ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
426
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
9 Saat 14 Dakika önce
Toplam Mesaj:
351 [0.07 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
162 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
50
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

Pigme Gurami
Valla özendirmek gibi olmasın ama, bugün akvaryumu boşalttım 7-8 tane Parlayan Gurami yavrusunun meraklı şekilde gezdiğini gördüm.

Akvaryumun tabanı tamamen Moss ile kaplıydı. Moss'un yüksekliği 20 cm'yi buluyordu. Tabii altta mangrov kökleri de var, yani boşluklar var. Oraya yumurtlamışlar, içinde canavar gibi Melek'lerin ve kılıçların olduğu akvaryumda, o miniminnacık yavrular bir şekilde hayatta kalmış. Yavruları gördüğüme sevindim ama üreme serenomilerini izleyemediğim için üzüldüm. Eh, artık torunların doğuşunu izleriz kısmetse.

İşin doğrusu çok ortalık yerde gezmeyen, gördüğünüzde memnun olduğunuz bir balıktır. Çıkardığı ses daha ziyade kurbağa sesini andırıyor. Bir ara vırak vırak cıvıldıyorlardı, o ara işi bitirmişler demek ki..

Bu balığa ilişkin gözlemim, %99 ihtimalle salyangoz yiyorlar. Akvaryumdaki adi salyangozların resmen soyunu kuruttular. Bu kadar kesin bir salyangoz soykırımını daha önce hiç görmemiştim. Hele de tuvalet deliğinde bile yaşayan adi salyangozlara karşı...
Zebra Danio Ne İle Beslemeliyim.
Yeşil olan granugreen türü bitkisel bir yem. Aslında Moli'ler otçuldur ve onu sevmesi lazım. Elinizle ufalayarak vermeyi deneyebilirsiniz. Belki ağızlarına büyük geliyordur.

Kırmızı olan protein ağırlıklı bir bits türü. Bunun en ünlüsü Tetra Bits'tir, buna Türkçe Kaz Ciğeri deriz, ama farklı markaların benzer birçok ürünü var. Onu sevmeleri iyi. Onu çöpçüler de yer.

Açık yem alırken güvendiğiniz yerlerde almak mantıklı olacaktır. Çünkü yemlerin bir son kullanma tarihi oluyor. Tarihi geçmiş yem verebilirler. Ayrıca iyi markalar ile markasız dökme yemler oluyor, bunlar şekil olarak birbirine benziyor. Bilindik, güvendiğiniz bir yerden alırsanız taze ve iyi bir markanın yemlerini uygun fiyata açık olarak alabilirsiniz.
Zebra Danio Ne İle Beslemeliyim.
Belki kızacaksınız ama şunu söylemek zorundayım, tek yemle balık beslenmez.[:)]

Zebra Danio sazansıgillerdendir. Hem otçul hem etçildir. Size verilen yem, yeşil olduğuna göre muhtemelen otçul bir yemdir. Onu vermeye devam edebilirsiniz ama protein ağırlıklı yemlerden de vermek gerekir. Zebra Danio yüzeyden beslenmeyi seven bir balık olduğu için pul yemler idealdir. İyi markaların pul yemlerinden alabilirsiniz. Minik taneli granül yemlerden verebilirsiniz. Kurutulmuş tubifex küpleri vardır, onlardan verebilirsiniz. Artemia çıkarmak biraz ustalık ister, çıkaramazsanız canınız sıkılır. Bütçe durumuna bağlı olarak kabuksuz artemia (decapsuled) verebilirsiniz.

Balıklarınıza şu aşamada, hazır satılan balık yemleri dışında, ev yapımı herhangi birşey vermeseniz iyi olur. Miktarını ayarlayamazsanız suyun kalitesini bozarsınız.

Haa, çöpçü de varmış.

Çöpçü ismi hatalıdır. Türkçe'de maalesef bu balıklara yanlış anlaşılmalara yol açan bir isim verilmiş. Yem alırken çöpçülerinizi de düşünmeniz gerekiyor. Çünkü onlar kedibalıklarıdır ve akvaryumu temizlemezler. Onları beslemezseniz zayıf düşüp hastalanırlar. Zebra Danio'lardan kaçıp tabana düşen yemleri yakalarlar ama yine de bir taban yemi alsanız iyi olur. Aç kalmasınlar...
Akvaryumda Solucan. Fazla Mı Doğal Oldu?
Kan kurdu kesinlikle değil. Bizim kan kurdu adını verdiğimiz şey, sivrisinek larvasıdır. Binlerce kez gördüm, bununla hiçbir alakası yok. Daha kısa boylu, ön tarafında kancaları olan bir canlıdır. Bazen suyun içinde kıvrılarak yüzebilir. Sadece tabanda durmaz. Solucan ile ilgisi yoktur.

Tubifex ile de ilgisi yok. Tubifex genelde bir grup halinde, topak şeklinde olur. Tek başına olmaz. Tek olsa bile, öyle hareket etmez, dolaşmaz. Zaten incecik birşeydir. Genelde akvaryumda taban malzemesine gömülür, üst kısmını dışarı çıkarak sallanır. Böyle gezmez.

Bu muhtemelen bir kara solucanı. Gübrelerin içinde yumurtası vardı ve oradan çıkıp hayatta kaldı. Akvaryumunuzda bunu yiyecek bir balık olsa, öyle bir güzel yer ki. Elinizi cama uzattığınızda elinizi öpüp teşekkür eder. Görüntü itibarı ile balıklara zarar verebilecek gibi görünmüyor. Tek risk bir köşede ölüp bozuşması. Bu da bir balık ölümünden fazla bir tahribat yaratmaz kanımca. Yakalayamazsanız da çok dert etmeyin bence...
150 Lt. Akvaryum İcin Balik Önerisi
[QUOTE=cnkmcr]
benim akvaryum kare grup halinde gezen balıklar için sorun olabilir diye düşünüyorum. Evet görüntü guzel ama baliklari da düşünmem lazım. Uygun mudur bu akvaryuma acaba[/QUOTE]

Evet, Rainbow'lar için biraz gezme alanı lazım. Daha ufak boylu Preacox olabilir. Yerini beğenince çok güzel renk alırlar. Bir de Gurami düşünebilirsiniz. Gurami için büyük alana gerek yoktur. Melek'e göre daha uysal bir balıktır.
150 Lt. Akvaryum İcin Balik Önerisi
Melek ya da diğer bütün çiklitler üreme zamanı beni ciddi şekilde geriyor. Diğer bütün balıklara saldırıyorlar, akvaryumu dağıtıyorlar, huzur duymak için baktığınız bir ortamı bir hırgür, kavga dövüş yeri haline getiriyorlar. Üreme birçok açıdan çok sıkıntılı bir konu.

Uzun yıllar sonra, oğlumun isteği ile geçen yaz Melek almıştım, yakında elimden çıkaracağım ve sanırım bir daha kolay kolay elimi çiklitlere sürmem. 19 Haziran'da filtrenin hortumuna yumurtladılar. Akvaryum balık dolu. Bu yumurtalar kesin gider dedim, birkaç gün sonra yavrular yüzüyordu. Pandemi var, akvaryum işyerinde gidip ilgilenemiyorum doğru dürüst. Kendi kendine çıktı yavrular. Tabii o yavruları yediler, hadi bitti bu iş balıkları vereyim gitsin dedim, hoop 1 hafta sonra yeniden yumurtladılar.

Bu anlattığımdan şikayet etmem size garip gelebilir. Balıklar yavrulamış ne güzel işte diye düşünebilirsiniz ama öyle değil. Bu balıklar bir süreliğine yavrularına bakıyor. Bir süre sonra ilgilenmeyi bırakıyor. O ara tekrar yavrulamaya başlıyorlar ve diğer yavrulara saldırıyorlar. Ne yapacaksınız, yavruları ayrı bir yere ayıracaksınız. Var mı evinizde başka bir akvaryumu koyacak yer? Hadi ayrı yere koydunuz yavruları büyüttünüz. Ne yapacaksınız o kadar balığı? Kime vereceksiniz? Satacak mısınız? Hepsi sıkıntılı iş. Üstelik yeni parti geliyor!

Velhasılı ben çiklit işinden emekli oldum. Göz dolduran, bitki ile uyumlu, barışçıl, ömür boyu size ekstra külfet çıkarmayacak bir balık istiyorsanız Avustralya Rainbow'u öneririm. Boesemani, İncisus... evlat gibi balıklar yemin ederim.
Denizden Topladıgım Bitkiler
[QUOTE=MertGezer]
Denizden topladiklarinizi, tuzlu su akvaryumuna mi koyacaksiniz ? tuzluluk orani ayni mi ?[/QUOTE]

Sanırım tatlısuya koymayı düşünüyor... Açıkçası tuzlusu akvaryumu olan kişiler böyle sorular pek sormuyor.

O yosunların tatlısuda yaşama şansı yok. Bazı balıklar onları yiyecektir ama riske değer mi, değmez...
20 Litre Çöpçü
Üretim için olabilir aslında. 25 litre akvaryum küçük değil. Kum koymazsanız daha iyi olur. Hem alanı daraltmazsınız hem de temizliği daha kolay sağlarsınız. Yavrular çıkınca beslemek daha kolay olur.

Balıklarda üreme faaliyeti görüyor musunuz? Eğer o tanka koyduğunuzda balıkların kendilerini iyi ve güvende hissedeceği bir ortam oluşturabilirseniz, orada üretim yapabilirsiniz. Saklanmaları için bir küp koyabilirsiniz. Ya da bir Anubias vs gibi bitki olabilir.

Balıklarda üreme potansiyeli varsa, biraz protein beslemesi ile zaten kısa sürede üremeye girişirler. Balıkları üremeye teşvik için proteinli yem vereceğiniz için, dip temizliği önemli. O yüzden de kum kullanmamak mantıklı olacaktır.

Aslında sadece üreme için düşünüyorsanız, leğen, saklama kabı gibi bir kabın içinde de üreme deneyebilirsiniz. Etrafı kapalı bir ortam balıkların daha çok kendilerini güvende hissetmelerini sağlayabilir. Ama tabii ayak altında olup sık sık tepeden bakmamak şartı ile. Çünkü bu balıklar hayatlarını akvaryumda geçirdikleri için tepeden bakıldığında daha fazla ürküyor.

Bir üretici abimiz vardı, Cory üretirdi. Bu Çöpçü'ye bir tomak kurt (tubifex) vereceksin, sabah oturacak üstüne akşama kadar onu yiyecek, sonra Lepistes gibi yavrulatacaksın derdi. Protein önemli...
Göletten Topladığım Canlılar
[QUOTE=Carl]Parazitler ve canlılar için konuşacak olursak metilen mavisinden geçirdiğimizde tüm parazitler ölmez mi ? [/QUOTE]

Ölmez.
Lepistes Yavrularım Yok Oluyor
İki yavru karides konuşuyormuş, biri öbürüne "annem dün akşam bir kokteyle gitti, hala dönmedi çok endişeleniyorum, ne olmuş olabilir ki?" demiş..

Yavru balıklar her zaman için yem olma riski ile karşı karşıyayadır. Bütün balıklar yavruları yakalarsa yer. Cory'ler yakalayamaz ama gece karanlıkta yavru tabana inmişse, Cory onu bir anda yutabilir. Moli yer, Danio yer, Lepistes'in kendisi de yavruyu yakalarsa yer. Yavruluk olmadan yavru büyütmenin yolu, çok çok yoğun bitkiye sahip olmaktır. Öyle bir durumda bile bir kısım yavru yem olur. Eğer bahsettiğim gibi bir bitki örtünüz yoksa, yavru kurtulması tamamen şanstır. Yoğun bitkili akvaryum derken şöyle söyleyim, yukarıdan baktığınızda kumu görmeyeceksiniz. Benim için yoğun bitkili akvaryum böyle oluyor.

Bu arada akvaryumunuzda 4 tane Lepistes yavrusu gördüyseniz, zaten yavrularınızın önemli bir kısmının yenmiş olduğu anlaşılıyor. Üreme boyuna gelmiş bir Lepistes en az 20-25 civarı yavru doğurur. Balık büyüdükçe bu sayı 100'e kadar çıkabilir. Yani akvaryumunuzda 4 yavru varsa, zaten balıklar yavruları yiyor demektir.

Eğer bitki örtünüz yavruları korumaya yetmiyorsa ve yavru yetiştirmek istiyorsanız, a- rafya kullanabilirsiniz, b- yavruluk kullanabilirsiniz. Her ikisi de akvaryumun görüntüsünü bozma dezavantajı dışında, daha sayıda yavru kurtarmak için uygun yöntemlerdir.[EDIT]erkanmazici,2020-07-02 20:09:29[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.