Elma Salyangozları (Pomacea bridgesii)

 • Çeviren: Gülay BARAN

  Elma salyangozları bakması kolay hayvanlardır. Saldırgan olmayan sakin balıkların olduğu akvaryumlarda bulunabilirler ve yosunları tüketip akvaryum ve havuzlarda faydalı olurlar. Haklarında düzeltilmesi gereken birçok yanılgı vardır.

  Pomacea canaliculata gibi bazı türler bitkilere zarar verebilir. Bunların boyları daha büyüktür ve 1-2 gün içinde akvaryumdaki bütün bitkileri tüketebilirler. Fakat ben bitkili bir tank için mükemmel bir tür elma salyangozu olan Pomacea bridgesii’yi öneririm. Sağlıklı bitkileri yemezler ve sebzeye ve pul yeme bayılırlar.

  ”Altın elma salyangozu” olarak bilinen sarı bir ‘Pomacea bridgesii’ çeşidi

  Pomacea bridgesii, kahverengi şeritli kabuğuyla

  Pomacea bridgesii, mavi çeşidi

  Pomacea canaliculata, sarı çeşidi

  Beslenme

  Pul yem ile dip balıkları için olan tablet yemler elma salyangozları için uygundur. Sebzelerin eklenmesi daha iyi olur-yüksek kalsiyumlu sebzeler kabuğun sağlıklı olmasına yardım edecektir. Benimkini taze fasulye, ıspanak, daha çok koyu yeşil yapraklı salata ve kabuklu bezelyeyle besliyorum.

  Su

  Ph 7 veya üstü olmalıdır. Daha düşükse, kabukta hasar meydana gelir. Aşınma işaretleri ve delikler görülecektir.

  Aşınmış kabuğuyla 2.5 yaşında bir pomacea bridgesii.

  Kabuğa yararlı olan diğer bir şey kalsiyumdur.*

  Isı

  Elma salyangozları birçok ortama uyum sağlayabilir. 22 ile 28 derece arasında herhangi bir değer uygundur. Ben 24 dereceyi tercih ediyorum.  

  Dekorasyon

  Elma salyangozları tırmanmaya bayılır bu yüzden keskin kenarların olmadığı bir dekorasyon harikadır.

  Akvaryumun üstüne çıktıklarını ve balıksı solungaçlarıyla sualtında da solunum yapabilmelerine rağmen, tüpleri vasıtasıyla hava aldıklarını göreceksiniz. Üstte biraz yer bırakmak çok önemlidir. Ben, gezinmeleri ve yumurta bırakmaları için yetecek kadar yer sağlamak için üstten 7.5-10 cm kadar su eksiltiyorum. Eğer su çizgisini aşağıya çekmezseniz, salyangozlarınız strese girecek ve öleceklerdir.

  Ayrıca tankın üstü kapalı olmalıdır çünkü çok aktiftirler. Düzenli olarak beslenmezlerse ve tankın kapağı açıksa, yem aramak için evlerini terkedeceklerdir.

  Yumurta Kümeleri

  2 saatlik Pomacea bridgesii yumurtaları, renkleri 1. günün sonunda belirginleşir.

   

  yakın çekim

   

  yavrular 2-3 hafta içinde çıkar...

   

  yumurtalar kuruduğu için yavrular ölmüş

   

  Bir elma salyangozu ya bir dişidir ya da bir erkektir, fakat ikisi birden değildir.

  Su çizgisinin üzerinde küme halinde yumurtlarlar. Yumurtalar suya düşerse boğulacaklardır ama kururlarsa yine öleceklerdir o yüzden nemli bir ortam oluşturmalısınız.

  www.applesnail.net adresindeki tartışma forumuna yumurta kümelerinin nasıl güvende olacağıyla ilgili bir sürü fikir yazılmıştır. Okuduğum fikirlerden biri yumurtaları tankta yüzmekte olan bir Styrofoam’a yumurtaları yerleştirmektir. Bir diğeri ise onları nemli kağıt havluyla beraber kapaklı bir plastik kap içine koymaktır (oksijen için %10’u açık olmak zorunda).

  Yumurtalar 2-3 hafta içinde çıkacaklardır, çok küçük salyangozların suya girdiklerini gördüğünüzde. Yosunla ve küçük yem artıklarıyla beslenirler. Ben pul yemleri toz haline getiriyorum.

  Eğer balığınız varsa (mesela japon balığı) problem şudur ki, bunlar yavru salyangozları yiyeceklerdir. Bazıları ufak bir yetiştirme tankını seçerler ama benim salyangozların kendi tankları var o yüzden bu konuda endişelenmiyorum.

  Yavrular 10 cent boyutuna geldiklerinde nakil için hazırdırlar, buna karar verdiyseniz. Bir küme, herhangi bir yerde 30-100 yavru üretir.

  Ölüm

  Elma salyangozları 2-3 yıl yaşar.

  Kötü bir koku varsa, yaşlı salyangozlara dikkat etmek iyi bir fikirdir. Bazıları zaman zaman uyuşuk olabilir bu yüzden ölü olup olmadığını anlamak için bir kalem alın ve ‘kapısı’ yakınına dokunun, eğer sıkıca kapanırsa hala yaşıyor demektir. Emin olmadığımda yaptığım bir başka şey ise akvaryumdan aldığım 2-3 lt suyla dolu ir kaba elma salyangozunu koymak ve beklemek. Hareket edip etmediğini görmek için 20 dakika kadar sonra bakın.

  Diğer Balıklar

  Elma salyangozu beslemeye karar verirseniz, tankı paylaşacak balıkları düşünmelisiniz. Çoğu balık salyangozları rahatsız etmez ama bazıları eder. Melek balıklarım salyangozların antenlerini yemeye çalıştı ve cüce guramim birine saldırdı. Melek balıklarıyla salyangozları hiçbir problem olmadan yaşatan insanlar tanıyorum bu yüzden her balığın farklı olduğunu düşünüyorum. Japon balıkları elma salyangozlarını cama çarpabilir.

   

   

  Kaynaklar:

  - Karen Lang, “Pomacea bridgesii-Apple Snails-Mystery Snails How I Take Care Of Them”, Green Water Aquarist Society of Chicagoland from Karen’s blog at www.langsite.com/myblog

  - www.aquarticles.com

  - www.applesnail.net

   

   

  Çevirenin Notu:

  *Yazar, salyangozların kabuklarının sağlıklı gelişimi için bazı ilave katkılar kullanmış. Örneğin, deniz akvaryumları için olan sıvı kalsiyum (“Kent’s Liquid Calcium”- yarım doz) ile ph’ı tamponlamak için “Aragamax Kumu” kullanmış ve çok memnun kalmış. Bundan önce yumurta kabukları ile sürüngenler için olan tozunu (“Repti-cal Calcium Powder”- 38 lt.ye ¼ çay kaşığı) kullanıyormuş. Şimdiyse ilk yazdıklarıma ek olarak sıvı iyot (“Kent’s Liquid Iodine”- 38 lt.ye 1 damla) da ilave etmeye başlamış.


Üye Yorumları