ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
777
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
5 Saat 25 Dakika önce
Toplam Mesaj:
576 [0.12 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
311 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
50
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

500 Litre Kaç Papağan Beslenir Maximum
Bu kaç balık beslenir sorusu, en çok sorulan sorulardan biri. Bu tür sorulara verilen cevapların bir kısmı, gerçek dünya ile bağlantısı olmayan, aşırı bir iyimserlik içeriyor. Gerçekte hiç kimsenin uygulamayacağı, uygulasa ikinci gün sıkılacağı abartılı sayılar söyleniyor. Mesela yıllar önce şu söylenirdi, balığın her santimi için bir litre. Mesela 100 litre bir akvaryumunuz var, 10 cm boyunda 10 balık besleyebilirsiniz. Ama balık büyüdükçe bu sayı değişiyor. Bu cevabın verildiğini hiç duymadım ama böyle bir hesaplama vardır.

Çiklitler için bu tip hesaplamalar yapmak pek mümkün olmuyor aslında. Tankta kaç kişi olacağına, bir süre sonra balıklar karar veriyor. Özellikle Papağan Çiklit gibi huysuz balıklardan bir grup alıp akvaryumunuza koyarsınız. Sağlıklı bir başlangıç yapmak için, çok sayıda genç balık ile başlamak iyi olur. Bir süre sonra balıklar çeşitli sebeplerle azalır ve geriye o akvaryumda besleyebileceğiniz sayıda balık kalır. Siz plan yapsanız dahi, balıklar kendi kurallarını koyarlar ve sonuçta onların dediği olur. Özellikle böyle sert ve büyük Amerikan çiklitlerinde durum budur.

Kaç balık beslenebilir sorusunun bir cevabı da filtrasyon ile ilgilidir. Güçlü bir filtrasyon yaparsanız daha fazla sayıda balık besleyebilirsiniz, zayıf bir filtrasyonda zaten balıklar bir süre sonra keyifsizleşir, beslemenin de bir zevki kalmaz. Filtre de bu sorunun cevabında etkili bir konudur.
Karma Canlıdoğuran Önerilere Açığım ..
[QUOTE=MetinSungu]Peki o fotoğrafını attığınız balığı nerden bulabiliriz? Canlı doğuranlara uygun mu ve fiyatları nasıl?[/QUOTE]

Boesemani orta boy birçok akvaryumcuda çoğu zaman bulunuyor. Ama bu renklere ulaşması için ev ortamında iyi bir şekilde bir süre beslenmesi gerekiyor. Bir de biraz boy alması lazım. Boesemani 12-13 cm kadar büyüyor, büyüdükçe güzelleşiyor. Akvaryumcuda görüp fark etmemiş olabilirsiniz. Avustralya Rainbow'larının çok fazla türü var. Boesemani hem kolay bulunan, hem kolay beslenen, hem de en güzellerinden biri. Fotoğraftakilerin ikisi de erkek, güç gösterisi yapıyorlar. Dişiler çift renkli olmaz ama renkli pulları vardır, o da güzeldir.

Balık fiyatları çok arttı, ama sanırım satış boyunda fiyatı 20-30 TL aralığındadır. Erişkin boya geldiğinde, 1,5 - 2 cm'nin üzerindeki balıklara dokunmaz. Her balık gibi ağzına girecek boydaki balıkları yutmaya çalışabilir. Onun dışında Kılıçkuyruk, Plati, Moli ile çok rahat beslenir.
Karma Canlıdoğuran Önerilere Açığım ..
[QUOTE=mmemati]

Colisa, neon,transgenik ve çöpçü nasıl olur acaba?[/QUOTE]

Ben Transgenetik'e ahlaken karşıyım. Sizin yerinizde olsam onun yerine şunu tercih ederdim.

https://riverpark.biz/219-large_default/boesmani-rainbowfish-melanotaenia-boesmani-x-1.jpg

Transgenetik'lerden daha hareketli, daha zeki, daha sosyal balıklardır. Hem de organik.

Canlıdoğuranlar için sert/alkali su uygundur diye konuştuk ama Amazon balıkları için bu geçerli değil. Neon Tetra ve Transgenetik köken olarak Amazon balığı ve biraz asidik suda daha rahat ederler. Rainbow'lar ise çoğunlukla sert/alkali, Afrika çiklitlerinin tercih ettiği sularda daha rahat olurlar.

Neon Tetra da asidik sularda daha rahat ediyor. Gerçi, bir süre sonra alışıyorlar, su kimyası çok belirleyici olmuyor ama yine de ben olsam sürü balığı olarak Furcata ya da Werneri tercih ederdim.
Karma Canlıdoğuran Önerilere Açığım ..
[QUOTE=mmemati]
Elinize kolunuza sağlık. Bende Tatlı Su Balıkları" bölümününde alkali ve sert sularda yaşadığı okudum fakat yorumlarda hep yumuşak sudan bahsedilmiş, sevindim söylediklerinize beni bir daha heveslendirdi. Ben daha tecrübesiz biri olduğum için saydığınız balıklardan cüce guramiyi biliyorum bir tek. Yavrulara ve kendin küçük balıklara karşı agresif olduğu söyleniyordu dediğiniz gibiyse mükemmel. Peki çöpçüyle de anlaşır mı?[/QUOTE]

Valla ben Colisa ve Bal Gurami olan akvaryumlarımda yavru büyütebiliyorum. Her balık yavru avlar ama bu balıklarda bu iş çok azdır. Zaten yavaş hareket eden balıklar. Kendi türü ile arada didişir ama diğer balıklarla işi olmaz bunların.

Çöpçü olur.
Karma Canlıdoğuran Önerilere Açığım ..
Canlıdoğuran'lar sert su sever. Suyu yumuşatmaya çalışmanıza gerek yok.

Çok insandan duyuyorum bunu, canlıdoğuran için yumuşak su gerektiğini ilk kim söyledi acaba? Bu sitedeki "Tatlı Su Balıkları" bölümünü okursanız, orada da canlıdoğuranların alkali ve sert sularda yaşadığı yazıyor. Hatta Moli, Velifera türleri tuzlusuya bile uyum sağlayabiliyor. Bazı tuzlusu akvaryumu kuranlar, akvaryumun biyolojik döngüsü oturana kadar tuzlusuda Moli besliyor.

Gelelim tank arkadaşı konusuna. Plati, Kılıç ve Moli için, benim görebildiğim en güzel ve göz dolduran tank arkadaşları Colisa Gurami'ler ve İnci Gurami'dir. Bu iki balık çok az sayıda yavru kaybına yol açar, erişkinlere ise hiç dokunmaz. Colisa'nın sanırım 4 varyetesi var ayrıca Bal Gurami'nin iki varyetesi Türkiye'ye zaman zaman geliyor. Bunların hepsi olur. Yılan Gurami ve onun Gold varyetesi biraz saldırgandır, canınızı sıkabilir.

Cüce Kalem Balıkları çok güzel olur. Bence küçük balıkların en güzellerindendir. Çok sevimli hareketleri vardır, meraklı şekilde gezerler.

Küçük Avustralya Rainbow'ları olabilir. Neon Rainbow çok güzel ve sosyal bir balıktır, biraz yavru avlayabilir. Werneri ile yavru kaybı daha az olacaktır. Küçük Rainbow türleri olur ama biraz yavru avlarlar. Furcata ve Gertrudae efsane balıklardır. Bu türlere yakın Mavigöz'ler olarak bilinen balıklar, akvaryuma alıştıklarında inanılmaz renklere geliyor. 5-6 sene önce Telmatherina Ladigesi beslemiştim, bir süre sonra çeyrek altın gibi oldular. Sarı renkli değil, altın renkli oluyorlar.

Corydoras olur.

Özel tür Lepistes'i karma akvaryumda tavsiye etmem. Hatta o balıkları dekorlu akvaryuma bile koymuyorlar. Kumsuz, cama cam akvaryumda Diskus gibi bakılıyor o balıklara. Karma ve dekorlu akvaryumda biraz ziyan olurlar.[EDIT]erkanmazici,2020-10-19 21:50:32[/EDIT]
Çöpçülerim Tembel
[QUOTE=Nahola]

Ustacım sen bana niye kızıyorsun gittim pet shop tan çöpçü balığı aldım sadece senin tabirinle (şok) u ben mi yaşattım hergün balıkların düzenli yemini veriyorum. Tabii ki biliyorum çöpçü balığı dışkı yemez dibe çöken fazlalık yemleri tüketirler. Ben neden böyle oldu dedim bazıları havasızlıktan dedi bazısı alışma süreci dedi ben nabayım şimdi psikolog değilim yaşadığı şoku düzelteyim[/QUOTE]

Yav, kusura bakma. Hakikaten patladım birden. Ama sinirim sana değil, şu hayvancağıza Çöpçü adını koyan vicdansıza. Balığın adı Çöpçü olunca, akvaryumcular da çoğu insana pek gösterişli gelmeyen bu balığı satmak için "akvaryumu temizler abi" diye bir palavra sallıyor. E, yeni başlayan da nereden bilsin, oo işimi kolaylaştıracak bir balık diye düşünüp balığı alıyor.

Bu Panda'lar çok sevimli balıklardır. Sadece Corydoras akvaryumu kuranlar, bu balıkların çeşitli türlerine dünyanın parasını ödeyen insanlar vardır. Bazı nadir türleri çoğu balıktan daha pahalıdır. Velhasılı, bunlar tabanda gezen bir balık türüdür. Ben cory'lerim için özel yem alırım. Tabana serdiğim kumu, bu balıklara zarar vermeyecek şekilde seçerim.

Neyse geçmiş olsun. Tekrar kusura bakma.
Çöpçülerim Tembel
Bu "çöpçü" isminin de Allah belasını versin!

Kardeşim hiçbir balık akvaryumu temizlemez. O zavallı Panda'lar muhtemelen bir şok yaşadı, umarım kaybetmezsiniz ama yaşasa da akvaryumunuzu temizlemeyecek. Yere düşen yemlerden yakalayabilirse karnını doyuracak, her balık gibi dışkılayacak ve akvaryuma biyolojik yük oluşturacak. Balığı sadece sevdiğiniz ve beslemek istediğiniz için alın. Türkçe'de çok yanlış şekilde "çöpçü" ismi verilmiş olan bu Zırhlı Kedi Balıkları (Corydoras), sizin deyiminizle "çalışkan" olsa, diğer balıklar gibi yem yiyecek, başka herhangi birşey yapmayacak.

Üste çıkan balığın durumu iyi değil. Elinizi mümkün olan en az şekilde akvaryuma sokun ve balıkları dürtmeyin lütfen.[EDIT]erkanmazici,2020-10-19 14:43:53[/EDIT]
Lepistes Ayırma
Profesyonelce üretim yapmak istiyorsanız, ayırmakta fayda var. İlk üç ay çiftleşmeden uzak tutulan Lepistesler daha büyük ve daha güçlü oluyor. Ama geç kalmışsınız, bu işi yapanlar balık doğar doğmaz yapıyorlar. Bunun için özel bir tank hazırlanıyor, ışık tutularak, cinsiyet tespit ediliyor, yavrular ayrılıyor. Tabii bu anlattığım çok ileri seviyede bu işi yapanlar için geçerli. Benim gibi bu işi karadüzen yapanlar, saldım çayıra mevlam kayıra metodunu kullanıyor.
Kuyruğu Uzun Zamandır Püskül Gibi Olan Betta
[QUOTE=Beta_balik]Sarı prense sert suda yaşayan bir balık. Beta ise yumuşak şu sever ve yüksek ph iyi gelmez. Yani o su iki balıktan biri için uygun değil. Betanızı tekrar eski yerine koyun, ve orada tedavi edin.
Bu arada anlamadığım birşey var. Neden sizin için değerli bir balığa eziyet çektiriyorsunuz. Mutlu demişsiniz ama kime göre? Sarı prenseslerin mutlu olması için gereken şartlar var, bunları yapmadan balığın mutlu olduğunu söyleyemezsiniz. [/QUOTE]

Beyza kardeşim,

Balıkları çok sevdiğin belli ama insanlara karşı böyle sert olma bence. Türkiye'deki hobicilerin %99'u balıklarını şebekeden hangi su geliyorsa o suda besler. Yumuşak su/sert su, düşük ph/yüksek ph ayarlaması yapmaz, yapamaz. Zaten bu ayarlamaları yapmak hem uzmanlık hem de para gerektirir. İnsanların çoğunda (ben de dahil) bunlar yeterince yoktur. Ayrıca su kimyasına müdahale etmeye başladığınızda, ayarı kaçırırsanız faydadan çok zarar da getirebilirsiniz. Dolayısı ile insanlardan böyle şeyler yapmasını beklemek biraz lükstür. Ama siz bu lüks davranışı göstermeyenlere karşı biraz sert davranıyorsunuz, kırıcı olabilirsiniz.

Bu başlığı açan kişi musluktan doldurduğu suda hem Sarı Prenses hem de Betta besliyor. Yani her iki tanktaki su, aynı su. Sarı Prensesi bir akvaryuma koyduğunuzda o akvaryum suyu otomatik olarak alkali/sert su olmuyor ki. Ayrıca Betta Splendes'in yumuşak su istediğini nereden çıkardınız? Bu bilgi de doğru değil.

Ben su kimyasından ziyade. Sarı Prenses'in Betta'ya zarar vermesinden korkarım. Betta kendi erkekleri içinde geçimsiz olsa da aslında narin bir balıktır. Çiklitler ile baş edemez. Buna dikkat etmek daha önemli bence...
Bitkimde Solucan Benzeri Canlı Var Nasıl Kurtulabi
Fotoğraf çok anlaşılmıyor. Planarya da olabilir. Eğer camda geziyorsa akvaryuma atmanızı tavsiye etmem. Çoğu planaryanın net bir zararı yok ama yine de akvaryumda olmasına gerek yok. Birçok balık da onu yemez zaten. Sivrisinek larvası suyun içinde kıvrılarak yüzer, ilk aşamada kırmızı renktedir. Larvadan çıkmaya yakın aşamada suyun yüzeyine asılarak durur, suda bir hareket olduğunda hızla aşağı kaçar. Böyle hareketleri yoksa, sivrisinek larvası değildir. Sivrisinek larvası ise balıklar yer, başka birşey ise akvaryuma atmak risktir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 404 Online Kullanıcı, 220 Üye

Online Kullanıcılar

Azo, ofaruksenn, secaflex, MiSoSiKiaN, ezzalisi, Hacanak, jueJ., Cagdaas, goldfishlove, Leonthe pro, denizulucutsoy, Fatih ÇE, a.kemal, koagulant, ONRAYDN, couclecr, Beta_balik, wmelontr, Mehmetpoad, byigrik, oturhanoglu, mcmert, Kınayu, Burak Dişli, atilgan27, beyazgul, Sercan10, balıkhastası, fırat açık, independent, serkan3536, BlackMesa, burakia, Sergen 00, onur228, hakanturken108, Dogacanbek, Sheyda27, murat acr, HaydarGul, shark2, thetitans, BadWolf, cceviz, berkesim, HarunP, lazarusv20, dmond2, Arapaima, Hunt3r, capp, kkilicbey, dizdar_28, lebowskia, S.yigitsanli, halilsa, MURAT111, alex10, qartal84, cengizozcan, voltran, kadir0606, s3lck, Osmankckl, Maske06, furkaan, vlkncm, mcetindas, VETAlican, Quersian, Splendor, bymurat06, botoker, anima_08, Huleyn, scusamalizia, Ejder Günaydın, MelihSezer, lazy46, darkaura, Mikail Erdoğan, Fatihyüce, AlperDemir, Özgür1978, indianaconz, Serda, Emre0012, yavuzozcan, ulusoy78, WildFish_Keeper, Kagan, gulseren1540, orimohito, Bysam, arconim, SCORPION_79, Zinesia, Goksen, Akvarist1991, Mahmutyener, totanka, lifeless, Acil Stop, mertcan_60, oktaysarigan, DeviLLe, yasinenes, saltun, HXYLMZ37, Alp43, omerhan, ersel, FurkanKöse59, kaanorc, tayyaar, yavvuz, OrkosBetta, MetinSungu, M.G., Umit2003, DokuDizayn, MrTShN, FerKan, hakancakir, Yurt71, emirkagan, Omertropik, Acemi_34, FazgeR, Sparrowhawk, giyotyn, biacar, Erten, dream7, yabulahan, Engin BULUT, firedark12, Alp aslan, Carl, KeremT, fma3280, discus33, Eflanılı78, Kuti147, member, berkayg, fretchord, Efebru, ClanAquascaping, rhn35, zaza649, gyunda, akvaryum.diyarı, ugur34, FatihSan, Nursun, kastaniga, UmitOnay, MaarifFurkan, deriinmavi, ternapi, sinanb85, Serkanjb, atiryaki, TuncayUslu8629, ersin06, drersayan, alperemrecakir, Yunus YAŞAR, Horace, Trakia, musatürk, emre6569, Ghetto, Aytekeli, Mussa, sinor, MrPePe, Brsk, KeremUlaş, devko, Alihanunal01, HarunYldrm, Foae, nefox5757, MusaMert, omerkaya40, ismailakay, yavuzger, TropLine, Satyr, KadirBulut, karahantolga, de4b5, delipilot, bekir erdem, agulgun, yusufsemi, UnalCevahir, suslu_78, drguney, benerium, Eti, Mrtypc, SmallCandyThing, bytrmrt, Melih İsmail, Enes serdar, grkmsrn, XOCOHTbI, -doctore-, tkahramaner, atrakhan55, Balikcionur, yook, engin dal, Mehmet41, heybetmahir, CagriTURK, aziz_basak, engin045,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.