ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
261
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
7 Saat 29 Dakika önce
Toplam Mesaj:
199 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
97 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
49
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

Ramirezi Cinsiyet Belirleme
1 numaralı dışındakiler dişi gibi görünüyor. 1 numaradan da emin olamadım.

Ram'lerin cinsiyetini anlamada en kolay yöntemlerden biri, bedenin ortasındaki siyah noktaya bakmaktır. Erkek balıkların siyah noktaları belirgin olur ve içinde renkli benekler olmaz. 1 dışındaki bütün balıkların siyah noktasının içi renkli benekler ile dolu. Bu metodun güvenirliği konusunda yüzde yüz emin değilim ama bu metoda göre 1 numara dışındakilerin hepsi dişi.
Erken Dogum Lepistes Açil Yrdım?!?!
Lütfen sakin olun ve balıklarınızı rahat bırakın. Anlattıklarınıza göre ortada hiçbir sorun ya da anormal bir durum yok. Yavrular saklanıyorsa gayet normal bir doğum gerçekleşmiş. Balıklar için şu an tek tehlike, sizin şu telaşınız.

Canlıdoğuranlarda erken doğum, yumurtadan çıkmamış yavruların doğumu olarak anlaşılır. Canlıdoğuranlar, yavrularını memeliler gibi doğurmaz. Dişi balığın karnında yumurtalar vardır. Bunlar döllenir ve kuluçka dönemini dişinin karnında geçirir. Daha sonra yavrular bu yumurtalardan çıkar ve daha sonra anneleri bunları doğurur. Eğer yavru henüz yumurtadan çıkmadan anne karnından çıkarsa, buna erken doğum diyoruz. Eğer doğan yavru yüzüyorsa ve hele de saklanıyorsa ortada bir erken doğum yoktur.
Ramirezi Hastalik Varmi
Yüzgeçlerdekini söylüyorsanız, büyük ihtimalle, maalesef beyaz benek. Yanılma ihtimalim var, çünkü fotoğraf yanıltabilir ama sağlıklı balıkların yüzgeçlerinde herhangi bir leke olmaz.

Ramirezi kolay strese giren bir balık. Stresten dolayı vücut direnci düşüyor ve kolaylıkla bu parazit için taşıyıcı oluyor. Ayrıca Ramirezi yem yerken biraz seçici ve çekingen. Çoğu zaman bu balığı doyuramıyoruz ve bu da vücut direncinin düşmesine sebep oluyor.

Beyaz benekten emin olursanız, Methilen Mavisi tedavisine geçmekte tereddüt etmeyin. İlaçların üzerinde yazan bilgilere göre ana tankınıza bu tedaviyi uygulamanızı tavsiye ederim.

Geçmiş olsun.
Beyaz Benek Tedavisi Hk.
Bu kadar agresif bir dezenfekte işlemine gerek yoktu aslında. Ich parazitleri balıkların üzerinde birkaç gün boyunca görünmüyorsa, zaten tamamen kurtulmuşsunuz demektir. Tankı boşaltmaya gerek yok.

Bu Ich paraziti kene gibi birşey. Balığa yapışıyor, sonra ayrılıp ürüyor, sonra yeni çıkanlar yine balıklara yapışıyor. Bu üreme sürecinde onları yok ederseniz, ilelebet kurtuluyorsunuz. Balığa yapışmadan uzun süre yaşayamıyorlar. Yani ilaç kullandıktan sonra, birkaç gün içinde görmezseniz bu iş bitmiş demektir.

Başlıkta sürekli olarak karantina tankından bahsediliyor. Bu parazitin tedavisinde karantina tankı kullanılmaz. Çünkü balıkların bulunduğu tankta balık varsa, parazitler yaşamaya devam eder. İlaç ana tanka uygulanmalıdır. Tuz da etkili ama tuz bitkilere ve kedi balıklarına, vatozlara zarar veriyor. O yüzden Methilen Mavisi'nden çekinmemek gerekiyor. İlaca karşı insanlarda bir direnç oluştu. Bu anlaşılabilir bir duygu ama hastalıklar ve parazitlere karşı, halen elimizdeki en etkili silah bu ilaçlardır.
Minik Tetralarla Yasayan Beta Molilerle Yasar Mi?
[QUOTE=𝔇𝔢&#]
BUldugum yavrulari ayri bir yere aliyorum zaten.
Ne kadar boya ulasinca birakayim akvaryuma?[/QUOTE]

Bu soruya cevap vermek zor. Yenmeyeceğine emin olduğunuz boya gelince bırakabilirsiniz. İlk akvaryuma eklediğinizde biraz kovalayabilir. Yenmeyecek boyda olduğunu anlayınca peşini bırakır.
Minik Tetralarla Yasayan Beta Molilerle Yasar Mi?
[QUOTE=𝔇𝔢&#]
Peki yavrulari erkek bir moliden daha fazla mi yer?
Akvaryumun icinde doguran bir moliden kac yavru kurtaririm?[/QUOTE]

Moli'ler bir süre sonra yavruya alışıp peşlerini bırakır. Bazı canlğıdoğuranlar bir süre sonra yavru kovalamayı bırakıyor. Betta ise olsa olsa yavru balığın tadına alışır, daha yok mu diye iştahla etrafı karıştırır.

Betta etçil bir balıktır. Yavru yemekten asla vazgeçmez. Betta'nın olduğu akvaryumda yavru büyütmeyi pek hayal etmeyin. Çok yoğun bitki varsa, birkaç yavru kendini kurtarabilir. Onun dışında, hayvanın doğası belli.
Yağmur Suyu Depolama Sistemimiz Hazır. :)
Ah çocukluğum...

Bizim yaş kuşağının yegane bilgi kaynağı olan Tuncel Altınköprü'nün akvaryum kitaplarında, özellikle Tetrazon gibi balıkların üretiminde yağmur suyu kullanmanın faydalı olacağından bahsedilirdi. Hep yağmur suyu toplayıp Tetrazon üretme hayali kurmuştum, olmadı. Şimdi sizin düzeneği görünce aklıma o günler geldi.

Yapılan eleştirileri haklı buluyorum. Çatıdan gelen su, sadece toz toprak değil, yağmur oluğu içindeki yosunlaşmadan dolayı çeşitli bakteriler de içerebilir. Direkt olarak gökten yağan yağmuru toplamak daha iyi olur, diye düşünüyorum.
Minik Tetralarla Yasayan Beta Molilerle Yasar Mi?
[QUOTE=𝔇𝔢&#]
Su an bulundugu akvaryumdaki balikalrin boyutu oldukca kücük zaten ona ragmen sorun cikartir mi?[/QUOTE]

O tanktaki Betta'yı mı alacaksınız? Belli ki aklınız o balıkta kalmış. E, aklınızda kalacağınızda tankınızda kalsın. Alın gitsin. Ama birkaç gün davranışlarını gözleyin. İlk geldiğinde, diğer balıkları tanımak adına biraz efelenebilir. Ama bu durumu abartıyorsa, mecburen tanktan çıkarmanız gerekecek. Uyumlu ve ilgisiz de olabilir. Öyle yaparsa, kalabilir.
Minik Tetralarla Yasayan Beta Molilerle Yasar Mi?
[QUOTE=𝔇𝔢&#]
Peki, beta almali miyim[:)][/QUOTE]

Ben canlıdoğuran yavrularımı göz göre göre yutan balıklarla birlikte beslemekten hoşlanmıyorum. Sizin Moliler vardı sanırım. Moli yavrularının Betta'dan kaçması pek mümkün değil. Ben olsam Moli'lerin yanına Betta almazdım. Erişkinlere dokunacağını sanmıyorum ama genç balıkları da taciz edebilir.

Betta'lar gerçekten farklı karakterlerde olabiliyor. Biraz sinirli bir balığa denk gelirseniz canınızı sıkabilir.
Minik Tetralarla Yasayan Beta Molilerle Yasar Mi?
[QUOTE=monster]

Bettalar konusunda kesin yargılara varamazsınız. 'Betta kendi cinsinin erkeği dışında hiçbir balıkla ilgilenmez.' ve 'Betta'nın sağlıklı, erişkin bir Moli'ye saldırıp ona zarar verme ihtimali sıfıra yakındır.' gibi ifadeler çok yanlış. Bettalar karakterli balıklardır ve her bettanın da kendi tavrı ve karakteri vardır. Kimi betta uysal ve ılımlı olurken kimisi gerçekten çok hırçın olabiliyor. Bu yüzden bettalar tek bakılması gereken canlılardır. Belki yanlarına çok çok dayanıklı (vatoz gibi) balıklardan ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, karşılaşmaları durumunda bile karşı taraf zarar görmeyecektir. Ayrıca ağzı küçük olduğu doğrudur fakat çeneleri de bir o kadar kuvvetlidir. Bir keresinde gözümün önünde yetişkin bir zebra danio'yu ikiye bölmüş bir betta beslemiştim. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken balıklardır.
[/QUOTE]

Ben kendi deneyimlerim dışında, mümkün olduğunca yabancı yayınları da takip eden bir kişiyim. Betta balığına, Türkiye'deki gibi bir canavar rolü biçeni hiç görmedim.

Aşağı yukarı bütün erkek balıklar, kendi cinsi olan erkeklere karşı tahammülsüzdür. Çiklitleri saymıyorum bile. Kılıçkuyruklar, Velifera'lar erkekler arasında sert kavgalar olur. Kılıçkuyruklarda kavga ölümle sonuçlanmasa bile, güçsüz erkek tamamen baskılanır, gizlendiği yerden burnunun çıkarmasına müsaade edilmez.

Beslediğim en sosyal balıklardan olan Avustralya Rainbow'larında ilginç bir olay yaşamıştım. Bir grup Melanotaenia praecox'u birlikte büyütmüştüm. Bir erkek net bir şekilde baskın hale geldi, diğer erkekleri baskıladı. Bir sebeple akvaryumu boşalttım, bir süre sonra balıkları tekrar tanka aldım. Ama ne olduysa baskın erkeği diğer tankta unutmuşum. Birkaç gün sonra onu tekrar ana tanka aldım. O yokken baskınlığı ele geçiren erkek onu öldüresiye dövdü. Sonunda balığı kaybettim.

Velhasılı, bütün erkek balıklar birbiri ile -çoğu zaman- öldüresiye kavga eder. Betta'ların bu davranışı diğer balıklardan biraz daha ileri aşamadadır. Hepsi budur. Tekrar ediyorum, Betta saldırgan, canavar bir balık değildir. Fiziksel yapısı da buna uygun değildir.

Bir yetişkin Zebra Danio'yu ikiye bölen bir Betta, sizi de kırmak istemiyorum ama inandırıcı değil. Betta'ların ağzında Danio'yu ikiye bölecek gibi bir diş yapısı yok. Onu bırakın, Zebra'yı yakalaması bile zor. Yakalasa bile, Betta bir yetişkin Zebra'yı yutacak, parçalayacak şekilde bir ağız yapısına sahip değil. Velhasılı, muhtemelen bu konuyu biraz abartıyorsunuz.

Bir mesajda Betta'nın gece aktif olduğu söylenmiş. Bu yanlış. Betta'lar gece aktif falan olmaz. Betta'nın gece balığı olduğunu gösteren hiçbir kaynak okumadım. Beslerken de böyle bir şeye şahit olmadım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.