Karides üretimi ve bakımı


bunyamin_22Çevrim Dışı

Kayıt: 22/11/2010
İl: Ankara
Mesaj: 233
bunyamin_22Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2014 17:33
Öncelikle Karideslere olan ilgimin artması bilgi ve tecrübeye ihtiyacımın olduğu şu aşamada bu şekilde güzel paylaşımların yapılması beni çok sevindiriyor paylaşımda bulunan arkadaşlarıma abilerime kardeşlerime çok teşekkür ederim yakın takipcisiyim konunun paylaşımların üstelik TİMUR abinin dediği gibi gerek yok diyemiyorum petri kabına yukarıdaki video gerçekten açıklayıcı bir konu olmuş ama bu istenmeyen canlıların sebebi sadece yem olmayabilir bunuda es geçmemek gerekir diye düşünüyorum..

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

timur ekerÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 01/11/2009
İl: Antalya
Mesaj: 1142
timur ekerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2014 18:15
1000 tank 250.000 litre yılda 350.000 karides üretimi. Tek bir tankta bile petri kabı yok, üstelik taban aktif soil.
http://www.aquanet.tv/Video/230-die-garnelenfabrik-350000-garnelen-in-1000-aquarien

Bu tamamen tercih meselesi, aynı aktif soil kullanımı gibi bunun da zorunlu gösterilmesi yanlıştır.
Selamlar

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

jacksparrowÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 17/04/2011
İl: Samsun
Mesaj: 1686
jacksparrowÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2014 20:58
Yazılarımda aktif toprakları da yem kaplarını da zorunluluk olarak göstermedim. Aktif toprak acemiler için olayı kolaylaştırır yem kabı da yemlemeyi kolaylaştırır istenmeyen canlıları aza indirir dedim. Isteyen istediği yerde yetiştirir tabii ki çeşme suyunda mercan kırığında da yetiştirir herkesin ustalığı başka. Ben kendi adıma yazayım hagen kumda yapabileceğim konusunda kendime güvenmiyorum. Bilgi ve tecrübem yetersiz.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

drakenÇevrim Dışı

Kayıt: 08/10/2011
İl: Kirklareli
Mesaj: 127
drakenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Ocak 2014 22:36
Bir ara başlıyacağız inşallah

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

berkesimÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 17/03/2013
İl: Ankara
Mesaj: 700
berkesimÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Ocak 2014 01:23
Deneyiniz atkadaşlar.
1 yem vermeden kirazları musluk suyunda besleyin. Ölmeyeceklerdir.
2. Yem katkı maddesi ve minarel destekli, su düzenleyicisi kullanarak besleyin.

Kiraz türlerini yeterince gözlemlerseniz ki ben 2 senedir gözlemliyorum ( malesef üst türler için daha tecrübesizim ) 1. Tankta ölümler sık olacak, 2. Tankta hareketli renkleri parıldayan yoğun karidesleriniz olacak.

Fiyat performans ve keyif karşılaştırması yapın. Canınız hangisini istiyorsa onu yapın :)) açıkçası 30-40 tl verip tek karidesimin renginin parladığını görürsem bence bu paraya deyiyor.

Ayrıca, üstat hobici üretici abilerimize herzaman dediğim gibi eğer kaliteli malzeme ucuza bulunursa hepimiz ferahlarız . Benim gibi acemi karides severlerde bu türleri besleyecek cesareti bulur.
Beni karides hobisine alıştıran alpay beye bu konudaki çabalarından ötürü çok teşekkür ederim, yönlendirmeleri türkiye şartlarındaki çabaları taktirle karşılarım. Dürüstçe her yaptığını açıklayan, hobicileri bilgilendirmeyi kendine iş edinmiş timur beye de herkes müteşşekirdir. Aslında sorun devletin vergisinde :)) 200 tllik kum 50 tl olsa kimse bunu tartışmaz.

Malzeme bazında çabaların olduğunu duydum. Umarım ilerde hepimiz bunu test edecek ve tartışacak fırsata sahip oluruz

Saygılar, sevgiler

Not: ev hobicisi ve yeni başlayanlara petri kabı olsun çay tabağı olsun tavsiye ederim. İlk zamanlarda yemleme konusunda miktarı pek ayarlayamıyoruz. 2 sene sonunda anca kontrolü ele alabildim.berkesim2014-01-22 01:31:03

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı

Yönetici
Kayıt: 10/08/2012
İl: Istanbul
Mesaj: 934
Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 22 Ocak 2014 14:24
[QUOTE=apisto][QUOTE=Ulvi Özuğur]
Kıyaslıyor gibi gözüksem de aslında kıyaslamıyorum, yalnız tam da discus'a başlarken duyduğum, sonrasında yahu amma da abartılıyormuş dediğim bazı şeyleri şu an tekrar duyuyor / yaşıyorum :)
Şu durumu tekrar seziyorum => "Aaaa evet çok zor bir tür, yavru almak zor, özel bakım gerektiriyor herkes bakamaz ama bakın ben bakıyorum"

özel türleri beslemenin esprisi birazcık da budur: herkeste olmayanı beslemek, zoru başarmak. Yoksa kiraz karides de gayet güzel, dayanıklı bir canlı ...Burda kötü-olumsuz olan nedir açıklar mısınız?
[/QUOTE] [/QUOTE]
Yorumladığınız şekilde bakarsak burada kötü olan bir durum yok evet haklısınız.  Kastettiğim ilk satırlarda daha net.
Kimsenin beslediği özel türlere, zoru sevmesine itirazımız yok ama iş discusdaki gibi abartmaya ve bu doğrultuda yönlendirmelere girince bu türleri beslemek isteyenler için işin sonuçları ve yansımaları oluyor.
(ekstra masraflar, gereksiz harcamalar vb)
İnanın discus için osmos şart diyenler artık osmos sadece üretimde "kullanılsa iyi olur" demeye başladılar, 2005-2006 ve öncesi discus hobisine ait mesajlar bulabilirseniz okumanızı tavsiye ederim, ne demek istediğimi daha net anlayacaksınız. Neler gördük, o zamanlar mango kökü şarttı şimdi zararlı, düşük ph isterlerdi şimdi yavrular için suyu sertleştirmek tavsiye ediliyor vs. vs. 

Üretimde ise işin ph ile alakası olmadığı ms değerleri ile alakalı olduğu hatta ph oynamasının tehlikeli olduğu / gerek olmadığı daha net kavrandı. Önceki mesajlarımda bunu açıklamaya çalıştım, karides hobisi için bir çok sorunu çözebilecek bir çıkarım belkide ama bunun üzerine tartışıp konuşmak yerine "karides tecrübeme" takıldınız

[QUOTE=apisto][QUOTE=Ulvi Özuğur]
5. soruya verdiğiniz cevaba özellikle sevindim. Düşünmeden de edemiyorum eğer bu karides hobisi gelişecekse mümkün olduğunca çok insanı "güzel türleri" besleyebilecek hale getirmeli / cesaretlendirmeliyiz...
.......

Neyse tek düşüncem 30 kişinin beslemesi 10 kişinin beslemesinden daha iyidir, bunu da sağlamak için yapılması gerekenler belli, kolaylaştırmak / ucuzlaştırmak / ulaşılabilir kılmak vb...

Doğrudur düşünceniz, peki ne yapalım bu konuda ? ph 5.5-6 isteyen canlıyı, ph 7.5 da beslenir mi diyelim? temini zor olan, bir şekilde getirmeyi düşünen insanları yanlış mı yönlendirelim ? 
an itibariyle taiwanlar, arılar beslenmesi tecrübe isteyen, bilgi isteyen canlılardır. Ben ve belki en fazla 10 kişi daha taiwan üretip genlerini geliştirmeye çalışıyoruz. Elimizdeki canlılar arttıkça dayanımları şüphesiz daha iyi olacaktır. Ancak taiwanlarda, arılar da tekrarlıyorum acemiliği tölere edecek canlılar değildir. 
[/QUOTE] [/QUOTE]

Aslında bu başlıkta sorularımı genel tutmuştum ama iş hep dönüp dolaşıp daha az yaygın olan taiwanlara geliyor. Galiba bazı arı türlerini yeterince tecrübe eden ve hatta mercan kırığında besleyip üreten hobiciler olduğu için...
Dediğiniz gibi özel türleri ciddi paralarla getiriyor olabilirsiniz doğrudur ama bu yaşatmak ve üretmek için üstüne bir de pahalı ekipmanlar almak zorunda olduğunuz anlamına gelmez, siz öyle yapıyorsunuz diye herkes öyle yapmak zorunda değil...
Hatta 40 yıllık karides duayenlerinin bu ekipmanları kullanıyor olması, kullanılması "gerekliliğini" kanıtlamaz. Siz hangi ürün üreticilerinin onlara sponsor olduğunu ve hatta ödeme yaparak son kullanıcıları yönlendirdiğini bilemezsiniz
Şunu da açıklığa kavuşturayım; ben bu ürünlerin karşısında değilim, kullanmak iyi sonuçlar verebilir burada katılabilirim ama gördüklerim doğrultusunda "şarttır" kısmına katılmıyorum.

Olayı yanlış anlıyorsunuz belki de; Niyetim ekstra bir şeyler öğrenmek, olursa da karides hobisi adına (+) bir şeyler kazandırmak, katmak.
Başka şeylerin de mücadelesini vermek gerek, en azından kendi adıma verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun için gayet tabi gerekirse besleyenlerin tecrübesi de sorgulanabilir, bu kötü bir şey değil. Aradan bir kazanım çıkarsa bunun herkese faydası dokunacak, kimsenin alınmasını / kızmasını gerektirecek bir durum olmadığını düşünmekteyim...

Ph 5.5-6 isteyen, kum isteyen, mineral, yem vb isteyen olarak tanımladığınız canlıların hiç biri veya bazıları olmadan yaşayan / üreyen örnekleri var, zaten olmasaydı bugün burada konuşuyor olmazdık...
Tamam, ph ve diğer şartlarını sağlayamayız veya sağlarız der olayı kapatırdık.
Siz halinizden memnun olabilirsiniz, yavrularınızı sattığınız kişilere kullandığınız malzemeleri tavsiye edebilir hatta satabilirsiniz ama kesinliği olmayan şu durumda besleyen tek kişi de olsanız "şarttır" dememelisiniz...
[QUOTE=apisto][QUOTE=Ulvi Özuğur]
İçine girdikçe sezgilerim şu yönde artmakta "bu iş çok büyütülüyor" ve büyütüldükçe de bu hobi gelişmiyor açıkçası buna sıkılıyorum biraz.
2006 yılında osmos cihazı satışları patlamış, discus elementleri, trace, kum, katkı, mineral tavsiyeleri havada uçuşurken öğrenci işi discus beslenmesi için makale yazıyordum ben.
O yıllarda discus tatlı suyun sonu olarak görülürken şu an çok kolay erişilebilir ve ortalama hobiciler tarafından rahatlıkla beslenebilen balıklar haline geldi... Bunun sebebi belki ben değilim ama benim gibi düşünenler diye tahmin ediyorum...

Ben rahatlıkla beslenilen kaliteli diskus görmedim hiç... Evet çeşme suyunda üreyen renksiz, şekilleri , formları düzgün olmayan diskus gördüm. 
Uluslararası yarışmalarda ödül kazanan diskuslar hala kendini diskusa adamış hobicilere gidiyor, halbuki yanlış yapıyorlarmış bu kadar uğraşılacak bir canlı değilmiş diskuslar.. 
[/QUOTE] [/QUOTE]
Göstereyim
Balıkların geldikleri halleri

Hiçbir renklendirici yem, katkı maddesi, mineral, ro suyu, toprak, torf vs vs kullanmadım. Ev yapımı yem, çeşme suyu
Su değişimi

Çeşme suyunda alınan / büyüyen discus yavruları


Ek olarak çeşme suyunda değil osmos sularda / özel topraklı bitkili akvaryumlarda büyüyen discusların formları sıkıntılı oluyor
[QUOTE=apisto]
***(ticari olarak abartılan ürünler vs. mutlaka vardır, bunu zaten akıllı mantıklı insan algılar. Hobicinin buraya yüklendiğini gören ticariler farklı isimlerle vs ürün konusunda abartır da abartırlar, bundan bahsetmiyorum ve size burada katılıyorum. 
[/QUOTE]
:)) Discus hobisi için çok kolaylıkla bunları yazmışsınız ama şimdi durup şöyle bir karides ile ilgili ürünlere bakın, aynen yazdığınız vb şeyler algılamıyor musunuz?
[QUOTE=apisto]
Ancak kaliteli canlı kaliteli ekipmanla gelir...
Diskus da böyledir, karides de böyledir. hangi ekipmanın para tuzağı, hangi ekipmanın gerekli ihtiyaç olduğunu okuyan, araştıran kafasında tartan bir hobici, doğruyu yapanları izleyen bir hobici kolaylıkla anlayacaktır.)***
[/QUOTE]
Discusta öyle değildir, söylediğiniz en kaliteli discusları getirin sıfır özel ekipmanla yarışmaya hazırlayayım. 
Kaliteli canlı kaliteli bakım ve bilgi birikimle yetiştirilir, para ve ekipmanlar her şey değildir.  Bir hobici en garanti, en pahalı, en özel ekipmanlarla taiwan bee'ye veya discus'a başlayabilir ama tecrübesi yoksa yine öldürür. Biri mercan kırığında bakarken diğeri özel kumlar ve ekipmanlarla öldürür bu kadar basit...

Buradan çıkan sonuç bana göre şudur; Her zaman en garantiyi, en kaliteliyi, en pahalıyı tavsiye etmek doğru olduğu anlamına gelmez. "Doğru" bir çok yönden ve kişilere göre değerlendirilirse çok göreceli bir kavramdır... Karides hobisindeki bazı doğrular bana pek te doğru gözükmüyor kimse kusura bakmasın...

[QUOTE=apisto][QUOTE=Ulvi Özuğur]
Konu kuma ve minerallere çok takılıp kaldı
Neden hep karidesler için üretilmiş malzemeleri tartışıyoruz acaba, değişik başlıklarda da bu var (Bu da bana göre çok manidardır, demek ki bu malzemelerde bir sorun, hobiciye yüklenen bir yük var.)

Karides tanklarında başarıyı kuma ve minerallere bağlayan sayısı da hayli fazla, hele ezbere yazılan bazı yorumları okudukça kendimden geçiyorum, biz hiç bir şey bilmiyormuşuz gerçekten 
Ne karidesmiş arkadaş :)

Ezbere yazmıyoruz Ulvi Bey, 
taiwan karideslerle yaklaşık 2 senedir ilgileniyorum. İlk deneyimim 2 önceki yaz başladı, yaklaşık 6-7 kadar sürdü, bazı hatalar yaptım ve tüm taiwanlarımı kaybettim.  Hali hazırda 2nci faal akvaryumum var. pinto hariç tüm taiwan beelerden düzenli olarak 3-4 aydır yavru almaktayım. Şu an 8  akvaryumum ve 600 lt üzerinde taiwanlar için ayarlanmış kapasite var. Almanca ve ingilizce birkaç karideslere özel forumlara üyeliğim var. Avrupa'da ufak-orta-büyük çapta bazı üreticilerle sürekli iletişim içerisindeyiöm, bazılarını bizzat ziyaret etme şansım da oldu. 
Yazdıklarım kendi tecrübelerim, şahit olduklarımın sonucundaki izlenimlerimdir. 
Pardon, sizin karides tecrübeniz neydi ? bu kadar bağlayıcı, yargılayıcı ve peşin hükümlü kanaatlerinizin kaynağı nedir?
Görüşlerime katılmayabilirsiniz, mantıklı gelmeyebilir, bir şey diyemem. Belki görüşlerim doğru da olmayabilir. Ancak, görüşlerime saygı gösterilmesi gerektiğini, en azından bunu hakettiğimi düşünüyorum.
Bana göre karides tanklarında aktif soil, mineral şarttır.
[/QUOTE] [/QUOTE]
Size ezbere yazıyorsunuz demedim hatta kimseyi özellikle işaret etmedim. Bu başlık dışındaki okuduğum bir kaç mesaja atıftı. Yaptığı - yapacağı hiç bir şeyi sorgulamayan / umursamayan çok sayıda insan var.

Tecrübenize ve görüşlerinize saygı duymakla beraber yukarıda bahsettiklerim nedeniyle sorguluyorum.

Söylediğimiz en ufak şeyde işin "karides tecrübesine", "ne besledin", "ne ürettin ki" ye gelmesini de bir noktadan sonra mantık çerçevesine oturtamıyorum. Karidesler hakkında konuşabilmek için sadece karides tecrübesi mi gerekiyor? Oradan size nasıl göründüm bilmiyorum ama aldığım balığa sadece yem atan biri değilim. Bu türleri beslemek isteyenlerin de damdan düşme hobiciler olmadığı aşikar.

[QUOTE=apisto][QUOTE=Ulvi Özuğur]
Zamanla tüm karides besleyenlerin discus besleyenler gibi bunu anlayacağına ve besleyenlerin çoğalacağına inanıyorum. Umarım bu çok geç gerçekleşmez...,

Karides besleyen sayısının , ancak kaliteli ırk karides besleyen sayısının artmasını ben de temenni ediyorum. 
Diskus besleyenlerin sayısı arttı, ancak ırk diskusların sayısı artmadı. Umarım karides de böyle olmaz. 
6ncı uluslararası karides yarışmasına hobici gönderemedik, 7nci, 8ncilere işallah.
[/QUOTE] [/QUOTE]
Irk discus derken kastınızı tam anlayamadım ama arayıp bulamayacağınız tür yoktur. Ülkemizde çok kaliteli discuslar üreten üstadlar olmakla beraber yarışma konusunu yanlış değerlendiriyorsunuz, o ayrı bir konsept, zaman ve farklı bir efor gerektiriyor...

Kaliteli ırk karides besleyenlerin sayısının artmasını istiyorsanız kolaylaştırıcı olmalısınız. Karides hobisine bir şey katmalısınız.
Başlıkta çaydan bahsettim Timur abi dışında ilgilenen olmadı, 50 liraya markalı kimyasalı alıp atmak daha kolay geliyor. Ama merak etmeyin bu konulara da birileri ön ayak olur, karides hobisi yaygınlaşıp gelişir
Hobiciler hep aynı mantıkta olsaydı bugün el yapımı misket gübreler yerine markalı ürünlere, yorgancı elyafı yerine sera elyaflara para veriyor olurduk, örnekler çoğaltılabilir. Bu tür geliştirmelerin karşısında olanlar sonrasında yararlananlar oluyor.
Başlığın amacı bu değildi ama buraya doğru kaydı, iyi de oldu. Belki bu konularda yoğunlaşacak farklı bir başlık ta açılabilir.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı

Yönetici
Kayıt: 10/08/2012
İl: Istanbul
Mesaj: 934
Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 22 Ocak 2014 18:02
[QUOTE=apisto]Yazdıklarımın hepsini geri alıyorum.
İsteyen istediği şartlarda taiwan, diskus, hatta köpekbalığı bakabilir.

Bazen Türkiye'de olduğumu unutarak iyi niyetle yazı yazıyorum. Benden fikir almak isteyen arkadaşlar beni nerede bulacağını bilir.

Herkese sağlıklı akvaryumlar dilerim.

Alpay.

[/QUOTE]
Ne akvartistler varmış ülkemizde...
Neyse, "Türkiyeli" akvaristler olarak yazdıklarınızı geri almasaydınız taiwan bee ve arı karidesler konusunda tutukluk yaşayabilirdik sağolun.
Şimdi köpekbalığı gibi zor türlerde zirve yapabiliriz...

Beğenenler: [T]104107,GençKaptan[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

fatihkökÇevrim Dışı

Kayıt: 05/02/2011
İl: Istanbul
Mesaj: 154
fatihkökÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2014 13:53
Herkese merhaba, Ulvi bey fotolarla gerekenleri zaten açıklamışsınız biz yıllardır aynı şeyleri savunduk 
söyledik halada söylüyoruz ama nafile bu konu hakkında bir şey daha söyleyeyim discus lepistesten daha kolay bir balıktır yıllar öncede bu böyleydi şimdide böyle.

Gelelim karides vakasına vaka diyorum evet vaka ne yapmamız gerekiyor bu çok özel karidesler için 
odamızın bir tanesini onlara ayırıp klima taktırıp yaz ve kış 20 , 22 derecede mi tutalım , dışarıdan sürekli toprak ve minaraller mi getirtelim ve hatta yem diğer ekipmanları saymıyorum bunları yazarkende bildiğim kadarıyla yazıyorum okuduğum kadarıyla birde bilmeden bastırıp parayı alan ve öldüren arkadaşlar var.

Ben varyete lepisteslerini beslemeye başlarken 8 tankka yedi varyete balık getirttirdim ama bilmiyorduk o zaman nasıl beslenir ama şimdi 15 tankta 1 varyete yapıyorum ve en önemlisi bunu paylaşıyorum meraklı hobicilerle.

NE YAPMALIYIZ.

Bu işi yapan parasal gücü ve imkanı olan arkadaşlarımızın bu işin nasıl yapılması gerektiğini detaylarıyla anlatması ve insanları bilinçlendirmesi gerekıiyor , güzel fotolar çekip sayfa sayfa yayınlamakla olmaz bu işler gün gelir sadece çeker fotoları kendileri bakarlar.

İnsanlar artık boşa para harcamaktan bıktı ve soğumaya geçti bu hobiden bunu değiştirmek te bu habiyi yapan arkadaşlara düşer yoksa dediğm gibi kendiniz besler kendiniz bakarsınız

NOT; Bu işi hakkıyla yapanları tenzih  ederim sözlerim belirli bir kesime yanlış anlaşılmasın.Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

jacksparrowÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 17/04/2011
İl: Samsun
Mesaj: 1686
jacksparrowÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2014 14:25
Bir hobicinin soğumadan yapabileceği işi kolaylaştıran yönleri yazdığımızda onlar pahalı ne gerek var gibisinden dönüt alınıyor. Veböyle olunca insanın birşey yazası gelmiyor.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

tlgtckÇevrim Dışı

Kayıt: 26/12/2009
İl: Istanbul
Mesaj: 2365
tlgtckÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2014 15:18
Discus Lepistenten kolay derken.. İdeal akvaryum büyüklükleri,su degişimleri oran ve sıklık,sıcaklık,PH, Türkiye sularının sertligi vb. biraz daha açabilirseniz faydalı olur..
Ulvi Bey Discuslarınız çok güzel.. Diger renklerde Discusunuz yok sanırım..


Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

fatihkökÇevrim Dışı

Kayıt: 05/02/2011
İl: Istanbul
Mesaj: 154
fatihkökÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2014 16:29
Bizler  hangi canlıyı beslediğimiz  önemli değil discus lepistes karides vs. diğer yeni meraklı hobicilere nasıl yapılabileceğini anlatalım yapmak veya yapmamak onlara kalsın ama bu zor bu yapılamaz veya sadece satış yapmak adına insanlara bu işlerin bazı püf noktalarını anlatmazsak inanın iyiye değil kötüye gideriz .Not ; kimsenin satışlarını eleştirmek değil amacım.

Ben lepistes meraklısıyım, arkadaşlar 10 tankta 5 varyete besleyeceğini söylediğinde veya beslediğinde olmaz diye söylüyor ve yazıyoruz ,ilerdeki problemlerini anlatmaya çalışıyoruz ve en kötüsüde ithamlara maruz kalıyoruz ama bu gerçekleri değiştirmez zamanla bizim haklı olduğumuzu anlıyorlar, karidescilerde bunu bu şekilde yapabilir böyle konulardada biz söylüyoruz der ve sıtemlerini dile getirebilirler,söylenenleri yapmak yada yapmamak herkesin kendi bileceği şey.

Tolga bey örnekteki kastım discusun lepistese göre daha dayanıklı olmasıydı ve bunu insanlara anlatma çabamızdı konuya derinlemesine girersek konu başka yerlere gider benim konularımda yazarız isterseniz.

Bende bir karides meraklısıyım ve açıkcası günden güne kafam karışıyor birileri bu işin ne kadar zor olduğunu söylerken birileri bir sene önce bu hobiye merak salmasına rağmen kendisini profosyonel 
karidesci ilan ediyor biz bu çelişkiyi anlayamıyoruz ve Ulvi beyin yazdıklarına geliyoruz nasıl oluyor bu ortada anlaşılmayan bir durum var ya bazı insanlar malzeme ekipman vs. satma derdinde yada ne birisi açıklasın.

Ben bunları yazarken bu işe meraklı ve maddi durumu ayda 200, 500 tl karides öldürme riskini göze alamayacak arkadaşlara örnek olsun diye yazıyorum keza biz bugünkü beslediğimiz canlıları besleyebilmek adına epey bir para harcadık boşa en azından bundan sonrakiler harcamasın .

Saygılar.Teşekkür Edenler: [T]210712,tkahramaner[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı

Yönetici
Kayıt: 10/08/2012
İl: Istanbul
Mesaj: 934
Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2014 22:53
Fatih Bey o konuda çok haklısınız, bazı tanıtım adına açılan konuların ilanlardan bir farkı yok ve zaten amacı da bu. Ha buna şahsen benim itirazım da yok ama discus ve diğer türler konusunda en azından bir sirküle bilgi vardı ortamda, daha çok bilgi/tecrübe ve kolaylaştırıcılar paylaşılırdı.

Karides konusunda ise hep aynı şeyler (canlı bu, kumu bu, minerali bu, ph'ı bu vs vs, resmi de bu)

Fiyatlara bakıyorsunuz besleyeceğiniz karidesten pahalı, idamesi ise bir başka sorun çünkü tank dışında neredeyse malzemelerin tümü devamlı alınması gereken şeyler (yem, mineral, kum vs vs).
Temini yine başka bir sıkıntı, ülkeye girene kadar fiyatlar 2 hatta 3 katına çıkıyor.

Tankı kurup, idame ettirmesi beslenen canlılardan pahalıya gelen, kumla, mineral kayası ile su kimyası düzenlenmeye çalışılan başka bir tür beslemedim / görmedim.

Bu konuda aslında başka şeyleri de soracağım / önereceğim ama tolere edip yanıt verecek kişi pek yok gibi. Timur Bey sağolsun bir şeyler söyleyecek oldu ona da agresif tavırlar sergilendi. Başka konulara da baktım, tasarruf, ucuzlaştırma, kolaylık vs konularında bir bilgi/tecrübe paylaşımı yapıldığı an bir müdahale geliyor.
En azından bu türleri besleyip fikirlere açık, bende farklı şeyler deneyeyim/deneyebilirim diyen bir kesim henüz oluşmamış olabilir, başka nedenlerde aklıma geliyor ama söylemeyim. 

Türlerin yeni ve yaygın olmaması en büyük sorun. Besleyen kişiler çoğaldığında zamanla tecrübeler ışığında hobinin yükünün alınması ve kolaylaşması sağlanacaktır. 2-3 sene içinde bunu göreceğiz diye düşünüyorum... 

Ama yanılıyorsam ve bu doğrultuda çabalar gerçekleşmezse karides hobisinin yaygınlaşacağını sanmıyorum, bugün zorlaştırmayı tercih edenler de dediğiniz gibi zamanla yalnız kalacaklardır.

Yerine oturtamadığım, anlayamadığım şey ise ürünleri üretip satışını yapıyor gibi savunmaya geçiliyor, ne dedik ki yani biz?
İzmirli Beyefendi aba altından hem bana hem Timur Bey'e demediğini bırakmadı.
En sonunda "lanet olsun bu ülke şartlarına, kullanmak şart diyoruz kullanmam diyorsun, seni adam yerine koyup cevap yazanda kabahat" mealinde yazıp alay da ederek, yazılarını silip gitti.

Üreticisini foruma çağırsak, haşlasak hatta hakaret etsek böyle tepki vermez. Ürün şudur, şunu şöyle yapıyor vs der tanıtımını yapar efendi efendi gider, hatta ürününün alınmasını tavsiye bile etmeyebilir. Biz ikna olur ya da olmayız. 

Hobicinin hobiciye mahalle baskısı gibi bu kadar hararetinin sebebi ne, anlamıyorum doğrusu, hayır yani ortada bir RANT varsa hiç boşuna "forumlarda" efor sarfedip tartışmayalım bu konuları... Onun dışında daha iyiye daha masrafsız şekilde ulaşabilme ihtimali varsa oturup tartışacağız, konuşacağız bunlarıForumlar bunun için var  

Bakıyorum yazılara, bana göre ne tecrübe ne de bilgi konuşuyor. Kum şart, malzeme şart, olmazsa olmaz. Bunları beslemeyenler/beslemeyi düşünenler de iyi niyetle bolca yazıyor zaten.

[QUOTE=jacksparrow]Bir hobicinin soğumadan yapabileceği işi kolaylaştıran yönleri yazdığımızda onlar pahalı ne gerek var gibisinden dönüt alınıyor. Veböyle olunca insanın birşey yazası gelmiyor. [/QUOTE]
Mutlu Bey
Bu ürünler pahalı mı? Evet.
Kullanılması gerekliliği %100 ispat edilmiş mi? Hayır. 
E o zaman bizim gibi acemilerin de kafasında "ne gerek var", "çok pahalı", "alternatifleri yok mu" ve benzeri geri dönüşler olması çok normal. Zaten sizden de bu yüzden tecrübenizi paylaşmanızı rica ediyor, sorguluyoruz

Sizce sanırım bu yanlış ama bana göre çok yerinde ve tartışılması, irdelenmesi gerekli konular...

Yazasım gelmiyor demenize ise anlam veremedim. Pahalı ve gerçekten gerekli olmayabilir demeseydik bu başlık nereye doğru gidecekti, neler yazılacaktı ve hobiciler ne kazanacaklardı?

Şimdi bende 3-5 senedir karides besliyorum diyip, bu ürünlerin tanıtım broşürlerini okuyabilirim. Yabancı forumlardan hakkında bilgi edinir, kullanıcı yorumlarını okurum. Yine videolardan mevcut karides akvaryumlarını inceler, petri kaplarını vs aparatları görür sonrasında gelip burada tavsiye edebilirim.

Bana göre siz de şu an farklı bir şey yapmıyorsunuz ama burada belirli ms değerlerindeki döl verimini, çay vb malzemelerin kullanımını, ph oynamaları gerekliliği/zararları gibi konuları tecrübeniz doğrultusunda sizinle tartışabilmeliyim. Sizin için söylemiyorum ama tek aldığım cevaplar kum, mineral şart tavsiyeleri. Kimse şu değerleri de şöyle sağlayabiliriz, o malzeme yerine şu malzeme de iş görür, markalı kumların içeriği şu ve şuradan temin edilebilir vb şeyler konuşmuyor. 
Yine de müsade edildiği kadar Timur Bey'den bir kaç şey öğrendik, mesela kendisi EM temin edilebilecek yurtiçi bir firma adresi paylaşmış, onu buldum. Gh, KH ve kireçten bahsedip neden mineral kullandığını, kireç olmazsa çeşme suyunun kullanılabileceğini yazmış. Yine kumdaki bakteri faunasından bahsetmiş, bu doğrultuda EM eklemeyi önermiş.
Neden/Sonuç var en azından yazdıklarında, ezbere mineral atın demiyor, su kimyasından karşılıklı iki kelam edilebilecek kadar hoşgörülü ama nedense sadece ekipmanlar şart diyenler ekstra bir neden/sonuç ilişkisini açıklayamayanlar en ufak itirazda esip gürlüyor... 

Bence bu başlıktaki asıl sorun Timur Bey'in bir şey yazası kalmadı... ve yine tahmin ediyorum ki bazı arkadaşlar doğan tartışma ortamı ve gerginlik nedeniyle konuya katılmıyorlar.

Açıkçası tavırlar yüzünden bende bazı soru ve önerilerimi yazmaya çekiniyorum.
Belki yanlışta düşünebilirim, en iyisi kum ve minerallerde olabilir ama bunları tartışmalıyız en azından, belki yazılan bir şeyden biri esinlenip faydalı başka bir şey yapacak? Bilemeyiz, hobi böyle böyle gelişiyor... 
Yem içeriklerine bakıyorum şaka gibi ama gramla satılıyor, yine gh arttırmanın yolları var bu gh mineralleri sihirli formüller değil. Bir kimyager arkadaş şurada kıvrandığımızı görse de muadil bir ürün hazırlasa, uygun fiyatlara edinsek kötü mü olur? (ki gördüm yurtdışında bir hobici kendisine hazırlamış, vaktim olsa deneyeceğim)

Bu doğrultuda bana göre ülkemizde bir kaç kişi dışında karides tecrübesi ezbere ve ürünlere dayalı saplanıp kalmış, kısmi bir tecrübe olmaktan öteye geçmemiş. Bunun adı tecrübe değil imkanlara dayalı bakım olabilir belki.
Kimse kusuruma bakmasın, bir İlyas Aydemir'i eksik bu hobinin, bir Mert Taşkıran'ı yok.
Yabancı forumlarda DIY bölümleri gırla giderken, maddi durumu çok iyi olsa da insanların bir şeyleri de ucuza malettiklerinde aldıkları haz önemliyken, güzel ülkemde DIY hakir görülen bir kavram konumunda halen... Umarım Timur Bey ve benzeri ılımlı akvaristler bunu karides hobisi için değiştirebilir.

Teşekkürler.
[QUOTE=tlgtck]Discus Lepistenten kolay derken.. İdeal akvaryum büyüklükleri,su degişimleri oran ve sıklık,sıcaklık,PH, Türkiye sularının sertligi vb. biraz daha açabilirseniz faydalı olur..
Ulvi Bey Discuslarınız çok güzel.. Diger renklerde Discusunuz yok sanırım..

[/QUOTE]
Bence Fatih Bey'in kastettiği dayanıklılık. Su değişimleri dışında yazdığınız diğer değişkenlerde malawilerden ve hatta frontoza'lardan daha dayanıklı olduklarını söyleyebilirim. 
9-4,5 arası PH değerlerinde, şoklar yaşatmamak koşuluyla discus beslemek mümkündür. Pek çok tür bunu tolere edemez.
Sertlik konusunu da sanırım Ph'dan anlamışsınızdır, hatta bir çok kereler yazdığım gibi sert su discus gelişimi için daha iyidir. Asyalı üreticiler yavrularda suyu sertleştirmek için mineral kullanırken bazılarımız burada su sertliğine takılıyor.
Odanın ısısı ani değişmiyorsa ısıtıcısız beslenebilir, kışın bizzat 18-20 dereceyi gördüm. Yavru ve yetişkinlerde, ideal ve metobolizmayı hızlandırmak için gerekli sıcaklık ise 30-31 derecedir. Yine discuslar düşük sıcaklıklarda hassas olmakla birlikte 18-31 derece aralığını tolore edebilirler

Evet şu herkesin korktuğu discuslardan bahsediyorum. Muazzam değil mi?

İkinci sayfada yazdıklarımı ve bunları tecrübe ettiğim için karides ve malzemeler konusuna bu kadar takıldım, yoksa ilk besleyeceğim tür olsa alırım kumunu, mineralini beslerim/beslemem.

Ek= Tolga Bey resimler 2006-2008 yıllarına ait, hobiye bir süre ara verdiğim için elimde şu an discus yok. 
Karideslerle birlikte belki tekrar discus yapabilirim

Bu arada yeni kuzular geldi, Ankara'dan İstanbul'a yolculuk yaptılar kayıp yaşamadım çok şükür Fatiih Bey güzel paketlemiş...
Bakalım bu eşek sıpalarını bizim normların altındaki bakımımızla yaşatıp üretebilecek miyiz? 1 dakika içinde rengi kaçıp sonrasında geri gelen bu canlılar kiremit rengine dönecekler mi? Yine profesyonel fotoğraf makinesi / makro lensler alıp çıplak gözle görüldüklerinden daha güzel gösterebilecek miyiz?
Ulvi Özuğur2014-01-26 22:23:12

Beğenenler: [T]210712,tkahramaner[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

fatihkökÇevrim Dışı

Kayıt: 05/02/2011
İl: Istanbul
Mesaj: 154
fatihkökÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2014 23:56
Ulvi bey bu yazdıklarınız her şeyi açıklamış zaten birde ben hiç isim vermedim ama madem sırası gelmişken yazayım Timur bey yaptıkları ve paylaştıklarıyla ayrı bir yere sahip öyle kızıpta paylaşımı kesmez diye düşünüyorum.

Ayrıca ben fikirlerimi yazmaya çalıştım ama asıl karidescilerin yazması gerekli bu tür konulara ki bizim gibi yeni meraklılar bir şeyler öğrensin.

Yeni canlılarınız hayırlı olsun güzel görünüyorlar umarım sağlıklı besler üretirsiniz ,kim bilir belki sizin de benimde bahsettiğiniz gibi makine ve ekipmanlarımız olur birgün.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

jacksparrowÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 17/04/2011
İl: Samsun
Mesaj: 1686
jacksparrowÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Ocak 2014 00:28

Mutlu Bey
Bu ürünler pahalı mı? Evet.
Kullanılması gerekliliği %100 ispat edilmiş mi? Hayır. 
E o zaman bizim gibi acemilerin de kafasında "ne gerek var", "çok pahalı", "alternatifleri yok mu" ve benzeri geri dönüşler olması çok normal. Zaten sizden de bu yüzden tecrübenizi paylaşmanızı rica ediyor, sorguluyoruz

Sizce sanırım bu yanlış ama bana göre çok yerinde ve tartışılması, irdelenmesi gerekli konular...

Yazasım gelmiyor demenize ise anlam veremedim. Pahalı ve gerçekten gerekli olmayabilir demeseydik bu başlık nereye doğru gidecekti, neler yazılacaktı ve hobiciler ne kazanacaklardı?

Şimdi bende 3-5 senedir karides besliyorum diyip, bu ürünlerin tanıtım broşürlerini okuyabilirim. Yabancı forumlardan hakkında bilgi edinir, kullanıcı yorumlarını okurum. Yine videolardan mevcut karides akvaryumlarını inceler, petri kaplarını vs aparatları görür sonrasında gelip burada tavsiye edebilirim.

Bana göre siz de şu an farklı bir şey yapmıyorsunuz ama burada belirli ms değerlerindeki döl verimini, çay vb malzemelerin kullanımını, ph oynamaları gerekliliği/zararları gibi konuları tecrübeniz doğrultusunda sizinle tartışabilmeliyim. Sizin için söylemiyorum ama tek aldığım cevaplar kum, mineral şart tavsiyeleri. Kimse şu değerleri de şöyle sağlayabiliriz, o malzeme yerine şu malzeme de iş görür, markalı kumların içeriği şu ve şuradan temin edilebilir vb şeyler konuşmuyor. 
Yine de müsade edildiği kadar Timur Bey'den bir kaç şey öğrendik, mesela kendisi EM temin edilebilecek yurtiçi bir firma adresi paylaşmış, onu buldum. Gh, KH ve kireçten bahsedip neden mineral kullandığını, kireç olmazsa çeşme suyunun kullanılabileceğini yazmış. Yine kumdaki bakteri faunasından bahsetmiş, bu doğrultuda EM eklemeyi önermiş.
Neden/Sonuç var en azından yazdıklarında, ezbere mineral atın demiyor, su kimyasından karşılıklı iki kelam edilebilecek kadar hoşgörülü ama nedense sadece ekipmanlar şart diyenler ekstra bir neden/sonuç ilişkisini açıklayamayanlar en ufak itirazda esip gürlüyor...

Ulvi Bey; sanırım bu satırlar bana yazılmış bir kaçına cevap vereyim,

     Ben bu ürünlerin ne üreticisi ne de pazarlamacısıyım ben de sizin gibi bu hobiye gönül vermiş biriyim. Tecrübelerimi her zaman paylaşmışımdır ve paylaşmaya devam da edeceğim. Bu ürünlerle ilgili olarak %100 kullanılmalıdır demedim demem de çünkü insanlar kendi yetenek ve tecrübelerine göre istedikleri yerde yetiştirebilir karideslerini. Çok değil bir sene önce ben de sizin gibi düşünüyordum. Bu karidesler için ozmoz olmasa da olur illaki özel toprak olacak diye bir şey yok diyordum. Nitekim sadece test aletlerini aldım daha sonra hagen kumdan akvaryumu kurdum. Daha sonra 400 tl değerinde karidesleri akvaryuma ekledim. Su olarak damacana kullanıyordum ve değişimleri damacana ile yapıyordum tabii ki değerler istenilen seviyede değildi ph düşmüyordu çünkü kh da yüksekti. gh arttırmak için mineral kullanmayı gereksiz gördüğüm için o da düşüktü ve karidesler kabuk değiştiremiyordu. ve bir süre sonra bu bilinçsizliğimin meyvelerini toplamaya başladım. Karideslerim gün geçtikçe azalmaya başladı ve sonunda yok oldu.

        Ben bu hobiye yeni başlayan biri olsaydım büyük ihtimalle akvaryumu depoya kaldırır bir daha yüzüne bakmazdım ama araştırdım. Hatalarımı öğrendim. Şimdi yeni öğrendiklerime göre bir akvaryum kurdum ve karidesleri ekledim aradan1 hafta geçti ve karideslerden bir kaçı kabuk değiştirdi ayrıca çok şükür ki kayıp da yok.

          Daha önce de yazdım aktif toprak şart değil ancak yeni başlayacak bir kişi için işleri çok kolaylaştıracak uygun ortamı sağlamaya yardımcı olacak bir madde. İsteyen kullanır istemeyen kullanmaz. Örneğin aktif toprak kullanıyorsanız ve ozmoz suyunuz varsa ph sizin için hiç sorun değil. Toprak o işi hallediyor. Ama toprak olarak nötr toprak kullanıyorsanız ph düşürmek için belli işlemler yapmanız gerekiyor Timur abi bu konuda tuz ruhu kullanıyordu. Tuz ruhu kullanarak ph ayarlayabilmek bence büyük ustalık gerektiren bir iştir ve yapabilen kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordur bana göre geçiyorsa güzel birşey tabii ki. Bu su hazırlama ve ph düşürme olayı detaylıca anlatırlırsa aydınlatıcı olacaktır. Ancak yeni başlayan birine kesinlikle bunu önermem. Bu konuda bana gelen mesajlarda tuz ruhunu direk akvaryuma mı döküyoruz diye soran kişiler var.....

   Çeşme suyu ve ozmoz ile ilgili görüşümü yazayım: Ozmoz suyu tüm iyonlardan ve bence en önemlisi toksik madde, ağır metal, mikroorganizma gibi zararlılardan temizlediği için kullanılmalı. Burada osmoz suyuna gh+ katkısı yapmak bence gerekli onun yerine çeşme suyu kullansak olmaz mı dersek? bence temizlediğimiz suyu tekrar kirletmek anlamına gelir. Ben onun yerine mineral katkısı yapmayı uygun buluyorum ama bu da tercih meselesidir.

    EM hakkında; ben şimdiye kadar hiç kullanmadım beslediğim neocaridina türlerinde gerek duymadım ama arı karideslerde nasıl kullanılır ne ölçüde kullanılır bir bilgiye de rastlamadım. Kullanın deniliyor ama nasıl olacak belli değil? Sizin bakış açınızdan bakacak olursak EM de bize satılmaya çalışılan çok da gerekli olmayan bir ticari mal olabilir mi? Kumdaki bakteri olayını oluşturmak için çoğu akvarist başka akvaryumdan su aşılama, filtre süngeri değiştirmeyi de kullanıyor bu varken EM gerekli mi?

   Belli ms değerinde döl verimleri yada diğer denemeler yapmak için bu karidesleri öncelikle tavsiye edilen yaşam standartlarında yaşatıp üretebilmeliyiz daha sonra deneme yapmak için feda edebileceğimiz karidesler olur. Öncelikle normal yaşamında bu karidesleri iyi incelemeyiz diye düşünüyorum. Bu da benim düşüncem tabii ki ben deneme riskini şu an için göze alamıyorum ama ileride neden olmasın.

  Bana göre tartışılması yanlış bir konu değil ama bu tarz açılan konular her zaman bir yerde tıkanıyor ve ustalar olaya karışıp incelikleri anlatmıyor. Bu da benim en çok kızdığım konulardan ve üzülerek söylüyorum ki sizin konunuz da öyle olacak. Çünkü ben de geçen sen cevap alabilmek için çırpınıp durdum ama nafile...  Örneğin suyu nasıl hazırlıyoruz dersiniz şöyle böyle anlatırlar yaparsınız olmaz olmadı dersiniz cevap veren olmaz verilse de yine yüzeyseldir olur aslında falan denir olay kapanır gider. Bi de bakmışsınız bilmediğiniz bir sürü şey vardır ve sizinle paylaşılmaz.

   Ne kadar çok umutlu olmasam da inşallah güzel paylaşımlar olur da bu sayede yeni bilgileri hep beraber öğreniriz. Ben sizin konunuzu her zaman takip edeceğim bildiğim bir konu olursa mutlaka yazarım.
   Saygılarımla

Bu arada karidesleriniz hayırlı olsun. Az önce yazacaktım ama arada kaynadı geç te olsa ekleme yapayım.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir