balıkların özellikle solungaçlarını dekorlara ve kuma sürterek yaptıkları kaşınma hareketinin sebebi, çoğu zaman dış parazit değildir. Bunun sebebi, azot döngüsünün oturmamış olmasıdır. Amonyak, nitrit gibi zararlı azot bileşikleri kısa bir süre içinde dönüştürülmüyorsa, balıkları rahatsız eder ve sürtünme hareketi yaparlar. Nitrat bile çok uzun süre suda kalmamalıdır. Bitki bulunmayan akvaryumlarda azot bileşiklerini uzaklaştırmak için çok iyi bir filtrasyon gerekli. ve tabii sık su değişimleri.

Balıkların sadece sürtünme hareketine bakarak parazit teşhisinde bulunmak doğru olmaz. Parazitin başka göstergelerini de gözlemlemeliyiz. Balıkların hareketlerinde durgunlaşma, beden üzerinde noktalar, lekeler, beyazlaşma vs. Özellikle solungaç parazitleri çoğunlukla gözle görülebilir. Yanlış bir teşhis ile ilaç kullanmaya başlamak faydadan çok zarar getirir.
Evden Eve Akvaryum Taşıma
Soruyu soran kardeşimiz taşınırken kumun dalgalanmasından, tabandaki toprağın suya karışmasından bahsetmiş, tamamen su dolu halde taşımak istediğini düşündüm. Risk ve tehlike burada. Yoksa akvaryumun içinde 3-5 cm su bırakıp taşımanın ne gibi bir riski olabilir? Mantıken böyle bir soru sorulamaz zaten.
Evden Eve Akvaryum Taşıma
Çok basit. Akvaryumu tamamen boşaltın. Yeni yerine götürüp yeniden kurun.

Akvaryumun içinde su varken hareket ettirmeyin. İçi su dolu akvaryumu bir şekilde kaldırıp kamyona falan yükleseniz bile, gideceği yere kadar akvaryumun patlamadan gitmesi imkansıza yakın. Tabii kamyona götürmek bile başlı başına bir macera. Ama iş kamyonda kesin patlar.

Kenarları silikon ile yapıştırılmış ve içi su dolu bir cam kabı yerinden kaldırıp, kamyona yükleyeceksiniz, belki merdivenlerden taşıyacaksınız ve bütün bu süre boyunca, kumun altındaki toprağın dağılmamasını dert ediyorsunuz. Yapmayın. Ben bunu yaparım diyene de inanmayın.

Yeni ev, yeni kurulum, yeni heyecan. En iyisi bu.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.