ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
967
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
7 Saat 56 Dakika önce
Toplam Mesaj:
688 [0.14 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
292 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
50
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

Mikrokurt Kültürü Olmadan Kültür Oluşturma
[QUOTE=giyotyn]Dün bu sudan bir miktar şırıngayla çekip mikroskopta inceledim. Bir damla suyun içince onlarca garip canlı dolanıyor.
Yani galiba yeşil su oluşturayım derken infusoria kültürü oluşturdum ki anladığım kadarıyla mikro kurt dediğiniz şeyle infusoria arasında pek bir fark yok, boyut olarak.[:)][/QUOTE]

Mikro kurt ile enfüzvuar arasında çok fark var aslında. Sanırım daha önce hiç mikro kurt görmediniz. Mikro kurtu görmek için mikroskopa ihtiyaç yok. 1-2 mm boyunda, gözle görülebilen bir kurtçuktur. Suyun içinde birkaç gün canlı kalabilir ama aslında nemli ortam canlısıdır, kurumadığı sürece karada yaşar. Enfüzvuarlar ise su içinde yaşayan canlılardır.

Hobi içinde satılan mikro kurtların, eğer satan kişi kendisi topraktan elde etme gibi ekstra bir gayret içine girmemişse, laboratuvarda üretilmiş bir neslin devamıdırlar. Dolayısı ile zararlı bir unsur barındırmazlar. Tabii besi yerinde oluşabilecek mantar vs. canlılar vardır ama mikro kurtun kendisi sterildir. Doğadan elde edebileceğiniz benzer kurtçuklardan zarar görebilirsiniz. Daha önce de dediğim gibi, amacınız yavru balıklarınıza ucuz ve sürekli protein vermek istiyorsanız hobicilerin sattığı kültürlerden almak en mantıklısıdır. Not: Ben satmıyorum,[:)))] hatta kokusundan dolayı yetiştirmiyorum bile
Co2 Sistemleri İle İlgili Öneri
Halbuki tabletler en son sırada yer almalıydı. Tabletler pahalı ve verimsiz. Bu işte hikaye genelde şöyle oluyor, önce mayalı ve sitrik asitli yöntemler deneniyor, daha sonra tüpe geçiliyor. Akvaryumda CO2 kullanmanın en rahat yolu tüp. Tabii her şeyin fiyatı 2 katına çıktı, bu ekonomi ile başa çıkabiliyorsanız ne ala. Hiç diğer yöntemler ile uğraşmadan tüp alın kafanız rahat etsin. Hiçbir yöntem tüpün yerini tutmuyor.
Mikrokurt Kültürü Olmadan Kültür Oluşturma
İnternette böyle iddiada bulunan videolar gördüm ama inanmayın. Topraktan çıkaracağınız kurtlar steril olmayabilir, yanında başka canlılar da gelebilir. Mikrokurt kültürü ucuz bir ürün, 15-20 liraya bulabiliyorsunuz. Bir kültür alırsanız, yıllarca üretebilirsiniz. Uğraşmaya, riskleri almaya değmez. Satan arkadaşlardan kültür almanızı tavsiye ederim.

İnternette böyle iddiada bulunan videolar gördüm ama inanmayın. Topraktan çıkaracağınız kurtlar steril olmayabilir, yanında başka canlılar da gelebilir. Mikrokurt kültürü ucuz bir ürün, 15-20 liraya bulabiliyorsunuz. Bir kültür alırsanız, yıllarca üretebilirsiniz. Uğraşmaya, riskleri almaya değmez. Satan arkadaşlardan kültür almanızı tavsiye ederim.
Sukulent Su Altında Yaşar Mı?
Yıllar önce hediye bir sukulent gelmişti. O zaman açıkçası bu bitkinin ne olduğu hakkında bir fikrim yoktu. Terasa koydum ve bol bol suladım. Bitki delirmiş gibi çoğalmaya başladı. Ona toprak gülü adını vermiştim, salkım saçak çoğaldı, herkese verdim. Yıllar sonra onun bir sukulent olduğunu ve fazla sulanmaması gerektiğini öğrendim.

Suyun altında karasal bitkiler bir süre kalabiliyor. Hatta bazı dayanıklı bitkiler, akvaryumcularda su altı bitkisi diye bile satılıyor. Ama dayanma süresi birkaç ayı geçmez. Er geç çürüyorlar.
Dana Yüreği Yerine Kontrfile Kullansam ?
Dana yüreği kırmızı etten ucuz değil, onu seçmekte amaç ucuz olması değil, balıkların daha kolay yiyip daha kolay sindireceği düşünülüyor. Kontrafileyi her balığın yiyebileceğini sanmıyorum.

İşin doğrusu balıklara karasal hayvanların etlerini vermek çok riskli. Suyu çok fazla kirletiyor, balıklarda çeşitli sindirim hastalıklarına sebep olabiliyor. Balık eti ya da en iyisi karides. Karides birçok karasal hayvandan daha fazla protein içeriyor. Üstelik antibiyotikli yem yedirilmemiş, organik bir canlı. Ev yapımı yemlerde sadece az miktarda karides kullanıyorum. Dana yüreği kullandığım zamanlarda, çok kolay salgın hastalıklar yaşadığım zamanlar oldu. Artık onu bile bıraktım.
Lepistes Cinsiyet
[QUOTE=İbrahimÖzen]İlk resim hariç diğerleri erkek ve endler- Lepistes kırması gibi geldi. İlk resim ise benim de yaşadığım bir olay. Balık hem dişiler kadar iri ve erkekler kadar renkli ve gonopodu var . Ben üremeye katıldığına ya da kur yaptığına hiç şahit olmadım . Ben yorumumu söyledim öyle olmayadabilir. Zararı yoktur sağlıklı ve seyir zevki yüksek bir akvaryum olsun yeter.[:iyi:][/QUOTE]

Balıkların hepsi kesinlikle erkek. Lepistes dişileri son derece karakteristik bir şekle sahiptir. Bir süre Lepistes besleyen bir kişi, erkek ve dişiyi net bir şekilde birbirinden ayırabilir. Son fotoğraftakiler de Endler değil, vahşi form Lepistes'tir. Endler Lepistes ile akrabalığı olan başka bir balıktır. Kılıçkuyruk ve Plati gibi düşünebilirsiniz.

Vahşi form Lepistes ise, doğada bulunan Lepistes anlamına geliyor. Doğada bulunan Lepistes'ler bizim akvaryumda beslediklerimiz kadar renkli, uzun yüzgeçli ve büyük kuyruklu olmazlar. Çünkü o şekilde olan balıklar çok kolay yem olur ve yaşama imkanı bulamaz. Vahşi form Lepistes'lerin kuyrukları genelde renksiz olur, bedenlerinde ise çeşitli renkte noktalar olur. Vahşi form Lepistes'leri Türkiye'de bile birçok suda bulabilirsiniz, çünkü zamanında bunları sivrisinek ile mücadele için belediyeler sulara saldı.

Akvaryumlarda seçkinleştirilmiş Lepistes ırklarını besliyoruz ama bir süre doğan yavrular içinde böyle balıklar çıkmaya başlıyor. Bazı bireylerde temel genler baskın oluyor ve doğada yaşayan dedeleri gibi dünyaya geliyorlar. Bu balıkların albenisi zayıf ama ben bu balıkların akvaryumdaki koloniyi güçlendirdiğini düşünüyorum. Uzun bir süre kendi içinde üreyen balıklarda bir süre sonra genetik bozukluklar ortaya çıkmaya başlıyor. Bu balıkların ortaya çıkması ile sanki genler resetleniyor, yeni genler devreye giriyor diye düşünüyorum. Bu bana ait bir teori ama akvaryumlarımda bunu gözlemledim. Bu balıklar ortaya çıktıktan sonra yeni nesil daha güzel ve sağlıklı şekilde gelmeye başlıyor.

Ha, bu arada bunların döllediği balıklardan yine seçkinleştirilmiş varyeteler doğmaya devam ediyor, bütün yavrular bu forma dönmüyor. Dediğim gibi, sanki bir sigorta gibiler aslında...
Lepistes Cinsiyet
[QUOTE=WarWolf_88]Ama bana dişi demiştiler ya :([/QUOTE]

Şu balıkları, 14 yaşında bir delikanlıya dişi diye satan adamın yatacak yeri yok. Akvaryumculuk yapıyorsa, bunların erkek olduğunu bilmemesi imkansız. Ne pis insanlar var yahu...
Yavru Lepistes İçin Canlı Yem Alternatifleri
Artemia'nın en iyi alternatifi mikro kurttur. Ucuz ve kolay üretilebilen bir yemdir. Ama tabii ki sakladığınız yerde ister istemez bir koku oluyor. Bu koku ile baş edeceğinizi düşünüyorsanız, mikro kurt en iyisidir.

İşin doğrusu başka da bir alternatif yok. Su piresi yavrular için büyüktür.
Bı Canlının Acısını Dindirmenin En Acısız Yolu
Çok önce okuduğum bir yöntem şöyle diyordu; balığı acısız şekide öldürmenin en iyi yolu, onu dondurucuya koymaktır. Su yavaş yavaş donacağı için balık herhangi bir acı hissetmeden yavaşça ölecektir. Hiç denemediğimi belirteyim.

Kurtuluşu olmayan, ölümcül bir hastalığa sahip balığa maalesef zaman zaman ötanazi uygulamak zorunda kalınabilir. Ama tabii ki beslediğimiz her canlı, bize Allah'ın emanetidir. Vicdanlı ve merhametli olmak zorundayız.
Alg Yiyen
Sadece camdaki yosunları temizlesin diye vatoz almayın bence. Çünkü bunlar diğer vatozlar kadar değilse de büyük balıklardır. Cüce vatoz büyüdüğünde, şu an beslediğiniz balıklar içinde akvaryumunuzdaki en büyük balık olacaktır. Haliyle yem yiyecek ve dışkısı ile akvaryuma yük oluşturacaktır. Bu da daha fazla yosun ve daha fazla problem anlamına gelir.

Akvaryuma belli bir fayda için balık alınmamalıdır. Çünkü hiçbir akvaryum balığı saf fayda sağlamaz, oluşturacağı biyolojik yük ile akvaryuma külfet getirir. Balıkları sadece sevdiğimiz için almalıyız. Bunu romantik bir saik ile söylemiyorum. Bu işin doğrusu budur, o yüzden söylüyorum.

Bir tek Otocinclius'u istisna tutabiliriz, hakikaten bu hayvan sadece akvaryumdaki yosunları yer ve büyümez. Ancak bu balıklar da hassastır, oturmamış bir akvaryumda kolayca kaybedebilirsiniz. Fiyatları da giderek çok yükseldi. 5 sene önce 10 liraya alıyordum, şimdi 40-50 lira istiyorlar. Benim gelirim 5 kat artmadı.

Velhasılı, camları elle temizlemek en rasyoneli gibi görünüyor. Mıknatıslı cam temizleyicileri önerebilirim. Camı çizme riskleri var ama dikkatli kullanılırsa bu riski önleyebilirsiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.