Neden yavru veya genç karides almalıyız?

 • Başlığı okuyanlardan bazıları bu soruyu sorabilir. Evet, eğer paramda varsa neden tam olarak gelişmiş, olgun bir karides almayayım? diyebilir.

  İşte yanıtı. Birçok cüce karidesin ömrü sadece 1, 2 yıl kadardır ve bu süre sonunda yapabileceğimiz hiçbir şey kalmaz. Satın aldığmız birçok karides Asya'dan ya da vahşi ortamlarından gelmektedir, bu yüzden kimse kaç yaşında olduklarını söyleyemez. Çoğumuzun bildiği gibi akvaryuma koyduğumz karidesler, en iyi bakımla bile kısa bir süre sonra ölebiliyor, bunun nedeni söylediğim gibi aldığımız karideslerin yaşlı olmasıdır.

  Diğer taraftan, eğer karidesleri güvenilir, saygın bir yerden almışsak çabuk ölüm nedenleri arasında ilerlemiş yaş riski olmayacaktır. Bunlar, genç ve olgunluğa doğru hızla büyüyen, yaşamlarını rahat bir şekilde sürdürecek olan karideslerdir. Buna rağmen yine de dikkatli olmak gerekir, çünkü uygun şartlarda bakılmayan ve yeterli beslenemeyen karidesler aylarca aynı boyda kalacağından satıcıdaki yaşlı karidesleri genç sanıp alabiliriz. Burada riski en aza indirmek için satıcıyla ufak bir sohbete girip tür hakkındaki bilgisini öğrenmek işe yarayabilir.

  Yavru boyda karides almanın bir diğer avantajı ise gençlerin, erişkinlere oranla yeni ortamlara adapte olmada daha az sorun yaşamasıdır bu nedenle strese bağlı ölümlerde en aza inecektir. Ayrıca grup olarak aldığımız karidesler akvaryum üretimi değilse aynı cinsde olmaları faydalıdır (nedenini bilmiyorum), eğer akvaryum üretimi ise erkek-dişi karışık alıp sorunsuz büyütebilirsiniz.

  Yavru karides almanın dezavantajı ise, barışçıl da olsa birçok balığın ağzına sığabilecek kadar küçük olmaları ve zaman zaman filtreye girerek ölmeleridir. Bu yüzden akvaryumumuzda yavru karidesleri yiyebilecek büyüklükte balık olmamalı ve filtre girişide kapatılmalıdır (bu iş için küçük gözenekli bezler süngerler uygundur).

  Eğer yavru karideslerinize gereken özeni gösterirseniz, uzun süre yaşayacak, hızlı büyüyecek ve erişkin hale kolayca geleceklerdir (Yemleme uygunsa elbette). Karideslerle ilgili olarak daha başka ne istenebilir ki?

  Mustafa Üçözler - Why should you buy young/juvenile shrimp?
  Çeviren: Fatih Taştan

Üye Yorumları