ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1282
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
23 Saat 40 Dakika önce
Toplam Mesaj:
925 [0.17 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
105 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
51
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

plati ve kılıçkuyruk çiftleşir mi?
[QUOTE=TurgutOzer]

Aksine dünya üzerinde bazı örnekleri mevcuttur , imkansıza yakın ama …[/QUOTE]

Moli ve Kılıç melezi için mi söylediniz bunu?
plati ve kılıçkuyruk çiftleşir mi?
Kılıçkuyruk ile Moli çiftleşmez. Türleri farklı.

Moli ile Lepistes çiftleşebilir. Çok nadir bir olaydır ama mümkündür.

Kılıçkuyruk ile Plati çiftleşir. Bazen çok güzel balıklar, bazen de tıknaz ve pek alımlı olmayan balıklar ortaya çıkar. Zaten piyasadaki Kılıçkuyrukların çoğu Plati melezidir. Çoğunlukla kısır olmazlar.
Plati Üretim
Üretim yapabilirsiniz. Rafya işe yarar.
Elma Salyangozum Kabuğundan Çıkmış
Onu sudan çıkardığınızda meseleyi anlayacaksınız. Odayı kokutur. Fazla bekletmeden atmanızı tavsiye ederim. Konunun filtre ile bir ilgisi yok.
2021 Soruları
[QUOTE=Murat21]Ben onları kırmak istemedim son zamanlarda çok artı dedim [/QUOTE]

Kırmak istemiyorsunuz ama kırıyor olabilirsiniz. Foruma açılan başlık herkese yönelik, sadece size yönelik değil ki. Bir soru cevapladınız, baktınız adam tatmin olmadı, bırakın geçin ya da orada o kişiye bir açıklama yapın. Genele açılan bu tip başlıklar yeni gelenlerin şevkini kırıyor, forum ortamını geriyor.

Ben 40 senelik hobiciyim. Bundan 35 sene önce sadece Tuncel Altınköprü'nun birkaç tane akvaryum kitabı vardı. Onları satır satır ezberlemiştim. Daha sonraları Bilyap sitesini gördüm. 2000'lerin başları. Bütün balık profillerini döne döne okuyup duruyordum. Sonra İstanbul Akvaryum Kulübü Forumu çıktı. Hatta o ekip dergi de çıkarıyordu. Bütün yazılanlar çok değerliydi. Zevkle okuyorduk, o dergileri hala saklarım. Ama sonra ne oldu? Bilginin değeri düştü. Her yer bilgi oldu. Bilgi en değersiz şey oldu. İngilizce bilmeyenler bile İngilizce siteleri çevirterek istediği konuda bilgi edinebiliyor. Bunu şundan anlatıyorum, forumun amacı bilgi paylaşımından ziyade deneyim paylaşımı ve sohbettir. En azından artık bu böyledir ve içeriğin büyük kısmı da bu yöndedir. Dolayısı ile artık bilgi diye diretmenin anlamı yok. Bilgi artık sokaktaki kum oldu.

Velhasılı yazın arkadaşlar.
Fanusta 2 Japonum var, yanına arkadaş olarak ne alabilirim?
Isıtıcı olmadan beslenebilecek balıklar.
Pengasusum ters döndü.
Lepitstesim niçin ters şekilde dipte yatıyor? Hadi bunun cevabını vereyim, Lepistes öldü! Ama muhabbet sürüyor.[:)))]
2021 Soruları
Beni de en çok böyle başlıklar rahatsız ediyor!

Gereksiz konular açılıyormuş, hep aynı sorular soruluyormuş... Yahu beğenmediğiniz başlıkları okumayın be birader. Cevap vermek istemediğiniz soruları okumayın, cevap vermeyin, geçin gidin. Niye rahatsız oluyorsunuz? Başka insanlardan rahatsız olma hakkını nereden aldınız? Neye istinaden insanları rencide edebilecek sözler söyleyebiliyorsunuz? Belli bir rahatsız olma, insanların sorularını küçümseme eşiği mi var? Nasıl geçiliyor bu eşik? Bu rütbeye nasıl geliniyor?

Arkadaşlar, bu forum paralı değil. Girişte bilet kesilmiyor, üyeler sınavla alınmıyor. İsteyen herkes girip hobi ile ilgili yazıyor, okuyor. Sağolsun bazı arkadaşlar bu sitenin maddi yükünü üstüne almış, teknik altyapısı ile ilgileniyorlar ve hatta suç oluşturabilecek mesajların yasal sorumluluğunu bile üstüne almış durumda. Mesajlara müdahale etme hakkı, silme hakkı, kullanıcıları uyarma hakkı forum yöneticilerine ait. Bunun dışında, sizi bireysel olarak taciz eden ya da forum kurallarına aykırı olan mesajları şikayet edebilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir mesajdan rahatsız olma hakkınız yok! Beğenmediğiniz mesajı okumayacaksınız, pas geçeceksiniz. Başka herhangi bir hakkınız bulunmuyor.

Sitedeki yazıları beğenmeyen arkadaşlar, benzer bir site kurup, orada istedikleri profildeki kullanıcıları davet edebilir. akvaryum.com'un mevcut yapısı, hiç kimseye beğenmediği başlığı eleştirme hakkı vermiyor. O başlığı yazan ile şikayet eden arasında herhangi bir fark yok. Eleştirdiğiniz, beğenmediğiniz kişilerden bir üstünlüğünüz yok. Beğenmediğiniz başlığı okumayın. Tek çözüm bu.
Yeni (boş) Akvaryumda Hidra Sorunu (başlangıcı)
Hydra nadiren yüzer. Eğer yüzüyorsa Nematod görmüş olma ihtimaliniz daha yüksek. Hydra ile fiziksel olarak mücadele edemezsiniz. Dokunduğunuzda kopan parçalarından yeni Hydra'lar oluşur. Eğer 1-2 tane gördüyseniz başka da vardır ve çoğalacaktır. Zaten o kaçırdığınız 1 tane bile bölünerek çoğalır. Her halükarda ilaç kullanmadan hydra'yı bitirme şansınız yok maalesef.

Akvaryumunuzda henüz balık yokken ilaç kullanmanızı tavsiye ederim. Ben birkaç ay önce çıkan hydra'ların kökünü excell ile kazıdım. Excell'in orijinali Seachem markalı ama bu ürünün el yapımı olanları uygun fiyata piyasada bulunabiliyor. No planaria da kullanışlı bir ürün ama excell özellikle bitkili akvaryum yapmayı düşünüyorsanız her zaman kullanabileceğiniz bir ürün. Hyda'nın bittiğine emin olmadan balık almayın bence.

Bu arada, salyangozu götürdüğünüzde akvaryumcu ne yaptı? Bir tane salyangoz gördüyseniz onlar da çoğalacaktır. Bu tip canlılar öyle nazik, anlayışlı, laftan sözden anlayan arkadaşlar değildir. Davetsizce gelirler, arsızca çoğalırlar. Akvaryumcuya götürerek kurtulamazsınız. Zaten akvaryumcu sizin gönderdiğiniz salyangozu akvaryuma atmaz, muhtemelen ezerek balıklara yedirmiştir.
Dışarıda Bulduğum Yapraklar
Yine bir salınımdır gidiyor. Hobicilerin korkulu rüyası salınım. Kim çıkardı acaba bu salınım hurafesini?

Değerli arkadaşlar, su çok iyi bir çözücüdür ve akvaryuma koyduğunuz aşağı yukarı her nesne su ile etkileşime girer, suda erir. Burada konu, eriyip suya karışan maddenin ne olduğudur. Yapraklar genelde suyu asidik yöne çekmesi için konur. Yapraklardan beklenen tanen ve humik asitleri salmasıdır. Bunlar aynı zamanda doğal dezenfektan görevi görür. Ama suyu sarartır ve asidik hale getirir. Beklentiniz bu yönde ise yaprak kullanın.

Karasal bitkilerin yapraklarının kullanımında salınımdan ziyade hydra ciddi bir sorundur. Akvaryuma eklediğim her karasal bitki yaprağı sonrası net bir şekilde hydra problemi yaşadım. Bu yaz iki bitki denedim, ikisinde de hydra çıktı. Daha önce ceviz yaprağı denemiştim onda da hydra ile karşılaştım. Karasal bitkiler ile hydra gelme ihtimali çok yüksek. Benim deneyimlerim bu yönde.

Ayrıca şehir içinde bulunan yapraklarda böcek öldürücü ilaç kalıntıları bulunabilir. O yüzden iyi temizlemek gerekiyor.
Ne Olucak Bu Fiyatlar ?
Hepimiz 5 sene öncesine oranla en az %30 daha fakiriz.

Neyse ki malzeme neredeyse hiç almıyorum. Ama balık falan alıyorum ara sıra. Bir akvaryumcuda Kara Yakut Barbus gördüm, 85 lira dedi adam ya. 85 lira nedir yahu? Kara Yakut Barbus besleyen kaç kişi var? Kime satacaksın bu fiyata bu balığı? 4 tane alsan 350 gayme.

90'lı yıllarda %100 enflasyonlar da gördük. Ama ücretler bir süre sonra yeni durumu yakalıyordu. Bir de iş imkanları, para kazanma fırsatları çok yüksekti. Ben 1 işten kazandığım para ile sıfır araba almıştım. Şimdi hem enflasyon yüksek hem de iş yok, para yok. Bir de covid belası. Allah sonumuzu hayır etsin.
İç Filtreden Pipoya Geçmek
İç filtre ile pipo filtre arasında fark yok. İkisi de bir süngerin içinden suyu geçirerek filtre eder.

İç filtrenin debisi daha yüksek olduğu için belli bir süre içinde daha fazla suyu döndürür. Su filtre malzemesinden ne kadar fazla geçerse o kadar fazla filtre edilmiş olur. Dezavantajı şudur, suda fazla hareket yaratır. Bir çok balık o kadar dalgalı suda rahat edemez. Ayrıca taban malzemesini sürekli havalandırması da iyi bir şey değil aslında. Çünkü tabandaki kum da bakteriler için bir yataktır. Onu sürekli hareket ettirirseniz oradaki bakterilerin tutunmasını engellersiniz.

Pipo filtre suyu daha iyi havalandırır çünkü iç filtrede bir pervane suyu döndürürken pipo filtre direkt havaya temas ederek çalışır. Haliyle daha fazla oksijenlenme sağlanmaktadır. Özellikle yavru ve küçük balıkların bulunduğu akvaryumlarda pipo filtre bir gıda kaynağı sağlar. Filtre süngerinde üreyen birçok küçük canlıyı ufak balıklar yer. Dezavantajı ise, kalabalık ve azot yükü fazla olan akvaryumlarda yetersiz kalabilir.

Yani her ikisinin de avantajları ve dezavantajları var.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 259 Online Kullanıcı, 141 Üye

Online Kullanıcılar

Aspet, ErdemTul, sariefe, Shrimpswillrise, Osprey, katmeroglu, Lasanie, Erdem054, Menfa, TheCook14, oyundakiadam, GokKurt, 06serkan06, Mikail Erdoğan, Mete Duru, egedin, Bayulker, sade, OnionKnight, FerhatCinar, Balikcionur, Guppyfish, ayhan2626, BlackHorse, ozgurko, yasinenes, mutlubaba, mustafatr43, mgulova, Bisnev99, atesh, fizikci, serhan16, orimohito, Baranmeng, darkaura, morfimorfi, Fatih ÇE, fkarakaser, Pireze, volkanizma06, reprise, yunisoy, teskere, chimera59, M_R_T, bymalavi, bugra_81, night_clubs, srdrrr, oguzburcin, mcsavaskan, MustafaAslan35, Gastropoda, selimcayir, BySameTT, cagansatar, beratonur, gorkemyoldas, ngerekli, SupreMarcy, aires, budak_murat, Kınayu, zoradam09, atiryaki, kralexxx, beyazgul, brsyc, allytourgood, diper, sempathyc, aktugsedat, demasonici, AquaZen, Tustwis, koagulant, hakanchef, DeviLLe, BaldGuy, ercansever17, muratyarici, Serhat190909, LeonidaS, HasanKiskanc, Sarslanpay, can012, Seycinda, -akaanb-, Albatros1979, MEGALODON34, denizim20, HarunYldrm, Tugberk, tabirimcaiz, baris_sensoy, mguner, jjmuzo, Uzay, clko55, yılmaztr, Cancan59, mustafacoban, yusufhboglu, Medaka, Berkant, mosskolik, sabitinturevi, Anil01, Birol, aybas, Piyanist., Mycnr, sinor, onurkurklu, UĞUR KARA, zekigonlum, guramimania, Brk78, rb_Aquatic, isobey, rstrst, ErtanGulen, solaytekin, polataknc, Dogancancagdas, iEmre, by__cg, gursell-im, melancholyic, saureus, Umit2003, K@zım, AQUARIUM999, sormaneden, sorbiek, BULENTKARABULUT, ferhattt, TheCoffin, trakyaliakvarist, AKINNN, AnkaraCs,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.