ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
116
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
14 Ekim 2019 23:39
Toplam Mesaj:
97 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
32 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
49
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

Bunlar Ne Yumurtası?
Corydoras yumurtası ile salyangoz yumurtası arasında, bariz boyut farkı vardır. Corydoras yumurtaları yaklaşık pirinç tanesi kadardır. Salyangoz yumurtaları ise, toplu iğne başı civarında bir ebatta olur. Ayrıca bir jel tabakası içinde, bir arada bulunurlar. Tabii Ramshorn, Physa Marmorata (adi salyangoz) gibi sıklıkla, istenmeden akvaryuma gelen salyangozlardan bahsediyorum.

Bir kez Cory yumurtası görmüş birisi, onların yumurtası ile salyangoz yumurtasını karıştırmaz. Her ikisini de bolca görmüş biri olarak söyleyebilirim, sizinkiler salyangoz yumurtası. Cory yumurtaları, akvaryum camında en az 8-10 cm çapta bir alana yayılır. Balıkların büyüklüğüne bağlı olarak daha geniş alanlara da yayılabilir.

Açıkçası, salyangozun hiçbir türünü sevmem. Faydaları falan var ama benden uzak dursunlar. Ama niyeyse, ne yaparsam yapayım uzak da durmuyor keratalar. Siz de ilk defa bu arkadaşlarla karşılaşacaksınız, öyle elle temizleyerek, başkalarına falan vererek, çıkarıp atarak bitiremeyeceğinizi kısa bir sürede anlayacaksınız maalesef...[EDIT]erkanmazici,2019-08-18 18:08:16[/EDIT]
Aynı Anda 2 Akvaryum Kurmak.
[QUOTE=demirsoy]
Hiç bir doğal sistemde ne ortama dışardan co2 nede gübre verilir sadece canlıların ürettiği co2 ve gübre ışıkta güneşten alınan kadardır tüple verilen co2 ve kimyasal gübreye doğal demek abesle iştigaldir sadece bitkileri daha fazla co2 ve gübre ile daha çok çalışmaya teşvik ediyor 1 ayda elde edilecek neticeyi yarıya düşürüyorsunuz sonuçta uyarılmış vede zorlanmış bir verimden bahsediyoruz.[/QUOTE]

Tüple verilen CO2 ile canlıların ortama saldığı CO2 arasında fark olduğunu mu düşünüyorsunuz? Nereden çıktı bu? CO2 ister tüple verilsin, ister canlı kaynaklı olsun aynı şeydir. CO2'nin yapayı, doğalı olmaz.

Gübre için de aynı şey geçerlidir. "Kimyasal" gübre diye birşey yoktur. Bitkilerin organik atıkların içinden ayrıştırarak kullandığı elementler, kimya bilimi sayesinde tespit edilmiştir. Bu elementler kompakt bir şekilde bitkilere sunuluyor. Burada yanlış olan nedir? Bitkinin organik atıklardan kullandığı elementler ile "yapay" ya da "kimyasal" olarak nitelenen ürünlerin içinden çekerek kullandığı elementler aynıdır. Birisi doğal, diğeri yapay falan değildir. Böyle düşünmek, kimya bilimini yok saymaktır.

Akvaryum, genel olarak doğal bir ortam değildir. Doğa ile mukayese edildiğinde mikro bir ortamda, kendi zevkimiz için bir araya getirdiğimiz canlıların oluşturduğu "şey"e nasıl doğal diyebiliriz? Akvaryum insan egosunun, bencilliğinin yansıması olan yapay bir ortamdır. Bu ortamda canlılara mümkün olduğu kadar az zarar vererek bir tür eğlence yapıyoruz.

Akvaryumda beslediğimiz bitkilere, doğal ortamlarında bulamayacakları kadar fazla CO2, ışık ve gübre vermenin o canlılara bir tür işkence olduğunu iddia etmek gariptir. Bence bitkinin potansiyelini açığa çıkarıyoruz. Batıda bolluk içinde yaşayan insanlara bakınız. Afrika yerlilerinden daha iriyarı, daha gösterişli oluyorlar. Doğal ortamlarından fazla ve bol gıda bulduğunda, insan da doğal ortamından daha iri ve güçlü bir canlı oluyor. Akvaryumda bitkilere yaptığımız şey budur. Hiçbir canlı, büyüyebileceğinden daha fazla büyümez. Bitki bol bulduğu ışık, gıda (gübre) ve CO2 sayesinde, doğal ortamındakinden daha güçlü ve daha güzel oluyor. Bu durum niye kötü olsun?
Yavruluk Yaptım Olmuş Mu ?
Anladığım kadarı ile plastik bir kabın altına delikler açmışsınız. Altta ayrı bir bölme var mı görünmüyor, muhtemelen var ama bu hali ile pek başarılı bir yavruluk olmadığını söyleyebilirim. Maalesef ki durum bu.

Doğan yavrular, altta açtığınız delikleri bularak, oradan kaçamaz. Yavruluk tasarlanırken, doğan balıkların kendi iradeleri dışında ayrı bir hazneye kaçması planlanır. Çünkü canlıdoğuran yavruları, doğdukları an içgüdüsel olarak tabana değil, yüzeye çıkar. Yüzeye çıktıklarında da anne balığa yem olurlar. Bu yüzden, anne balığın V şeklinde bir bölmesi durması daha doğru olur. Bu şekilde doğan yavrular diğer bölüme düşer.
Tür Değişikliğini Nasıl Yapıyorsunuz?
Zorlukla tür değişikliği yapıyoruz kardeşim.

Varolan balıkları vermeye yer bulamıyoruz. Bulsak besleyip büyüttüğümüz balıkları vermeye kıyamıyoruz. Hadi kıydık vereceğiz desek, son anda bir balık yavruluyor, yumurtluyor hadi herşeyi başa sarıyoruz. İlla ki her akvaryumumuzda, özel hikayesi olan bir balık oluyor, tam gözü karartıp şunları akvaryumcuya götüreyim, ne verirse alıp geleyim desek o balıkla göz göze geliyoruz, hoop yine mevzu başa dönüyor.

Zor iş yani kardeşim. Şu an benim de başımda aynı dert var, ne yapacağım bilemiyorum. Hepsi bir yana formalı Plati'lerimi nasıl vereyim ya? Verilmiyor işte... Üstelik bu sefer tür değişikliğini isteyen 3 yaşındaki oğlum. İlla Melek istiyor. El mecbur vereceğiz...
1 Litrede Tetra Bekletmek
O suda ölümcül olacak ne olduğunu düşünüyorsunuz? Ve bekleyerek o ölümcül şey nasıl ortadan kalkacak?

Şebeke suyunda akvaryum balıkları için tehlikeli olan şeyler, dezenfekte amacı ile kullanılan ozon ve tesisat kaynaklı, ağır metallerdir. Ozon havalandırma ve su hazırlama kimyasalları ile birkaç saatte uçar. Ağır metaller ise, eğer su hazırlama kimyasalı kullanmazsanız bekleyerek kendi kendine yok olmaz.

Tam aksine uzun süre bekletilen suyun içindeki oksijeni kaybettiğini ve özellikle ışık alıyorsa bakteri üretmeye başladığını düşünebiliriz. Yani gereğinden fazla bekletmek, faydadan çok zarar getirebilir.

Bu kadar titizlenmenizden dolayı, ben de biraz çekiniyorum. Beni dinleyip suyu eklersiniz sonra balıklarınıza birşey olursa üzülürüm. Ben sizin yerinizde olsam balıkları o 1 gün beklettiğim suya koyardım.
1 Litrede Tetra Bekletmek
1 litrede o kadar zaman bekletmek doğru olmaz. Suyunuz yoksa, çeşme suyunu birkaç saat hava motoru ile havalandırarak kullanabilirsiniz. Su hazırlamak için nasıl bir prosedür izliyorsunuz? Su tam istediğiniz gibi olmasa bile, 1 litre suda günlerce bekletmek kadar zarar vereceğini sanmıyorum.

Bitkiler yosunlanabilir. Onun dışında bir sorun olmaz.
200 Litre Akvaryum Da İç Filtre Olur Mu ?
[EDIT]erkanmazici,2019-07-24 00:01:13[/EDIT]
200 Litre Akvaryum Da İç Filtre Olur Mu ?
Alay eden ve (sanırım) şaka yapma niyeti ile yanlış bilgi veren mesajların temizlenmesini rica ediyorum. Zaten raporladım. Bu forum böyle ucuz espriler için fazla ciddi bir platform gençler.

Soruyu soran arkadaş, 200 litrede ne besleyeceksiniz? Eğer az sayıda küçük balık beslemeyi düşünüyorsanız, işinize yarayacak iç filtreler bulabilirsiniz. Ama canlı yükü fazla olacaksa, biyolojik temizlik de yapacak bir düzeneğe ihtiyacınız olacaktır.

İç filtreler mekanik temizliği çok iyi yaparlar. Ancak biyolojik temizlik için çok uygun değildirler. Ben sizin yerinizde olsam, elimdeki iç filtrenin su tahliye borusunun ucuna bir hortum bağlar, akvaryumun üzerine koyduğum plastik bir kabı filtreye eklerdim. Bu kap içinden suyu bir daha filtre edecek bir düzenek kurarsanız, şahane bir filtre sistemine sahip olursunuz. Bu hobiyi keyifli hale getiren şeylerden biri, kendi elimiz ile yapıp akvaryumlarımıza eklediğimiz düzenekler. Biraz araştırarak ucuz, pratik ve gurur duyacağınız ürünler yapabilirsiniz.
Ne Beslemeliyim
135 litrede o balıkları büyütemezsiniz. 135 litrede balık üretip para kazanmak istiyorsanız, en makulü cüce vatoz türleridir. İlla çiklit derseniz, Apisto grubu balıkları deneyebilirsiniz.

Her halükarda akvaryumunuzda balık üretip bu işten para kazanmak, tahmin ettiğinizden çok daha zor bir iştir. Hayalkırıklığı yaşama ihtimaliniz yüksek. Üretim yapıp bu işten mantıklı bir para kazanan insanlar, tonlarca litrelik üretimhanelerde bu işi yapıyorlar. Tek akvaryum ile zaten pek olacak iş değil.
Tepe Sump İçin Tavsiye (taslak)
Tepe filtrenin sumptan bir farkı yok. Sump'ı akvaryumun altına, tepe filtreyi üste koyuyorsunuz. Bunun dışında fonksiyon olarak bir fark yoktur. Yeterli filtre malzemesi alanı kalırsa işinizi görecektir.

Yıllarca tepe sump kullanmış biri olarak önerilerim şöyle;

1- Her zaman için suyun taşabileceğini hesaba katın. Özellikle en önde olan filtre malzemeleri tahmininizden çok daha kısa sürede tıkanır. Su taşar ve evinizi su basar. Bunu önlemek için, bariyer yüksekliklerini sump'ın üst sınırından en az 3-4 cm altta olmasına dikkat edin. Daha garantisi, suyun taşacağını hesaplayarak taşan suyu akvaryuma geri dökecek bir emniyet sistemini sump'a ekleyin. Evin batması bir yana, bir gün evinize geldiğinizde, akvaryum suyunu 10 cm'ye inmiş halde bulabilirsiniz.

2- Sump'a o kadar fazla bölme bariyeri koymaya gerek yok. İki göz yeterlidir. Birinden su aşağı insin, diğerinden yukarı çıkıp tahliye bölümüne gitsin yeter. Çok fazla bölme hem işinizi zorlaştıracak, hem de hata yapma ihtimalini artıracaktır.

3- Sump'ı yapmaya çalıştığınız bölüm biraz fazla karmaşık. Sump'ı kapağın üzerine koymayı düşünmez misiniz? Rahat rahat çalışırdınız. Ayrıca sump'ın içine bambu gibi sucul bitkiler koyarak dekorasyon da yapabilirsiniz. Hem o bitkiler suyu bir daha filtre eder.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 364 Online Kullanıcı, 198 Üye

Online Kullanıcılar

berkayakkann, TimKo, Noeldayi, SCORPION_79, Murat8, psykhe, FıratAltun, erdemovic, MiSoSiKiaN, arif98, fatihkuzen, AmazonDream, SoSriKuA, hakanturken108, Bonzi, punis_her, UĞUR KARA, Yasarozen, Brk26, OgzOzk, Ethem Kibar, hasan_ali05, dusumsel, Legadema, a.gumrah, ayseghoul, omerankara, fahri-, çulsuz, ffeytt, uthraven, Mehmet gunel, Birolada, Aky1987, Aporetti, yucesoy83, Kınayu, dark blue, Atilla14, tosbag, Noyes, kadirik, DeviLLe, deno06, habdok, benparker, AtlasPoyraz, KingScorpion, Jawaes, ozgur_22, yasinbugra, Shateiel, hakaninan, Alev, mutlubaba, machu puci, vagrant55, karakan87, kobort37, egedin, lazarusv20, H.Ocal, master, qokay01, yedili, praksis, Onur Yıldız, muhoni, Alcynone, ssozdemirr, sirhill, sefo, SAFRAN, Ahmetcrbs, volkanizma06, diaslayt, Starion, Brothers, ozgurnez, Carl, thecrash, krib, Memet03, Acil Stop, homersimson, ilker2626, idik, Nitalis, edis, BY34, hasanumut, farukkaradogan, benerium, orkali, Fatih ÇE, MuratSlx, Repoer, fikret43, DRARH, bayezidibistami, ibrahimkilich, icelebi, cozsahin, 2xDiver, GOKHANKAYHAN, Apistotales, mehmetemindinc, darkaura, orimohito, ErdiKaptan, vendetta99, Mikail Erdoğan, i_gulistan, bunerf, onurozgen, muratdeg, nvrkcy, ers1905, zekigonlum, maliyyn, maharaja, gunata2003, berkant68, Ali3426, eppinger, gokhanaydogan, Malatya balık ur, karadadas, macagil, Mete Duru, ktulgar, mghh, Furkann66, Erhanx, sadullahsoylemez, fatihincky, aliuzar, Aniseandwater, Barış yalvaç, HarunYldrm, esensml, suat arslan, Adnan53, bygreeen, inspector, kiviak, muratkk, apistoapisto, Emrah ÇÖLGEÇEN, segado, bedevi42, Meteor71, eskiyapar, kanarya27, TurX, FurkanKöse59, Nadirmbuna, Assa, carrdesch, OrdiBuko, mgurdrama, PlecoLover, musti8191, deriinmavi, MevSinc, sahmelik, wilivil, Csumer, selahattinfidan, Emerse, akyamaner, ka2n, Suleyman1834, Ofsedef, Kadir5834, GünayS, Omer uçlu, Tayfun59, blackMagic, 1serdar, Arifhb, erdemcoban, nicdesouza, serdar131977, kdrcn43, samato, byorhan26, Fishbone, grandturco, adnanuluçay, MahmutHoca, vlkncm, Shotokan, blokurlu, BerkayOkumus, RaspberryChoco, meydey_d2, adana1429, Astronotus,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,770,104 Mesaj
  • 405,128 Konu
  • 91 Forum
  • 143,501 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,822 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.